Jump to content
Πόρθος

Τελικά, έχει σημασία "τι μοτοσυκλέτα οδηγείς"?

Recommended Posts

ΚΑιρό έχουμε να πειράξουμε κάποιον στα σοβαρά.

Για να μην χασομεράμε....

Εχει σημασία τι μοτοσυκλέτα οδηγείς?

Και δευτερο ερώτημα, "πως την οδηγείς"?

.

Εσείς τι λέτε?

Να βάλω και μια δημοσκόπιση?

α. Ναι

Β. Οχι

γ. Δεν γνωρίζω

δ. Μπορεί, αλλά να μην είναι χόντα.

ε. Ναι, αλλά να μην χαλάει σαν κατέμ.

στ. Οχι, αλλά να τραβάει νερό σαν μπεεμβέ. 100 λίτρα την ώρα.

(ΥΓ: Δεν θα ανεχτώ να γίνετε μανούρα τζάμπα. Δώστε εξηγήσεις!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι μερικές μοτοσυκλέτες που μισώ να βλέπω. Επίσης είναι και μερικά στυλ αναβατώ που μισώ να βλέπω.

Αν δω και τα δύο αυτά συνδυασμένα, θέλω να είναι μέσα σε φλόγες.

Από την άλλη, ο σωστός αναβάτης μπορεί να σώσει την εικόνα μιας μισητής μηχανής, αλλά ή σωστή μηχανή δεν μπορεί να σώσει την εικόνα ενός μισητού αναβάτη. (τεράστια σοφία ξεστόμησα ο π*, κάτσε να την κάνω twit)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι όχι... εντός είμαι!

Με τσιγκλάς να πω διευθύνσεις και ονόματα τώρα!

Θα περιοριστώ στους μισητούς συνδυασμούς:

Varadero με ακράνωτο σανδαλοφόρο

GS1200 πεντακάθαρη με γιάπη ακράνωτο και γυαλί Prada στο Κολωνάκι/Σύνταγμα

TMAX-ό-βλαχο με με μαγιό και διχαλοπάντοφλο μόνο στην Βουλιαγμένης.

Ο γύφτος ο μάυρος με τα φαρδιά και το καπελάκι ανάποδα πάνω στο ZZR1400 που έκανε ξερογκαζιές πίσω από το σπίτι μου, στην πόλη που σπούδαζα στην Αμερική.

Οι respect αναβάτες που ότι και να οδηγούν το κάνουν να φαίνεται μουράτο:

Βρώμικοι και καταλασπωμένοι ονοφάδες, εντουράδες ακόμα και με καγκουρεμένα ΚΤΜ στην Βαρυμπόμπη

Full gear αναβάτες SS σε ταξίδια στην Εθνική, ακόμα και όταν οδηγούν το τραγικό CBF1000.

Ο ένας και μοναδικός πιτσιρικάς της παρέας με τα υπερκυβισμένα ξετάπωτα παπάκια που φοράει κράνος.

Ο true Χαρλεάς με το γερμανικό κράνος που ξύνει το νίκελ στην στροφή και κάνει κολωδάχτυλο σε όσους λένε ότι τα Χάρλευ δεν στρίβουν.

Η νίκη πάει στο "Πώς την οδηγάς"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φυσικα εχει σηναμανασια τι μηχανη οδηγας, ας πουμε.. εισαι 35 χρονων και εισαι πολυ καγκουρας, αν κυκλοφορουσες με παπι και εκανες καγκουριες θα σε φωναζαν μαλεηκα καραμητρο και πολλα αλλα, ενω αν ειχες ενα αξιοπρεπες enduro ή μια SS θα ησουν απλα ενας κυριλε καγκουρας, ας πουμε παλι.. εισαι 17 χρονων και μενεις στο χωριο, οι φιλοι σου οδηγανε 50αρια και 125 παπακια, εσυ σκας με το 89αρι ΧΤ600 που ειχε ο μπαμπας στα νιατα του, αυτοματως γινεσαι ο καλυτερος του χωριου, ο G@μαω και δερνω ο μετα απο σενα το χαος...

Αρα το τι οδηγας εχει μεγαλη σημασια, ο τροπος που οδηγαμε ομως δεν εχει και τοσο σημασια μιας και το 90% των αναβατων εχουμε την καγκουρια μεσα μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε Τάσο με αυτά που λες αυτοαναιρείσαι.

Αν είσαι 35 και κάγκουρας λες... άρα φταιει το πώς οδηγάς το παπί!! Όχι ότι είναι παπί!

Όταν λέω εγώ ότι είπα μεγάλη σοφία...

Ο κάγκουρας γ@μάει την εικόνα σε ότι μηχανάρα και να οδηγάει. Από την άλλη, μια μο¥νάρα μηχανή μπορεί να "φτιάξει" κάποιον που δεν είναι κάγκουρας.

Σκατά οδηγός και σκατά μηχανή ---> στην πυρά!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στ. Οχι, αλλά να τραβάει νερό σαν μπεεμβέ. 100 λίτρα την ώρα.????Εννοεις πως ειναι πομονα..???χαχαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στ. Οχι, αλλά να τραβάει νερό σαν μπεεμβέ. 100 λίτρα την ώρα.????Εννοεις πως ειναι πομονα..???χαχαχαχα

Φοβού τους Βαυαρούς και πομόνες φέροντες :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ λέω πως περίτρανα, ο θεός των απάντων, απέδειξε πως έχει τεράστια σημασία. Και πάνω σε αυτό, στήνεται και το "πως".

:crazy::waycon1::knife:

Δεν μπορώ να ανεχτώ τέτοια κρίση. Βάλε τουλάχιστον και αυτό :lipssealed:

...να γίνουμε μανούρα? Τι εννοΑει ο ποιητής?

Αυτό ας πούμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1ο Ερώτημα:

Έχει σημασία τί μοτοσυκλέτα οδηγείς;

Απάντηση:

Για μένα, για τον εαυτό μου, ναι. Εχει σημασία. Με ενδιαφέρει να γουστάρω τη μοτοσυκλέτα που έχω.

Για τους άλλους δεν έχει (και δεν πρέπει να έχει) σημασία τί μοτοσυκλέτα οδηγώ. Δε με ορίζει ούτε με χαρακτηρίζει η μοτοσυκλέτα μου. Εγώ (και η οδηγική συμπεριφορά μου) ορίζω τί και ποιός είμαι.

2ο ερώτημα:

Πώς την οδηγείς;

Απάντηση:

Κάνοντας μεγάλες αποστάσεις σε εντός και εκτός Ελλάδας ταξίδια. Έτσι τη φχαριστιέμαι. Στο πρόσφατο ταξίδι μας σε 5 χώρες (Σκόπια, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία), των 3.500 χιλιομέτρων ένιωσα να την αγάπησα και πάλι από την αρχή, κι ας είναι ένα ταπεινό μεσαίο on-off. Γουστάρω όμως και τις βόλτες με ωραία στροφιλίκια (π.χ. στροφές προς Επίδαυρο ή Δομοκός).

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάθε μοτοσυκλέτα μπορεί να προσφέρει χαμόγελο στον αναβάτη της. Βέβαια παίζουν πολλά ρόλο. Για παράδειγμα, άλλο είναι να είσαι 17 χρονών και να πάρεις το πρώτο σου παπάκι και άλλο να είσαι 40 και να οδηγάς ακόμα το ίδιο παπάκι. Σίγουρα δε θα σου προσφέρει πια την ίδια ικανοποίηση αλλά αν ξεχαστείς για λίγο και αρκεστείς στα απλά, τότε ακόμα και το παπάκι θα σου χαρίσει χαμόγελο. Αν είσαι γνήσιος μοτοσυκλετιστής, η αγάπη για τους 2 τροχούς είναι δυνατότερη από τις επιταγές της μόδας και του μάρκετινγκ, άρα ακόμα και με ένα μικρό μοτοσακό, μπορείς να νοιώσεις την ελευθερία και την αδρεναλίνη...Συμπέρασμα: Δεν έχει σημασία τι μοτοσακό οδηγάς...

Πως το οδηγώ; Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Να πω συνειδητοποιημένα; Δλδ φουλ εξάρτηση, προσοχή στο δρόμο, τήρηση των κανόνων, επίδειξη αλληλεγγύης; Χμφ τι άλλο να εννοείς δλδ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει σημασία τι μοτοσυκλέτα οδηγείς?

Και δευτερο ερώτημα, "πως την οδηγείς"?

.

...βεβαιως!...βεβαιως!...Θεμιστοκλέους!.... :crazy:

B) ...σοβαρα τωρα!.......παντως βλεπω οτι ο καθενας μας αναλυει το ερωτημα απ τη δικια του σκοπια και δινει την δικια του ερμηνια στην ερωτηση "τι και πως"...αναλυωντας την απαντηση του με τα δικα του θελω!

Το λοιπον να απαντησω και γω .....

.....παρατηρωντας και μονο το τι συμβαινει γυρω μας ...και παίρνοντας υποψην μου , μονο αυτα που συμβαινουν στη πραξη και οχι αυτα που αναλύονται στα χαρτια ...θα χωρισω την απαντηση μου χοντρικα σε 2 κατηγοριες!

1....στους κοινους θνητους/κουλούς ...εμας δηλαδη που παλευουμε να ευχαριστιθουμε καποια διαδρομουλα....οπου παιζει σπουδαιότερο ρολο το πως την οδηγεις...και οχι το τί οδηγεις...αλλιως δεν θα έβλεπα μηχανακια με 60 αλογα να ριχνουν μπάτσες σε αλλα με 150 ...

και 2. στους ημιθεους/χερακληδες/επαγγεματιες ...οπου τελικα η ιστορια δειχνει τα τελευταια 2 χρονια περιτρανα οτι το σπουδαιοτερο ρολο τον παιζει το τι οδηγεις και ...οχι το πως την οδηγεις ...αλλιως δεν θα βλεπαμε το γιατρο να τρωει 2 χρονια ξυλο και με το ζορι να τερματιζει στη 10αδα!

...αουτςς!! :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο true Χαρλεάς με το γερμανικό κράνος που ξύνει το νίκελ στην στροφή και κάνει κολωδάχτυλο σε όσους λένε ότι τα Χάρλευ δεν στρίβουν.

+750

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα έλεγα πως ο οδηγός παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο, καθώς από αυτόν εξαρτάται το πόση απόλαυση θα ρουφήξει από την εκάστοτε μοτοσυκλέτα.

Από εκεί και πέρα μια ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα που μπορεί να προσφέρει εμπειρίες σε κάθε επίπεδο, αποτελεί έναν σημαντικό παράγοντα για εμένα προσωπικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...βεβαιως!...βεβαιως!...Θεμιστοκλέους!.... :crazy:

B) ...σοβαρα τωρα!.......παντως βλεπω οτι ο καθενας μας αναλυει το ερωτημα απ τη δικια του σκοπια και δινει την δικια του ερμηνια στην ερωτηση "τι και πως"...αναλυωντας την απαντηση του με τα δικα του θελω!

Το λοιπον να απαντησω και γω .....

.....παρατηρωντας και μονο το τι συμβαινει γυρω μας ...και παίρνοντας υποψην μου , μονο αυτα που συμβαινουν στη πραξη και οχι αυτα που αναλύονται στα χαρτια ...θα χωρισω την απαντηση μου χοντρικα σε 2 κατηγοριες!

1....στους κοινους θνητους/κουλούς ...εμας δηλαδη που παλευουμε να ευχαριστιθουμε καποια διαδρομουλα....οπου παιζει σπουδαιότερο ρολο το πως την οδηγεις...και οχι το τί οδηγεις...αλλιως δεν θα έβλεπα μηχανακια με 60 αλογα να ριχνουν μπάτσες σε αλλα με 150 ...

και 2. στους ημιθεους/χερακληδες/επαγγεματιες ...οπου τελικα η ιστορια δειχνει τα τελευταια 2 χρονια περιτρανα οτι το σπουδαιοτερο ρολο τον παιζει το τι οδηγεις και ...οχι το πως την οδηγεις ...αλλιως δεν θα βλεπαμε το γιατρο να τρωει 2 χρονια ξυλο και με το ζορι να τερματιζει στη 10αδα!

...αουτςς!! :lipssealed:

ΟΥΙ-ΟΥΙ γροφιά στο στομάχι.....

Ελα ρε IOANNIS και έχουμε αρχίσει να εμβαθύνουμε σιγά-σιγά....

Αν και ίσως να ξεφύγουμε γιατί με τους επαγγελματίες που η δουλειά τους είναι να πάνε "πολύ γρήγορα με κάτι" ο Ρόσσις μας μπερδεύει καθώς ζητάει επιβεβαίωση (που την έχασαν και άλλοι πριν από αυτόν). Για πάμε, για πάμε.........Ισως δούμε φως στον (μ)πάτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και είναι τον ημερώνε, μάθαμε τίποτε?

Εχει σημασία τι γιαπωνέζο οδηγείς ή όχι τελικά? Πέρα από την πλάκα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1ο Ερώτημα:

Έχει σημασία τί μοτοσυκλέτα οδηγείς;

Απάντηση:

Για μένα, για τον εαυτό μου, ναι. Εχει σημασία. Με ενδιαφέρει να γουστάρω τη μοτοσυκλέτα που έχω.

Για τους άλλους δεν έχει (και δεν πρέπει να έχει) σημασία τί μοτοσυκλέτα οδηγώ. Δε με ορίζει ούτε με χαρακτηρίζει η μοτοσυκλέτα μου. Εγώ (και η οδηγική συμπεριφορά μου) ορίζω τί και ποιός είμαι.

αυτο ακριβως!

πριν ειχα το cbr 125! αυτο που ακουγα ηταν: ωραιο παπι, αντε μωρε θες και βολτες με αυτο το ποδιλατο και αλλα τετοια!

τωρα που πειρα το ερ, μοκο ολοι! αλλα επισεις και κοτες ολοι αυτοι, γιατι τους λεω παμε βολτα ρε τωρα! ελα μωρε, βενζινες κουραση ποιος τρεχει τωρα!

ενα εχω να πω! ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΣΤ! το να εισαι μοτοσυκλετιστης ξεκιναει απο το μυαλο! οτι μηχανη και να εχεις πρεπει να την βλεπεις με τα "μοτοσυκλετιστικα ειδικα γυαλια" σου! ειναι νοοτροπια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το μονο που εχει σημασια ειναι ως νιωθεις με αυτο που οδηγεις ...οτι και να ειναι αυτο ,οπως και να το οδηγεις ...

εγω παντως εκανα γενικο στο παπιο ...το εστρωσα και το εχω λιωσει στη σουζα και καραγουσταρΩ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημασία για μένα έχει το πως την οδηγείς.

Ο κάγκουρας είτε με SS είτε με παπί θα είναι κάγκουρας κ θα οδηγεί-καβαλάει για τους άλλους.Γρήγορος-αργός, δε παίζει ρόλο αφού οδηγά για το θεαθήνε κ τους άλλους.

Ο μη κάγκουρας από την άλλη, ο μπάρμπας που πάει με το παπί του στη δουλειά του, ο SSας που ξύνει αυτιά κ δε "ψάχνεται" πως θα γίνει να βγάλει το κράνος μπροστά στη καφετέρια της γειτονιάς, για να φανεί η φάτσα του κ ο τυπάς που γουστάρει να τραβηχτεί σε μια μοναχική παραλία με το γκομενάκι, ότι μοτό κ να καβαλά, κάνει τον κόσμο να στρέφεται γύρω από τη μοτό του κ αυτόν..

Η μοτό είναι τρόπος ζωής, δεν είναι σίδερα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα