Jump to content
konto7

ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΝΩΘΕΙΤΕ

Recommended Posts

εντάξει..στο τελευταίο θα διαφωνήσω..τα μαμά λάστιχα του wolf τα είχα πατήσει ολόκληρα σε πίστα και δρόμο..με τα rosso ενώ πάω πιό γρήγορα και έχω μαζέψει περισσότερη εμπειρία ούτε καν..έχω ακόμα λίγο λιγότερο από ένα εκατοστό για να τα πατήσω όλα..είναι πολύ μαλακά και ζεσταίνονται πολύ γρήγορα τα rosso με αποτέλεσμα να βεντουζάρουν και να εμπνέουν την καλύτερη αίσθηση για εμένα(στο μηχανακι μας πάντα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Γειά σου Γιάννη!!!Καλά δεν λέω ότι είναι και ss το μηχανάκι αλλά εδώ μέσα υπάρχουν παιδιά που το έχουν βάλει και σε πίστα και ήταν δυνατο το εργαλείο όπως μας είπαν βλ. wolf1138 που τα έγδαρε τα πατάκια!!! :D Εγώ φοβάμαι μην πάθω αυτά που έπαθε ο joekeim που έβαλε τα metzeler και το μηχανάκι δεν πατούσε και σε λίγο καιρό τα άλλαξε με rosso χάνοντας φυσικά αρκετά λεφτά απο την τσέπη του!!! Πριν ρώτησα στον peristera για το brigestone S20 και μου το δίνει 225!!!Μου είπε ότι αυτό και το rosso είναι ότι καλύτερο!!

Δήμο το S20 όπως σου είπα έχει τρομερή φήμη (απλά δεν πολυκρατάει σε δυνατό μηχανάκι) αλλά δεν ξέρω κανένα με 250 που να το έχει βάλει. Θα είσαι ο πρώτος.

Αλλαγή θα κάνεις και στο μπροστά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δείς τα λάστιχά μου το πίσω είναι αρκετά πιο φαγωμένο απο το μπροστά γιατί αν θυμάσαι είχα ένα θέμα με την δισκόπλακα μπροστά και πατούσα πιο πολύ το πίσω φρένο!!!Αφού και το τακάκι το μπροστά το έχω 12000 χλμ και έχει ακόμα ψωμί ενώ το πίσω απο τον χειμώνα έχω βάλει άλλο!!! Έλεγα λοιπόν να βάλω πάλι το rosso και να βάλω μόνο το πίσω για να μην έχω 2 διαφορετικά λάστιχα αλλά μου είπαν αρκετοί φίλοι ότι αυτό δεν είναι και πολύ καλό για πολλούς λόγους και να βάλω και τα 2!!!Ψήνομαι να το δοκιμάσω να σου πω την αλήθεια το s20!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δείς τα λάστιχά μου το πίσω είναι αρκετά πιο φαγωμένο απο το μπροστά γιατί αν θυμάσαι είχα ένα θέμα με την δισκόπλακα μπροστά και πατούσα πιο πολύ το πίσω φρένο!!!Αφού και το τακάκι το μπροστά το έχω 12000 χλμ και έχει ακόμα ψωμί ενώ το πίσω απο τον χειμώνα έχω βάλει άλλο!!! Έλεγα λοιπόν να βάλω πάλι το rosso και να βάλω μόνο το πίσω για να μην έχω 2 διαφορετικά λάστιχα αλλά μου είπαν αρκετοί φίλοι ότι αυτό δεν είναι και πολύ καλό για πολλούς λόγους και να βάλω και τα 2!!!Ψήνομαι να το δοκιμάσω να σου πω την αλήθεια το s20!!!

Αν το μπροστά είναι καλό δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις ακόμα για λόγους καθαρά οικονομικούς. Τώρα αν ξύνεσαι για το S20 δεν βλέπω το λόγο να μην κάνεις τη δοκιμή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συμφωνω σε οσα λετε για τα rosso κ επειδη ακουω παντα γνωμες θα τα εβαζα κ εγω στην μοτο μου ΑΝ ηταν το 250, τωρα με το 125 τι λαστιχα να ζεστανεις; απλα καντε μια πολυ απλη συγκριση(ενω δεν πρεπει) με τα παπια των 125-135cc κ δειτε τι διαστασεις ελαστικων φορανε κ κρατανε! μιλαω παντα για τον μικρο λυκο που απο επιδοσεις δεν ειναι οτι καλυτερο! κανονικα για μενα το λυκακι επρεπε να φοραει πισω το μπροστινο λαστιχο κ μπροστα ενα πιο στενο ωστε κατι να γινοταν με ζεσταμα κ καλυτερο κρατημα κ φυσικα φερομενο βαρος! οσο για τα μαμα λαστιχα θα συμφωνησω με τον φιλο που ειπε οτι κρατανε σε πιστα γιατι οι ελληνικοι δρομοι δεν προσφερονται για κανενα ελαστικο σε συγριση με τους ευρωπαικους δρομους που θες λαστιχα καθε χρονο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιάννη το λυκάκι θα έπρεπε να είναι 1-2 άλογα πιο δυνατό!!!Τα λάστιχα πιστεύω καλά είναι γιατί το cb125 ας πούμε που φοράει μικρά λάστιχα φαίνεται πολύ άσχημο κατα την γνώμη μου!!!

Εγώ τα Rosso τα φορούσα για περίπου 6000 χλμ στο 125 (ήμουν πολύ εθχαριστημένος) και όταν πήρα το 250 έκανα τράμπα τα λάστιχα και τώρα ο αδερφός μου που έχει κρατήσει το 125 φοράει ακόμα τα maxxis του 250!!! Το τέζαρα το καημένο λίγο γιατί απο 130 του έβαλα 140 αλλά ήθελα να βάλω όπως και δήποτε τα pirelli!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε Γιάννη προτρέχεις. Δεν μίλησε κανείς για SS λάστιχα στο λύκο. Απλά (και όπως είπα θεωρητικά) το Rosso II έχει λίγο πιο μαλακή "γόμα" και πάλι θεωρητικά θα ζεσταθεί λίγο πιο εύκολα. Από διάρκεια έτσι κι αλλιώς δεν μιλάμε για διαφορές ιδιαίτερες αφού ο λύκος δεν έχει τη δύναμη να λιώσει ένα λάστιχο. Ο Μάκης πχ είχε βάλει πριν τα Rosso τα Metzeler lazertec και δεν ήταν ικανοποιημένος( τα άλλαξε αμέσως σχεδόν) παρότι θεωρείται καλό ελαστικό.

Αφού όμως τα έχεις δοκιμάσει τα BT (και η Bridgestone γενικά είναι τοπ) δεν βλέπω το λόγο γιατί όχι.

Τώρα για στροφές, ξυσίματα κτλ εκεί πρώτα είναι ο αναβάτης και μετά το ελαστικό. Αλλά και ο άσχετος ένα καλό λάστιχο το θέλει.

δεν διαφωνω καθολου με οσα ειπες αλλα πρεπει να γινομαστε πιο συγκεκριμενοι σε ποιο λυκο αναφερομαστε, στον μικρο ή στον μεγαλο για να καταλαβαινουν κ οσοι παρακολουθουν την κουβεντα μας. το 250 ειναι σαφως πιο ολοκληρωμενη μοτο σε συγκριση με το 125 κ ας μοιαζουν καπως εξωτερικα, θα προτιμουσα το 250 αλλα τελικα επελεξα το μικρο κ δεν εχω μετανοιωσει καθολου! η ουσια ειναι παντως οτι καποια πραγματα κ ειδικα αυτα που αφορουν το θεμα πεδησης ειτε ειναι αυτ/το ειτε μοτο εχουν να κανουν ξεκαθαρα με τον τροπο οδηγησης του καθε οδηγου, γι αυτο κ η επιλογη σε ελαστικα,τακακια,αναρτησεις μπορει κ να διαφερουν καθετα ακομα κ στα πιο ποιοτικα λογω ιδιαιτερου χειρισμου απο τον καθενα μας!

Γιάννη το λυκάκι θα έπρεπε να είναι 1-2 άλογα πιο δυνατό!!!Τα λάστιχα πιστεύω καλά είναι γιατί το cb125 ας πούμε που φοράει μικρά λάστιχα φαίνεται πολύ άσχημο κατα την γνώμη μου!!!

Εγώ τα Rosso τα φορούσα για περίπου 6000 χλμ στο 125 (ήμουν πολύ εθχαριστημένος) και όταν πήρα το 250 έκανα τράμπα τα λάστιχα και τώρα ο αδερφός μου που έχει κρατήσει το 125 φοράει ακόμα τα maxxis του 250!!! Το τέζαρα το καημένο λίγο γιατί απο 130 του έβαλα 140 αλλά ήθελα να βάλω όπως και δήποτε τα pirelli!!!

κανονιστε να με κανετε να πουλησω το μικρο κ να παρω το 250 για να του βαλω τα ROSSO να το λυσσαξω! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eγώ δεν άντεξα και στα 9000 χλμ με το 125 πήρα το 250!!!Τώρα με καλύπτει απόλυτα και δεν καίγομαι για μεγαλύτερη μηχανή!!! Ψήσου!!!!χαχαχαχαχα :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ξερω εσεις τι λετε αλλα απο την στιγμη που πηρα το λυκακι εχω ερωτευτει τα 125!!! ειλικρινα αν ημουν πιο πιτσιρικας κ ειχα να διαλεξω σε τετοια 125αρια θα αργουσα πολυ να ανεβω κατηγορια κυβικων! τα ατιμα εχουν ομορφο look, τα ερωτευσαι με την πρωτη ματια κ απο μοτερ ειναι killer για τα κυβικα τους παντα! μακαρι να ειχα τωρα ενα YZF125R !!! ειναι κουκλι,λογω φαιρινγκ δεν καταλαβαινεις αμεσως κυβισμο, αλλα ανεβαζει κ στροφες σαν διχρονο, παει βεβαια μεχρι 130περιπου(με μενα θα πηγαινε το πολυ 120) αλλα τι να το κανεις οταν ξερεις οτι ΕΣΥ φτανεις στα ορια το μηχανακι σου κ οχι το αντιθετο με αποτελεσμα να του πινεις το αιμα κ να ξεκαβαλας με ενα χαμογελο μεχρι τ'αυτια!

Eγώ δεν άντεξα και στα 9000 χλμ με το 125 πήρα το 250!!!Τώρα με καλύπτει απόλυτα και δεν καίγομαι για μεγαλύτερη μηχανή!!! Ψήσου!!!!χαχαχαχαχα :crazy:

:cry2: :cry2: :cry2::blowup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω εχω αλλαξει τα λαστιχα και εχω βαλει τα BT-45 και εχω να πω τα καλυτερα ! ειδικα σε βροχη ανταποκρινονται πολυ καλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπως ίσως θα είδατε μερικοί στις αγγελίες, λέω να αποχωριστώ τον λύκο... :unsure:

Θα πάω σε μεγαλύτερη μοτό καθαρά και μόνο για μακρινότερες ταξιδιωτικές βλέψεις που γυρίζουν στο μυαλό μου και δεν καλύπτονται στα θέματα άνεση(σέλα συνεπιβάτη),ανεμοκάλυψη,αποσκευές κ.ά.

Φυσικά θα παραμείνω μέλος της αγέλης στην καρδιά αλλά και θα συμμετέχω στο θέμα, αν βέβαια έρθει η ωρα του αποχωρισμού...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργο για versys είσαι;

Μανώλη είναι στις επιλογές μου αν και πήγα και είδα κάτι έκπληξη και αουτσάιντερ και ενθουσιάστηκα. Δεν έχει σχέση με Versys αλλά σίγουρα είναι ποιοτικό και με βόλεψε... :lipssealed:

Έχει δρόμο η δουλειά και ψάξιμο με υπομονή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαιρετω ολη την παρεα, εχω διαβασει αρκετες σελιδες κ για καιρο το νημα.

αλλος ενας λυκος στην αγελη! μαυρος στο χρωμα σαν καινουργιος (μεταχειρισμενος με 19.000 χιλ) κ γεματος αποριες...

1)το τιμονι ερχετε πιο μπροστα αν λασκαρω τις 4 βιδες αλεν? (δεν μου αρεσει να σκυβω :winking: )

2) οταν μπαινει η πρωτη κ αφηνω σιγα σιγα τον συμπλεκτη κανει εναν τρακτερωτο ηχο(οταν κομπλαρει στο τελος). το κανει σε ολους?

3)το ρελαντι το εχει ριξει κανενας? το θεωρω υψηλο αλλα ισως ειναι ετσι για να φορτιζεται επαρκως η μπαταρια.

Τροποποιήθηκε από τον onoffon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γεια σου φιλε μου κ σε σενα! καλοριζικος κ καλοταξιδος ο λυκος σου! 1)δεν χρειαζεται να τις λασκαρεις ολες παρα μονο μια απο καθε καβαλετο , αυτες που ειναι προς το μερος σου. φερνεις το τιμονι εκει που σε βολευει κ τις ξανασφιγκεις. αν προσεξεις τα καβαλετα εχουν στην μια μερια μια κουκιδα για να τοποθετουνται ιδια κ τα δυο, αυτη η μερια σφιγκεται πρωτα μεχρι τερμα κ στο τελος η αλλη μεχρι σφιξει(δεν θα πατησει μεχρι τερμα εννοειται). 2) κ σε μενα ετσι ακουγεται , ειναι μεχρι να ξεπερασει την αδρανεια απο το βαρος της αλυσιδας . 3) εχω το 125, λογω φορτιου οταν εχεις αναμμενα τα φωτα πεφτει το τρελαντι κ οταν τα σβυνεις ανεβαινει ,οποτε το ρυθμιζεις να μην σου σβυνει κ στις δυο περιπτωσεις με μια καλη ρυθμιση, κ εγω μετ/νο το πηρα αλλα τωρα που εστρωσε ειναι πολυ καλυτερα κ δεν το πειραζω πλεον, σαν + του αντικ/σα μπροστα στο φαναρι τα μικρα λαμπακια με led τυπου cree οπως κ πισω στην πινακιδα κ καλυτερευσε, υπαρχει κ λαμπα τετοιου τυπου αλλα ειναι ακριβη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.

2000-1600 στροφες ρελαντι εχει κ το θεωρω υψηλο. Βεβαια θα ρωτησω και στο συνεργειο αλλα η γνωμη των λυκανθρωπων μετραει αρκετα.

τωρα για τον θορυβο εχω την υποψια οτι οντως η αλυσιδα τον κανει η οποια θελει κ λιγο τεντωμα, οποτε μολις την τεντωσω θα δω παλι. Αλλα αν το κανει σε ολους τοτε οκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.

2000-1600 στροφες ρελαντι εχει κ το θεωρω υψηλο. Βεβαια θα ρωτησω και στο συνεργειο αλλα η γνωμη των λυκανθρωπων μετραει αρκετα.

τωρα για τον θορυβο εχω την υποψια οτι οντως η αλυσιδα τον κανει η οποια θελει κ λιγο τεντωμα, οποτε μολις την τεντωσω θα δω παλι. Αλλα αν το κανει σε ολους τοτε οκ.

κανονικα επρεπε μετα απο τοσα χλμ που εχει να ειναι πιο κατω,εμενα τωρα ειναι περιπου στις 1400-1500στρ κ πεφτει μεχρι τις 1200-1100 οταν αναψω τα φωτα χωρις να σβυσει. βεβαια αν πας να το ξεκινησεις κρυο νυχτα που θα πρεπει να αναψεις τα φωτα αμεσως ισως χρειαστει λιγο δουλεμα για κανα-δυο λεπτα μεχρι να ζεσταθει ο λαιμος του καρμπυρατερ(δεν το εχω δουλεψει ακομα χειμωνα οποτε θα σου πω παλι :peep: ) . προσοχη στο τεντωμα της αλυσιδας, να κανεις αρκετες περιστροφες μηπως υπαρχουν σημεια οπου ενω δειχνει καλα ρυθμισμενη σε μιση περιστροφη να τεντωνει παλι, οποτε την ρυθμιζεις συμφωνα με αυτη την ενδειξη κ φυσικα αφηνεις τον αναλογο τζογο εαν βαζεις στανταρ δευτερο ατομο, παντως η αλυσιδα ειναι ''γαιδουρι'' κ δεν καταλαβαινει ευκολα τα ζορια φτανει να την συντηρεις τακτικα κ ειδικα παντα λιπανση μετα απο βροχερες διαδρομες! :greece: Τροποποιήθηκε από τον JPS2510

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αα οποτε εχει μεγαλη διαφορα γτ εμενα στην αρχη εχει 2000 στροφες κ μετα πεφτει στις 1600...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οπως σου ειπα πιο πανω , εχω το 125, στο 250 μπορει να ειναι διαφορετικο το ρελαντι λογω του οτι ειναι με ψεκασμο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαιρετω ολη την παρεα, εχω διαβασει αρκετες σελιδες κ για καιρο το νημα.

αλλος ενας λυκος στην αγελη! μαυρος στο χρωμα σαν καινουργιος (μεταχειρισμενος με 19.000 χιλ) κ γεματος αποριες...

1)το τιμονι ερχετε πιο μπροστα αν λασκαρω τις 4 βιδες αλεν? (δεν μου αρεσει να σκυβω :winking: )

2) οταν μπαινει η πρωτη κ αφηνω σιγα σιγα τον συμπλεκτη κανει εναν τρακτερωτο ηχο(οταν κομπλαρει στο τελος). το κανει σε ολους?

3)το ρελαντι το εχει ριξει κανενας? το θεωρω υψηλο αλλα ισως ειναι ετσι για να φορτιζεται επαρκως η μπαταρια.

Καλώς μας βρήκες !

2) Δες μήπως θέλει ρύθμιση ο συμπλέκτης. Όταν άλλαξα ντίζα δεν μου το έκανε καθόλου, αλλά περνώντας οι μέρες αν δεν το αφήνω σωστά μου το κάνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αα οκ για το ρελαντι τα ιδια μου ειπαν κ απο το service οποτε συμφωνουμε...

για τον θορυβο τωρα αν δεν ειναι η αλυσιδα τοτε ναι θα θελει ρυθμιση ο συμπλεκτης. raven οταν τον αφηνω πολυ αργα δεν το κανει.οταν τον αφηνω κανονικα τον κανει. θα αναφερω παλι αν τον κανει κ μετα το τεντωμα της αλυσιδας. σε ευχαριστω...

επισης σε οποιον αλλο το κανει ή το εκανε να το αναφερει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπον :

1)τεντωσα και λαδωσα αλυσιδα

2)λαδωσα το συρματοσχοινο του συμπλεκτη κ και εδωσα στην μανετα λιγο κενο παιξιμο(2εκ συμφωνα με το βιβλιαρακι της)

3)το ποτηρι του τιμονιου ειχε λιγο τζογο(ακουγοταν λιγο στις λακουβες αλλα κ στα μικρα διαδοχικα αποτομα φρεναρισματα με το μπροστινο φρενο)

οποτε ξεβιδωνοντας την αλεν βιδα του αξονα του τιμονιου κ βγαζοντας το καπακι με τις εγκοπες που το κραταγε πριν η βιδα αλεν βρηκα το 29αρι παξιμαδι που κραταει το τιμονι. με αρκετα μεγαλο κλειδι κ δυναμη το λασκαρισα(8-10 στροφες) .επειτα με ενα ζουμπαδακι στην εγκοπη του ποτηριου(ενα δακτυλιδι με 3 εγκοπεςειναι λιγο πιο κατω) και με το σφυρι του εδωσα 35μοιρες περιπου τοσο ωστε να μην σπασει το ποτιρι με τις μπιλιες αλλα και να μην ''παιζει''. εσφιξα στην συνεχεια το 29αρι παξιμαδι εβαλα το καπακι απο πανω κ βιδωσα την αλεν. Το τιμονι εγινε τελειο κ διορθωθηκε.

4)καθαρισα τα εμβολακια στα φρενα(δεν περνουν λαδι εξωτερικα γτ χαλανε οι τσιμουχες, μονο υγρο φρενων εξωτερικα για ξεπλημα)για να εχουν επαναφορα και να μην εχω ασκοπες τριβες.

το αποτελεσμα ειναι να μην εχω κανενα θορυβο κ το μηχανακι να πεταει. ελπιζω να βοηθησα και τους υπολοιπους :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν παίδες αν και το λυκάκι μου έχει 1500χιλ τα λάστιχα δεν με καλύπτουν με τίποτα, ιδικά τώρα με τις βροχές οπότε πάμε για αλλαγή...

Το θέμα μας είναι εάν μπορώ με την ευκαιρία να μεγαλώσω το φαρδος στο πίσω λάστιχο από 140 σε 160....

Σε site του εξωτερικού έχω δει μέχρι και 180 πάνω στο λυκο.... Εσείς τι λετε??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα