Jump to content
funk

Funkasaki Versys - 3 χρόνια - 25.000 χλμ - 0 προβλήματα

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα.

Αγόρασα ένα versys μεταχειρισμένο 8000 Km ,είναι η πρώτη μου μηχανή και είμαι ευχαριστημένος για την επιλογή μου.

Παρόλα αυτά ΄ταν το δουλεύω από 5-6.5 χιλιάδες στροφές(105-115 κμ) νοιώθω να συντονίζει ολόκληρη η μηχανή σαν ένα πολύ λεπτό τρέμουλο που μετά από αρκετή οδήγησης σε κουράζει. Φανταστείτε κάνω τη διαδρομή πρέβεζα -γιάννενα κάθε βδομάδα και στο τέλος νοιώθω τα χέρια μου μουδιασμένα(μυρμηγκιάζουν) και γενικά καταπονημένος. Δεν θα επρεπε σε αυτες τις ταχύτητες να είναι άνετο?

Έχετε καμία ιδέα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον είμαστε στις 40.000 χλμ και το τιμόνι και ο μπροστινός τροχόν στέλνουν μηνύματα για άμεση αλλαγή ρουλεμάν. Άντε να δούμε που θα βρούμε το 200άρι να τα αλλάξουμε... Κατά τ'άλλα όλα καλά! Το ΣΚ ίσως παίξει και καμιά βότλα στο ορεινά της Ναυπακτιάς έτσι για να ξελαμπικάρουμε και λίγο.

Παίδες καλησπέρα.

Αγόρασα ένα versys μεταχειρισμένο 8000 Km ,είναι η πρώτη μου μηχανή και είμαι ευχαριστημένος για την επιλογή μου.

Παρόλα αυτά ΄ταν το δουλεύω από 5-6.5 χιλιάδες στροφές(105-115 κμ) νοιώθω να συντονίζει ολόκληρη η μηχανή σαν ένα πολύ λεπτό τρέμουλο που μετά από αρκετή οδήγησης σε κουράζει. Φανταστείτε κάνω τη διαδρομή πρέβεζα -γιάννενα κάθε βδομάδα και στο τέλος νοιώθω τα χέρια μου μουδιασμένα(μυρμηγκιάζουν) και γενικά καταπονημένος. Δεν θα επρεπε σε αυτες τις ταχύτητες να είναι άνετο?

Έχετε καμία ιδέα?

Η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι η αναμενόμενη για μία μοτοσυκλέτα με δικύλυνδρο σε σειρά κινητήρα. Αν ερχόσουν από κάποιο μονοκύλινδρο κατσίκι θα ένιωθες άνεση. Αν ερχόσουν από κάποιο τετρακύλινδρο street θα σου φαινόταν κομπρεσέρ. Τώρα που δεν έχεις άλλη εμτειρία απλά σου φαίνεται να τρέμει... Θα το συνηθίσεις. Επίσης έχε υπόψιν σου ότι η συναρμολόγηση των πλαστικών του Versys δεν είναι η καλύτερη δυνατή οπότε και τα πλαστικά του φαίρινγκ συντονίζονται και απ όσο ξέρω δεν υπάρχει επίσημη γιατρειά γι αυτό το θέμα.

Τροποποιήθηκε από τον funk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλλάχθηκαν και τα ρουλεμάν του τιμονιού στις 39.500 χλμ με κωνικά στο Μάρκο Θόδωρο στη Πάτρα και κόστος 130 ευρώ με την εργασία. Ως προς την αίσθηση... τι να πω... ΑΛΛΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ! Τι τιμονάκι βελούδο είναι αυτό? κλπ κλπ κλπ! Πάω για βόλτα! :D

Στις 42000 χλμ προβλέπω λάδια-φίλτρο λαδιού και έλεγχος βαλβίδων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χμ... Το Μάιο είχαμε 36.000 χλμ και αρχές Οκτώβρη πατήσαμε τα 40.000 χλμ! Φαίνεται πως η στείρα μοτοσυκλετιστική περίοδος σα να πέρασε... Με τα χιλιόμετρα όμως έρχονται και οι μοτοσυκλετιστικές υποχρεώσεις... Πλησιάζουμε στον έλεγχο και πιθανώς στη ρύθμιση των βαλβίδων στα 42.000 χλμ μαζί με την αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού όπου θα αλλαχθεί και το φίλτρο αέρα που τελικά δεν αλλάχθηκε στις 36.000 χλμ.

Τα Diablo Rosso 2 στραβογέρασαν (!) και αρχίζουν να παραδίδουν το πνεύμα τους και έχω βγει στη γύρα για να δω ποιο θα είναι το επόμενο ζευγάρι ελαστικών. Κλείνω έντονα προς τα MT 60 RS Corsa από περιέργια κυρίως να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.

Πλησιάζει και ο καιρός για αλλαγή αλυσογράναζων τα οποία είχαν αλλαχθεί περίπου στα 24.000 χλμ.

Επίσης, προσανατολίζομαι και στην προσθήκη ενός φτερού στον πίσω τροχό (κάλιω αργά παρά ποτέ!) γιατί παλές λάσπες μαζεύτηκαν...

Ήδη ετοιμάζω τον οικογενειακό προυπολογισμό για να γίνουν όλα τα παραπάνω όλα μαζί ώστε να πάρω μια γεύση/χαρά ολοκληρωμένης συντήρησης...!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα 42000 χλμ το καλοκαίρι έγινε αλλαγή λαδιών/φίλτρου. Κλασσικά χρησιμοποίησα Motul 5100 10w40. Αρκετά ικανοποιημένος αλλά τωρα που κρύωσε ο καιρός άρχισε να βαράει το σασμάν ρε γμτ. Το κοπάνημα φευγει αφού ζεσταθεί το μοτέρ.

Επιης πριν μια βδομάδα, στα 44500 χλμ αλλάχτηκαν τα τακάκια μπροστά με κεραμικά αντί για μεταλλικά και η διαφορά είναι σημαντική πιστεύω στην αίσθηση. Θα δούμε και πόσο θα κρατήσουν. Επίσης με την ευκαιρία αλλάχθηκαν και τα υγρά φρένων μπροστά έτσι για να είμαστε πλήρεις ως προς την πέδηση. 

Επείγουν τα λάστιχα τώρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χθες το απόγευμα κοιτάω τα γέρικα Pirellάκια και τι να δω... τα λινά! Μεγάλη χαρά! Μετά από 7 χρόνια σχεδόν και 47000 χλμεπιτέλους ένα ζευγάρι  ελαστικών που παρέδωσε πνεύμα λιωμένο και όχι απλά ξεραμένο. Σήμερα Σάββατο πήγα για καινούρια έχοντας στο μυαλό ένα και μόνο πράγμα: δείκτης ταχύτητας Η.

Τα Pirelli Diablo Rosso II με αφήσανε απολύτως ικανοποιημένο και θεωρητικά δε θα είχα πρόβλημα να τα ξαναβάλω... Στη Πάτρα τα έβρισκα γύρω στα 250-260 ευρώ με τοποθέτηση. 

Δεύτερη εναλλακτική επιλογή: Dunlop SportSmart 2 (με δείκτη ταχύτητας Η) στα 210 ευρώ με τοποθέτηση. Για τα συγκεκριμένα δεν ήξερα και πολλά αλλά αποφάσισα να ρισκάρω μιας και δε διάβασα κάτι πολύ αρνητικό, και το 50αράκι που γλίτωσα θα το αξιοποιήσω αύριο σε βενζίνες για μια ωραία βολτίτσα με τη σύζυγο και θα έχω και την εμπειρία ενός ακόμα ελαστικού στο τέλος. 

ΥΓ1. Ελπίζω να μην έκανα καμιά μαλακία όπως είχα κάνει με το κράνος που αγόρασα προσφάτως και που έχει μείνει στο ράφι μετά από 2-3 χρήσεις... :blush:

ΥΓ2. Διάγνωση του λαστιχά: Η μπροστινή ζάντα έχει κλάσει ελαφρώς από λακούβα.. Που σημαίνει πως έχει στραβώσει αρκετά ώστε να φαίνεται και με το μάτι και χρειάζεται επισκευή. Έχει κανείς ιδέα για το πόσο κοστίζει η επισκευή ζάντας? :cry:

ΥΓ3. Στις 48000 χλμ που πλησιάζουν πάμε για μεγάλο service (μπουζί, φίλτρα, υγρά, λάδια και έλεγχο/ρύθμιση βαλβίδων). Λογικά πριν το καλοκαίρι... :scooter:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδή βαριέμαι να διαβάζω όλο το θέμα, διάβασα μονό το πρώτο ποστ:baby:... 25χιλ ξεκούραστα χλμ δεν είναι τίποτα ειδικά για ενα 2 κύλινδρο σύγχρονο μηχανακι....
όταν κάνεις 100 με 150 χιλ σε βάθος 10αίτιας έλα να μου πεις τι ζημίες έχεις φάει από το γκαφασάκι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@funk Μια χαρά λαστιχάκι είναι το Sportsmart, ζεστένεται γρήγορα και έχει καλό κράτημα δεν θα το μετανιώσεις. Τα έχω φορεμένα 8 μήνες τώρα με 9500 χλμ και έχουν πολύ ψωμί ακόμα!

Για την ζάντα πάνω από 40 ανάλογα και το χτύπημα δεν νομίζω να σου πάρουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδή βαριέμαι να διαβάζω όλο το θέμα, διάβασα μονό το πρώτο ποστ:baby:... 25χιλ ξεκούραστα χλμ δεν είναι τίποτα ειδικά για ενα 2 κύλινδρο σύγχρονο μηχανακι....
όταν κάνεις 100 με 150 χιλ σε βάθος 10αίτιας έλα να μου πεις τι ζημίες έχεις φάει από το γκαφασάκι

Το θέμα άνοιξε πριν 4 χρόνια... Ο αρχικός τίτλος πάντως δεν αναφέρεται γενικά στην αξιοπιστία και στην αντοχή του Versys παρά ήθελα να τονίσω ότι δεν είχε παιδικές ασθένειες... Οπότε αν κάποιος ήθελε/θελει να επενδύσει τα χρήματα του σε ενα Versys να ξέρει ότι πρόκειται για ένα τυπικό Ιαπωνικό μοντέλο το οποίο με την τυπική φροντίδα κάνει αυτό που είναι να κάνει από την πρώτη μέρα χωρίς αστοχίες υλικών και χωρίς μηχανολγικα/ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά τσαλιμάκια... Μακάρι να μπορέσω να επανέρθω στο thread μετά από καμιά 10αριά χρόνια να πω πως τα πάει το Funkasaki στα 100+ :blush:

@funk Μια χαρά λαστιχάκι είναι το Sportsmart, ζεστένεται γρήγορα και έχει καλό κράτημα δεν θα το μετανιώσεις. Τα έχω φορεμένα 8 μήνες τώρα με 9500 χλμ και έχουν πολύ ψωμί ακόμα!

Για την ζάντα πάνω από 40 ανάλογα και το χτύπημα δεν νομίζω να σου πάρουν.

Ωραία! :thumbsup: :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θέμα άνοιξε πριν 4 χρόνια... Ο αρχικός τίτλος πάντως δεν αναφέρεται γενικά στην αξιοπιστία και στην αντοχή του Versys παρά ήθελα να τονίσω ότι δεν είχε παιδικές ασθένειες... Οπότε αν κάποιος ήθελε/θελει να επενδύσει τα χρήματα του σε ενα Versys να ξέρει ότι πρόκειται για ένα τυπικό Ιαπωνικό μοντέλο το οποίο με την τυπική φροντίδα κάνει αυτό που είναι να κάνει από την πρώτη μέρα χωρίς αστοχίες υλικών και χωρίς μηχανολγικα/ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά τσαλιμάκια... Μακάρι να μπορέσω να επανέρθω στο thread μετά από καμιά 10αριά χρόνια να πω πως τα πάει το Funkasaki στα 100+ :blush:

Ωραία! :thumbsup: :cheers:

Στα 67000 που εχει το δικό μου μπρικασάκι...... απλά θέλει ρουλεμάν λαιμού ξανά....τίποτα άλλο πέρα απο τα αναλώσιμα (πλην μιας μηχανικής τσιμούχας στην αντλία του νερού) 

Είναι κομματάκι ευαίσθητο εκει ρε γαμώτο......αλλά φταίει ότι καβαλαω πεζοδρόμια, σκάω σε λακούβες....κάνω και καμιά σούζα :p 

Aκόμα οι ανάρτησεις αρχίζουν και φωνάζουν αλλάξε μας να νιώσεις ρε κανίβαλε..... 

Κατα τα άλλα μια χαρά είναι απο αντοχές! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα sportsmart μέσα στην πόλη θέλουν χιλιόμετρα να ζεσταθούν.

Σε γρήγορη βόλτα ζεσταίνονται και κρατάνε καλά.

Δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα ούτε 2000 αλλά νομίζω προτιμώ τα rosso2. Γλιστρούσαν πιο γλυκά να το πω δεν ξέρω, τα sportsmart μου φαίνονται πιο απότομα όταν χάνει πρόσφυση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

s21... den kserw kardia mou ti einia auto to xanei to prosfisi.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και οδηγαω εταιρικο Versys, το οποιο κανει 150χλμ την ημερα και αισιως παταει περι τα 250χιλ χιλιομετρα, θα σου πω εγω τι ζημιες εχει το γκαφασακι. Παρα την οικτρη κατασταση που το παρελαβα απ τον προηγουμενο και τα κουσουρια που του αφησε, και παρα τις κακουχιες που περναει καθε μερα, το μηχανακι περαν των αναλωσιμων και των φυσιολογικων φθορων (πχ ρουλεμαν τιμονιου, τροχων), το μονο που εβγαλε ειναι τα πηνια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και οδηγαω εταιρικο Versys, το οποιο κανει 150χλμ την ημερα και αισιως παταει περι τα 250χιλ χιλιομετρα, θα σου πω εγω τι ζημιες εχει το γκαφασακι. Παρα την οικτρη κατασταση που το παρελαβα απ τον προηγουμενο και τα κουσουρια που του αφησε, και παρα τις κακουχιες που περναει καθε μερα, το μηχανακι περαν των αναλωσιμων και των φυσιολογικων φθορων (πχ ρουλεμαν τιμονιου, τροχων), το μονο που εβγαλε ειναι τα πηνια

Πες μας τέτοια... Πες μας τέτοια.... :D

Το μοτέρ σε τι κατάσταση είναι? Έχει πέσει η απόδοσή του καθόλου? Κατανάλωση? Γενικότερη κατάσταση μεταλλικών μερών (σκουριες) ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μοτέρ είναι σε καλή κατάσταση, κάιει κάποια λάδια, αλλά είναι φυσιολογικό. Στο σέρβις (που είχε βαλβίδες) χρειάστηκε ρύθμιση μόνο στις εξαγωγής κατά τα άλλα όλα καλά. Η απόδοση νομίζω ότι έχει πέσει λίγο, όχι όμως ιδιαίτερα, νομίζω ότι πάει ικανοποιητικά. Φυσικά στα χιλιομέτρα του θα ήταν σκόπιμο να γίνει μια παλικαριά και να αλλαχτούν ελατήρια και ίσως πιστόνια.Η κατανάλωση παίζει από 3,5 ως 5 αναλόγως (χωρίς φυσικά κόκκινα κλπ. Δε χρειάζεται, δεν πρέπει και δεν είναι στα καλύτερα του ο big bang εκεί). Σκουριές έχουν εμφανιστεί μόνο στο υποπλαίσιο και στους λαιμούς αλλά ας μη ξεχνάμε ότι πριν έρθει στα χέρια μου είχε φάει τόνους βροχής και όχι μόνο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μοτέρ είναι σε καλή κατάσταση, κάιει κάποια λάδια, αλλά είναι φυσιολογικό. Στο σέρβις (που είχε βαλβίδες) χρειάστηκε ρύθμιση μόνο στις εξαγωγής κατά τα άλλα όλα καλά. Η απόδοση νομίζω ότι έχει πέσει λίγο, όχι όμως ιδιαίτερα, νομίζω ότι πάει ικανοποιητικά. Φυσικά στα χιλιομέτρα του θα ήταν σκόπιμο να γίνει μια παλικαριά και να αλλαχτούν ελατήρια και ίσως πιστόνια.Η κατανάλωση παίζει από 3,5 ως 5 αναλόγως (χωρίς φυσικά κόκκινα κλπ. Δε χρειάζεται, δεν πρέπει και δεν είναι στα καλύτερα του ο big bang εκεί). Σκουριές έχουν εμφανιστεί μόνο στο υποπλαίσιο και στους λαιμούς αλλά ας μη ξεχνάμε ότι πριν έρθει στα χέρια μου είχε φάει τόνους βροχής και όχι μόνο

3,5 -5???? 

Αντε το 5 οκ...το 3,5 που το είδες? Βρε θα μας κουζουλάνετε....οκ δεν καίει πολύ το V....αλλά το κάναμε παπί....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οπως προειπα η μηχανη ειναι εταιρικη και κανει καθε μερα χιλιομετρα σε σταθερη διαδρομη. Ναι το λεω με σιγουρια οτι εβγαλε 200 κοντερισια χιλιομετρα με 10 ευρω βενζινη (7 περιπου λιτρα). Η μετρηση εγινε απο πρωτη και αμεση ενδειξη 'FUEL' την οποια ξαναεβγαλε στο ιδιο ακριβως σημειο. Και εχει γινει πολλες φορες με καλες συνθηκες και χωρις ζορισμα. Το τελευταιο διημερο εγραψε 270χλμ με 15 ευρω δηλαδη στα 4 και κατι λτ/100χλμ. Δε τα βγαζω απ το μυαλο μου, ειναι μετρημενα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στις 48000 χλμ που πλησιάζουν πάμε για μεγάλο service (μπουζί, φίλτρα, υγρά, λάδια και έλεγχο/ρύθμιση βαλβίδων). Λογικά πριν το καλοκαίρι... 

:scooter:

Ήρθαν και τα 48000χλμ, όλα τα απαραίτητα αναλώσιμα έχουν μαζευτεί και μία από τις επόμενες μέρες πάμε για το service των service που περιλαμβάνει τα ΠΑΝΤΑ+βαλβίδες εκτός από υγρά φρένων που αλλάχθηκαν την άνοιξη μαζί με τα τακάκια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπήκε η κυρία στο χειρουργείο σήμερα το πρωί στις 8.25. Την εγχείρηση ανέλαβε ο Μάρκος Θόδωρος... Λογικά θα ξυπνήσει από την νάρκωση αργά το απόγευμα!

ΥΓ. Έλα λέμε και το ΣΚ έχουμε βόλτες στη περιοχή της Αττικής να ακούσουμε τραγουδάκια και να κάνουμε και μπανάκι...

https://www.youtube.com/watch?v=oL7SGjP8e6A

2016_Muse_Hans-PeterVanVelthoven_06_0404

porto_germeno.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τολμώ να ομολογήσω πως Μπρικασάκι πήγα, Kawasaki παρέλαβα. Έτσι ένιωσα μόλις ανέβηκα στη "σερβιρισμένη" μοτοσυκλετούλα μου... :wub:

Μου θύμισε τον πρώτο καιρό της σχέσης μας! Θες η ρύθμιση των βαλβίδων, θες τα φρέσκα λάδια και τα καθαρά φίλτρα? Θες όλα μαζί? Μιλάμε η μοτοσυκλέτα ΞΑΝΑΝΙΩΣΕ και στον ήχο και στην απόκριση του γκαζιού!

Σημείο κλειδί της ανανέωσης όμως στάθηκε και η καινούρια ντίζα συμπλέκτη... Έχω πάλι συμπλέκτη βούτυρο! Με το ένα δάχτυλο σχεδόν τραβάω το συμπλέκτη και η αλλαγή τσουπ... έτοιμη!

Επίσης να σημειωθεί πως η καλή συντήρηση της αλυσίδας με τακτικά πλυσίματα με φωτιστικό πετρέλαιο και η λύπανση με λυπαντικό σιλικόνης έχουν κρατήσει αλυσίδα και γρανάζια σε πολύ κατάσταση παρά τα 24000 χλμ που έχουν γράψει!

Ξεκάθαρα πλέον, αυτό που μένει να ανανεωθεί είναι οι αναρτήσεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εκεί που έλεγα πως αυτό ήταν όλο... ´Οτι ήταν να γίνει έγινε στο Versάκι, τσουπ σήμερα το απόγευμα αποφάσισε να ψωφίσει η μπαταρία "τελείως ξαφνικά" (στα τέσσερα της χρόνια :blush: ). Οκ, no problem... Μου πήγε το σκατό στη κάλτσα και ξαναγύρισε... Είπα εντάξει... Πήγα για σέρβις και θα πάρω τη μηχανή στο χέρι κλπ κλπ. Για μισή ώρα ζούσα ένα μικρό προσωπικό εφιάλτη... Πήρα όμως μια καινούρια μπαταριούλα ίδιας μάρκας (GS) στα 55 γιούρια και την έβαλα πάνω και όλα κομπλε. Το Versάκι δουλεύει μια χαρά! 

ΥΓ. Άραγε τα καινούρια/φρέσκα μπουζί να έπαιξαν κάποιο ρόλο στον ξαφνικό θάνατο της μπαταρίας? Το ότι η μπαταρία ψώφισε 24 ώρες μετά από το πιο μεγάλο service που έει δεχθεί το Versάκι στη μοτοζωή του με παραξένεψε και δε μπορεί να είναι τελείως τυχαίο. Εννοείται πως δε μου έχει φύγει ακόμα το άγχος... :baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tο πιθανότερο ειναι πώς στο σέρβις χρειάστηκε να πάρει αρκετές φορές μπροστά χωρίς να κάνει ομως τα απαραίτητα χιλιόμετρα για να ξαναγεμίσει, ήταν και στα τελευταία της οπότε ήρθε και έδεσε το γλυκό! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεκάθαρα πλέον, αυτό που μένει να ανανεωθεί είναι οι

αναρτήσεις

...

Επίσης, παρατήρησα το ΣΚ που γράψαμε χιλιομετράκια (700 στο σύνολο) πως τα φρένα στη παρατεταμένη χρήση εμφάνησαν μια κάποια κούραση. Οκ, δεν είχε ποτέ άγκυρες το Versys για φρένα αλλά αυτή τη φορά ένιωσα πως κάτι έχει αλλάξει... Να 'ναι τα σωληνάκια? Να 'ναι οι δισκόπλακες? Πρέπει να διαιρευνηθεί και αυτό το θέμα... Έχουν περάσει 7 χρόνια από τη μέρα αγοράς και 49.000 χλμ (πλεόν) και τα φρένα πέρα από τα τακάκια και τα υγρά φρένων (που αλλάχθηκαν πρόσφατα) δεν έχουν δεχθεί άλλη συντήρηση.

Τελικά με το ABS και τα σωληνάκια τι γίνεται? βάζουμε όσοι έχουμε ABS σωληνάκια υψηλής πίεσης? Αν δε βάζουμε σωληνάκια υψηλής τότε τι βάζουμε? Για τα μαμά σωληνάκια όταν είχα ρωτήσει κάποια στιγμή στην αντιπροσωπεία κόστος, είχα πάθει ένα μικρό σοκ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δες πχ αν η Hel ή αλλες γνωστές μάρκες μαρκουτσακίων βγάζουν ετοιμο κιτ για το δικό σου. εχει και υψηλης κανονικά για μονάδες ΑΒΣ! αλλιώς βγάζεις όλα τα μαρκούτσια και πας και φτιάχνεις λαστιχένια ίδιου μήκους αν δεν θες να πάρεις τα μαμά επειδή ειναι ακριβα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επίσης, παρατήρησα το ΣΚ που γράψαμε χιλιομετράκια (700 στο σύνολο) πως τα φρένα στη παρατεταμένη χρήση εμφάνησαν μια κάποια κούραση. Οκ, δεν είχε ποτέ άγκυρες το Versys για φρένα αλλά αυτή τη φορά ένιωσα πως κάτι έχει αλλάξει... Να 'ναι τα σωληνάκια? Να 'ναι οι δισκόπλακες? Πρέπει να διαιρευνηθεί και αυτό το θέμα... Έχουν περάσει 7 χρόνια από τη μέρα αγοράς και 49.000 χλμ (πλεόν) και τα φρένα πέρα από τα τακάκια και τα υγρά φρένων (που αλλάχθηκαν πρόσφατα) δεν έχουν δεχθεί άλλη συντήρηση.

Τελικά με το ABS και τα σωληνάκια τι γίνεται? βάζουμε όσοι έχουμε ABS σωληνάκια υψηλής πίεσης? Αν δε βάζουμε σωληνάκια υψηλής τότε τι βάζουμε? Για τα μαμά σωληνάκια όταν είχα ρωτήσει κάποια στιγμή στην αντιπροσωπεία κόστος, είχα πάθει ένα μικρό σοκ....

Σε ιδια περιπου διαδρομη τα ενιωσες να κουραζονται?Κατηφορικα πεταλα ας πουμε?Ειχε και αρκετη ζεστη το ΣΚ,δινω μεγαλη πιθανοτητα να ευθυνονται τα υγρα,να ειναι διαφορετικα απο αυτα που ειχες πριν.

Κατα τα αλλα τι συντηρηση να θελουν τα φρενα?Τα km σου ειναι ελαχιστα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα