Jump to content
funk

Funkasaki Versys - 3 χρόνια - 25.000 χλμ - 0 προβλήματα

Recommended Posts

Επίσης, παρατήρησα το ΣΚ που γράψαμε χιλιομετράκια (700 στο σύνολο) πως τα φρένα στη παρατεταμένη χρήση εμφάνησαν μια κάποια κούραση. Οκ, δεν είχε ποτέ άγκυρες το Versys για φρένα αλλά αυτή τη φορά ένιωσα πως κάτι έχει αλλάξει... Να 'ναι τα σωληνάκια? Να 'ναι οι δισκόπλακες? Πρέπει να διαιρευνηθεί και αυτό το θέμα... Έχουν περάσει 7 χρόνια από τη μέρα αγοράς και 49.000 χλμ (πλεόν) και τα φρένα πέρα από τα τακάκια και τα υγρά φρένων (που αλλάχθηκαν πρόσφατα) δεν έχουν δεχθεί άλλη συντήρηση.

Τελικά με το ABS και τα σωληνάκια τι γίνεται? βάζουμε όσοι έχουμε ABS σωληνάκια υψηλής πίεσης? Αν δε βάζουμε σωληνάκια υψηλής τότε τι βάζουμε? Για τα μαμά σωληνάκια όταν είχα ρωτήσει κάποια στιγμή στην αντιπροσωπεία κόστος, είχα πάθει ένα μικρό σοκ....

Μπορείς να βάλεις υψιλής. Δεν θα κερδίσεις κάτι σε απόδοση, άντε να μην σου σβουγγαριάζουν τόσο γρήγορα + ότι δεν χρειάζονται αλλαγή κάθε 2-3 χρόνια (αμα βρεις κανέναν ποθ τα αλλάζει κάθε 2 χρόνια θα κάτσω να με πας βόλτα :p ). Γνώμη μου δεν τα αξίζουν τα λεφτά τους....για προς πίσω θες κάνα 200άρι + 

Δισκοπλακες δες αν ειναι ακόμα εντάξη στο πάχους τους. Εγώ τις άλλαξα φέτος και έβαλα του Tsuboss με 180 ευρά το ζευγάρι. Μια χαρά ειναι μέχρι στιγμής στο 6μηνο. Δεν ειδα και ΤΗΗΗΗΝ βελτίωση αλλά λίγο καλύτερα τα λες. 

Γενικά στα φρένα πονάει το 1ο Versys με το ABS. 

Αν θες να δεις προκοπή πάρε μια μεγαλύτερη τρόμπα και ένα ζευγάρι 4πίστονες.........αλλά και πάλι το ABS παίζει να στα γ@μάει όλα. 

Σε γενικές γραμμές μονοκάβαλο είναι κομπλέ....στο δικάβαλο και στα φορτώματα αμα το κυνηγήσεις για αρκετή ώρα .....παίζεις κομματάκι με την φωτιά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σε ιδια περιπου διαδρομη τα ενιωσες να κουραζονται?Κατηφορικα πεταλα ας πουμε?Ειχε και αρκετη ζεστη το ΣΚ,δινω μεγαλη πιθανοτητα να ευθυνονται τα υγρα,να ειναι διαφορετικα απο αυτα που ειχες πριν.

Κατα τα αλλα τι συντηρηση να θελουν τα φρενα?Τα km σου ειναι ελαχιστα...

To ΣΚ ήμουν Αθήνα. Στις διαδρομές που έκανα στην Ανατολική Αττική δικάβαλος μέχρι το Σούνιο το μεσημέρι εκεί τα ένιωσα κάπως να χάνουν. Στη διαδρομή Πάτρα-Αθήνα και Αθήνα-Πάτρα δεν είχα κάποιο θέμα.

Μπορείς να βάλεις υψιλής. Δεν θα κερδίσεις κάτι σε απόδοση, άντε να μην σου σβουγγαριάζουν τόσο γρήγορα + ότι δεν χρειάζονται αλλαγή κάθε 2-3 χρόνια (αμα βρεις κανέναν ποθ τα αλλάζει κάθε 2 χρόνια θα κάτσω να με πας βόλτα :p ). Γνώμη μου δεν τα αξίζουν τα λεφτά τους....για προς πίσω θες κάνα 200άρι + 

Δισκοπλακες δες αν ειναι ακόμα εντάξη στο πάχους τους. Εγώ τις άλλαξα φέτος και έβαλα του Tsuboss με 180 ευρά το ζευγάρι. Μια χαρά ειναι μέχρι στιγμής στο 6μηνο. Δεν ειδα και ΤΗΗΗΗΝ βελτίωση αλλά λίγο καλύτερα τα λες. 

Γενικά στα φρένα πονάει το 1ο Versys με το ABS. 

Αν θες να δεις προκοπή πάρε μια μεγαλύτερη τρόμπα και ένα ζευγάρι 4πίστονες.........αλλά και πάλι το ABS παίζει να στα γ@μάει όλα. 

Σε γενικές γραμμές μονοκάβαλο είναι κομπλέ....στο δικάβαλο και στα φορτώματα αμα το κυνηγήσεις για αρκετή ώρα .....παίζεις κομματάκι με την φωτιά. 

Τη μοτό την έχω ήδη 7 χρόνια και προβλέπω να συνεχίσουμε παρέα για αρκετά ακόμα οπότε μια αλλαγή στα σωληνάκια των φρένων χρειάζεται πιστεύω. Γενικά δεν την πολυζορίζω τη μοτό ούτε και κυνηγάω χρόνους, αλλά τα δικάβαλα φορτωμένα ταξιδάκια τα κάνει (το ΣΚ έκανε 750 δικαβαλα και φορτωμένα ;) ) οπότε τρόμπες κλπ μάλλον είναι υπερβολή. Σωληνάκια όμως, δισκόπλακες, φρέσκα υγρά και καλά τακάκια πιστεύω έιναι ότι καλύτερο μπορώ να πάρω από το σύστημα πέδησης του Versακίου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To ΣΚ ήμουν Αθήνα. Στις διαδρομές που έκανα στην Ανατολική Αττική δικάβαλος μέχρι το Σούνιο το μεσημέρι εκεί τα ένιωσα κάπως να χάνουν. Στη διαδρομή Πάτρα-Αθήνα και Αθήνα-Πάτρα δεν είχα κάποιο θέμα.

Τη μοτό την έχω ήδη 7 χρόνια και προβλέπω να συνεχίσουμε παρέα για αρκετά ακόμα οπότε μια αλλαγή στα σωληνάκια των φρένων χρειάζεται πιστεύω. Γενικά δεν την πολυζορίζω τη μοτό ούτε και κυνηγάω χρόνους, αλλά τα δικάβαλα φορτωμένα ταξιδάκια τα κάνει (το ΣΚ έκανε 750 δικαβαλα και φορτωμένα ;) ) οπότε τρόμπες κλπ μάλλον είναι υπερβολή. Σωληνάκια όμως, δισκόπλακες, φρέσκα υγρά και καλά τακάκια πιστεύω έιναι ότι καλύτερο μπορώ να πάρω από το σύστημα πέδησης του Versακίου.

Δεν αντιλέγω, απλά με όλα αυτα που λες θα βελτιώσεις τον χρόνο που ζεσταίνονται τα φρένα. Την απόδοση τους δεν θα την φτιάξεις κατά πολύ, αλλά εφόσον τα νιώθεις αρκετά go for it. 

Και μένα στα δικάβαλα την ακούνε σε επαρχιακό. Επειδή δουλεύουν πολύ και συνεχόμενα...σε εθνικές είνια οκ και δεν έχω θέμα σε γενικές γραμμές. 

Εκεί που έχω θέμα ειναι η απόδοση τους διπλός σε τσαρούχωμα, εκεί που όντως τα θες και χρειάζεσαι όσο έχει το φρένο σου....εκεί δεν μου εμπνέει και τρελή εμπιστοσύνη....ειδικά όταν έχουν δουλέψει και λίγο και έχουν σφουγκαριάσει. 

Για την κατηγορία του (αν πηγαίνεις σαν άνθρωπος) είναι επαρκές, αν φάνε ζόρια δεν κάνουν....εν ολίγης κάνουν αυτό που φτιάχτηκαν να κάνουν για ένα commuting μηχανάκι και τουριστηκές δυνατότητες. Το ίδιο ισχύει και για τις αναρτήσεις του πάνω κάτω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω νομιζω οτι πριν πας στην αλλαγή σωληνώσεων που το μονο που θα αλλάξεις ειναι την αίσθηση στην Μανέτα και οχι το καθαυτού αποτέλεσμα, στην επόμενη αλλαγή τακακιων ειδικότερα μπροστινών αντι για τα μαμα(εαν έβαζες ως τωρα) δοκίμασε μεταλλικά απο κορυφαίες σειρές των εταιριων οπως brembo sbs ebc κλπ Αυτο πιστευω θα ειναι αποτελεσματικότερη αναβάθμιση 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σύντομο update συντήρησης

Στα 51000 χλμ αλλάχθηκαν λάδια και τσιμούχες πηρουνιού, μπήκαν αλυσίδα και γρανάζια Regina και έγινε και αλλαγή λαδιών. Επίσης κολλήθηκε και η σχάρα του topcase γιατί είχε κλάσει (ελπίζω να αντέξει).

ΥΓ1. Η τσιμούχα από τη δεξιά μπουκάλα είχε κλάσει εδώ και κανά 3μηνο οπότε είχε παροπληστεί το Versάκι καθώς δεν υπήρχαν $$ για το service του μπροστινού. Έτσι πέρασε η Άνοιξη φέτος...

ΥΓ2. 9 μήνες, 3000χλμ... :sad::cry:

Τροποποιήθηκε από τον funk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

8 χρόνια μετά και με 55000 χλμ στο κοντέρ μπορώ να πω πως η συγκεκριμένη επιλογή ήταν ορθή!

Το versys έχει εργαστεί ως σκούτερ στο πήγαινε/έλα στη δουλειά και στο super market. Όποτε του ζητήσαμε να μας ταξιδέψει το έκανε χωρίς να μας κουράσει παρόλο που στα περισσότερα ταξίδια μας γράψαμε 400+ επαρχιακά χιλιόμετρα σε μία μέρα. Τα 650 κυβικά του Ι2 κινητήρα του δε διαμαρτύρονται ούτε στη καθημερινή μετακίνηση ούτε στα τουριστικά χιλιόμετρα.

Όπως έχω ξαναπεί σε κάποιο άλλο θέμα σχετικό με το Versys προσωπικά νιώθω "εγκλωβισμένος" σε μια πολύ καλή και τίμια αρχική επιλογή. Ναι, οκ υπάρχουν πολλές καλύτερες μοτοσυκλέτες αλλά στο ζύγισμα του τι χάνω, τι κερδίζω και πόσο θα κοστίσει μια αλλαγή το Versys ως τώρα βγαίνει νικητής. Εντάξει δεν είμαι και άνθρωπος των συνεχών αλλαγών αλλά πραγματικά αν είχε κάτι το Versys που να με ενοχλεί ή να μη με βολεύει/εξυπηρετεί θα το είχα αλλάξει.

Είναι γνωστό πως θα ήθελα με το Versys να φτάσουμε στα 100Κ χλμ. Και  όχι μόνο για να μη ξοδέψω χρήματα με την αγορά νέας μοτό αλλά γιατί παρατηρώντας πως γερνάει μια μοτό μαθαίνεις και γίνεσαι καλύτερος μοτοσυκλετιστής μέσα από τη συντήρησή της καθώς σε μια τέτοια μακροχρόνια σχέση θα χρειαστεί να αλλάξεις/συντηρήσεις πολλά μέρη της (αναρτήσεις, δισκόπλακες, ρουλεμάν, ψεκασμό, λαλάκια, μανταλάκια κλπ κλπ) που στα λίγα χιλιόμετρα δεν θα τα άγγιζες καν.

ΥΓ1. Χαίρομαι που βλέπω ότι η Kawasaki συνεχίζει να δουλεύει πάνω στο Versys 650 και πλέον εκτός απ' το γεγονός του ότι το έχει ομορφύνει, το βελτιώνει και στοχευμένα. Το ότι το μοτέρ του μετά από 10 χρόνια, παραμένει ανταγωνιστικό για μένα ως κάτοχο σημαίνει πολλά!

ΥΓ2. Αν κάποιος σκέφτεται μεσαίο ΟΝ-off/street/commuter το Versys ακόμα και σήμερα είναι μια τίμια επιλογή και με τα 21 λίτρα ρεζερβουάρ και τα ~450 χλμ αυτονομίας που έχει το Versys 3ης γενιάς και την ρυθμιζόμενη ζελατίνα οι τουριστικές του δυνατότητες έχουν βελτιωθεί ακόμα περισσότερο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πλέον το Funkasaki εδώ και κανά χρόνο έχει μετακομίσει στην Αθήνα και γράφει κάμποσα χιλιόμετρα καθημερηνώς, περίπου 50 χλμ τη μέρα πήγαινε-έλα στη δουλειά μέσω Εθνικής Οδού...  Παράλληλα έψαχνα και μάστορα... Ναι μου πήρε ένα χρόνο να βρώ... :D Κατέλληξα να επισκευθώ χθες πρώτη φορά τον Κονίδη... Έχουμε και λέμε λοιπόν...

Update συντήρησης

Αριθμός χιλιομέτρων: 63.500 χλμ

Πριν κανά εξάμηνο, στις 57.000 χλμ  άλλαξα στο Funkasaki μόνος μου πρώτη φορά λάδια (Motul 5100 10w40) και φίλτρο λαδιού! Ωραία εμπειρία... Είναι ωραία να νιώθεις ότι συντηρείς τη μοτοσυκλέτα σου "αυτοπροσώπως". Επόμενως στόχος να μάθω να βγάζω το ρεζερβουάρ ώστε να μπορώ να αλλάξω και φίλτρο αέρα και μπουζιά οπότε να μπορώ να κάνω και το μεγάλο service στο σπίτι...

Όμως, επειδή το Versάκι ήθελε πλέον στις 63.500 χλμ εκτός από τα τυπικά του μεγάλου service και τακάκια και υγρά φρένων και υγρά ψυγείου και ένα κολλάρο γιατί είχε μια μικρή διαρροή το υγρό του ψυγείου παρέτεινα το DIY μεγάλο service για άλλη φορά και έτσι απευθύνθηκα στον κύριο Κονίδη στην Αθήνα για το μεγάλο service οπότε και έγιναν οι ακόλουθες εργασίες με συνολικό κόστος 325 ευρώ εκ των οποίων τα 70 εργασία (ξηγημένος ο Κονίδης, ένας άλλος no name της γειτονιας μου είχε ζητήσει 100 ευρώ για την εργασία...):

• Λάδια, μπήκαν Kawasaki/Elf 10w50. Για να δούμε τι έχουν να μας πουν.
  • Μπουζιά
  • Φίλτρα αέρα και λαδιού
  • Αλλαγή υγρών ψυγείου.
  • Τακάκια EBC μεταλλικά μπρος-πίσω και υγρά φρένων. Εδώ ο μάστορας μου επισήμανε πως οι μπροστά φαίνεται να είναι αρκετά καταπονημένοι και ίσως και περισσότερο απ' όσο θα περίμενε λόγω μάλλον κακής ποιότητας τακακίων σε παλιότερες αλλαγές.
  • Ντίζα συμπλέκτη, για να γλιστράει καλύτερα... :D

Παρατηρήσεις του μάστορα:

• Το φίλτρο αέρα χρειαζόταν άμεσα αλλαγή.
  • Τα ρουλεμάν του λαιμού παρουσιάζουν μια μικρή φθορά οπότε να προετοιμαζόμαστε σιγά σιγά αλλά όχι άμεσα. Προηγούμενη αλλαγή στις 40.000 χλμ το Σεπτέμβρη του 2014.
  • Οι δίσκοι μπρστά φαίνονται  ταλαιπωρημένοι σε σχέση με τα χλμ της μοτό. Ίσως να οφείλεται αυτό στα τακάκια που είχαν χρησιμοποιηθεί παλιότερα... Ίσως πάλι και στην ηλικία της μοτό... Ποιος ξέρει...

Κατάσταση ελαστικών:

• Τα Dunlop SportSmart 2 που φοράει το Versάκι από το Μάιο του 2016 (47.000 χλμ) δε φαίνεται να έχουν λιώσει σχεδόν καθόλου αλλά το πίσω έχει τετραγωνίσει ελέω της καθηερινής μετακίνησης στην Εθνική Οδό. Δε γλιστράνε όμως οπότε συνεχίζουμε...

ΥΓ1. Ωραίος ο Κονίδης. Πλέον νιώθω μια ασφάλεια σχετικά με τη συντήρηση του Versακίου καθώς μου φάνηκε τίμιος άνθρωπος και γνώστης χωρίς το γνωστό μαστόρικο ύφος.

ΥΓ2. Το ΣΚ παίρνουμε τη μοτό για βόλτα με τη γυναίκα μετά από 1 χρόνο πηξίματος στην Αθήνα... Για να δούμε που θα τραβηχτούμε... Μείνετε συντονισμένοι για ρομαντικό μίνι-ταξιδιωτικό... :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικά η Αθήνα ευνόησε το Versάκι ως προς τη χιλιομετροφαγία... Αλλά πυκνώνει και η ανάγκη για συντήρηση... Κάτι που δεν είχα συνηθίσει τα προηγούμενα χρόνια... Αύγουστο του 2017 ειχαμε 55.000 χιλιόμετρα και πλέον είμαστε στα 71.000. Δλδ σε 18 μήνες περίπου έχουμε κάνει 16.000 χλμ, ~890 χλμ το μήνα. Μια χαρά!!! ΑΛΛΑ............

Χρειαζόμαστε άμεσα συντήρηση....

1. Ρουλεμάν τιμονιού... Είχαν αλλαχθεί κάπου στα 40.000 χλμ και πλέον στέλνουν για δεύτερη φορά σαφή μηνύματα αλλαγής.
  2. Πλέον στέλνουν μηνύματα αλλαγής και οι δισκόπλακες...
  3. Τα λάστιχα και αυτά χρειάζονται αλλαγή μιας και άντεξαν ούτε λίγο ούτε πολύ 24.000 χλμ. (!!!) Εντάξει έχουν τετραγωνίσει και δεν μπορώ να πω ότι νιώθω εμπιστοσύνη μαζί τους... Δεν είναι σε καλή κατάσταση ΑΛΛΑ δεν είναι και ξύλα... Καλή περίπτωση λοιπόν τα Dunlop SportSmart 2 που ενώ δεν πρόκειται για τουριστικό ελαστικό άντεξε και με το παραπάνω... Και αν σκεφτούμε ότι τα είχα βάλει με 210 ευρώ τότε καταλαβαίνουμε πως ήταν μια καλή αγορά. Ίσως τα ξαναβάλω... Αν και βλέπω πως έχουν κυκλοφορήσει και τα Pirelli Diablo Rosso III με κόστος 300+ ευρώ.
  4. Αλυσίδα/γρανάζια και αυτά πλέον μετά από 20.000 χλμ θέλουν αλλαγή. Τελευταία φορά είχα βάλει σετ της Regina... Δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιημένος (ο μάστορας στη Πάτρα (bike therapy) που μου την είχε προτείνει για καλή φέρει ευθύνη και πρέπει να το αναφέρω...). Μάλλον πάμε για AFAM XSR καθώς διαβάζω καλά πράγματα και τιμή περί τα 150 ευρώ.
  5. Και βέβαια πλησιάζει σε 3-4 μήνες το μεγάλο service με μπουζιά, φίλτρα και λάδια...

Τι ωραία φάση θα ήταν και ένα upgade στις αναρτήσεις που όλο λέω και ξαναλέω να πάμε! δυνατά στα 100.000 χλμ... Λέμε τώρα...

Από τα παραπάνω εύκολα συμπερένουμε πως το funkasaki χρειάζεται μια αναζωογόνηση για να μας βρει η Άνοιξη ετοιμοπόλεμους... Καλά τα πήγαινε/έλα στη δουλειά αλλά η γυναίκα θέλει εκδρομή! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο φίλος @lavazutra έχει κάνει έρευνα αγοράς σχετική με δισκόπλακες εδώ οπότε το κρατάμε ως αναφορά... Στη χειρότερη πάμε για κάτι που προσσγγίζει τα 500 ευρώ... Στη καλύτερη ο tsuboss περί τα 250 ευρώ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α... και κάτι που ξέχασα να αναφέρω περίπου στα 70.000 χλμ αλλάχθηκε και το κάλυμμα της σέλλας με κόστος περί τα 45 ευρώ στο MotO.K. Εδώ θα ηθελα να σημειώσω πως η εμπειρία ήταν εξαιρετική καθώς το νέο κάλυμμα μπορώ να πω πως είναι αν όχι καλύτερο, σίγουρα εφάμιλλης ποιότητας με το μαμά κάλυμμα τουλάχιστον ως προς την άνεση και την γενική αίσθηση. Επίσης, εξαιρετική και η υπηρεία με τη σέλλα αντικατάστασης καθως πήγα μια μέρα έδωσα τη σέλλα μου, μου δώσανε μια άλλη και σε 3-4 μέρες παρέλαβα τη σέλλα μου ενώ δεν έμεινα στιγμή χωρίς μοτοσυκλέτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος funk έγραψε:

εξαιρετική και η υπηρεία με τη σέλλα αντικατάστασης καθως πήγα μια μέρα έδωσα τη σέλλα μου, μου δώσανε μια άλλη και σε 3-4 μέρες παρέλαβα τη σέλλα μου ενώ δεν έμεινα στιγμή χωρίς μοτοσυκλέτα.

Καταπληκτική υπηρεσία.Και δουλεύουν με την ησυχία τους οι άνθρωποι και δεν μένεις λεπτό χωρίς μηχανή.Πρώτη φορά το ακούω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι`αλλα μαγαζια (ταπετσερηδες) το κανουν αυτο με την σελα αντικαταστασης, τουλαχιστον για τα εμπορικα μοντελα που τυγχανει να εχουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σύντομο update

Αρχές Φλεβάρη εκεί γύρω στις 72000 χλμ είχαμε μια μικρή ατυχία με το Versάκι... Όπως ήταν ωραία ωραία παρκαρισμένο στο parking της δουλειάς ένας άπειρος συνάδερφος στη προσπάθειά του να βάλει τη μοτό του στο διπλό στάντ και σε συνδυασμόμε τον αέρα που είχε εκείνη τη μέρα κάνει ενα τσακ και πάρε 3 μοτοσυκλέτες (εκ των οποίων η μία η δική μου) να παίζουν ντόμινο... Καβατζάραμε από αυτή την πολύ άτυχη στιγμή μερικές ελαφριές γρατζουνιές στα πλαστικά, μια αρκετά γερή γρατζουνιά στη δεξιά πλευρά του τεπόζιτου και μια στραβή μανέτα φρένου. Ο συνάδερφος ευτυχώς αναλαμβάνει όλο το κόστος για τη ζημιά. Τι να τον κάνουμε? Να τον σκωτόσουμε?

Στα καλά νέα της ημέρας τώρα... στα 73000 χλμ προχώρησα σε αλλαγή ελαστικών (Michelin Pilot Road 5), γωνιακών μεταλλικών βαλβίδων και αλυσιδογράναζων (AFAM XSR 520) με συνολικό κόστος στα 440 ευρώ στο tyre shop στη Θηβών όπου τα παιδιά μου άφησαν πάρα πολύ θετικές εντυπώσεις. Επιτέλους η μοτό στρίβει και στρίβει και φρενάρει πάλι και δεν κάνει και ντρίκι ντρίκι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 28/2/2019 at 9:01 ΠΜ, το μέλος funk έγραψε:

Στα καλά νέα της ημέρας τώρα... στα 73000 χλμ προχώρησα σε αλλαγή ελαστικών (Michelin Pilot Road 5), γωνιακών μεταλλικών βαλβίδων και αλυσιδογράναζων (AFAM XSR 520) με συνολικό κόστος στα 440 ευρώ στο tyre shop στη Θηβών όπου τα παιδιά μου άφησαν πάρα πολύ θετικές εντυπώσεις. Επιτέλους η μοτό στρίβει και στρίβει και φρενάρει πάλι και δεν κάνει και ντρίκι ντρίκι!

Θα έλεγες ότι τα road 5 ζεστενονται εύκολα; Δηλαδή, στο πάνε έλα της δουλειάς, κρατάνε; 

Τα σκέφτομαι για το Er μου... 

Έχω πάνω τα metzeler M7RR τώρα και δεν μου καθησαν καλά.... 

(εκπληκτικό thread έχεις κάνει! Απόλαυση να το διαβάζεις.) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Ferraristis έγραψε:

Θα έλεγες ότι τα road 5 ζεστενονται εύκολα; Δηλαδή, στο πάνε έλα της δουλειάς, κρατάνε; 

Τα σκέφτομαι για το Er μου... 

Έχω πάνω τα metzeler M7RR τώρα και δεν μου καθησαν καλά.... 

(εκπληκτικό thread έχεις κάνει! Απόλαυση να το διαβάζεις.) 

Δες και τα Michelin Power, τα έχω καταευχαριστηθει 8-9κ χλμ τώρα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Ferraristis φίλε μου τις λίγες εβδομάδες που φοράω τα Pilot Road 5 μπορώ να πω ότι με έχουν ικανοποιήσει πλήρως και δεν έχω κανένα παράπονο ούτε ως προς το ζέσταμα ούτε ως προς το κράτημα ή το φρενάρισμα. 

Με βάση τα όσα έχω διαβάσει αλλά και την μέχρι τώρα εμπειρία μου με άλλα ελαστικά νιώθω πως είνια μια πολύ καλή επιλογή αν θες να κινηθείς σε δείκτη ταχύτητας W. Αλλιώς και τα Diablo Rosso 3 που νομίζω ότι έχουν κυκλοφορίσει με δείκτη ταχύτητας H είναι καλή επιλογή και βγάζουν και αρκετά χιλιόμετρα απλά δε θα τα εμπιστευόμουν τόσο στο βρεγμένο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@lavazutra φίλε μου σε παλιότερο post σου στο mybike είχες αναφέρει πως είχες πάρει δισκόπλακες από τον tsuboss. Μπορείς να δώσεις λίγο feedback τώρα που τις έχεις δοκιμάσει λίγο περισσότερο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά από 10 χρόνια συμβίωσης με τη μικρά και 77.000 χλμ πήγαμε στον Κονίδη και κάναμε:

• μεγάλο service: λάδια Liqui Moly 10w50 που στα πρώτα χλμ φαίνεται πως κάθονται ωραία στο σαζμάν, φίλτρα, μπουζιά, υγρά ψυγείου, τακάκια πίσω, (αυθεντικά) ρουλεμάν τιμονιού και ρύθμιση βαλβίδων,
  • μαζεματάκια: τρόμπα νερού γιατί είχαμε κάτι διαρροές και μανέτα φρένου (αυθεντική γιατί άλλος θα την πληρώσει :P ) που είχε στραβώσει από τη πτώση που είχα αναφέρει παραπάνω,
  • αναβάθμιση αναρτήσεων μπρος (καινούρια ελατήρια και λάδια) πίσω YSS.

Όλα μαζί βγήκαν ένα περιποιημένο κουστουμάκι στα 900 ευρώ και πλέον το Versάκι είναι πανέτοιμο για τα 100.000 χλμ.

Η αίσθηση μετά από αυτό το service... Σαν καινούριο! Αφού πήγα στη δουλειά τη Παρασκευή το πρωί που την παρέλαβα και δε την κοπάνησα για έκτακτη βόλτα ήταν επιτυχία. :D Δε χρειάζεται να πω τπτ άλλο σχετικά με το αποτέλεσμα αυτής της επένδυσης.

Στην επόμενη αλλαγή τακακίων μπροστά θα αλλάξω και δισκόπλακες. Ο μάστορας πρότεινε JT περί τα 250 ευρώ και μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ.

Αυτααααα...

Καλό μας καλοκαίρι παίδες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Jt? Ψιλοκαλη τιμή. Καινούρια μάρκα; 

Η jt είναι γνωστή για τα γρανάζια της.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 26/3/2019 at 9:30 ΠΜ, το μέλος funk έγραψε:

@lavazutra φίλε μου σε παλιότερο post σου στο mybike είχες αναφέρει πως είχες πάρει δισκόπλακες από τον tsuboss. Μπορείς να δώσεις λίγο feedback τώρα που τις έχεις δοκιμάσει λίγο περισσότερο?

Μην περιμένεις απάντηση. Ο Αντρικος δεν παρακολουθεί πλέον. 

Γενικα ομως δεν έχει παράπονο από όσο θυμάμαι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έριξα μια ματιά γιατί μου κίνησε την περιέργεια, αλλά στην σελίδα της και στον κατάλογο που έχει  η JT δείχνει να βγάζει δισκόπλακες μόνο για off road και οι τρύπες που έχει πάνω τους είναι κωνικές.

b9JT4Si.jpg

Η σελίδα της JT στα 4-5 links που δίνει δε για το versys έχει μόνο αλυσιδογράναζα.

Ότι άλλο είδα είναι μόνο σε μαγαζιά Ελλάδας.

Καμία αναφορά από οπουδήποτε στο εξωτερικό, μόνο για off road. 

Επίσης πάρα πολύ βασικό, σε όσες "ντόπιες" δισκόπλακες φαινόταν ο κωδικός του, όταν τους έκανα αναζήτηση στο google μου έβγαζε πάλι μόνο ελληνικές σελίδες.

Υπήρχαν και άλλες διαφορές όπως πχ φινίρισμα, το μήκος των κωδικών, το χρώμα του λογότυπου στις συσκευασίες, το τι έγραφαν πάνω τους οι δισκόπλακες σε σχέση με αυτές που βρήκα από Ελλάδα.

Δεν γνωρίζω τι γίνεται αλλά είναι πολύ περίεργα όλα αυτά και επαναλαμβάνω τα του κωδικού, οπότε κάνε την ερευνά σου πριν τις αγοράσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@klab ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις φίλε! Όντως κάτι βρωμάει με τις δισκόπλακες αυτές.

Κ γενικά θα έλεγα πως κάτι μου βρωμάει.... Το versάκι περνάει στα 10ατα γεννέθλιά του δύσκολα... Ανέβασε πυρετό και είμαι πολύ στεναχωρημένος/προβληματισμένος για το τι γίνεται... Κ δυστυχώς δεν έχω έμπιστο μάστορα να συμβουλευθώ κ να του αναθέσω τη δουλειά.

Κ για να γίνω κ λίγο πιο συγκεκριμένος... Το Versaκι ανεβάζει θερμοκρασία... Άναψε τα λαμπάκι της θερμοκρασίας (κ μάλοστα μετά το service )... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντλία νερού είχατε ελέγξει ποτέ όλα τα χρόνια/service?

Σε αρκετές περιπτώσεις έχω δει μικροδιαρροή αντιπηκτικού στην επαφή φωλιάς αντλίας και κορμού και ίσως να είχατε ρίξει μια ματιά.

Εύχομαι να μην είναι φλάντζα κεφαλής.

Τσέκαρε δοχείο υπερχείλισης και τάπα ψυγείου (κρύο μοτέρ) για δείγματα λάσπης/μαγιονέζας

Ομοίως στάθμη λαδιών μήπως ξαφνικά ανέβηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 25 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Αντλία νερού είχατε ελέγξει ποτέ όλα τα χρόνια/service?

Σε αρκετές περιπτώσεις έχω δει μικροδιαρροή αντιπηκτικού στην επαφή φωλιάς αντλίας και κορμού και ίσως να είχατε ρίξει μια ματιά.

Εύχομαι να μην είναι φλάντζα κεφαλής.

Τσέκαρε δοχείο υπερχείλισης και τάπα ψυγείου (κρύο μοτέρ) για δείγματα λάσπης/μαγιονέζας

Ομοίως στάθμη λαδιών μήπως ξαφνικά ανέβηκε

Αντλία νερού δεν έχω ελέγξει ποτέ. Και από τις δυο πλευρές του ψυγείου όμως επειδή είχα διαρροές έχουν αλλαχθεί κάποια σωληνάκια. Αντλία νερού δεν έχω αλλάξει ποτέ... Η αντλία νερού αυτή καθ αυτή χρήζει αλλαγής/αντικατάστασης/συντήρησης?

Η στάθμη των λαδιών είναι ψηλά αλλά δεν είχα ελέγξει όταν μπήκαν τα φρέσκα λάδια αν ήταν πάνω από το max στο τζαμάκι ή αν ανέβηκαν στην πορεία. Τα λάδια θα βγουν έτσι κι αλλιώς οπότε και θα ελέγξω την κατάσταση/σύστασή τους.

Από σήμερα το Versάκι παροπλύστηκε μέχρι να βρω πως θα κινηθώ ώστε να περιοριστεί η όποια ζημιά... Επόμενα βήματα μετά τις διακοπές νέο βασίκό service με τα ακόλουθα:

Βήμα 1ο: Μέτρηση της τάπας ψυγείου στο συνεργείο που πάω το αυτοκίνητο ώστε να δούμε μήπως έχει κλατάρει. Έστω και προληπτικά πάμε για αγορά μιας καινούριας και άμεση τοποθέτηση μετά το βήμα 2.

Βήμα 2ο: Λάδια, φίλτρο λαδιού και νέα υγρά στο ψυγείο. Αυτές τις δουλειές θα τις κάνω μόνος αφού πρώτα μελετήσω καλά τα τι και πως της αλλαγής υγρών ώστε να είμαι σίγουρος για τα βασικά (στάθμες υγρών, ποιότητα αναλωσίμων, αξιολογηση κατάστασης παλιών λαδιών/υγρών).

Βήμα 3ο: Τοποθέτηση νέας τάπας ψυγείου.

Βήμα 4ο: Αξιολόγηση της κατάστασης... Μετά από τις παραπάνω εργασίες το αισιόδοξο σενάριο είναι να λυθεί το πρόβλημα κ όλα καλά. Αν όχι...

Βήμα 5ο: Ψαχνόμαστε για ψυγείο και μάστορα για την εγκατάσταση...

Και μια ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση από ταλαιπωρημένο, κακό, λάθος φίλτρο αέρα να ανεβάζει θερμοκρασία το μοτέρ?

ΥΓ1. Γενικά έχω ξενερώσει απίστευτα γιατί το Versάκι είναι σε πάρα πολύ κατάσταση από άποψη αναλωσίμων/περιφερειακών και τώρα έσκασε αυτό το θέμα και δε μπορώ να χαρώ τις λαστιχάρες του, τα καινούρια ρουλεμάν στη τιμονάρα του, την αναρτησούλα του.... :( :( :(

ΥΓ2. Παραδέχομαι πως μου μπήκαν στο μυαλό ιδέες να το δώσω όπως όπως και να πάρω τουλάχιστον ένα Kymco αλλά ήταν σκέψεις πάνω στον πανικό μου... Δεν έχει μαλακίες... Το Versάκι θα επιστρέψει στους δρόμους δριμύτερο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα