Jump to content
DIOS

Με ποιο κριτήριο διαλέγεις;;;

31 ψήφοι

1. 1. ΜΕ ΠΟΙΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ

• ΚΑΥΛΑ
    • ΛΟΓΙΚΗ
    • ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
    • ΧΡΗΣΤΙΚΟΤΗΤΑ

Recommended Posts

Βρηκα αγοραστή για το ΤΑ και βουρ για καινούργια μοτο. Το πρόβλημα μου δεν είναι να διαλέξω μοτο με βάση τα κριτήρια μου αλλά να διαλέξω κριτήριο επιλογής.

εσείς τι θα κάνατε;;;

ΚΑΥΛΑ...................BMW R1200R ..............................ΑΛΛΑ ..... καμία ανεμοκάλυψη και μεγάλο κόστος κτήσης/συντήρησης.

ΛΟΓΙΚΗ..................SUZUKI DL 650 ABS.....................ΑΛΛΑ ..... κάνει τα πάντα καλά αλλά τίποτα τέλεια.................................

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ...........HONDA NC 700 X.........................ΑΛΛΑ ..... μόνο οικονομία (που δεν είναι λίγο ειδικα στις μέρες μας)....

ΧΡΗΣΤΙΚΟΤΗΤΑ.....HONDA CROSSRUNNER 800X....ΑΛΛΑ...... δεν είναι οικονομική και δεν είναι η τρέλα μου......................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

στις μερες μας θα πρεπει να βγαλεις το πρωτο εξω και να συνδυασεις τα αλλα 3...........και αμα βρεις ακρη ελα να μου το πεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί δεν ρίχνεις και μια ματιά προς Africa φίλε ? (Τransalp έχεις ήδη).

Τροποποιήθηκε από τον klem578

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί δεν ρίχνεις και μια ματιά προς Africa ή transalp φίλε ?

ΤΑ εχω

Ψάχνω κάτι για μεγάλες Διαδρομές εντός αττικής 2 τη βδομάδα και ταξίδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρηκα αγοραστή για το ΤΑ και βουρ για καινούργια μοτο. Το πρόβλημα μου δεν είναι να διαλέξω μοτο με βάση τα κριτήρια μου αλλά να διαλέξω κριτήριο επιλογής.

εσείς τι θα κάνατε;;;

ΚΑΥΛΑ...................BMW R1200R ..............................ΑΛΛΑ ..... καμία ανεμοκάλυψη και μεγάλο κόστος κτήσης/συντήρησης. είναι όντως ακριβό και πρέπει να ξέρεις ότι θα μπορείς ν' ανταπεξέλθεις, αλλιώς θ' αναγκαστείς να το πουλήσεις-σκοτώσεις

ΛΟΓΙΚΗ..................SUZUKI DL 650 ABS.....................ΑΛΛΑ ..... κάνει τα πάντα καλά αλλά τίποτα τέλεια. γιατί, είσαι τέλειος οδηγός και θα μπορέσεις να το εκμεταλλευτείς στο έπακρο? Αν έχεις χέρια, το DL (όπως και πολλά άλλα υποτιμημένα) μπορεί να μεταμορφωθεί κυριολεκτικά. Κυκλοφοράει στην Αθήνα ένας με μαύρο DL που αν τον έβλεπες πώς το πάει θα σου γυρνάγανε τα μάτια ανάποδα! Εγώ βέβαια το θεωρώ άκρως επικίνδυνο αυτό που κάνει, αλλά πάντως η μηχανή το μπορεί, αυτό θέλω να σου πω.

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ...........HONDA NC 700 X.........................ΑΛΛΑ ..... μόνο οικονομία (που δεν είναι λίγο ειδικα στις μέρες μας). Αν δε σ' αρέσει καθόλου και του βρίσκεις μόνο θετικό την οικονομία, μην το πάρεις, δε θα τ' αγαπήσεις ποτέ και πάντα θα "ξενοκοιτάς". Πάντως για οικονομία θα σου πω ότι το DL είναι πάρα πολύ οικονομικό, απίστευτα θα έλεγα και με βάση τον ισχυρό (70 HP) κινητήρα του.

ΧΡΗΣΤΙΚΟΤΗΤΑ.....HONDA CROSSRUNNER 800X....ΑΛΛΑ...... δεν είναι οικονομική και δεν είναι η τρέλα μου. Κυρίως για το 2ο μην το πάρεις, θα το πουλήσεις γρήγορα.

gsx650f

Να μια καλή πρόταση που θα σου έγραφα κι εγώ.

Όμορφο (υποκειμενικά), φτηνό σε αγορά, οικονομικό, αξιόπιστο, ευκολοδήγητο, κάνει και μαμώ τα ταξίδια χωρίς να κουράζει λόγω σχετικά όρθιας θέσης οδήγησης, street που θα σε βάλει σε άλλες λογικές οδήγησης (είναι ωραία τα άτιμα)

Γιατί δεν ρίχνεις και μια ματιά προς Africa φίλε ? (Τransalp έχεις ήδη).

Έλα, πες, :secret: ζητιανεύεις "Like" απ' τον Χρήστο. :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλα, πες, :secret: ζητιανεύεις "Like" απ' τον Χρήστο. :tooth:

αφρικα ή τρανςαλπ

Νάτος κι ο άλλος :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικα πιστευω οτι αν καποιος οδηγησει κατι απο καθε κατηγορια θα μπορεσει να διαχωρισει στο μυαλο το τι του αρεσει κ τι οχι απο την καθε μια . Για μενα υπαρχουν μηχανες που μπορουν να εχουν ενα καλο συνδυασμο καυλας , λογικης. Πχ versys( ταξιδι-παιχνιδι- οικονομια- ανετο στην πολη ) πχ σε χιλιαρι tiger 1050 .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μονο με την καυλα!!!.....Δεν ειναι επιπλο,ρουχο κτλπ η μηχανη!Αμα δε παρεις αυτη που θες,παντα θα σου λειπει!Οσο οικονομικη,χρηστικη,ανετη κτλπ ειναι η αλλη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί λες ότι το R1200R έχει μεγάλο κόστος συντήρησης? Σε πληροφορώ ότι έχει το μικρότερο από όλα τα άλλα μοντέλα που ανέφερες, λόγω άξονα, αραιών μεγάλων σέρβις, και ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με τις αναρτήσεις του για τουλάχιστον 100000χμ.

Επίσης, καίει λίγο παραπάνω από το στρώμα.

Τέλος, το θέμα με την ανεμοκάλυψη διορθώνεται με μικρή ή μεγάλη ζελατινούλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

africa/transalp :hunter:

κ το δικο μου θα προτεινα αλλα θα πεσουν να με φανε :shoot: :shoot:

εχεις ολα τα παραπανω που αναφερεις !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επίσης, για να σου απαντήσουμε με ποια κριτήρια θα διαλέγαμε, θα ήταν καλό να μας πει ακριβώς την χρήση που κάνεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μονο με την καυλα!!!.....Δεν ειναι επιπλο,ρουχο κτλπ η μηχανη!Αμα δε παρεις αυτη που θες,παντα θα σου λειπει!Οσο οικονομικη,χρηστικη,ανετη κτλπ ειναι η αλλη!

Βγες απ' τη σκέψη μου ρε! Τώρα! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αποχτησα πιστωτικο σε μια αντιπροσωπια που δεν με εχει πληρωσει για εργασιες που ειχα κανει στο μαγαζι της. Αρα την αγορα την κανω σχετικα ευκολα και δεν ξερω ποσο θα ζοριστω με την συντηρηση...

Τη μηχανη τη θελω μονο για ταξιδακια που κανω αρκετα συχνα και για διαδρομες μεγαλουτσικες εντος Αττικης. Σκεφτομαι αν καταληξω στη μπεμπα η στο crossrunner να εχω και κανα τυπου cb 250 για μες στην πολη για τα καθημερινα.

Βεβαια αν παω σε NC ή στρωμα θα ειναι το μονο για μεσα και εξω. Η μηχανη ειναι το μονο μεταφορικο μου μεσο.

Εχω πελαγωσει, οποια βοηθεια δεκτη. :waycon1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το στρώμα είναι καλύτερο για ταξίδια και καθημερινή χρήση.

Η μπέμπα τα κάνει όλα αυτά αλλά θέλει τα μπαγκάζια της και την ζελατίνα της.

Για τα άλλα δύο δεν το συζητώ διότι ή καίνε πολύ ή δεν κάνουν για ταξίδι.....

Μάλλον για στρώμα σε κόβω....

Ή για μπέμπα + ένα 250 για κάθε μέρα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συμφωνώ απόλυτα !!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το στρώμα είναι καλύτερο για ταξίδια και καθημερινή χρήση.

Η μπέμπα τα κάνει όλα αυτά αλλά θέλει τα μπαγκάζια της και την ζελατίνα της.

Για τα άλλα δύο δεν το συζητώ διότι ή καίνε πολύ ή δεν κάνουν για ταξίδι.....

Μάλλον για στρώμα σε κόβω....

Ή για μπέμπα + ένα 250 για κάθε μέρα....

εγώ παλι για μπέμπα + ένα 250 για κάθε μέρα με κόβω, Ασυναίσθητα χάζευα στο car 250αρια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα