Jump to content
dialpistis

Οικονομικη κριση.. Πισω στα Μαστορεματα

Recommended Posts

ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ "ΚΡΗΣΗ" ΔΕΝ μπορω να το αλλαξω σε "ΚΡΙΣΗ"

Με χαρά ανακοινώνω πως λόγο της οικ. κατάστασης .. θα επιστρέψω για την ώρα στην τεχνική του "Κάντο Μονό σου..

Η εμπειρία θα ερθει από τη σχέση μου με το προηγούμενο μηχανάκι μου transalp..

το V από τοτε που το πηρα (2006) δεν έχω ξεβιδώσει ούτε βίδα πάνω του.. το έχω εμπιστευτεί 100% στον καλύτερο της περιοχής.. Τα λεφτά δε φτάνουν όμως για εργατικά της τάξης των 50 και 70 ευρώ για μια αλλαγή λαδιών όποτε…

Το τι τύπο λαδιών θα ψωνίσω νομίζω το έχω…

το φιλτρο .. και αυτό…

ποσα λιτρα παίρνει ρε παιδια????

Κάνα βίντεο DYI υπάρχει?? Να πάρω καμία ιδέα?

Τροποποιήθηκε από τον dialpistis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στο μεταξύ τα αγγλικά ναι μεν τα ξέρει αλλά την προφορά την σκότωσε!! :crazy: Ωραίος πάντως..!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ποσα λιτρα παίρνει ρε παιδια????

Αν θυμάμαι καλά παίρνει 3.1 λίτρα με αλλαγή φίλτρου. Στείλε μου αν θες το email σου να σου στείλω 2 pdf αρχεία που έχω που θα σε βοηθήσουν πολύ. :D :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει τις αλλαγές λαδιών πιστεύω όλοι μπορούμενα τις κάνουμε μόνοι μας και κρίση να μην είχαμε!

Μπράβο πάντως που καταπιάνεσαι...

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πουλα το και ξαναπαρε Τρανσαλπ.

Χρήστο, πολύ ποστάρεις σήμερα. Πρέπει να έχεις πολύ όρεξη!!

Οδήγησες κάνα τρανσαλπ και άλλαξε έτσι η ψυχολογία σου???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χρήστο, πολύ ποστάρεις σήμερα. Πρέπει να έχεις πολύ όρεξη!!

Οδήγησες κάνα τρανσαλπ και άλλαξε έτσι η ψυχολογία σου???

Oχι, εχω και τα τρια πιτσιρικια στο σαλονι να τσιριζουν κι εχω σεληνιαστει. :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:grin: :grin: :grin: :grin:

(Σημερα ο γιος μου μου δειχνει τη σελα απο το παπι, και μου λεει

-"Μπαμπα τι γραφει εδω?"

-Yamaha παιδι μου

-"Α πολυ ωραια η Yamaha...Εμενα ξερεις ποια ειναι η αγαπημενη μου? Η Χοντα! Που πεφτει συνεχεια! Γιατι πεφτει συνεχεια? Θελει παντα να κερδιζει?

Αντε μετα απο αυτο να πας στη δουλεια....)

Σορρυ και στον φιλο που του π#δηξ@με το θρεντ. :blush2:

Τροποποιήθηκε από τον Γιαμαχάκιας ΧΞΣ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος, κάντα μόνος σου είναι πανεύκολα τα περισσότερα και μην ξεχνάς ότι τα λάδια δεν τα πετάμε όπου και όπου αλλά είτε τα δίνουμε σε συνεργείο πούχουν ειδικά δοχεία που τα μαζεύουν είτε τα πάμε σε μια Μαρίνα όπου έχει είδικά δοχεία για καμμένα λάδια και νερά σεντίνας.

Τα ρίχνεις στα καμμένα λάδια και μετά αυτά πάνε για ανακύκλωση.

1 λίτρο λαδιού κινητήρα αν πέσει σε υπόνομο καταλήγει στη θάλασσα και μολύνει 1.000.000 λίτρα νερού σκοτώνοντας τα πάντα.

Φροντίστε λοιπόν και το περιβάλλον εκτός από την τσέπη σας.

Ευχαριστώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ άλλαζα λάδια μόνος μου, αλλά μετά κατάλαβα ότι είναι τσάμπα κόπος. Στα 50 ευρώ που τα αγοράζω, στα ίδια λεφτά μου τα αλλάζει και ο μάστορας, και γλυτώνω την ταλαιπωρία και την μουτζούρα.

Και για να προλάβω όποιον θέλει να αντιπροτείνει οτι είναι κ@υλ@ να ασχολείσαι με τη μηχανή σου, να αναφέρω οτι τα υπόλοιπα τα κάνω μόνος μου, εκτός βέβαια απο αυτά που απαιτουν εξειδικευμενα εργαλεία και γνώσεις.

Δεν θα αλλάξω λάστιχα μόνος μου, αλλά θα αλλάξω αλυσίδα. Δεν θα αλλάξω δίσκους συμπλέκτη, αλλά θα αλλάξω τακάκια. Δεν θα αλλάξω λάδια, αλλά θα γρασσάρω μοχλικό.

@ Σαββας: Πολύ σωστός!! και πολύ μ@λ@κ@ς όποιος το κάνει, συγνώμη για τον χαρακτηρισμό αλλά έτσι τον βλέπω εγώ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ άλλαζα λάδια μόνος μου, αλλά μετά κατάλαβα ότι είναι τσάμπα κόπος. Στα 50 ευρώ που τα αγοράζω, στα ίδια λεφτά μου τα αλλάζει και ο μάστορας, και γλυτώνω την ταλαιπωρία και την μουτζούρα.

Και για να προλάβω όποιον θέλει να αντιπροτείνει οτι είναι κ@υλ@ να ασχολείσαι με τη μηχανή σου, να αναφέρω οτι τα υπόλοιπα τα κάνω μόνος μου, εκτός βέβαια απο αυτά που απαιτουν εξειδικευμενα εργαλεία και γνώσεις.

Δεν θα αλλάξω λάστιχα μόνος μου, αλλά θα αλλάξω αλυσίδα. Δεν θα αλλάξω δίσκους συμπλέκτη, αλλά θα αλλάξω τακάκια. Δεν θα αλλάξω λάδια, αλλά θα γρασσάρω μοχλικό.

@ Σαββας: Πολύ σωστός!! και πολύ μ@λ@κ@ς όποιος το κάνει, συγνώμη για τον χαρακτηρισμό αλλά έτσι τον βλέπω εγώ....

Ο κάθε ένας από μας είναι και μια διαφορετική περίπτωση....

Αν κάνεις δουλειά γραφείου, μπορεί στην ελεύθερη ώρα σου να σε "γεμίζει" - "ευχαριστεί" η ενασχόληση με τη μηχανή, το ποδήλατο, το αυτοκίνητο, κτλ. Εστω και αν είναι για αλλαγή λαδιών.....

Α

http://www.youtube.com/user/DrVstrom

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω για τις απαντησεις.... Ναστε καλα.

Λεω να αλλαξω και μπουζι αφου εντοπισω τα αλλα δυο... (στο ΤΑ ηταν ταλαιπωρια γιατι επρεπε να ξυλωσεις πολυ πραγμα για να τα αλλαξεις) ελπιζω να ειναι πιο προσβασιμα..

να ρωτησω και κατι τελευταιο.. τη σταθμη των λαδιων την τσεκαρουμε με τη μηχανη στο κεντρικοσταντ (αν υπαρχει) η στον ορθοστατη???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λεω να αλλαξω και μπουζι αφου εντοπισω τα αλλα δυο... (στο ΤΑ ηταν ταλαιπωρια γιατι επρεπε να ξυλωσεις πολυ πραγμα για να τα αλλαξεις) ελπιζω να ειναι πιο προσβασιμα..

να ρωτησω και κατι τελευταιο.. τη σταθμη των λαδιων την τσεκαρουμε με τη μηχανη στο κεντρικοσταντ (αν υπαρχει) η στον ορθοστατη???

Κανονικά στο κεντρικό σταντ..

Αν τελικά τα αλλάξεις μόνος σου να σου πω ότι πρέπει η μηχανή να μην έχει δουλέψει πριν έστω και 10 δευτερολεπτα γιατί θα κυκλοφορήσει το λάδι και δεν θα καταφέρεις να το αντικαταστήσεις όλο... Άστα να "κατέβουν"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ ξέρω ότι χρειάζεται να έχει δουλεψει η μηχανή πριν, για να είναι πιο ρευστό το λάδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ ξέρω ότι χρειάζεται να έχει δουλεψει η μηχανή πριν, για να είναι πιο ρευστό το λάδι.

ναι, αλλά αφου ζεσταθουν το αφηνεις 10 λεπτά να κατέβουν στο καρτερ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Αν την μηχανή την αφήσεις αρκετή ώρα να ζεσταθεί, τα λάδια ζεσταίνονται πολύ και γίνονται επικίνδυνα για εγκαύματα.

Ζεστά μεν, αλλά όχι τόσο ζεστά που να υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανα δυο συμπληρωματικά, σε συναρτηση με τα γραφόμενα σου.

Οι συμφ/τες σε παραπάνω ποστ, μιλάνε σωστά, αλλά θεωρουν και καποιες λεπτομερειες δεδομένες, ενω δεν είναι...

Εξηγούμαι.

Λέγοντας ότι εχεις μηδαμινη εμπειρία σε αλλαγη λαδιού / φίλτρου / μπουζί, = 3 απο τις πιο κοινες + συχνες εργασίες, εχε υπόψην σου

ότι το κακό δεν αργεί να γίνει,και τοτε να ΞΑΝΑποσταρεις στα Τεχνικά αναζητωντας λύση για πχ. στραβοβιδωμενη ταπα (συχνοτατο

λάθος αρχαριου.)

Χωρις να γνωρίζω το επίπεδο σου στην μαστορικη, θα σε συμβούλευα να ΜΗΝ βιαστεις + να αναζητήσεις καποιον φίλο να τα κανετε

παρέα, ωστε να παρεις μια ιδέα.

Το ''σφιγγω τον πισω άξονα'' απέχει πολυ απο το ''σφίγγω ενα μεταχειρισμενο μπουζί που έβγαλα για έλεγχο''...

Διαφερει πολυ, τόσο η ροπή συσφιξης όσο και η τεχνική που χρειαζεται στην αρχή του βιδώματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι'εγω θελω ν'αρχισω να κανω καποιες δουλειες μονος μου, εχω παρει καποια εργαλεια, εχω κατεβασει service manual και προτιθεμαι να παρω και δυναμοκλειδα. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω χωρο. :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα