Jump to content
stamFR

αγορα motard

Recommended Posts

το 610 βγαζει οσα το xtx, 45 στο τροχο.

και εκ πειρας ειναι 45 αργα αλογα, αρκετα αργα για το ονομα της husqvarna και για 610cc (εστω 570 μην αρχισετε)...

απο αυτα που λες μονοδρομος ειναι το 690.κανει ολα οσα θες με το παραπανω.

μη κοιτας καθαρα μηχανακια 8α βλαστημας την ωρα και τη στιγμη σε 2-3 μηνες....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ΚΤΜ ως γνωστον χαλανε τα Μπεργκ δεν κανουνε για καθε μερα, τα Γιαμαχα ειναι ταφοι, τα υπολοιπα Ευρωπαικα ειναι ακριβα, οποτε δινεις 2500 χιλιαρικα για Αφρικα η Τρανσαλπ και κοτσαρεις

2727824_0_n.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γ@μαει το ΚΤΜ οι ακραπες για το smc-r βγαινουν περιπου 700 (συμφωνα με καποιο στο YouTube που εχει ανεβασει ενα βιντεο με το δικο του) κατι ψιλοασχετο, το ΚΤΜ εχει και μαρσπιε για συνεπιβατη η εγω δεν τα βλεπω..???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη το XT600 ειναι motard ??

Ασε που εχει σταματησει να φτιαχνεται κοντα 10 χρονια..

Πολυ ωραια μηχανακια ολα αυτα , για πιστα , για καθε μερα οχι :_thumbsup:

Φιλε εγω μιλαω για ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΧΤ μοταρντ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γ@μαει το ΚΤΜ οι ακραπες για το smc-r βγαινουν περιπου 700 (συμφωνα με καποιο στο YouTube που εχει ανεβασει ενα βιντεο με το δικο του) κατι ψιλοασχετο, το ΚΤΜ εχει και μαρσπιε για συνεπιβατη η εγω δεν τα βλεπω..???

EDIT: τιμη για το κτμ ξερουμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια να ξεκαθαρισουμε κατι.. το μοταρντ δεν ειναι να πηγαινεις σουπερ μαρκετ .. Τωρα ειδα για τι το θελει το παλικαρι..οποτε καλυτερα ξεγραψε το husaberg και το crf.. και πηγαινε για ktm τοτε..προτεινω duke η smc..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπως λένε και οι υπόλοιποι, άμα θες και καθημερινή χρήση ξεχνάς τα καθαρόαιμα.

Από εκεί και περά διαλέγεις ανάμεσα σε 2 στυλ:

1) Περισσότερα γκάζια και ακριβότερα μηχανάκια, service, ανταλλακτικά κλπ --> KTM, Husqvarna

2) Λιγότερα γκάζια, βαρύτερα μηχανάκια αλλά και φτηνότερο κόστος χρήσης/συντήρησης -->XT, FMX

To XR 650 R δε ξέρω πού κατατάσσεται. Από τη μια έχει καλό, δυνατό κινητήρα, από την άλλη έχω ακούσει ότι το πλαίσιο είναι παλιό.

Για το το δικό μου που μπορώ να μιλήσω με κάποια ακρίβεια, από σπόντα/ευκαιρία το πήρα και οκ, δεν έχω καμιά τρελή πείρα και μου είναι αρκετό. Πάντως, επειδή ο κινητήρας είναι κατεβασμένος αρκετά για τους ρύπους (37 ίππους από 45 που έβγαζε κανονικά), είναι και σχετικά εύκολο να τον ανεβάσεις πάλι (τουλάχιστον έτσι έχω δει να λένε). Πχ, με εξατμίσεις, φίλτρο αέρα, ρύθμιση καρμπυρατέρ/αλλαγή βελόνες και κυρίως με άλλους λαιμούς, έχει μερικά που χτυπάνε 50 και κάτι άλογα στο δυναμόμετρο. Αν θες τσιμπάς κι ένα γρανάζωμα για να μακρύνεις λίγο τις σχέσεις, θα βοηθήσει λίγο στην κατανάλωση σε ταξιδάκια και θα έχεις κοντά 170 τελική.

Το θέμα είναι πόσο αξίζει να ρίξεις αυτά τα λεφτά για after market κόλπα σε ένα FMX. Άμα το βρεις με λίγα χιλιόμετρα, προσεγμένο και φτηνό (έχει αρκετές αγγελίες γύρω στα 2000-2200, με παζάρια ίσως κατέβεις και παρακάτω) και υποθέσουμε ότι σου βγαίνουν άλλα 2000 τα έξτρα, παίζει και να αξίζει γιατί με 4000 έχεις μηχανάκι που είναι μεν πιο βαρύ, αλλά θα βγάζει καλούτσικα αλογάκια και είναι αξιόπιστο. Όπλο δεν θα είναι σε καμία περίπτωση πάλι, αλλά θα είναι ένα αξιοπρεπές μηχανάκι που θα κάνει λίγο απ'όλα. Αρκει να αντέχεις τον αέρα στην εθνική και να προσέχεις την κατανάλωσή σου για να μη μείνεις στο πουθενά.

Το δικό μου είναι όλο μαμά εκτός από τελικά Remus και μέσα στην πόλη είναι υπερ-αρκετό, μπορείς να βγάλεις δηλαδή και λίγο καγκουριλίκι άμα θες. Και στο λέω εγώ που γενικά δεν κάνω τέτοια, αλλά έχω πιασει τον εαυτό μου να κατεβαίνω κέντρο για δουλειές και χωρίς να το καταλάβω να μπαίνω σε στροφή γλιστρώντας.

Όσο για ταξίδι, τις προάλλες γύριζα από Χαλκιδική με ένα σάκο/σαμάρι πλάτης 60 λίτρων γεμάτο μέχρι τέρμα και το κομμάτι από Μουδανιά μέχρι την είσοδο στη Θεσσαλονίκη (κέντρο, όχι περιφερειακό) το έκανα σταθερά με 140 και δεν παραπονέθηκε καθόλου. Παίζει να έβγαζε και 10-20km/h παραπάνω (το γκάζι δεν ήταν τέρμα ανοιχτό), αλλά δεν ήθελα να το τελικιάσω εντελώς (εκεί είχα αρχίσει και έψαχνα 6η :lol: ) και είχαν αρχίσει να πιάνονται και τα χέρια μου. Γενικά πάντως, βενζίνη, λάδια και αντοχή στον αέρα να έχεις και θα πάει παντού.

Τώρα αν κάνεις και τις βελτιώσεις που λέγαμε, όλα αυτά ακόμα πιο άνετα και παίζει να δεις και όφελος στην κατανάλωση γιατί θα δουλεύει ο κινητήρας πιο κοντά στα πραγματικά του άλογα και θα κερδίζεις κάτι παραπάνω από κάθε γραμμάριο βενζίνη που καις.

Το ξαναλέω, για να μη νομίζει κανείς ότι "παινεύω το σπίτι μου"

1) το μηχανάκι όπως το έστησε η Honda είναι μισοδουλειά

2) αν είχε συγχρονο κινητήρα, με τη γεωμετρία και την ευκολία που έχει θα ήταν πολύ πιο δυνατό και θα είχε πουλήσει περισσότερο

3) αν το βρεις φτηνά και ρίξεις κάποια λεφτά μπορείς να το κάνεις σημαντικά καλύτερο, και πάλι να είναι πιο φτηνό από αλλα μοντέλα της κατηγορίας στα ίδια κυβικά/άλογα

Σε καμία περίπτωση δε θα γίνει ΚΤΜ. Θα είναι 1-2 κλικ παρακάτω, αλλα επίσης θα τα κάνει όλα και θα συμφέρει.

Οπότε όλη η συζήτηση καταλήγει στο τι προτιμάς εσύ. Δύναμη από το κουτί (ευρωπαϊκό), ή παραπάνω αξιοπιστία/οικονομία και φτιαξιματάκιa με after market (ιαπωνία). :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε εγω μιλαω για ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΧΤ μοταρντ..

A ok , και παλι εχει κοντα 10 χρονια που σταματησε να φτιαχνετε , και παλι την ιδια εποχη επαιζαν αρκετα σοβαροτερα μηχανακια , οπως drz400 , Husky610 , lc4640 .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παρε FMX να γουσταρεις!

το 610 βγαζει οσα το xtx, 45 στο τροχο.

και εκ πειρας ειναι 45 αργα αλογα, αρκετα αργα για το ονομα της husqvarna και για 610cc (εστω 570 μην αρχισετε)...

απο αυτα που λες μονοδρομος ειναι το 690.κανει ολα οσα θες με το παραπανω.

μη κοιτας καθαρα μηχανακια 8α βλαστημας την ωρα και τη στιγμη σε 2-3 μηνες....

Αργο ειναι το δικο σου το μπρικι και οχι τα αλογα του husqvarana!!! :crazy: :crazy: :tease: :tease:

Τροποποιήθηκε από τον lost_gravity

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ΚΤΜ ως γνωστον χαλανε τα Μπεργκ δεν κανουνε για καθε μερα, τα Γιαμαχα ειναι ταφοι, τα υπολοιπα Ευρωπαικα ειναι ακριβα, οποτε δινεις 2500 χιλιαρικα για Αφρικα η Τρανσαλπ και κοτσαρεις

2727824_0_n.jpg

Καλά εντάξει είσαι άπαικτος χαχαχαχ :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παρε FMX να γουσταρεις!

Αργο ειναι το δικο σου το μπρικι και οχι τα αλογα του husqvarana!!! :crazy: :crazy: :tease: :tease:

ναι για αυτο εχει μετρησει ολα τα λεντακια μου το γνωστο 610.... :crazy:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ασε τα μπανια και τα μπρικια και ελα αθηνα εχουμε μαγαζι να στησουμε, εχω σχεδιο.... :idea: :idea: :idea:

Τροποποιήθηκε από τον gr1g0r1s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πηγα σημερα στην κτμ

στη βουλιαγμενης εχει κλεισει για διακοπες

στη μιχαλακοπουλου εχει κλεισει

]και στην ελευσινα παλι κλειστο μεχρι 2 σεπτεμβρη

μα καλα στο πηγαδι κατουρησα???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα έχετε μπλέξει τα έχετε κάνει χάλια

χτ λέει ο ένας, φμχ λέει ο άλλος

το ξαναλέω, ένα από τα 690 είναι μονόδρομος αν θες γκάζι και αξιοπιστία κάθε μέρα

sm ή duke αν θες και πιο ταξιδιάρικα, smc αν θες πιο μοτάρντ

το smc έχει πατάκια πίσω αν και δεν βολεύει αν ο πίσω δεν είναι τρότζος ή γυναίκα

husaberg, crf και yzf δεν τα σχολιάζω καν

αυτά, πάω πάλι στη θάλασσα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα ΑΚΟΥΥΥΥΣ ? βουρ για αφρικα/τρανζαλπ εχεχεχε

αντι να πας κατευθειαν στας αντιπροσωπειας δν κοιτας κ στο car.gr μηπως υπαρχει καμια ευκαιρεια σε αυτα που θες ? το να το καβαλησεις κ να το κανεις βολτα ειναι σγρ παντως !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαταρχήν, με τις τιμές που έχει η ΚΤΜ στα στοκ μηχανάκια, είναι φως φανάρι τι μηχανάκι θα πάρεις...

KTM_SUMMER_SALES.jpg

690 SMC, 690 SMR - 7,000

690 Duke 3 2011 - 8,000

990 Super Duke 06 - 6,500...

Και μου λέτε εσείς για χόντες και γιαμάπες.

Θα σου αναφερω τα πολυ απλα σερβις του.. (καλυτερα μην γραψω τα υπολοιπα γιατι θα τρομαξεις και δεν τα θυμαμαι και ακριβως..)

Συμφωνα με ωρομετρο ανα 2 ωρες αλλαγη λαδια και ανα 10 ωρες τσεκαρισμα βαλβιδες (80 ευρω μινιμουμ).

Σκεψου μονο πως εγω με το ccm που το εχω για καθε μερα τις 2 ωρες τις κανω σε 2-3 μερες..

Ισως και να κανω λαθος σε αυτα που ειπα αλλα ξερω πως ετσι ειναι.. Αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας με διορθωσει!

Υπερβολή οι 2 ώρες στα λάδια. Κάθε 5 ώρες τα λάδια και κάθε 10 οι βαλβίδες. 80ε μίνιμουμ όποιος πέρνει για αλλαγή λαδιών και έλεγχο (έλεγχο ε, όχι ρύθμισμα) βαλβιδών σε μπέργκ, είναι μάλλον καρχαρίας και δαγκώνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτη ειναι τιμη για κομπλε εξατμηση(σωληνα+τελικο)?

στο κτμ 550 shop που πηγα ειχε ολη την γκαμα παντως για οπον θελει να τσεκαρει και σερβισ και εξοπλησμο

ειχε και ενα 500 six days λευκο αλλα το γαμημενο εαν εβγαινε γα δρομο θα ηταν δικο μου και ας ηταν 500 και ας ηταν με λαστιχα mx...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ξερω τελικο η ολοσωμη, παντως ετσι ειπε, λογικα ολοσωμη

Τροποποιήθηκε από τον -Giorgos-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καποιος εδω διπλα λεει 700 το τελικο + αλλα 700 ο λαιμος....τα ιδια λεει και το e bay.

παιζει ομως leovince ολοσωμη με 800 εουρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολλά λεφτά για το τίποτα μου φαίνονται αυτά.... Αλλά άμα τα έχει κάποιος ας τα κάνει ότι θέλει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

drz 250 ???

Που το βρηκες αυτο ? Στην Ελλαδα δεν ηρθε ποτε..

Παρε ενα τηλεφωνο στο υπουργειο μεταφορων για να σου πουν τι πρεπει να κανεις .

Ειχε καποτε πινακιδα και τωρα δεν εχει ή δεν εβγαλε ποτε ?

Σε γενικες γραμμες πρεπει να εχει φωτα φλας κορνα καθθρευτη ησυχη εξατμιση και λαστιχα καταληλα για δρομο .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί να μη δεις ένα drz400? Η ένα ccm 404 ?

Κολλανε αυτα :tooth:

Τροποποιήθηκε από τον anotherface

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα