Jump to content
konto7

ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΝΩΘΕΙΤΕ

Recommended Posts

Καλημέρες-καλημέρες! Ε που να σας προλάβουμε εσάς τους γρήγορους! χαχααχα! Αν και κανονικά θα έπρεπε να σας ''πάω'' μια ''γρήγορη '' με το ζιγκλερωνένο μου wolfάκι αλλά δεν θέλω να σας βγει πικρός ο καφές! :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μαζευτούμε είμαι μέσα κι εγώ. Αρκεί να είναι καλός ο καιρός και να μην τρέχουμε σα τρελοί. ...!!! Χαλαρή βόλτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ με την προλαλήσασα συμφορουμίτισσα αφού έτσι αποδεικνύεται περίτρανα ότι το wolfάκι πάει τα ίδια με τον μεγάλο του αδερφό! :mB_kalo_e:. Αν και με τέτοιο καιρό που αλλάζει κάθε ώρα το βλέπω κατιτίς δύσκολο αφού ξεκινάς με λιακάδα από την Ομόνοια και φτάνεις με χιόνια στην λίμνη του Μαραθώνα!!! :_unsure:

Τροποποιήθηκε από τον JPS2510
διόρθωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ! Και εγώ είμαι μέσα! 

Έχει καφετέριες εκεί; νομίζω όχι! Ποία λίμνη είναι; 

Τροποποιήθηκε από τον aka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άσχετη ερώτηση. Ποιά κλειδαριά προτείνετε για το Wolf 250?

Σκέφτομαι να πάρω την ABUS Granit X Detecto 8077 αλλά σε κάποια reviews είδα ότι δεν χωράει στο δισκόφρενο κάποιων μηχανών. Την έχει κανείς σε Wolf 250?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ χρησιμοποιώ την ABUS Granit Quick και λέμε ότι είμαι ευχαριστημένος.

Για τη βόλτα τώρα ,επειδή προηγούμενη Κυριακή είχα φύγει τριήμερο ,άμα κανονίσετε για αυτή μέσα.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ασχετο ειδα βασεις για πλαϊνα στο sym λιγο χαλια αλλα οκ

http://www.irfmotor.com/urunler/yan-canta-tasiyicilari/detay/170299/sym--wolf-sb-250--yan--canta--tasiyicisi#!prettyPhoto

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα,

προχθές είχα πάει στην έκθεση μοτοσυκλέτας στο Ελληνικό. "Τυχαίος"  βρέθηκα μπροστά από το sym wolf 125 κι έχοντας δικαίωμα για να το οδηγήσω με το Α1 έκανα το "λάθος" και ανέβηκα. Ψηλό όμορφο και στα κυβικά μου, 1.87 110 κιλά. Διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ ξεκινώντας από το 2013 - 2014 (σκόπιμα) μέχρι τώρα μου προέκυψε μια καλή εικόνα για τον λύκο. Άρχισα να ψάχνω για αγορά (μεταχειρισμένο) και κάτι βρήκα. Η ερώτηση μου είναι τώρα: 

α) έχω ένα kaze r μοντέλο 2016 με 4800 χλμ 112 κυβικά. Στην αγγελία που βρήκα το μοντέλο είναι του 2013 με 12.000 χλμ. θα είναι υποβάθμιση για εμένα αυτή η μετάβαση; Οι χρήστες του λύκου τι πιστεύουν; Πιο πολύ με ενδιαφέρει αν τα 3 χρόνια που είναι παλαιότερο εάν θα τα βρω μπροστά μου σε μάστορες. ( Το μηχανάκι θα ελεγχθεί εξονυχιστικά). Επίσης φαντάζομαι ότι από επιτάχυνση και οικονομία θα χάσω λίγο μιας και τώρα έχω 2,8/100 και το μοτερ αυτό είναι άριστα δουλεμένο από την καβασάκι.

β) η εικόνα μου γενικά είναι καλή από θέμα αξιοπιστίας μήπως όμως είμαι λάθος και θέλω να το βλέπω έτσι;

γ) στις σελίδες που διάβασα εδώ πάντα γινόταν λόγος για αξιόπιστο συνεργείο, τελικά υπάρχει κάτι καλό το μηχανάκι είναι εκτός εγγύησης άρα δεν με απασχολεί εξουσιοδοτημένο.

δ) ανταλλακτικά υπάρχουν γενικά; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, 

φιλικά, 

Νίκος

Τροποποιήθηκε από τον starblind

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα Νικόλα και καλώς ήρθες στο forum. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα κι ελπίζω να σε καλύψω όσο μπορώ! Κατ' αρχήν είμαι κι εγώ πάνω κάτω στις ''διαστάσεις'' σου όπως επίσης και πρώην κάτοχος KAZE-R αλλά από τα πρώτα μοντέλα με αυτό το υπέροχο πράσινο-μπλε-κυπαρισσί χρώμα που μου άρεσε πολύ. Δεν θα το έλεγα υποβάθμιση αλλά ούτε και αναβάθμιση , απλά αλλαγή κατηγορίας από ημιαυτόματο σε μηχανή naked μικρού κυβισμού. Δεν το έχω πλέον το wolf 125 γιατί πήρα μεγαλύτερη αφού δεν έχω εδώ και καιρό αυτοκίνητο και το είχα στο πρόγραμμα να το αντικαταστήσω με κάτι μεγαλύτερο. Το wolfάκι θα σε πηγαίνει κάθε μέρα στην εργασία σου αλλά και την βόλτα σου με τις ίδιες ταχύτητες και ίσως λίγο περισσότερο όπως και το παπί δηλ με τελικές 110-115 χλμ (εγώ είχα δει και 117 χλμ) , έχει πολύ καλή αυτονομία χάρις το 16λιτρο ρεζερβουάρ του 380+ ανάλογα και πως το οδηγάς βέβαια αλλά παρ' όλο που είναι με καρμπυρατέρ είναι αρκετά οικονομικό , όχι όμως όπως το cb125f που έχει ψεκασμό ( είναι το βαρύτερο στην κατηγορία του ). Αρκετά καλά φρένα ιδίως το μπροστινό , μεγάλη αλλά καλή διάσταση ελαστικών , χυτές ζάντες , πάρα πολύ καλά φώτα , αίσθηση μεγάλης μηχανής και πολύ οικονομική και εύκολη συντήρηση(μπουζί , 1 λίτρο λάδι κι έφυγες) , τώρα από διβάλβιδο και με μονό εκκεντροφόρο κινητήρα μην περιμένεις τρομερές επιδόσεις γιατί αρκετοί παρασύρονται από το look του που παραπέμπει στον μεγάλο αδερφό του το 250. Για δικάβαλο δεν ξέρω πόσο θα βολέψει , εγώ το προτιμούσα solo για να πηγαίνει και άνετα και να το φορτώνω. Στα 3 περίπου χρόνια που το είχα μου έκαψε πηνία και δεν φόρτωνε η μπαταρία του , τα καινούργια που μπήκαν ήταν σαφώς καλύτερα και βελτιωμένα αλλά προπάντων πολύ φθηνά (45 ευρώ ) και γενικά το wolfάκι έχει πολύ φθηνά ανταλλακτικά. Το είχα πάρει κι εγώ μεταχειρισμένο με λίγα χλμ 5.000 περίπου και το έδωσα με 22.000 χλμ περίπου , μέχρι τότε είχα αλλάξει μόνο μια φορά αλυσίδα και γρανάζια κίνησης , μπαταρία ( τότε με την ζημιά στα πηνία ) , τακάκια μπροστά , σιαγόνες πίσω και φυσικά τα λαδάκια και τα μπουζάκια του. Αν ξέχασα κάτι ρώτα πάλι!

Τροποποιήθηκε από τον JPS2510

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστώ για την άμεση και γρήγορη απάντηση σου! Με κάλυψες πλήρως ο μόνος ενδοιασμός που έχω είναι αν χρονολογικά του 2013 που είναι το sym και του 2016 που είναι το kaze r μου αν μόνο εκεί θα χάσω. Τώρα ακριβώς πως το εννοώ κι εγώ δεν ξέρω δηλαδή αν αυτός ο παράγοντας είναι αρνητικός για εσένα. Κατ άλλα δεν έχω λόγια για την απάντηση σου. Υπερπλήρης όπως και το στυλ του wolf!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα καινούργιο μοντέλο είναι ''ένα καινούργιο μοντέλο'' , 3-4 χρόνια καλύπτουν μια κατοχή μηχανής που κάποιος ενδεχομένως την αλλάζει , είναι υπεραρκετά όμως για να φέρουν στην επιφάνεια προβλήματα-κουσούρια που στην αγορά ενός καινούργιου να μην φανούν αμέσως(εκτός αν μιλάμε για μοντέλο που πουλάει χρόνια). Αυτός που έχει την οικονομική άνεση να αγοράσει καινούργια μηχανή έχει και την τιμή να βάζει πρώτος το κλειδί στον διακόπτη της γνωρίζοντας ότι δεν την έχει αγγίξει ποτέ άλλος , η αγορά μιας μεταχειρισμένης από την άλλη έχει και μερικά θετικά ότι δηλαδή είναι ήδη στρωμένη και ίσως να έχει και την ''προίκα'' της μαζί (σχάρα, βαλίτσα , εξάτμιση , συναγερμό κλπ ) . Η συγκεκριμένη κατηγορία πάντως επειδή είναι και μεταβατική κινήται πάντα λόγω μικρού κυβισμού και χαμηλού κόστους οπότε είναι λιγάκι δύσκολο να σου ''μείνει'' εάν αποφασίσεις να το πουλήσεις . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα παιδια. Μου εσπασε π αριστερος καθρεπτης sym wolf 125. Ρωτησα και μου ειπαν οτι πωλειται μαζι με το μπρατσο 28 ευρω. Μηπως ξερεις κανεις καποια πιο οικονομικη λυση; Ευχαριστω πολυ!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

'Όλοι οι καθρέφτες μαζί με το μπράτσο πωλούνται , κάποιοι μεμονωμένα κάποιοι σε ζευγάρια , στο εμπόριο πάντως υπάρχουν καθρέφτες για όλα τα βαλάντια και αρκετά φθηνοί!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σας παιδια ξερει κανεις τι γραναζια περνει το γουλφακι το 250 εννοω ποσα δοντια εχουν και επισης διασταση αλυσιδας παιρνει 520/102δοντια; ευχαριστώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην ιστοσελίδα του Γκοργκολή πήγαινε στα στοιχεία συντήρησης του Wolf250 , πρέπει να το έχει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 38 λεπτά, το μέλος JPS2510 έγραψε:

Στην ιστοσελίδα του Γκοργκολή πήγαινε στα στοιχεία συντήρησης του Wolf250 , πρέπει να το έχει.

Δε τα εχει ο καρμιρης εχει μονο του 125 επειδη το 250 δεν το εισαγει πλεον! 

Επι τη ευκαιρια θελω να αλλαξω εξατμιση αλλα φοβαμαι διοτι μου λενε αν αλλαξεις ολοκληρη την εξατμιση και φιλτρο αερα θα πρεπει να κανεις χαρτογραφηση δυναμομετρηση για να μη σου ρεταρει και δημιουργησεις προβλημα στο μοτερ εγω θελω να αλλαξω μονο το τελικο! δεν με ενδιαφερει να αποκτησει περισσοτερες επιδοσεις απλα να ομορφυνει θα δημιουργηθει καποιο προβλημα στο μοτερ? επισης το τελικο κουμπωνεει στον σωληνα της μανας του; και αν ναι πρεπει να τον κοψω με τροχο και να βαλω το τελικο που εχω που ειναι slip on; πφφ εχω κουραστει με το διαβασμα ακρη δε βγαζω :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τότε περίμενε μήπως σου απαντήσει κάποιο μέλος που έχει το 250 αλλά δεν νομίζω να μην σε εξυπηρετήσουν εάν πάρεις τηλέφωνο στον Γκοργκολή ή σε κάποιο εξουσιωδοτημένο συνεργείο. Λόγω του ψεκασμού ισχύουν αυτά που σου είπαν περί χαρτογράφησης κλπ αλλά απ' ότι έχω ακούσει μέχρι τώρα δεν είχε κανείς πρόβλημα όταν έβαλε κάποια του εμπορίου και φίλτρο αέρα , από κει και πέρα η ευθύνη του αποτελέσματος ανήκει σε σένα οπότε θα πρότεινα να μην χαλάσεις την δικιά του ώστε αν κάτι πάει στραβά να μπορείς να κινείσαι και πάλι , αυτοί που φτιάχνουν εξατμίσεις θα ξέρουν να σου πουν καλύτερα. Πάντως μέχρις ένα σημείο ο ψεκασμός έχει κάποια περιθώρια να αυτο-διορθώνεται αφού δουλειά του είναι να ρυθμίζει συνεχώς το μείγμα , υπερκυβισμοί , ορθάνοιχτα φίλτρα και ελεύθερες εξατμίσεις την χαρτογράφηση την έχουν δεδομένη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδες εμενα μου εσπασε η μπιελα στον πυρο του πιστονιου, 1000 ευρο ζημια, με 35χιλ. χιλιομετρα. Δε ξαναπέρνω σιμ για κανενα πουστη λογο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και τα δύο είναι απαράδεκτα , και το σπάσιμο της μπιέλας και τα 1000 ευρώ για την επισκευή! Ρώτησες σε κάποιο άλλο συνεργείο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

O πύρος του πιστονιού, είναι εκεί που πυρώνεται το πιστόνι, εκεί που καίγεται πολύ , εκεί που θέλει να νοιώσει το φιλί;

:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η εγγύηση εχει ληξει απο το 14'. Η μπιελα παει πακετο με εκεντροφορο απο τον γοργκολη κ εχει 300 ευρο, το πιστονι αλλα 50, βαλβιδες γιατι τις κοπανισε το πιστονι αλλα 50, εσπασε και ο κυλινδρος 200, καρτερ 70 και παει λεγοντας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή άμα ήθελα εκκεντροφόρο θα φορτωνόμουν σώνει και καλά την μπιέλα; τι πράγματα είναι αυτά; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

99.9999999% το γράφει λάθος.

Η μπιέλα πάει πακέτο με τον ΣΤΡΟΦΑΛΟΦΟΡΟ. (γιατί είναι μη-διαιρούμενη, με πρεσσαριστό πείρο, σαν τα παπιά και τα δίχρονα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα