Jump to content
konto7

ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΝΩΘΕΙΤΕ

Recommended Posts

Συμφωνώ με τον Ηρακλή όπως έγραψα κι εγώ πριν ότι μπορεί να ισχύουν αυτά , από την άλλη για να σε ξε-αγχώσω έχω δει και άτομα που δεν έχουν οικονομικό θέμα ώστε να βελτιώσουν την ολοκαίνουργια μηχανή τους με το που την αγοράσουν γιατί γουστάρουν να έχουν το γκαμάτο 125 της παρέας , αφού ίσως λόγω ηλικίας δεν μπορούν να πάνε σε μεγαλύτερα κυβικά , οπότε φίλε μου μην σε τρελάνουμε κιόλας ακόμα δεν το πήρες . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τι να πω ρε παιδια..παντως παει πολυ καλα χωρις θορυβους κ διαφορα τετοια!κανενα απολυτος προβλημα να μην το ματιαξω!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το εύχομαι με όλη μου την καρδιά φίλε μου !  Μακάρι να έπεσες στην περίπτωση κουβαρντά μηχανόβιου και σωστού μηχανικού!  Κι εγώ έχω την πρόθεση να φτιάξω έτσι το λυκάκι , στα 150cc δηλαδή , αλλά με την προϋπόθεση ότι θα γίνει κάτι με την πίσω ανάρτηση , αλλιώς δεν έχει νόημα να το βελτιώσω . Το YAMAHAκι σου έτσι όπως είναι θα το καταευχαριστηθείς , είναι στημένο όπως πρέπει και βέβαια τα πάντα δέχονται την συντήρησή τους και την επισκευή τους .

Τροποποιήθηκε από τον JPS2510

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λυκακι το κοιταγα κ εγω για βελτιωση αλλα τζιφος..δυστυχως δεν υπαρχει ετοιμο κιτακι..μονο με ρεκτιφιε κυλινδρου απο 56.5mm που ειναι μαμα σε 65mm που ειναι 150cc!το προβλημα ειναι οτι ο κυλινδρος δεν εχει τοσο ψωμι για τοσο ανοιγμα..κ η φλατζα επισεις!ειχα ψαχτει κ εγω..αλλα δεν..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν με καίει και τόσο θα έλεγα ειδικά όταν διαπιστώθηκε ότι είχα θέμα στο ρεύμα από τα πηνία και τώρα το μηχανάκι απλά ''φυσάει'' και το φχαριστιέμαι δεόντως !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λυκακι το κοιταγα κ εγω για βελτιωση αλλα τζιφος..δυστυχως δεν υπαρχει ετοιμο κιτακι..μονο με ρεκτιφιε κυλινδρου απο 56.5mm που ειναι μαμα σε 65mm που ειναι 150cc!το προβλημα ειναι οτι ο κυλινδρος δεν εχει τοσο ψωμι για τοσο ανοιγμα..κ η φλατζα επισεις!ειχα ψαχτει κ εγω..αλλα δεν..

καταρχασ ολα καλα .... δεν ειαι και τεραστιο το κοστος για μετατροπη αλοστε στο ρ125 κανα 300ρι παραπανω οχι μαζι με εργατικα.... αρα καποιοσ ειχε 300 ευρω και εκανε τα κουμαντα του.... σιγα το πραμα... αμα δεν ακους κατι ακ ιο μηχανικος σου τοτε ολα καλα , να το χαρεις οσο δεν παει φιλε μου!

το λυκακι παιδες ξεχαστε το για ρεκτηφιε.... για το 125 δεν ξερω αλλα το 250 εχει επιστροσ κεραμικη μεσα στον κυλινδρο κατι σαν κεραμικο νικασιλ σκευτιτε και αμα πας και ανοιξεις κυλινδρο με ρεκτιφιε θα φας και αυτο το υλικο με αποετεσμα να αναβει ο κυλινδρος..... ειπαρχει ετοιμο κιτ για το 250 απο μαλεσια αλλα τρεχα γυρευμε... εντομεταξυ με υπερκυβησμο αν δεν πειραξεις μιγμα εισαγωγη και εξαγωγη μια τρυπα στο νερο α κανεις....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προτιμώ να ανέβω στον κυβισμό που θα με βγάλει για το υπόλοιπο που θα μπορώ να καβαλάω μηχανή , και όπως δηλώνω και στο προφίλ μου λατρεύω το KAWASAKI 250Z ,μακάρι να βγει καλό και να έχω την δυνατότητα να το αποκτήσω .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον παιδια, ειχα και εγω το θεμα με την μιζα και βρηκα μια λυση, που σε μενα τουλαχιστον μεχρι στιγμης λειτουργει. 

Καταρχας να ευχαριστησω το μελος Onoffon για την βοηθεια του, κ την ορεξη του να απαντησει σε ερωτησεις.

Το προβλημα ειναι πλεον γνωστο, η μιζα δεν δουλευει αρκετα γρηγορα για να παρει μπροστα ο κινητηρας. Μπορειτε να δειτε το προβλημα εδω:

αρχικα εβγαλα την μιζα, και καθαρισα τον συλλεκτη απο τις μουτζουρες και τις βρωμιες, χωρις να πειραξω τιποτα αλλο κ το ξαναεκλεισα. Αυτο δεν ειχε αποτελεσμα.

Στην συνεχεια, ξαναεβγαλα την μιζα και την εβαλα να δουλεψει χωρις φορτιο απο 12βολτη μπαταρια αυτοκινητου. Μετα απο 2-3 φορες που δουλεψε, παρατηρησα οτι η ταχυτητα της μιζας αυξηθηκε. Ξαναεβαλα την μιζα πανω, και μεχρι τωρα δουλευει κανονικα. Ελπιζω να μηνει ετσι κ να μην ξαναβγαλει προβλημα. Δεν ξερω τι ακριβως εφταιγε και τι αλλαξε τωρα, αλλα φαινεται να λειτουργει κανονικα. Παραθετω ενα βιντεο πως ειναι τωρα η μιζα.

https://www.youtube.com/watch?v=lNzI4_qys-8 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:thumbsup: ωραιος! ισως πατησαν καλυτερα τα καρβουνακια στον συλλεκτη και αρχισε να δινει μεγαλυτερες στροφες. Εμφανη διαφορα στα δυο βιντεο. Σημασια εχει οτι το προβλημα εγινε γνωστο πλεον και μαλιστα χωρις κοστος επιδιορθωνεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα παιδιά!

Ξέρει κανείς πόσο πάει περίπου το service στα 12.000 για το 250? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα παιδιά!

Ξέρει κανείς πόσο πάει περίπου το service στα 12.000 για το 250? 

Εγω πλήρωσα 65 ευρώ πριν 2 εβδομάδες περίπου.(επαρχία)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστώ παιδιά! Αλυσιδογράναζα πότε περίπου αλλάζουμε?

ego eixa 25000 xlm me zoriki odigisi kai itan teleia.... ladi kathe 500 kai gia 100.000 xlm tha eisai ok

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α) Θα συμφωνήσω για το συχνό λάδωμα αλλά μόνο με το σπρέυ για τις αλυσίδες που έχει κολλώδη υφή για να μην σκορπάει με την περιστροφή , β) δεν έχω δει μέχρι τώρα ποτέ μου σετ αλυσίδας - γραναζιών που να έχει φτάσει τα 100.000 χλμ , μπορεί η αλυσίδα ίσως να έχει τέτοιες αντοχές και ανοχές αλλά τα γρανάζια δεν έχουν , ειδικά το μπροστινό λόγω μεγέθους και το πίσω λόγω ιπποδύναμης .  Η αλλαγή γίνεται αναγκαστικά και στα τρία μέρη ανεξάρτητα αν κάποιο δείχνει ελάχιστα φθαρμένο γιατί εάν κάνουμε τέτοια αντικατάσταση μόνο σε ένα από τα τρία τότε το παλιό θα φθείρει το καινούργιο οπότε κάνουμε μια τρύπα στο νερό , αφού μιλάμε για συνεργαζόμενα μέταλλα .    Ένας απλός έλεγχος φθοράς της αλυσίδας και του πίσω γραναζιού ( αναφέρομαι σε αυτά γιατί έχουν εύκολη ορατή πρόσβαση ) είναι η απόσταση που θα αφήσει η αλυσίδα από το γρανάζι αν την τραβήξουμε από ένα σημείο στο κέντρο του γραναζιού , όσο πιο λίγη είναι η φθορά τόσο λιγότερο θα ανασηκωθεί από το γρανάζι , εάν τώρα μπορεί να περάσει από το διάστημα που αφήνει ένα απλό σταυροκατσάβιδο τότε η αλλαγή έπρεπε ήδη να είχε γίνει , δεν πρέπει με τίποτα να φανεί δόντι γραναζιού με το ανασήκωμα της αλυσίδας .

Τροποποιήθηκε από τον JPS2510

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

kalhspera paides petyxa katalathos to thread k dn perimena na synexizetai ap to 12 mexri shmera XD eipa na kanw kai egw eggrafh kathws kai egw to wolf 125 aposkopw na tsimpisw :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

kalhspera paides petyxa katalathos to thread k dn perimena na synexizetai ap to 12 mexri shmera XD eipa na kanw kai egw eggrafh kathws kai egw to wolf 125 aposkopw na tsimpisw :D

μόνο άν μπορείς να γράφεις ελληνικά γιατι τα γρικλισ απαγορεύονται, οι μοντερς θα στο πούνε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα "λυκάνθρωποι",
Ως νέος οδηγός αποφάσισα να αγοράσω το 125αρι λυκάκι μεταχειρισμένο φυσικά καθώς πολλά χρήματα δεν υπάρχουν. Η ερώτηση μου είναι η εξής, θεωρείτε οτι τα 35.000 χλμ. για μοντέλο 2ετίας είναι "επίφοβα" για το συγκεκριμένο μηχανάκι; Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στα μηχανολογικά οπότε φοβάμαι μη μου βγάλει σοβαρό πρόβλημα στους πρώτους μήνες μετα την αγορά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα "λυκάνθρωποι",
Ως νέος οδηγός αποφάσισα να αγοράσω το 125αρι λυκάκι μεταχειρισμένο φυσικά καθώς πολλά χρήματα δεν υπάρχουν. Η ερώτηση μου είναι η εξής, θεωρείτε οτι τα 35.000 χλμ. για μοντέλο 2ετίας είναι "επίφοβα" για το συγκεκριμένο μηχανάκι; Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στα μηχανολογικά οπότε φοβάμαι μη μου βγάλει σοβαρό πρόβλημα στους πρώτους μήνες μετα την αγορά

Άμα είναι σωστά συντηρημένο και ο ιδιοκτήτης δεν είναι καγκουρας δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άμα είναι σωστά συντηρημένο και ο ιδιοκτήτης δεν είναι καγκουρας δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. ..

αυτο ακριβώς..... τσέκ στον μαστορα και εσυ ο ιδιος αν γνωριζεις, και αν ολα καλα το πειρες και καλες βολτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σε όλους! Έχω έναν λευκό λύκο 250άρη!

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει στα παρακάτω θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα:

1) Ξέρει κανείς τι τακάκι χρειάζομαι για τον πίσω τροχό (και από που μπορώ να το πάρω)? Σε ένα άσχετο συνεργείο που πήγα δε ξέρανε και με διώξανε...

2) Ήξερα για τον Μοτο Σταύρος στο Αιγάλεω...υπάρχει κανένα συνεργείο που να ξέρει από SYM βόρεια προάστια που κατά προτίμηση να είναι ανοιχτά και Σαββάτο??

Πολλά πολλά ευχαριστώ προκαταβολικά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1.δεν ειπαρχει τιποτα απο τακακι σε αφτερμαρκετ... μονο σε μαγαζι με σιμ τα οριτζιναλ. και τα μαμα τακακια εινια για τον πεοντα καβαλα... αλλα απο το τπτ...

2.νιέτ κομραντ! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω κατά πόσο έχει σχέση το 125 με το 250 στο θέμα των ανταλλακτικών αλλά στο 125 την μόνη μάρκα που βρήκα σε μπροστινά τακάκια εκτός τα γνήσια ήταν τα FERODO .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα