Jump to content
kwstas100

Για να δούμε πόσοι απο εδώ έχετε οδηγήσει δίχρονο και τις εντυπώσεις σας ;)

Recommended Posts

ποσοι απο εσας αγαπατε τα διχρονα πριονια παιδιαα ??

αν εχετε οδηγησει θελω να ακουσω εντυπωσεις για διαφορα μοντελα γιατι ψαχνομαι για καπιο διχρονο οπλο για το μελλον :mB_kalo_e:

ακουω γνωμες ;) :shoot:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

NSR 250 - RGV 250 τα θυμάμαι και ξαναχέζομαι πραγματικά...

EDIT:

Πάρε μάτι ένα που είδα μόλις να ανεβαίνει

Τροποποιήθηκε από τον Γιάννης Τρίπολη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν το συκρινες με καπιο τετραχρονο σε δυναμη πιο θα ηταν ?? :crazy:

λογικα καποιο 400 τετρακυλινδρο ιδιας χρονολογιας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Honda Lead 50cc 16-18χρονών!

Modenas Dinamik 125cc 18-24(τώρα)!

Οι εντυπώσεις μου άριστες και από τα 2 μηχανάκια!Προσεγμένα μέχρι αηδίας και απολύτως κανένα πρόβλημα για την χρήση που τα έκανα!

Μόλις σήμερα έκανα απόσταση άνω των 200km με το Dinamik με 2o άτομο για μπανάκι και με ταχύτητες 100-120km/h!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2τ για παντα. αρχισα με 50cc μετα 125cc και μετα 250cc και θελω να παω και στα 500cc

αν οδηγισεις διχρονο μετα ολα τα αλλα 4τ σου φαινονται αδυναμα,βηματα και ξενερωτα.

ενα 50 cc διχρονο παει σαν 125 τετραχρονο.

ενα 125cc 2t παει σαν ενα 250-300cc 4t.

ενα 250cc 2t μπορει να πατισει και 600+cc 4t.

ενα 500cc 2τ παει σαν 1000cc 4t.

αυτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολλοί θα τρέξουν να βρουν τον αντικαταστάτη τους ή παρόμοια μηχανάκια. Για εμένα πάντως δεν υπάρχει σύγκριση.. Άλλο το γκάζι και η γραμμικότητα ή το ξέσπασμα ενός δίχρονου και άλλη ενός τετράχρονου όπως και να το δεις..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

modenas dinamic 125 2t και εγω.δεν εχει τα αλογα οπως τη μηχανη απο πανω αλλα το παπακι μιλαμε παει τρελα.πολυ ροπη,μεγαλη τελικη τρελη εκκινηση,6η σασμαν με συμπλεκτη.εμπειρια μηχανης.αψογο και απροβληματιστο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Yamaha F1z-κανενα τετραχρονο στα ιδια κυβικα του δεν το εφτανε στα γκαζια.Το συγκεκριμενο που ειχα γω για 7 μηνες περιπου ηταν αρκετα προσεγμενο απ τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Το μονο μειον του για μενα ηταν τα φρενα,για την κοπελα μου η μυρωδια και ο θορυβος.

Κtm 200 exc-το εχει ο ξαδερφος μου στο χωριο και το εχω παρει αρκετες φορες βολτα.Πραγματικα εργαλειο για το χωριο με τους κατσικοδρομους που εχουνε εκει και απο γκαζι ααααααααααααααααχ :P

Τροποποιήθηκε από τον ManosRS13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2τ για παντα. αρχισα με 50cc μετα 125cc και μετα 250cc και θελω να παω και στα 500cc

αν οδηγισεις διχρονο μετα ολα τα αλλα 4τ σου φαινονται αδυναμα,βηματα και ξενερωτα.

ενα 50 cc διχρονο παει σαν 125 τετραχρονο.

ενα 125cc 2t παει σαν ενα 250-300cc 4t.

ενα 250cc 2t μπορει να πατισει και 600+cc 4t.

ενα 500cc 2τ παει σαν 1000cc 4t.

αυτα.

Το θέμα είναι ότι αυτά πάνε για τα πρώτα 400-500-1000 μέτρα!

Μετά?

Αν μου φέρεις αντίλογο τι να το κάνεις το μετά θα σου πω και γώ να μην τα συγκρίνεις με τα 4Τ!

Μην μου συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια...

Το topic δεν μιλάει για συγκρίσεις, μιλάει για εντυπώσεις στην κατηγορία 2Τ!Καμία σχέση τα 2Τ με τα 4Τ και όποιος το συγκρίνει είναι άτοπος και άκυρος γενικά γιατί δεν έχουν καμία μα καμία σχέση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

yamaha z 125 59 φτιαγμενο στο Σαρλη μικρος και αμαθος τοτε, η κλανια που εριξα μολις ανοιξα τερμα το γκαζι ακουστηκε 2 τετραγωνα μακρια...

επισης αρκετες βολτες με nsr 250 αλλα οχι με τρελα ανοιγματα λογο φοβου.παντως με δικαβαλο σε καλο ανοιγμα με δευτερα-τριτη ενιωθα οτι θα φυγω πισω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τωρα νταξει ενα 500 διχρονο παιζεται σε τελικες με ενα συγχρονο 600 ss αλλα οχι και με 1000 δεν νομιζω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:offtopic: Την κυρία της υπογραφής σου την έχει για προξενιό? ?

Χαχααααααα,οχι ειναι για ιδία χρηση.

Σε λιγο με την κριση ολοι με τετοιο θα ειμαστε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχααααααα,οχι ειναι για ιδία χρηση.

Σε λιγο με την κριση ολοι με τετοιο θα ειμαστε.

Όπως την βρίσκει ο καθένας μας...χαχαχαχα Κουκλί το μωρό πάντως :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά?

Αν μου φέρεις αντίλογο τι να το κάνεις το μετά θα σου πω και γώ να μην τα συγκρίνεις με τα 4Τ!

Το topic δεν μιλάει για συγκρίσεις, μιλάει για εντυπώσεις στην κατηγορία 2Τ!Καμία σχέση τα 2Τ με τα 4Τ και όποιος το συγκρίνει είναι άτοπος και άκυρος γενικά γιατί δεν έχουν καμία μα καμία σχέση!

ισχυει αυτο ;)

Όποιος το καβαλήσει κολλάει!To Husqvarna μου..........................

21lpus7.jpg

μονο που το βλεπω φοβαμαι :shoot::mB_kalo_e:

yamaha z 125 59 φτιαγμενο στο Σαρλη μικρος και αμαθος τοτε, η κλανια που εριξα μολις ανοιξα τερμα το γκαζι ακουστηκε 2 τετραγωνα μακρια...

επισης αρκετες βολτες με nsr 250 αλλα οχι με τρελα ανοιγματα λογο φοβου.παντως με δικαβαλο σε καλο ανοιγμα με δευτερα-τριτη ενιωθα οτι θα φυγω πισω..

χεχεχε το φανταζομαι ;)

modenas dinamic 125 2t και εγω.δεν εχει τα αλογα οπως τη μηχανη απο πανω αλλα το παπακι μιλαμε παει τρελα.πολυ ροπη,μεγαλη τελικη τρελη εκκινηση,6η σασμαν με συμπλεκτη.εμπειρια μηχανης.αψογο και απροβληματιστο

πιστευω αξιζει πολλοα αυτο το μηχανακι ;) Μονο καλα λογια εχω ακουσει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά?

δεν θα φερω αντιλογο τι να το κανεις το μετα. θεωρω οτι τα διχρονα ειναι καλητερα και στις τελικες.

ξερω 2τ 50cc που πανε 110 km/h

ξερω 2τ 125cc που πανε 170 km/h

ξερω 2τ 250cc που πανε 220-230 km/h

για τα 500 αρια δεν ξερω αλλα πιστευω πως πανε 280-290. στα motogp της εποχης παντος 300αριζαν.

το μονο μηχανακι που πιστευω μπορει να ανταγωνιστει 2τ ειναι κατι cbr250rr τετρακυλινδρα που πηγαιναν μεχρι 20.000rpm.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Typhoon 125 δίχρονο, πειραγμένο στα 150 κυβικά. Το πήρα πειραγμένο, είχε να κάνει 6 χρόνια service. Το συμμάζεψα όσο μπορούσα. Κατά τα άλλα ήταν μια παθιασμένη σχέση αγάπης-μίσους. Όταν ήταν ξεμπούκωτο, πετούσε στην κυριολεξία. Στην εθνική λόγο έλειψης βάρους μπροστά σηκωνόταν μόνο του σούζα. Όταν ήταν μπουκωμένο με περνούσαν και 50άρια. :D Και δυστηχώς το typhoon μου είχε πρόβλημα με τρόμπα βενζίνης, και με το γκαζόσυρμα που κατεβάζει λάδι στον κινητήρα στον χώρο καύσεως(κολούσε συνέχεια και κατέβαζε συνέχεια λάδι). Αποτέλεσμα δεν μπορούσα να βάζω πάνω απο 2 λίτρα βενζίνης εξαιτίας της τρόμπας, και κάθε φορά που κολούσε το γκαζόσυρμα, έπρεπε να ανοίγω το καπάκι του κινητήρα να το ξεμπλοκάρω. :D

Κατά τα άλλα πέρα της μυρωδιάς, το μηχανάκι φυσούσε. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω εχω οδηγησει:

honda ns1 καλο μηχανακι αλλα δεν τραβουσε γιατι πολυ απλα μεχρι τις 8.000 που αρχιζε και ξεσπουσε μου εβγαζε την πιστη

peugeot speedfight 50 με μετατροπη μαλοσι στα 100 αν θυμαμαι καλα και εξατμιση gianneli ειχε αρκετο γκαζι πατουσε σε επιταχυσνη ολα τα 100αρια τα παπια αλλα εκαιγε πολυ βενζινη

για τα κυβικα του.

yamaha wr εκανε σουζα δικαβαλο με 3η ταχυτητα πολυ γκαζι και αμεσο ξεσπασμα στην καθε γκαζια με 40 ιππους και pro circuit εξατμηση.

και το τωρινο εργαλειο που εχω yamaha tzr 3ma 250αρι δεν εχω να σας πω περισσοτερα γιατι το φτιαχνω επειδη ειχε προβλημα με τσιμουχες στροφαλου και δεν ανεβαζε στροφες

μολις το φτιαξω θα γραψω εντυπωσεις.

αποψη μου ειναι σαν τις διχρονιλες ΔΕΝ εχει γιατι ηταν και ειναι μηχανες με προσωπικοτητα και ΟΛΑ τα 250αρια της τοτε εποχης το καθε ενα ειχε διαφορετικο γκαζι και ξεσπασμα που χρειαζοταν

διαφορετικο στυλ οδηγησης για να το φτασεις στα ορια του.

το μονο διχρονο που δεν μου αρεσει ειναι τα rs γιατι εχω μαθει τα πιστιαρικα διχρονα να εχουν πολλες γωνιες τα πλαστικα και να μου θυμηζουν οδηγους οπως rainey, doohan και πολλους αλλους

ελπιζω να βοηθησα

Τροποποιήθηκε από τον theophilos13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το θες για δρόμο ξέχνα το! Εκτος αν κουβαλες 10αλλαξιες ρουχα τη μέρα. Θα βρωμοκοπάς λαδίλας!

2 βδομαδες ειχα ενα DT στα χερια μου και δεν προλαβαινα να βαζω πληντηρια 2 αλλαξιες τη μερα ετσι για πλακα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενα CR500 παει σαν ενα CRF450...

Εχω οδηγησει YZ 125, CR 125, DT125, ΤZR 125, MBX 125, Z 125, RH 250 (δικο μου)

Το μονο που σου προσφερουν τα διχρονα ειναι μια ροπη στις μεσαιες στροφες στα ψιλα αδειαζουν, ειχα διχρονα, εχω διχρονο, μου αρεσουν για διαφορετικους λογους απο τα τετραχρονα αλλα αν καβαλησει καποιος πριονι 4Τ 400-450 δεν θα ξαναγυρισει σε διχρονο, φιλος μου ειχε και WR426 και τωρα εχει YZ426, γεματο σε ολο το φασμα των στροφων, δεν κρεμαει με τιποτα, ολα τα motocross τα περνουσε σαν σταματημενα κυριολεκτικα.

Τροποποιήθηκε από τον Ninjatasos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

TDR 250 η μηχανή που μου έδωσε ένα απίστευτο χαμόγελο.

Προσωπική άποψη: οι διχρονίλες είναι για να είσαι μόνος σου (μονοκάβαλος) και να βγάζεις τις άρρωστες ορέξης σου σε χώμα, πίστα και πόλη( από φανάρι σε φανάρι). Άμα το θες για οτιδήποτε άλλο το ξεχνάς. Άμα θες μία μηχανή να ξεΚ@υλώ$3!$ είναι μονόδρομος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα