Jump to content
kwstas100

Για να δούμε πόσοι απο εδώ έχετε οδηγήσει δίχρονο και τις εντυπώσεις σας ;)

Recommended Posts

Πόπο, με αρρώστισες, ντροπή σου. Μόλις αγόρασα μηχανή και θέλω πάλι α αγοράσω διχρονίλα. Παρακαλούνται οι Admin να κλειδώσου και να σβίσουν το θέμα :lipssealed:.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκίνησα με ένα Beta Quadra 50cc. Το άτιμο παρόλο τα 50 κυβικά του ήταν διαολάκι.

Στη συνέχεια ήρθε ένα TDR 125 Belgarda το οποίο ήταν το απόλυτο εργαλείο διασκέδασης για μέσα στην πόλη. Δεν ίσιωνε ποτέ αυτό το μηχανάκι και με τις φρενάρες του έκανε κάτι τρελά rolling endo! Πόσο μου λείπει ρε γαμώτο...

Τροποποιήθηκε από τον sorath

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

rd 125

rg 125

rd 350 ypvs

rg 250

rgv 250

nsr 250

kr1s 250

tzr 250

tdr 250

rgv 500

ola :shoot: :shoot: πιστολια μονο το rd 500 μου ξεφυγε αλλα αφου καβαλησα τον βασιλια των διχρονων rg500 δεν με πειραξε και πολυ.

Τροποποιήθηκε από τον vagelis-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

KDX 250....η αίσθηση της μηδενικής αδράνειας των μηχανικών μερών....σε σύγκριση με το πόσο ελαφρύ και πόσο δυνατά σε σμπρώχνει μπροστά και σουζαριστά σε κάθε άνοιγμα του γκαζιού.......απίστευτο συναίσθημα...ακόμη και το WR450F, ακόμη και το R1 το crossplane (τα οποία έχω οδηγήσει) μέσα στην πίστα...δύσκολα μπορεί να συγκριθεί....

ΜΖ 250....άλλο κι αυτό....πολύ πλάκα....τότε ίσα που είχα δίπλωμα για 50άρι...εγώ στο τιμόνι κι ο ιδιοκτήτης από πίσω...2α σούζα, 3η σούζα....πως μ'έκοψε κι έκλεινα το γκάζι....ένας Θεός ξέρει.....

Αλλά...η διχρονίλα....δεν μου άρεσε ποτέ....άλλωστε και τα σημερινά 4Τ χρονα, μπορείς να προσεγγίσεις με τελείως διαφορετική αίσθηση την ταχύητα και την οδήγηση της μηχανής....τα έξτρα κυβικά και οι στροφές περιστροφής ενός R6 ας πούμε....με σωστή προσαρμογή στην οδήγηση....ανταπεξέρχεσαι και το έξτρα βάρος αλλά και την αδράνεια των μηχανικών μερών....τηρουμένων των αναλογιών πάντα...είναι ας πούμε πιο εύκολα στον έλεγχο...κι όχι τόσο ακαριαία όσο τα δίχρονα με τα μισά κυβικά...

Τροποποιήθηκε από τον h.a.balafoutre

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για μένα πάντως ο μόνος λόγος για να συγκρίνει κάποιος τα 2τ με τα 4τ είναι για να καταλάβει θεωρητικά τις τάξεις μεγέθους..

από κει κ πέρα κολοκύθια τούμπανο

1η ever επαφή με μηχανάκι: crm 125

δικάβαλο με τον κατοστάκιλο ιδιοκτήτη του

παρ ολα αυτά(τα κιλά), η ρίγη που με διαπέρασε όταν μπήκαμε στη ροπή ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ

εξού και το dream bike..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2τ για παντα. αρχισα με 50cc μετα 125cc και μετα 250cc και θελω να παω και στα 500cc

αν οδηγισεις διχρονο μετα ολα τα αλλα 4τ σου φαινονται αδυναμα,βηματα και ξενερωτα.

ενα 50 cc διχρονο παει σαν 125 τετραχρονο.

ενα 125cc 2t παει σαν ενα 250-300cc 4t.

ενα 250cc 2t μπορει να πατισει και 600+cc 4t.

ενα 500cc 2τ παει σαν 1000cc 4t.

αυτα.

Καμία σχέση αυτά που λές.Ένα 50αρι δύχρονο πιάνει τα 80+ ένα 125 4t τα 100+

Ενα 125 2t θα πιάσει 130 με το ζόρι ένα 250 4T θα πιάσει 160 σχετικά άνετα. κ.ο

Μήν συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Δεν αντιλέγω ότι τα δίχρονα έχουν πολύ περισσοτερο νεύρο αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις τώρα κατηγορίες με τέτοια διαφορά κιβικών και να τα θέτεις σαν όμοια.

4Τ για να μήν βρομάς λές κ βγήκες από το συνεργείο και να μην σε περνάνε για κουνούπι:Ρ

Τροποποιήθηκε από τον l4m0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καμία σχέση αυτά που λές.Ένα 50αρι δύχρονο πιάνει τα 80+ ένα 125 4t τα 100+

Ενα 125 2t θα πιάσει 130 με το ζόρι ένα 250 4T θα πιάσει 160 σχετικά άνετα. κ.ο

Μήν συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Δεν αντιλέγω ότι τα δίχρονα έχουν πολύ περισσοτερο νεύρο αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις τώρα κατηγορίες με τέτοια διαφορά κιβικών και να τα θέτεις σαν όμοια.

4Τ για να μήν βρομάς λές κ βγήκες από το συνεργείο και να μην σε περνάνε για κουνούπι:Ρ

υπαρχουν διχρονα και διχρονα, δεν βγαζουν ολα, τα ιδια αλογα...

πχ στα 50αρια κυμαινονται απο 4(τα περιορισμενα)-10(υπαρχουν και καθαρα που βγαζουν 18)αλογα οποτε μπορει να εχει τελικη απο 60 εως και 110+,

τα 125 απο 16-35(43 τα καθαρα) αλογα και τελικες απο 130-190+,

στα 250 τωρα τα πραγματα ειναι μπερδεμενα αν αναφερθω στα ιαπωνικα που ειχαν κοφτες στις στροφες,κοφτες στα χλμ και τελος παντων κοφτες παντου...

αυτα ξεκιναγαν απο 45 και φταναν τα 70 αλογα,με τις τελικες παλι μπερδεμα(αναθεματισμενοι κοφτες)180 τα nsr μεχρι 230 τα "καβα"....

στα 500 ειναι αλλη ιστορια εκει......!!!!!πολυ απλα ,αυτα τα εργαλεια δεν οδηγουνται!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

peugeot speedfight 50cc

yz125 του 1996 συνεταιρικό με τον αδερφό

rmx250 του 1998 συνεταιρικό με τον κολλητό τότε

kx250 του 1999 δικό μου !!! απλα πιστολι !! .. ορεξη να εχεις να ξαπλωνεις στα χωματα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα κι από εμένα , η πρώτη μ επαφή με μηχανή ήταν με το kawasaki kmx 125cc 2t . Ήταν το πρώτο μηχανάκι που οδήγησα και πιστέψτε με μ φαινόταν πύραυλος . Το είχε ο ξάδερφος μ στο χωριό και όταν ανέβαινα πάντα μ το έδινε για βόλτες . Τρομερό ειδικά αν ανέβεις πρώτη φορά σε μηχανή και είναι και δίχρονο!!!!! Το πήγαινα στα χωράφια (είχε και τραχτερωτά λάστιχα) και στην κυριολεξία όργωνε !!!!! Το μόνο κακό ήταν πως έκαιγε πολύ ,αλλά τη χαρά π μ έδινε χαλάλι στα λεφτά για βενζίνη και λάδι!!!!!!! Μπορεί να μύριζαν τα ρούχα μ ,αλλά την απόλαυση π αποκόμιζα δε συγκρινόταν με τίποτα.

Έχω οδηγήσει ενός θείου μ το pegeuot trekker 50cc 2t , ωραίο ήταν άνοιγες το γκάζι και έπιανε με τη μία όσα ήταν να πιάσει, αλλά στα scooter το κακό για μένα είναι πως δε νιώθεις πως οδηγάς ,άρα καθόλου ευχαρίστηση στην οδήγηση .

Και μια φορά είχα κάνει μια βόλτα με το yamaha townmate 50cc , ενός άλλου θείου μ απλά το μόνο που αποκόμισα από το συγκεκριμένο ήταν η αίσθηση μιας άλλης παλαιότερης εποχής!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το θες για δρόμο ξέχνα το! Εκτος αν κουβαλες 10αλλαξιες ρουχα τη μέρα. Θα βρωμοκοπάς λαδίλας!

2 βδομαδες ειχα ενα DT στα χερια μου και δεν προλαβαινα να βαζω πληντηρια 2 αλλαξιες τη μερα ετσι για πλακα!

χεχε μια φορα εχω κανει αποσταση ραφινα λουτσα σπατα πικερμι και παλι ραφινα χωρις σταση και τοτε καταλαβα τι σημαινει ''λαδιλα''

με το παπι εκανα μονο αποστασεις 5 χιλιομετρων και δεν ειχε φτασει να βωμισει ποτε :P εκεινη την μερα πραγματικα τα ειδα ολα !

εγω παντως για 100αρι μαμα και χωρις κυλινδροπιστονα εδω και 40.000 χμ το ανοιγμα ακομα το ευχαριστιεμαι :mB_kalo_e:

μετα το καλοκαιρι με το καλο θα αλλαξω πιστονι και εξατμιση και τοτε :shoot::crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρώτη επαφή με 2χρονο, Yamaha Jog 50 παραεισαγωγής του θείου μου...

ΠΡΙΟΝΑΚΙ κανονικό για 50αρο, ήταν πολύ πιο νευρικό στα άνοιξε-κλείσε του γκαζιού από το Daytona 309rs 125cc που πήρε μετά ο θείος άσχετα αν ήταν πιο αργό!!

Στα 17 που ήθελα μηχανάκι, πήρα το Typhoon 50άρι (καλές οι καγκουριές αλλά να 'μαστε νομιμοι)!

Το μηχανάκι για τα λεφτάκια του είναι άριστο, και το μοτεράκι μέχρι στιγμής μην το ματιάξω κελαηδάει!!

Το κακό του είναι ότι είναι αλκοολικό με την βενζίνη... Καίει περίπου όσο ένα 250άρι τετράχρονο σκούτερ και με σβέλτη οδήγηση κιόλας... γύρω στα 4 λ/ 100 χλμ. (χώρια τα λάδια...)

Όσο για την υποτιθέμενη μη αντοχή, και την αναξιοπιστία στα 2χρονα ένα θα πω...

Πήγα και ηρθα αυθημερόν Θεσσαλονίκη - Νέα Μουδανιά καλοκαίρι με καμιά 35άρα βαθμούς τουλάχιστον μες το μεσημέρι ΤΣΙΤΑ το γκάζι, με μια στάση στο πήγαινε και στην επιστροφή γύρισα μονοκοπανιά χωρίς να σταματήσω πουθενά!!!

Κι όμως... δεν έκανε ΚΙΧ!!

Εγώ μετά απ αυτό... λατρεύω 2strokes!! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρώτη επαφή με 2χρονο, Yamaha Jog 50 παραεισαγωγής του θείου μου...

ΠΡΙΟΝΑΚΙ κανονικό για 50αρο, ήταν πολύ πιο νευρικό στα άνοιξε-κλείσε του γκαζιού από το Daytona 309rs 125cc που πήρε μετά ο θείος άσχετα αν ήταν πιο αργό!!

Στα 17 που ήθελα μηχανάκι, πήρα το Typhoon 50άρι (καλές οι καγκουριές αλλά να 'μαστε νομιμοι)!

Το μηχανάκι για τα λεφτάκια του είναι άριστο, και το μοτεράκι μέχρι στιγμής μην το ματιάξω κελαηδάει!!

Το κακό του είναι ότι είναι αλκοολικό με την βενζίνη... Καίει περίπου όσο ένα 250άρι τετράχρονο σκούτερ και με σβέλτη οδήγηση κιόλας... γύρω στα 4 λ/ 100 χλμ. (χώρια τα λάδια...)

Όσο για την υποτιθέμενη μη αντοχή, και την αναξιοπιστία στα 2χρονα ένα θα πω...

Πήγα και ηρθα αυθημερόν Θεσσαλονίκη - Νέα Μουδανιά καλοκαίρι με καμιά 35άρα βαθμούς τουλάχιστον μες το μεσημέρι ΤΣΙΤΑ το γκάζι, με μια στάση στο πήγαινε και στην επιστροφή γύρισα μονοκοπανιά χωρίς να σταματήσω πουθενά!!!

Κι όμως... δεν έκανε ΚΙΧ!!

Εγώ μετά απ αυτό... λατρεύω 2strokes!! :_thumbsup:

ειμαι της αποψης οτι αν μπαινει το σωστο λαδι δεν εχεις θεμα με κολληματα !

το yamaha που οδηγαω ειναι 20 χρονια παπι χωρις ουτε ενα σερβις στην ζωη του μονο λαστιχα φρενα κ.λ.π :P

σκυλι μιλαμε ....

yamaha TZR 250 '89......

φανταζομαι .... :shoot:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

piaggio zip 50&72 full malossi

gilera runner sp 80 full malossi

derbi gpr και aprilia rs 50αρια

modenas dinamik 58mm

yamaha z 72mm

yamaha z 61mm πρωην δικο μου

yamaha z μοτερ wr φτιαγμενο

rgv 250 με εξατμησεις μονο!

απο ολα αυτα με εντιποσιασε το ζιπ το 50αρι που πηγαινει τεζα παρολο το σμολλ μεγεθος και σηκονετε μονο του κυριολεκτικα ..τωρα απο τα αλλα ...το ζ το 72 αλλα ολα τα λευτα ηταν το rgv250 η ποροση !επιανε τα χιλομετρα λες και ηταν αεροπλανο λιγο αποτομο γκαζι κι σικονοταν !μαλιστα την πρωτι φορα που με πηρε βολτα ο φιλος μου ειπα οτι προσευχει ηξερα !το μονο που θελω να καβαλισω τωρα ειναι το rd 500 γιατι εχω ακουσει ιστοριες και ιστοριες αλλα ποτε δεν το εχω δει απο κοντα μονο σε φωτογραφιες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα η μόνη εμπειρία μου απο δίχρονο είναι το Ζ που έχω τώρα..

Μετά απο το 4χρονο 50αράκι που είχα, πραγματκά, έκανα 2 μήνες να βάλω 6η!

Τώρα που το συνήθισα, όμως μπαίνει κι αυτή! Το μηχανάκι βγάζει γούστα, δικάζει τρελά, και καίει απίστευτα, αλλα αποζημιώνεσαι όπως προείπα μόλις εξοικιωθείς με το βρωμόγκαζό του!

Άποψή μου, πάρε κανα Ζ-dinamik για πρώτο! Θα νιώσεις λέμεεεεε!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν λετε οτι τα διχρονα εχουν περισοτερο νευρο απο τα 4Τ τι εννοειται?

Ποις ειναι ο ορισμος του νευρου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειμαι της αποψης οτι αν μπαινει το σωστο λαδι δεν εχεις θεμα με κολληματα !

το yamaha που οδηγαω ειναι 20 χρονια παπι χωρις ουτε ενα σερβις στην ζωη του μονο λαστιχα φρενα κ.λ.π :P

σκυλι μιλαμε ....

φανταζομαι .... :shoot:

Πολύ λαδίλα..... Αν και με λαδάκι MOTUL anti-smoke κατι πήγε να γίνει η λαδίλα όμως λαδίλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα η μόνη εμπειρία μου απο δίχρονο είναι το Ζ που έχω τώρα..

Μετά απο το 4χρονο 50αράκι που είχα, πραγματκά, έκανα 2 μήνες να βάλω 6η!

Τώρα που το συνήθισα, όμως μπαίνει κι αυτή! Το μηχανάκι βγάζει γούστα, δικάζει τρελά, και καίει απίστευτα, αλλα αποζημιώνεσαι όπως προείπα μόλις εξοικιωθείς με το βρωμόγκαζό του!

Άποψή μου, πάρε κανα Ζ-dinamik για πρώτο! Θα νιώσεις λέμεεεεε!!!!

διχρονο ειναι το 100αρι που εχω :P και δεν το αλλαζω προς το παρων γιατι καποτε ηταν του πατερα μου και τωρα συνεχιζεται η παραδοση :_zeppelin:

Οταν λετε οτι τα διχρονα εχουν περισοτερο νευρο απο τα 4Τ τι εννοειται?

Ποις ειναι ο ορισμος του νευρου?

ενα διχρονο 125 ξεσπαει πολυ πιο αποτομα απο ενα τετραχρονο μπορεις και ακους την διαφορα ροπης μεταξυ τον 2 ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειχα την ευχαριστηση καποτε να εχω στην κατοχη μου τα παρακατω διχρονα Yamaha TZR250 - Honda NSR250SP με τα οποια ειχα περασει παρα πολυ ομορφες στιγμες πριν απο παρα πολλα χρονια !

ομως τα επειδη ειχα γνωστο που ειχε σαν χομπυ κοντα στο 1990 το μοτοκρος ειχα την τυχη να οδηγησω αλλα και να τα δω ολα με τα Honda CR250 και ενα Suzuki RM125 μιλαμε για ΤΑ πριονια παιδια !

ειδικα με το CR250 παραλιγο σε μια στιγμη "ξεψαρωματος" να φαω καπακι με 5η ταχυτητα !

την κ@@λα του διχρονου πιστευω οτι πρεπει να εχεις παρα πολλα κυβικα τετραχρονα για να την νοιωσεις !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με δίχρονο ξεκίνησα και το έχω ακόμα NSR250RR του '89 Απίστευτη μοτοσυκλέτα μεγάλο σχολείο..

Και για παιχνίδι στο βουνό YZ250 πολύ καλό κι' αυτό... όποιος πραγματικά αγαπάει τη μοτοσυκλέτα καταλαβαίνει την πραγματική διαφορά μεταξύ 2Τ 4Τ Είναι κάτι ανάλογο με τη διαφορά σύγχρονων και κλασσικών μοτοσυκλετών

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ η μόνη πείρα που έχω από 2τ είναι ένα lead50ss, ένα mbx50, ;ενα mvx250 και τέλος και καλύτερο ένα rd350.

Για το leadάκι τι να πω ένα απλό σκουτεράκι, το mbx50 πήγενε μπούνια αλλά φρένα και κρατήματα άστο καλύτερα, το mvx250 ήταν το όνειρό μου τότε, 3κίλινδρο με 40+ αλογάκια και διαφορετικό από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορούσε αλλά αυτός ο 3 κίλινδρος κόλαγε για πλάκα μιας και η ψήξη του ήταν ανεπαρκής.

Το rd ήταν πύραυλος εδάφους, εδάφους, αλλά σαν όλους τους πυραύλους σταμάταγε συνήθος σε κανένα τοίχο απάνω.

Δεν ήταν κανένα δικό μου από όλα αυτά αλλά τα οδηγούσα καμιά φορά μιας και όλο και κάποιος στην παρέα είχε ένα από δαύτα.

Αλλά πολύ λαδίλα ρε παιδάκι μου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα