Jump to content
erikos

Κράνος μηχανής- κριτήρια αγοράς

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι παιδιά! Ενδιαφέρομαι για την αγορά κράνους, σίγουρα καινούριου και θα ήθελα να με κατατοπίσετε σχετικά με το ποιά είναι (όσο αναλυτικά εσείς επιθυμείτε) τα κριτήρια για την αγορά ενός νέου κράνους. Φερειπήν, υλικά, ηχομόνωση , ποιότητες ζελατίνας, το κατά πόσο πλένεται το εσωτερικό κλπ. αν έχετε και κάποια "ιδανικά" για εσάς κράνη να προτείνετε , ευπρόσδεκτα και αυτά :_thumbsup: . Όσον αφορά την τιμή θα έλεγα να μη μας απασχολήσει για αρχή, όχι γιατί "το φυσάμε" (αλίμονο.. :cry2: ) αλλά γιατί μπαίνουμε σε θέματα καθαρά ασφάλειας-άνεσης αδηγού. Εννοείται βέβαια, πως και η εμφάνιση παίζει τον ρόλο της ,και μάλιστα μεγάλο, αλλά θα εκτιμηθούν και οι πιο "value for money" επιλογές.

Ευχαριστώ προκαταβολικά παίδες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Απο μενα προτιμησε κατι σε Shark,Scorpions,Shoei,Arai,AVG,Nolan...Τωρα για τα κριτηρια ακριβως δεν ξερω,περιμενε λιγο τους παλιους να ριξουν τα φωτα τους...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε τι μηχανή θα το χρησιμοποιείς και τι χρήση κάνεις; γιατί πχ ένα πιο αγωνιστικό με πολλούς αεραγωγούς είναι οκ για μέσα στην πόλη αλλά σε ταξίδι θα σε κουράσει και το αντίθετο ένα με όχι καλό εξαερισμό. παίζει ρόλο και η στάση του σώματος στη μηχανή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θυμαμαι καλα καποιος ειχε φτιαξει ενα τοπικ που ελεγε αναλυτικα τι πρεπει να κοιταμε στο κρανος (να μην μας σφυγγει κτλ). Θα ψαξω και αν το βρω θα σε ενημερωσω.

EDIT: Εδω εχει πολλες συμβουλες για τα κρανη http://www.mybike.gr/forum/76-%CE%BA%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7/ . Ψαξε λιγο και σιγουρα θα βρεις αυτα που ψαχνεις. :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον dimkorinthos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επίσης το θέμα είναι σε λάθος υποφόρουμ. ρίξε λίγο διάβασμα και θα βρεις πολλά ολόιδια θέματα με αρκετές απαντήσεις ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

sorry για την λάθος τοποθέτηση του θέματος.. θα είμαι μάλλον σκυφτός πάνω στην μηχανή(νιντα250) και η χρήση της θα είναι 80% (σχεδόν καθημερινά) αττική και εθνική και κάτι ψηλά κέντρο με κίνηση και παρελκόμενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ιδανικό θα ήταν επίσης να έχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο. ιδιαίτερα στα πλαϊνά. υπό αυτό το πρίσμα τί σας έρχεται κατά νου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρίξε μια αναζήτηση στην νέα κατηγορία που μεταφέρθηκε το θέμα σου.

Στα σύντομα, κοιτάμε:

• Σωστή εφαρμογή (ούτε να σφίγγει, ούτε "τσουκάλι")
  • Σοβαρή μάρκα
  • Προδιαγραφές

Και μια συμβουλή: τα μαύρα - σκούρα χρώματα, το καλοκαίρι λειτουργούν σαν θερμοσυλλέκτες.

Επίσης, το κράνος προστατεύει το κεφάλι μας και η αξία του πρέπει να είναι ανάλογη με την αξία του κεφαλιού και όχι με την αξία της μηχανής. "Κόψε" από αλλού, αλλά ποτέ από τον εξοπλισμό ασφαλείας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτά που είπε ο Παναγιώτης είναι αυτά που κοιτάμε πρώτα, δηλαδή που είναι τα βασικά.

Επίσης, κοιτάμε:

• τον αερισμό που έχει τόσο για το καλοκαίρι ώστε να αερίζεσαι, όσο και για τον χειμώνα ώστε μέσα να μην εισρέει ενοχλητικός αέρας και να μην θολώνει η ζελατίνα,
  • το εσωτερικό να είναι άνετο, ποιοτικό, και κατά το δυνατόν αφαιρούμενο ώστε να πλένεται εύκολα,
  • το βάρος και την αεροδυναμική ώστε να μην είναι κουραστικό τόσο στην πόλη όσο και στα πολλά χιλιόμετρα,
  • τα επίπεδα θορύβου, που έχουν και άμεση συνάρτηση με το πλήθος των αεραγωγών.

Αυτά που σου έγραψε ο Παναγιώτης μπορείς εύκολα να τα τσεκάρεις πριν το αγοράσεις.

Αυτά που προσέθεσα άλλα μπορείς να τα τσεκάρεις (άνεση και ποιότητα εσωτερικού, αφαιρούμενο ή μη, βάρος), και άλλα δεν μπορείς παρά μόνο αφού το αγοράσεις και το "δουλέψεις".

Για τις γνωστές μάρκες υπάρχουν πολλά θέματα που έχουμε γράψει με αναλυτικά reviews.

Ψάξε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίζουν πολλά κράνη.Δες κι από hjc μεριά το fg-15 κοντά στα 200 ευρώ και λιγότερα..

αν σε ενδιαφέρει το FG-15 (το έχω ενα χρόνο και είμαι ευχαριστημένος) μπορείς να το πάρεις απο δω, με ξεφτίλα τιμη.

όταν το είχα πάρει εγώ, πλήρωσα 80 ευρώ με μεταφορικά μαζι, τώρα βλέπω έχει πέσει κι άλλο. Στην κολόρι το δίνουν 200 περίπου (το μονόχρωμο)...

http://www.lidsdirec...ets.html?cat=62

EDIT τώρα βλέπω πως το φτηνό FG-15 δεν έχει νούμερα, αλλά και τα υπόλοιπα σχέδια που είναι πιο ακριβά έρχονται πολύ πιο φτηνα απο ό,τι εδω.

Τροποποιήθηκε από τον irakliszs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα κρανη ειναι τα AGV και τα SHOEI!!Αφου εχεις αγωνιστικη μηχανη θα σου προτεινα ενα AGV Ti Tech http://www.agvhelmets.com/racing/titech.htm δεν ειναι τοσο value for money αλλα ειναι οτι πρεπει για αυτες τις μηχανες..!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επίσης, αφού αποφασίσεις στο περίπου, ρίξε και μια ματιά στο http://sharp.direct.gov.uk/.

Είναι ένας καλός μπούσουλας για την ασφάλεια που παρέχουν τα περισσότερα κράνη της αγοράς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά ευχαριστώ πολύ,κατατοπιστικότατοι! :clapping2: βοηθήσατε πολύ. Λίγες ακόμη χαζές ερωτήσεις : από πού τα αγοράζω? Θέλω να πω, υπάρχουν αντιπροσωπίες ( και διευθύνσεις αν έχετε :rolleyes: ) ή γίνεται παραγγελία και από εξωτερικό? και το όλο θέμα της αγοράς από εξωτερικό πώς διαχειρίζεται? με χρεωστικές κάρτες κλπ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λες διαθέτω τόσα. κοιτάς στο νετ πόσο το βρίσκεις. αν είναι αισθητάπιο φτηνό (που συνήθως είναι) από την ελλάδα, πας το δοκιμάζεις και το παίρνεις απ'έξω. ιστοσελίδες πχ:

lids direct

face moto de

κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρώτα δες σε μαγαζιά στην Ελλάδα. Υπάρχουν πολλά που έχουν αντίστοιχες ή και φθηνότερες τιμές από ότι τα ιντερνετομάγζα του εξωτερικού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για αυτό εδώ τί έχετε να πείτε? http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/bell-m4r-carbon Είχα δει και ένα topic αλλά θα με ενδιέφερε γενικά η γνώμη σας για το συγκεκριμένο , στο οποίο ακόμη δεν έχω καταλήξει αλλά είναι αυτό που προέκυψε από την αναζήτηση μέσω του site της sharp . Όμορφο εξωτερικά και οι προδιαγραφές ασφαλείας του δείχνουν καλές. Εσείς το έχετε δοκιμάσει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε φίλε, μην ζητάς μασημένο φαΐ, κάνε μια αναζήτηση και βρές το. Υπάρχει ολόκληρη παρουσίαση................

Αξιολόγηση κράνους Bell M4R CARBON

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

slaine το πρώτο πράγμα που έκανα. 60-61 (ολίγον τι κεφάλας :crazy: ) . αν δεν κάνω λάθος πρέπει να κινούμαι γύρω στο L , ίσως XL . υπάρχουν μάρκες που βγάζουν σταθερά πιο μικρά μεγέθη ή εξαρτάται κάθε φορά από το εκάστοτε μοντέλο?

*σταθερά,μόνο μικρά μεγέθη ήθελα να πω.. sorry :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν παίζει ρόλο μόνον η περίμερτος του κεφαλιού, παίζει και το σχήμα. Μην πάρεις κράνος βασιζόμενος μόνον σε αυτήν χωρίς να το δοκιμάσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

slaine το πρώτο πράγμα που έκανα. 60-61 (ολίγον τι κεφάλας :crazy: ) . αν δεν κάνω λάθος πρέπει να κινούμαι γύρω στο L , ίσως XL . υπάρχουν μάρκες που βγάζουν σταθερά πιο μικρά μεγέθη ή εξαρτάται κάθε φορά από το εκάστοτε μοντέλο?

*σταθερά,μόνο μικρά μεγέθη ήθελα να πω.. sorry :blush2:

αν και γενικά ισχύει αυτό που λέει ο παναγιώτης, νομίζω πως η HJC γράφει ενα νουμερο μικρότερο απο αυτό που εννοεί. Εγώ φοράω xs ενώ ό,τι άλλο κράνος έχω δοκιμάσει πρεπει να ειναι s.

οπωσδήποτε πάντως πρεπει να το δοκιμάσεις, γιατί παιζει όντως ρόλο το σχήμα. Ας πούμε ένα shark που είχα δοκιμάσει ενώ στο κρανίο ερχόταν καλα, το μέρος μπροστά στο στόμα ερχόταν πολύ κοντά με αποτέλεσμα να αισθάνομαι αποπνικτικά. Σε μια φίλη μου ενώ το μέγεθος ενός HJC ήταν σωστό, ωστόσο την ενοχλούσε λίγο στο μέτωπο. Ένα νούμερο μεγαλύτερο και το υπολοιπο κεφάλι "επλεε".

κατάλαβες τι θέλω να πω. Νομίζω πως η δοκιμή είναι απαραίτητη, ακόμα και να ξέρεις οτι μια εταιρία τείνει να βγαζει πιο μικρα/μεγαλα μεγεθη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα