Jump to content
konto7

ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΝΩΘΕΙΤΕ

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε onoffon , για να δουλέψει ένας κινητήρας απαιτούνται 3 πράγματα: α) ρεύμα , β) συμπίεση και γ) καύσιμο .  Με αυτά που αναφέρεις πιο πάνω τεκμηριώνεται μόνο το ρεύμα , αφού γυρίζει μια χαρά την μίζα και έχει σπινθήρα το μπουζί . Την συμπίεση θα στην ελέγξει καλύτερα ένα συνεργείο , αυτό που είναι πιο συχνό πρόβλημα πλέον είναι η ποιότητα του καυσίμου όπου μπορείς να κάνεις ένα τσεκάρισμα βάζοντας σε κάποιο άλλο βενζινάδικο βενζίνη μήπως δεις κάποια διαφορά . Από εκεί και πέρα ο συνδυασμός κάποιων ''βλαβών'' ξεγελάει πολλές φορές μια σωστή διάγνωση , θα χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα το πρόβλημα μιας συμφορουμίτησας  όπου ο λύκος της έσβυνε μετά από κάποια χλμ πορείας εν κινήση κάνοντας τα χέρια σε κάποιους μηχανικούς που πήγαινε να τα σηκώνουν ''ψηλά'' χωρίς βέβαια να δώσουν λύση στο πολύ σοβαρό πρόβλημα .   Την λύση προς έκπληξή της την βρήκε η ίδια αφού παρατήρησε την τάπα της βενζίνης να ρουφάει αέρα όταν την άνοιγε , κάτι που έδειχνε ότι η ''αναπνοή'' του ντεπόζιτου ήταν βουλωμένη .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

και την συμπιεση την εχω κοιταξει αν κ δεν ειναι λογος για να μην παιρνει μποστα αλλα για μειωμενη αποδοση. τωρα στο καυσιμο δεν ξερω απο την shell εβαλα την 100αρα τελευταια φορα πριν ξεψυχισει εντελως.

αυτο που δεν κατανοω ειναι πως το ιδιο προβλημα εχει τυχει σε τοσα πολλα ατομα και δεν εχει βρεθει η λυση. προσανατολιζομαι στον ελεγκτη μιγματος και στην ηλεκτρονικη. Σε ολους εχει συμβει με τον ιδιο τροπο...περνει με χιλια ζορια κ στην αρχη εχει χαμηλες στροφες οταν περνει (δες βιντεο πιο πισω). Απο δευτερα θα το παω σε καποιο ειδικο αν παρει μπροστα γτ τωρα εχει πεθανει...

οσο για την ταπα την ''αναπνοή'' του ντεπόζιτου το ειχα παθει στην ζακυνθο σε διακοπες και ετυχε κ το πηρα πρεφα και καθε χιλιομετρο κατεβαιναμε ξεβιδωναμε την πατα κ φτου κ απο την αρχη μεχρι να βρω ενα βενζιναδικο. Ειχα ενα crypton τοτε..:laugh: (το δοκιμασα κ αυτο στον λυκο αν κ ψεκαζει κανονικα οπως βλεπεις)

Τροποποιήθηκε από τον onoffon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια παω κ γω στον μοτο σταυρο απο αυριο κ σας λεω ,

απο οσο γνωριζω δεν το εχει λυσει το προβλημα..........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα και από εμένα. λοιπόν είχα παρατηρήσει στο παρελθόν για το ίδιο θέμα οτι οταν έβαζα v-power πχ μου το έκανε κάποιες φορές και οχι πάντα αλλά έχω πάθει το ίδιο με απλή βενζίνη αλλα πιο σπάνιες φορές και βασικά πιστεύω οτι αυτό είναι το θέμα και οχι τίποτε άλλο δηλαδή θέμα ποιότητας καυσιμου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα και από εμένα. λοιπόν είχα παρατηρήσει στο παρελθόν για το ίδιο θέμα οτι οταν έβαζα v-power πχ μου το έκανε κάποιες φορές και οχι πάντα αλλά έχω πάθει το ίδιο με απλή βενζίνη αλλα πιο σπάνιες φορές και βασικά πιστεύω οτι αυτό είναι το θέμα και οχι τίποτε άλλο δηλαδή θέμα ποιότητας καυσιμου.

και σε μενα ισχυει. τελευταιο γεμισμα με v-power και τωρα δεν περνει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπον η μηχανη εγινε και το πρόβλημα βρεθηκε!!:thumbsup:

το πηγα στην πατρα στην αντιπροσωπια και όταν ειπα στο μηχανικο ότι εχω sym wolf και ότι δεν περνει καποιες φορες μπροστα μου λεει κατευθείαν η μιζα φταιει! Μα του λεω δεν θα κοιτάξεις τα ηλεκτρονικα, συμπιεση, μπουζι κτλ... Όχι μου λεει η μιζα είναι το ξερω.(λογικα γνωριζουν το προβληματακι). Ρε καλε μου του λεω η μιζα εχει δυναμη και γυριζει τον κινητηρα. Όχι η μιζα είναι μου λεει το μπαστι. Θελει μου ειπε από την ηλεκρονικη του συγκεκριμένες στροφες να παρει ο κινητήρας. Εαν περνει λιγοτερες στροφες(που δεν το καταλαβαίνεις φυσικα ) δεν περνει εμπρος. Θα παρει μονο όταν γυρισει αυτές τις στροφες. Τυχαίνει υπο καποιες συνθηκες(καιρικες, καυσιμου, όταν κατακαθισουν τα λαδια και δεν εχει τοση αντισταση ο κινητήρας κτλ) να καταφερνει να γυριζει σε επαρκες στροφες. Αν θελει πχ 1000στροφες και τον γυρναει με 800 δεν περνει! Οι μιζα μου ειπε είναι το ελάττωμα της μηχανης αυτης.

μου αλλαξε λοιπον την μιζα κ η μηχανη περνει αμεσως μπροστα. Σαν καινουργια! Η νεα μιζα μαζι με τα εργατικα μου κουστισαν 90ευρω ΑΝ και πιστευω ότι η μιζα επιδιορθώνεται!! οποτε απλα αν την πατε σε ένα ηλεκτροτεχνιο με 10 ευρω κανετε δουλεια σας.

η μιζα γυριζει εμφανως πιο γρηγορα και θα ανεβασω και βιντεο για να το συγκρινετε με το προηγουμενο βιντεο οπου ελεγχω το injection και η μιζα ακούγετε και εκει( 6 posts πριν).

η παλια μιζα που πανεύκολα βγαινει:

66mcg5.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπράβο στον τεχνικό που ήξερε το πρόβλημα και δεν έκανε την ''πάπια'' , αφού όπως λένε μερικοί φίλοι από το φόρουμ το πήγαιναν σε εξουσιοδοτημένο-α συνεργεία και δεν έβρισκαν τίποτε !    Εκτός αν το έκαναν επίτηδες μέχρι να παρέλθει η εγγύηση για να χρεώσουν μίζα . Τι να πω , καλά χλμ πλέον και απροβλημάτιστα σε όσους είναι από τους τυχερούς που έχουν το ίδιο θέμα .  Στην θέση σου θα κρατούσα την μίζα μήπως και φτιάχνονταν .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για μενα θα πρεπε να γινει ανακληση ειτε της μιζας ειτε της ηλεκτρονικης αλλα τελος παντων...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από το 2011 που κυκλοφορεί ο λύκος τώρα δόθηκε μία λογική εξήγηση. Πάντως εμένα πολύ σπάνια μου το έκανε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην αρχη μου το εκανε σπανια αλλα μετα χειροτερευε ωσπου δεν επερνε σχεδον καθολου. Τωρα με την νεα μιζα παιρνει παντα με την πρωτη!

ανοιξα την παλια μιζα και παιδια ειχε πολυ βρωμια ο συλλεκτης. καρβουνακια ειχε ακομα και πιστευω με τοση μαυριλα που του καθαρισα οτι αμα την βαλω πανω μπορει και να γυρναει οπως η καινουρια.

σε οποιον το κανει παιδια πιστευω απλα ενα καθαρισμα οτι θα αρκει. τουλαχιστον πριν την αλλαξετε δοκιμαστε το.

προαιρετικα ζητηστε εναν καθαρισμο στην μιζα στο επομενο service (αν και ειναι κατι το απλο αφου με 2 βιδες λυνει)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστός!     Άσε που μπορεί και τα καρβουνάκια να είναι της πλάκας και με ένα ζευγάρι καινούργια να είναι ''χαρτί''.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπράβο στο μάστορα αν πράγματι αυτός ήταν ο ένοχος τόσο καιρό και ο αντιπρόσωπος έκανε την πάπια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα παιδιά!! Που είσαι Ζώη (Wolf1138)!!!! Έχω πάρα πολύ καιρό να μπώ και να γράψω στους λυκάνθρωπους και μου έλειψε αλλά εσένα σε βλέπω σταθερό.....άλλωστε απ'ότι είδα τώρα πήρες τον μεγάλο λύκο (cb1000r) :worshippy: που είναι η λατρεία μου αφού είναι ο ''μπαμπάς'' του wolf και σου εύχομαι πάντα όρθιος.Διάβασα τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν είδα πουθενά να γράφει ο joekeim και ο raven31..... που χαθήκανε και αυτοί μαζί με εμένα?? :_unsure: Οι συναντήσεις συνεχίστηκαν ή η τελευταία ήταν στην Μαρίνα Φλοίσβου πρίν πολύ καιρό??

Τροποποιήθηκε από τον dimosx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μιας και σιγα σιγα θελω να βγαλω την γκουμουτσα που εχει για βαση πινακιδας-φλας το λυκακι μου,εκανα το πρωτο βημα και αλλαξα τα φλας!

οριστε και η φωτογραφια!

GBoNMBV.jpg?1

και τωρα η ωρα τις ερωτησης!εχει βρει κανεις βαση πινακιδας aftermarket που να κουμπωνει στο γουλφακι ή ξερουμε καποιον σιδερα(???) στην αθηνα που να μπορει να φτιαξει ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα σε ολους

εχω ενα wolf 250 με 3000 χλμ , το οποιο καθοταν 1 περιπου χρονο. Οταν το εβγαλα αλλαξα μπαταρια γιατι δεν ηταν σε καλη κατασταση κ απο τοτε εχω κανει περιπου 200 χλμ. 

Αντιμετωπιζω ομως καποιο προβλημα στην εκκινηση. Ενω η μιζα γυρναει κανονικα, το μηχανακι δεν παιρνει μπροστα. 

Εκανα τις εξης παρατηρησεις: Οταν ανοιγεις τον διακοπτη η αντλια βενζινης ακουγεται για αρκετο χρονο, περιπου στα 6 δευτερολεπτα, ισως κ λιγο παραπανω, ενω σε αλλα μηχανακια μολις για 2-3 δευτερολεπτα. Τα βολ της μπαταριας με σβηστο μηχανακι ειναι 13.01 ενω με αναμενο παιζει απο 13.6 μεχρι 14.3

Εχω ακουσει για καποιο προβλημα που εχουν τα wolf με την μιζα, δηλαδη οτι δεν δινει τις απαραιτητες στροφες για να αναψει το μηχανι, αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτο το προβλημα μου. 

Μπουζι δεν εχω αλλαξει, αλλα 3000 χλμ να θελει μπουζι? 

Καμια ιδεα? Ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα αποχαιρετησα το λυκακι μου..με μολις 15000χλμ..ο λογος?πηρα το μηχανακι που παντα ηθελα!yamaha r125!ευχομαι τα καλυτερα στον νεο ιδιοκτητη του wolf!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλορίζικο το YAMAHAάκι  και καλές βόλτες πάντα! . Πωπώ μας έφτιαξες τώρα , έχω δει ότι είναι πολύ καλό  και ποιοτικό όπως και πολύ όμορφο!  Αν μπορείς ανέβασε φωτό να το δούμε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικα καμια σχεση με το λυκακι..πολυ πιο γρηγορο τα 120 τα εχει για χαβαλε κ τα κραταει χωρις ζορι!πανεμορφο κ πολυ πιο ποιοτικο!!ειμαι υπερευχαριστημενος!ειναι το μηχανακι που παντα ηθελα..απο τοτε που βγηκε!ενα ονειρο..πραγματοποιηθηκε....!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην συγκρίνουμε δυο ανόμοια πράγματα! , Το ένα είναι ένα μηχανάκι καθημερινής χρήσης με κινητήρα του '70-'80 , και πάλι καλά που πάει μέχρι 115km και δείχνει τι μοτεράκια ήταν αυτά κάποτε , και το άλλο είναι ένα 125Superbike με σύγχρονο κινητήρα και σχεδίαση , φέρινγκ και στημένο από αναρτήσεις . Και μόνο που βλέπω πως πάει στα βιντεάκια τρελένομαι , απλά είναι ένα φανταστικό για μένα 125 , σου εύχομαι πάλι ''καλό λιώσιμο'' και ποτέ οδήγηση στους δρόμους σαν να οδηγάμε σε κλειστή πίστα . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά επειδή και εγώ είχα λύκο τον 250 και θα σας πω ένα μυστικό ... δεν ξέρω για το 125 αλλά το 250 είναι μεγάλος ψέυτης στο κοντέρ στα χλμ..... όταν γράφει 150 να ξαίρετε οτι πραγματικά έιναι 120 το πολύ και όποιος δέν με πιστέυει ας βάλει gps να δει.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα