Jump to content
JasonXT

Fazer 600 2002-3 vs .........?

Recommended Posts

Ηρθε η ωρα για καινούρια μηχανη και μετά απο πολυ ψάξιμο εχω καταλήξει στο Fazer 600 του 2002-3 (το καρμπυρατερατο). Η χρήση του θα ειναι μόνο για βολτουλες και εκδρομές μονος αλλα και διπλός (μιας και το ΧΤ παραμένει). Κοίταζα και το Hornet S με το φεϊρινκ αλλα δεν μου αρέσουν καθόλου τα πλαστικά του. Το μπατζετ μου δεν ξεπερνάει τα 2000ευρα.

Γνώμες για το συγκεκριμένο μηχανάκι? Καμιά αλλη πρόταση?

Θενκ γιου ολ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ ομορφο μηχανακι το Παλιο Fazer και απο ο,τι θυμαμαι πολυ ροπατο. Δεν εχει την τρυπα στις μεσαιες που εχει το ψεκαστο του 2004+.

Εχει αν δεν κανω λαθος και τις Sumitomo τις δαγκανες που προερχονται απο R1 νομιζω του 2001.. Τις εχουν φορεσει πολλα μηχανακια της Yamaha και πραγματικα ειναι πολυ καλες! Ενω το επομενο φοραει κατι διπιστονες ελλειπεις.

Ομως τετρακυλινδρο καρμπυρατερατο, λογικα θα καιει τον κωλο του!! Αφου θα βγαινει μονο για βολτες θα σου ερχεται πιο φθηνα, αλλα και παλι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για εμενα βρες κατι αλλο χωρις καρπυρατερ! γιατι να μπλεκεις (μην μου πεις οτι δεν ειναι μπλεξιμο) τοσα ομορφες και φτηνες μηχανες υπαρχουν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για εμενα βρες κατι αλλο χωρις καρπυρατερ! γιατι να μπλεκεις (μην μου πεις οτι δεν ειναι μπλεξιμο) τοσα ομορφες και φτηνες μηχανες υπαρχουν!

Ε πες μια. Και μην μου πεις σε παρακαλώ το ER....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε πες μια. Και μην μου πεις σε παρακαλώ το ER....

γιατι τι εχει το ερ? χαχα πλακιζω!

βασικα εσυ θες, με φαρινγκ και τιμονακι; ή γυμνο κιολας; για πες σε τι ειδος θες και κατι θα βρουμε

2405082_0_b.jpg

και αυτη κανει 2000 ευρω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τετρακυλινδρο, φεϊρινκ, προτίμηση τιμόνι (αλλά όχι απόλυτα), ένας λογικός χώρος για μπαγκαζια, 600cc, οχι μεγαλύτερο 8ετίας μέχρι 2000 ευρό.....

Δικό σας!!! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρα ειναι τα καρμπυρατερατα...... αρκει να ειναι σωστα συντηρημενα και οχι παρατειμενα στο ελεος.............

Για το ΦΖερ 600 δεν εχω αποψη εχω ομως για το 1000 που το εχει φιλος (το 03) και ειναι αψογο,με τα γκαζια του την ροπη του

την ζελατινα του για ταξιδακια ,την σελαρα του....... ολα τα εχει........

ψαξε καλα και θα βρεις καλα μοτορια πιστευω..............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Suzuki SV 650S...δες εδω για φωτογραφιες απο αυτο το μηχανακι >>> photos

βρισκεις το 2ης γενιας με το αιχμηρο παρουσιαστικο στα 2000 € και το μηχανακι ειναι δικυλινδρο, αρα λιγοτερα λεφτα

για συντηρηση απο τα τετρακιλυνδρα, αξιοπιστο, πανεμορφο και καθολου ψοφιο :shoot:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Suzuki SV 650S...δες εδω για φωτογραφιες απο αυτο το μηχανακι >>> photos

βρισκεις το 2ης γενιας με το αιχμηρο παρουσιαστικο στα 2000 € και το μηχανακι ειναι δικυλινδρο, αρα λιγοτερα λεφτα

για συντηρηση απο τα τετρακιλυνδρα, αξιοπιστο, πανεμορφο και καθολου ψοφιο :shoot:

Παρα πολυ ωραιο και ωραιος κινητηρας.........

Υ.Γ Δουλευεις μηπως Κυπαρισσια???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το cbf δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά και απο οτι ξέρω ειναι το πιο αργό απο ολα (δεν κυνηγάω τα άλογα αλλα αφού εχω την επιλογη....)

Το SV ποτέ δεν μου εκανε το κλικ + οτι αν ηθελα V2 θα έπαιρνα ντουκατι ή ον-οφφ...

Οσο για το καρμπ δεν με απασχολεί στην τελική και τον καρμπ εχω και δεν ειχα ποτε πρόβλημα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ok then mr Jason! βρες κανα καλο φειζερ! αλλα για βαλε καμια αγγελια στα αναμεσα 3-4 που σου αρεσουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το cbf δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά και απο οτι ξέρω ειναι το πιο αργό απο ολα (δεν κυνηγάω τα άλογα αλλα αφού εχω την επιλογη....)

Το SV ποτέ δεν μου εκανε το κλικ + οτι αν ηθελα V2 θα έπαιρνα ντουκατι ή ον-οφφ...

Οσο για το καρμπ δεν με απασχολεί στην τελική και τον καρμπ εχω και δεν ειχα ποτε πρόβλημα

παρε το Fazer τοτε...μια χαρα μηχανακι ειναι :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν εχω σταμπάρει ακόμα καποια συγκεκριμένα μιας η αγορά θα γίνει μέσα Σεπτεμβρίου να εχουν πέσει και οι τιμες

να δυο που ειναι φτηνά

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2705395/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2704614/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ ωραιο μηχανακι, ροπατο και ανετο για ταξιδια, το μοτερακι του προερχεται απο το YZF 600 Thundercat που ηταν γνωστο για τον ανετο κινητηρα του. Καλα φρενα και αξιοπιστο. Πολυ τιμιο μηχανακι.

(Το δευτερο εχει αλλαξει το μουτρακι ο τυπας ε?) Με την Τερμι το εχει κι ενας φιλος και ακουγεται εξαιρετικα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις FAZER 2002 - 2003 το που έχει την μάσκα σαν ΑΥΤΟ .

Το πρώτο FAZER του 2000 - 2001 με τα μικρά φώτα έχω ακούσει παράπονα απο κάποιους ιδιοκτήτες τους πως δεν έχουν καλά φώτα ( όχι πως δεν διορθώνεται αυτό)

Η πρόταση μου είναι να βρείς το μοντέλο 2002 - 2003 με καρμπυρατέρ που είναι η τελευταία έκδοση του καρμπυρατεράτου FAZER.

Ένα ίδιο ακριβώς έχει και ο συμφορουμίτης μας adel που μπορεί να σου πει κάποια πράγματα.

Είναι μια καταπληκτική μοτοσυκλέτα που εαν ρυθμίσεις σωστά τα καρμπυρατέρ της η κατανάλωση της είναι μηδαμινή και εαν εξαιρέσεις και το΄τεπόζιτο που είναι πάνω απο 20 λίτρα χωρητικότητα καταλαβαίνεις ότι θα έχει και μεγάλη αυτονομία.

Μην κοιτάξεις πόσα χιλιόμετρα έχει η μοτοσυκλέτα αλλά σε τι κατάσταση είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έκανα μαζί του +60.000 και δεν έκανε κιχ! Πήγε συνεργείο μόνο για service και μετα απο 6 χρονια δεν είχα αλλάξει ούτε μπαταρία!

Είναι οικονομικο (περισσότερο απο το νέο fz6 χωρίς καρμπυρατερ) γραμμικοτατο και δεν νομίζω να σου λείψουν τα γκαζια...

Άνετο και στην πόλη και σε ταξίδια και ο μόνος λόγος που το εδωσα τότε ήταν γιατι ήθελα μια αλλαγη μετα απο 6 χρονια!

Σχετικά με δυκυλινδρο τετρακυλινδρα εξαρτάται τι σου αρέσει αλλα προσωπικά τα τετρακυλινδρα μου αρέσει πολυ περισσότερο να τα οδηγώ ( χωρισ να σημαίνει ότι χρειαζεται να το οδηγείς σε ψηλές στροφές)

Αν και εχει τέλεια φρένα ένας απο τους λόγους που το αποχώρηστηκα ήταν η έλλειψη ABS.

To αντίστοιχο Fzs1000 ήταν dreamlike αλλα η Yamaha είχε αλλα σχέδια... :( (ας είναι καλα το Bandit)

Να σημειώσουμε και το τεποζιτο 22lit για αξιοπρεπές ταξιδι, δηλαδή καμία σχέση με τα περισσοτερα αντίστοιχα σημερινά 600ρια

Σε γειτονικό φόρουμ το παιδί που το είχε πάρει το πουλάει απο οτι ειδα, ριξε μια ματια γιατι αξίζει, και αν χρειαστείς καμια πληροφορια εδώ είμαστε ;)

Πιστεύω σε τέτοιο στυλ το cbf600 και bandit600 θα σε καλύψουν γιατι κι αυτα είναι πανω κάτω το ίδιο στυλ/τιμη

Κανε και κανά test drive να δεις σε ποιο ´´κουμπωνεισ´´ καλύτερα ;)

Τροποποιήθηκε από τον simeon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το fazer 02-03 είναι εξαιρετικό. ¨Εχει εκπληκτικό κινητήρα με πολύ ωραίο γκάζι, και λόγω καρμπυρατερ είναι εξαιρετικός και στο άνοιγμα και στο κλείσιμο του γκαζιού. Με τα καρμπυρατερ ασχολήθηκα μόνο μια φορά για καθάρισμο και ρύθμιση στις 24Κ. Φορτώνεται και ταξιδεύει άνετα ακόμα και με μεγάλες ταχύτητες, ακόμα και με 2 άτομα (αρκεί ο πίσω να μην είναι κανάς γορίλλας). Ακόμα και η πίστα είναι μέσα στις δυνατότητες του αρκεί να μην έχει κανείς προσδοκίες. Έχει σχετικά γρήγορη γεωμετρία και αλλάζει γρήγορα κατεύθυνση. Έχει υπέροχο μεταξένιο ήχο χαμηλά και ουρλιάζει δεόντως ψηλά. Έχει πολύ καλά φώτα και φρένα περαν πάσης κριτικής. Το πλαίσιο του είναι ατσάλινο και συμπεριφέρεται καλά στο βάρος (~215kg full) και στα άλογα του (~85 τροχό). Bonus το αλουμινένιο ψαλίδι με μοχλικό και το 22αρι ρεζερβουαρ που δίνει πολύ καλή αυτονομία και ο τεράστιος χώρος κάτω απ τη σέλα (δε το συγκρίνουμε με σκούτερ έτσι?). Στα μείον θα έβαζα λίγο την ουρά που παρέμεινε απ το παλιό και την ρετρό εμφάνιση του κινητήρα που δεν ταιριάζουν με το πιο μοντέρνο μισό φέρινγκ. Επίσης τους μαύρους λαιμούς που θέλουν φροντίδα ώστε να μη δείχνουν σκουριασμένοι, το 160αρι λάστιχο πίσω που χωρίς να έχει κάποια εμφανή αδυναμία νομίζω ότι είναι στενό για το fazer. Τελευταίο μείον είναι το μαλακό μπροστινό που πρώτον δεν προβληματίζει αν δε το πιέσει κάποιος (στην πίστα πρακτικά....) και δεύτερον με πιο σκληρά ελατήρια διορθώνεται κατά πολύ.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα εξαιρετικό all rounder που κάνει τα πάντα και σε φανταστική τιμή. Προτίμησε τα 02-03 γιατί έχουν γίνει αρκετές αναβαθμίσεις που δε φαίνονται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω θα προτεινω κατι αλλο...

Αφου εχεις ροδα και ψαχνεις για δευτερη αραξε... Αμα τσεκαρεις καθε μερα το car.gr σιγουρα θα βρεις καποια ευκαιρια !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σας ρε παλικαρια.Ας μιλησει ακομα ενας κάτοχος του Fazer FZS 600 (μοντελο 2002).Το μηχανακι το εχω εδω και 2 χρονια.Ηταν η πρωτη μου μηχανη.Αν και μεγαλος fun της Honda αυτη η μηχανη μου εκανε ενα κλικ που λεμε.Το αγορασα μεταχειρισμένο απο ιδιώτη που το προσεχε πολυ (σε τιμη λιγο τσιμπιμένη βεβαια).Αφου οταν το ειδα νομιζα οτι μολις ειχε βγει απο το εργοστασιο.Ειχε 38000Km.Αν και δεν του εχω "γραψει" πολλα χιλιομετρα εχω να πω οτι ειναι ενα φιλικο μηχάνημα που αν το συντηρείς σωστα ,δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.Πριν βεβαια προβώ στην αγορα του,ειχα κανει τις απαραίτητες ερωτησεις μεσα στο forum του my bike οπου τα περισσότερα παιδια μου επιβεβαίωσαν οτι ειναι μια τιμια αγορα.Πιστευω οτι μπορεις να κανεις τα παντα με το fazer και παντα με σεβασμο προς τη μηχανη(αυτο βεβαίως ισχυει για οποιοδήποτε ειδους μηχανη).Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε. :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα