Jump to content
konto7

ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΝΩΘΕΙΤΕ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

είμαι νέα οδηγός και αναζητώ να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή. Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του συγκεκριμένου θέματος και θα ήθελα κι εγώ να πάρω το λυκάκι το 250άρι.

Πήγα στην κεντρική αντιπροσωπεία να το δω και είναι έτσι όπως το φανταζόμουν σε όγκο, εμφάνιση κ.λ.π.. Γενικά οι πωλητές μου φάνηκαν παντελώς αδιάφοροι και άσχετοι με την μηχανή. Τους ρωτούσα διάφορα μηχανολογικά και δεν είχαν ιδέα ή τα έψαχναν εκείνη την ώρα για να μου απαντήσουν. Αδιάφοροι... με το τσιγκέλι τους τα έβγαζα...όυτε να μου παρουσιάσουν την μηχανή, να πουν 2 πράγματα...έτσι κάνουν πωλήσεις? Επίσης μου ανέφεραν ότι τώρα δεν υπάρχει διαθέσιμο κανένα wolf είτε 125 είτε 250 κυβικών αλλά θα φέρουν μέσα Νοέμβρη.

Τέλος πάντων χρειάζομαι την βοήθειά σας στα παρακάτω:

1) Από ποια αντιπροσωπεία έχετε αγοράσει τα λυκάκια σας? Ξέρετε κάποια αντιπροσωπεία που θα δείξει ενδιαφέρον? Ή που να έχει και καλό after sale service ίσως? Βρίσκομαι στα δυτικά προάστεια αλλά και κεντρικά να μου πείτε δεν έχω πρόβλημα.

2) Σε αγορά με δόσεις δίνονται δώρα όπως π.χ. κάποια μπαγκαζιέρα ή συναγερμός?

3) Αν κάποιος αγοράσει με δόσεις γίνεται παζάρι στην τιμή ή είναι fix π.χ. 3895 όπως λέει η κεντρική αντιπροσωπεία?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δυτικά προάστια από σέρβις ο Μότο Σταύρος στο Αιγάλεω είναι εγγύηση (ο Χάρης είναι μάστορας από τους λίγους και άριστος άνθρωπος και επαγγελματίας). Νομίζω εμπορεύεται κιόλας τις μηχανές της Sym.

Αν το πληρώσεις μετρητά σίγουρα μια έκπτωση 200-300 ευρώ τουλάχιστον θα τα έχεις. Γνώμη μου είναι να μην πάρεις τα λεγόμενα δώρα. Άντε κανένα συναγερμό αλλά να είναι της προκοπής και να ζητήσεις στην τιμή να είναι μέσα τα έξοδα πινακίδας, μεταβίβασης και τέλη κυκλοφορίας.

Σε δόσεις συνήθως ισχύει η τιμή αντιπροσωπείας.

ΥΓ. Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα κ σε σενα Kate10! Δεν ξερω κατα ποσο εισαι νεα οδηγος οπως λες, παντως τα 125cc μια χαρα ειναι να μπεις στον ομορφο κοσμο της μοτ/τας! και τα δυο μοντελα της SYM παντως εχουν αποσπασει θετικα σχολια μεχρι τωρα, οποτε οποιο κ απο τα δυο προτιμησεις σου ευχομαι καλη αρχη! α) γιατι δεν ξεκινας πρωτα με ενα καλοσυντηρημμενο μετ/νο; κατα προσωπικη μου αποψη η YAMAHA ειχε για μενα πολυ καλο after sale service, αλλα εχω καιρο να ασχοληθω οποτε ψαχτο λιγακι κ μονη σου. β) στην τιμη, τις δοσεις κ τα δωρακια εξαρταται η αναγκη του καθε εμπορου να πουλησει, αρκετοι ομως εχουν πολλα πακετα προσφορων! γ) σε ολα γινεται παζαρι, εξαρταται απο τον αριθμο των δοσεων που θα βαλεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Κυρίως με ενδιαφέρει μία καλή μπαγκαζιέρα και ένας ποιοτικός συναγερμός. Όλα τα άλλα τα έχω ήδη.

Τα 125 φαντάζουν πολύ λίγα. Επίσης θα πάω για καινούριο γιατί δεν εμπιστεύομαι μεταχειρισμένα. Συνήθως είναι κάτω 1 χιλιάρικο από τα καινούρια που δεν είναι μεγάλη διαφορά καθώς δεν ξέρεις τι αγοράζεις και δεν θέλω να ρισκάρω να μου βγάλει προβλήματα, να μην έχει εγγύηση και να πρέπει τελικά να πληρώσω το χιλιάρικο για επισκευές κ.λ.π.. Μεταχειρισμένο θα αγόραζα μόνο από φίλο ή πολύ γνωστό που θα ήξερα ότι προσέχει το μηχανάκι (δεν έχω κάποιον αυτή τη στιγμή!). Οπότε θα πάρω καινούριο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Θα κοιτάξω το Moto Σταύρος μήπως βρω άκρη.

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Θα σας ενημερώσω για εξελίξεις...!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειδα ενα ομορφο λυκακο σε περιεργο μπλε χρωμα σημερα πριν καμια ωρα στην καλλιθεα (δοιρανης νομιζω). Ειχε αλλαγμενη εξατμα και εκανε ωραιο θορυβο. Το 250ρι ηταν κατα 99% :P ειναι κανεις απο 'δω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλημερα , απο χτες το βραδυ ο λυκος μου , παθαινει το εξης , κουμπωνω ταχυτητες και μου πεταει νεκρα συνεχεια

εχει κανεις ιδεα τι γινεται? ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

panio αν ειναι οπως το περιγραφεις τοτε καποια ασφαλεια θα εχει απασφαλησει στον αξονα του σασμαν κ δεν συμπλεκουν τα γραναζια των ταχυτητων... Ο μαστορας τωρα για να το φτιαξει πιο πολυ η δουλεια του παρα η βλαβη θα σου κοστισει. Η θα σου πει την αληθεια οποτε θα του δωσεις τα εργατικα του η θα σου πει αλλο σασμαν(το αλλαξει δεν το αλλαξει :winking: ). οπου πεσεις...

ελπιζω να εχεις κανει κατι αλλο εσυ κ να μην εχει γινει το παραπανω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή έχει παρουσιαστεί σε κάποια ένα θέμα με το κιβώτιο (γρανάζι/άξονακι αν θυμάμαι) και εγώ το είχα αλλάξει εντός εγγύησης επειδή πλέον δεν έμπαινε η νεκρά μπορεί να είναι σχετικό.

Ακόμα και αν δεν το κάλυπτε η εγγύηση το κόστος θα ήταν ένα 70αρι ευρώ και περισσότερο η εργασία είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καποια αρχικα μοντελα ειχαν αυτο το προβλημα λογω καποιας ασφαλειας.

το ελαττωμα ειναι απο ενα κωδικο πλαισιου κ πριν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σημασια εχει το νουμερο...το δικο μου μεχρι τωρα στα 20.000km δεν μου εχει κανει κανενα προβλημα (11/2012).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλημερα , ευχαριστω για την ανταποκριση , η μηχανη ειναι στην εγγυηση

ληγει η εγγυηση 10/10 , τυχερος μεσα στην ατυχια μου , τωρα το πηγα στον μαντη στην μεσογειων

καλη εξυπηρετηση , το ειδε μου ειπε να το ανοιξει να δει τι γινεται , αυτο απο τριτη

ελπιζω να μην ειναι κατι πολυ σοβαρο , επισης μου ειπε οτι τα ανταλλακτικα (ανχρειαστει) ερχονται απο τρικαλα

και μπορει να φαμε μερες , αυτο δεν ειναι καλο , θα φαω πακετο καθως δεν υπαρχει αλλο μεταφορικο

για να δουμε , η μηχανη αγοραστηκε πριν απο 3 μηνες με 5300 χλμ , τωρα ειμαι στα 11500 περιπου

θελει και σερβις. διαβαζω για τον χαρη στο αιγαλεω , απο οτι καταλαβαινω ειναι καλο μαστορι αλλα μου πεφτει κομματακι μακρια

θα το παω στον μαντη και βλεπουμε, εχει παει κανεις στον μαντη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καποια λιγα μοντελα ειναι(τα οποια τα αποσυρανε κιολας) κ καποιοι "τυχεροι" που τα πηρανε... χαζουλι ελαττωμα αλλα ελαττωμα..πρεπει να λυθει το σασμαν..

Τα υπολοιπα και τα περισσοτερα λυκακια ειναι αστερια...

++

-τα πιο οικονομικα 250αρια

-τα πιο ομορφα

-αξιοπιστα (εδω εχουν κ ενα λογο να μας πουν οποιοι εχουν κανει και πολλα χιλιομετρα >40.000)

-φτηνα ανταλακτικα

-καλη ποιοτητα κατασκευης(δεν τριζουν πλαστικα κτλ..)

-οργανα κοντερ τελεια κ με ωραιο φωτισμο(οκ λειπει η ενδειξη θερμοκρασιας :peep: ωστοσο εχει λαμπακι)

--

-καθολου χωρος κατω απο σελα

-Γενικα απο εξοπλισμο δεν το εχουν προσεξει.οκ δεν εχει την ανεση ενος σκουτερ (παμπριζακι κ μπακαζιερα δεν του πανε) αλλα ειναι η κατηγορια τετοια. Πιστευω οτι ενα παμπριζακι μικρο μπροστα θα μπορουσε να περνει,για ενα ταξιδι κτλ.

-γρηγορη η πρωτη του ειδικα οταν ειναι κρυο(14km>).Το ρελαντι του ειναι στις 2.000 στροφες κρυο και μεχρι να ζεσταθει και να πεσει στις 1500 περιπου εισαι με μια γρηγορη πρωτη και με το χερι στο συμπλεκτη. αυτο μες την πολη μου κακοφαινετε...Γενικα το ρελαντι του επρεπε να ειναι 500 στροφες κατω(ζεστο κ κρυο) κ δεν ξερω γτ το εχει η συμ τοσο ψηλα(λογικα θα υπαρχει λογος).

-το τιμονι του ειναι παραπανω επιθετικο αποτι θα επρεπε. δεν ειναι ωραιο να σκυβεις και να μην εχει καποια ρυθμηση για πιο χαλαρη οδηγηση.

-καθε φορα για να παρει μπρος πρεπει να περιμενεις να τελειωσει η βενζιναντλια την συμπιεση(ο θορυβος που ακουγετε απο το τεποζιτο) και μετα να πατησεις μιζα.(καποιοι βιαζοντε,δεν περιμενουν κ νομιζουν οτι δεν περνει εμπρος κ οτι υπαρχει καποιο προβλημα.) αυτο ισχυει βεβαια για ολα τα ψεκαστα.

αυτα, ειπα και την αποψη μου. σε γενικα γραμμες ειναι τελειο και αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε μου λέτε εσείς οι κάτοχοι, αν δε κάνω λάθος απο τα εμπρός φρένα φεύγουν δύο καλώδια προς το τιμόνι, εκτός απο το ένα που είναι προφανές, το άλλο τι είναι; Γιατί εμένα μου μοιάζει σαν αισθητήρας για ABS.

20120509_2_3.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε μου λέτε εσείς οι κάτοχοι, αν δε κάνω λάθος απο τα εμπρός φρένα φεύγουν δύο καλώδια προς το τιμόνι, εκτός απο το ένα που είναι προφανές, το άλλο τι είναι; Γιατί εμένα μου μοιάζει σαν αισθητήρας για ABS.

η λογική λέει αισθητήρας ταχύτητας για το κοντέρ ,άσχετα αν ένας τέτοιος αισθητήτας είναι ικανός να αποτελέσει μέρος του abs(ο οποίος λογικά χρειάζεται τον κλασσικό δακτύλιο για να έχει πιο "γρήγορες" μετρήσεις)

Τροποποιήθηκε από τον shattered

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα λυκοι μου! Σκεφτομαι σοβαρα να ενταχθω συντομα στην αγελη σας. Ειμαι μεταξυ καινουργιου και μεταχειρου γιατι τα οικονομικα ειναι σφιγμενα. Τα 10000χλμ θεωρουνται πολλα για τον λυκο(125 μιλαμε)? Τι σερβις θα χρειαστει τωρα και ποσο θα κοστισει? Γιατι αν χρειαζεται αλλαγη αλυσιδας και τετοια ας παω σε καινουργιο καλυτερα.

Επισης αν καποιος ξερει να μου πει σστην Αθηνα που μπορω να βρω τα diablo rosso 2 χωρις να χρειαστει παραγγελια και να μου τα βαλουν κιολας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

10.000χλμ δεν ειναι πολλα...ακομα καινουργιο ειναι....

στα 12.000 ειναι το πρωτο μεγαλο σερβις να φανταστεις (το οποιο ειναι φθηνο....)

οσο για την αλυσιδα μπορεις να δεις σε τι κατασταση ειναι...

εγω εχω 14.000 και ακομα εχει ψωμι....

για λαστιχα δεν ξερω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω φιλε. Οταν λες φθηνο? Εσενα ποσο σου πηγε δηλαδη?

εχεις πμ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα