Jump to content
--Vaggelis--

Εξατμίσεις για XT660X

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα XT660X του 09' και θέλω να του βάλω εξατμίσεις..¨Οπως όλοι οι συμφορουμίτες κάτοχοι του XT γνωρίζω ότι δεν θα αλλάξει η απόδοση της μηχανής,αλλάζει όμως η αισθητική!! :worthy: Είμαι μεταξύ της Acrapovic και Termignoni,οι οποίες βέβαια είναι και πανάκριβες..Αλλά τα βασικά κριτήρια μου είναι να κάνει μπάσο θόρυβο(που να μην ενημερώνει την γειτονιά ότι έφτασα στις 5 το χάραμα :shoot: ) και μία μέση τιμή.Έχω διαβάσει τα υπόλοιπα σχετικά φόρουμ αλλά πουθενά δεν βλέπω κανέναν να προτείνει κάποιο κατάστημα ή κάποιο site για καινούργιες ή μεταχειρισμένες,γενικώς πάντως aftermarket εξατμίσεις.Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.Ευχαριστώ πολύ..!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

όντως παληκάρι κλέβουν παρα πολυ τέτοια τελικά απο όλες τις μηχανές γενικότερα έχε το νού σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι Acrapovic έχουν ένα ελάττωμα στο λαμάκι που κρατάνε τις εξατμίσεις. Έχει παρουσιαστεί σαν ελάττωμα σε αρκετά ΧΤ. Από την άλλη το σίγουρο είναι ότι βγαίνουν και με τάπες.

Οι Termignoni από την άλλη, βγαίνουν μόνο ξετάπωτες. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να φτιάξεις τάπα σε εξατμισά.

Ότι και να βάλεις προτίμησε το τιτάνιο κι όχι carbon, που με τον καιρό, κατά βάση με τον ήλιο, ξεθωριάζουν.

Τις Acrapovic τις φέρνει το Technomoto

Tις Τermignoni τις φέρνει η Μοτοδυναμική (Yamaha)

Επίσης, προτίμησε μεταχειρισμένες, γιατί όπως είπες οι καινούργιες τσούζουν. Ο ήχος, είναι ακριβώς ο ίδιος που βγάζουν και οι δύο. Έχε υπόψιν σου, ότι αν τις βάλεις, αυτομάτως γίνεται και στόχος... :smoke:

Τέλος θα σου πρότεινα να μην τις βάλεις με το σκεπτικό που αναφέρεις.Θα είσαι για τους γείτονες, "ο μαλάκας της γειτονιάς" Όταν θα φας καμιά κλήση, εκεί να δεις τσούξιμο. :police:Καλύτερα βάλε λάδια-ελατήρια μπρος-πίσω. :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ουσιαστικα πας να δωσεις ενα χιλιαρικο για 2 τελικα μονο για λιγο θορυβο και καλυτερη εμφανιση?

Ε τοτε πηγαινε παρε μια χειροποιητη,Racetech περιπου 200 το ενα τελικο και raceguns περιπου 250. αντιγραφη απο τις πιο γνωστες ειναι εξωτερικα,καλη ποιοτητα οι δευτερες,οι πρωτες ειχα βαλει και εγω και σε βαθος ενος ετους την αλλαξα.

Μπες και στο youtube να δεις βιντεακια με το πως ειναι εξωτερικα και τι ηχο κανουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eυχαριστώ πολύ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις..Όντως τσούζουν οι τιμές σε καινούργιες και από ότι μου λέτε και σεις διαφορά μόνο σε εμφάνιση.Φίλε Konangera οι τιμές σε raceguns είναι καινούργιες ή μεταχείρα;;;

Μήπως ξέρεις φίλε Moustarda που μπορώ να βρώ μεταχειρισμένες Acra ή Termi..;;Ρωτάω γιατί η τιμή που λέει ο φίλος Konangera είναι δελεαστική για την εποχή μας;; :respekt:

Πάντως εάν τελικά βάλω θα βγάλω σκοπιά πάνω από το μοτόρι :hunter: 24ώρα και όλας....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδή και εγώ έψαχνα κάτι να κάνω με τις εξατμίσεις αν δεν βγάλεις καταλύτη πάντως δεν ξέρω τι επίπτωση μπορεί να έχει στην συμπεριφορά μπορεί και να κρεμάσει στις χαμηλές. μίλησε και με τον μηχανικό σου για να είσαι σίγουρος.

προσωπικα επέλεξα να μείνω με τις μαμά όπως είναι καταλύτη δεν βγάζω για κανέναν λόγο.

επίσης δες ένα άλλο παιδί εδώ μέσα με ΧΤ πηρε μεταχείρο τα μαμά τελικά τα ξετάπωσε λίγο απο μέσα και έφτιαξε τον ήχο που ήθελε χωρίς κόστος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πάντως πέρα απο τον θόρυβο, την εμφάνιση κλπ, ένα μεγάλο συν στις αφτερμαρκετ είναι η μείωση του βάρους

(και η μείωση της θεμοκρασιας που εκπέμπουν οι μαμα, που σε μερικά μηχανάκια ειναι σημαντική!)

Τροποποιήθηκε από τον Apisteftos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάπου το είχα διαβάσει φίλε pit_hal σε ένα φόρουμ ότι κάποιος το πήγε σε μάστορα και του άλλαξε τους σωλήνες από μαμά και ήταν κομπλέ, δεν ξέρω εάν εννοείς αυτό;;

Σίγουρα η μείωση βάρους είναι ένα μεγάλο συν από την αλλαγή..Έχω αλλάξει και φίλτρο(με K&N) και όταν και εάν αλλάξω εξατμίσεις θα το πάω για ρύθμιση..Με τρομάζει λίγο αυτό που λες για τον καταλύτη,ελπίζω να μην φάω τέτοια νίλααα!! :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια διόρθωση κι ένα συγνώμη γιατί διάβασα λάθος το αρχικό πόστ. Νόμιζα ότι ήθελες να ακούγεσαι.

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ για μεταχειρισμένες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω κοιτάξει στο car για μεταχείρα μόνο στον μουράτη έχει κάποιες μέτριες..Έβαλαν όμως και Termi από ότι βλέπω...Για να ερευνήσουμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eυχαριστώ πολύ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις..Όντως τσούζουν οι τιμές σε καινούργιες και από ότι μου λέτε και σεις διαφορά μόνο σε εμφάνιση.Φίλε Konangera οι τιμές σε raceguns είναι καινούργιες ή μεταχείρα;;;

Μήπως ξέρεις φίλε Moustarda που μπορώ να βρώ μεταχειρισμένες Acra ή Termi..;;Ρωτάω γιατί η τιμή που λέει ο φίλος Konangera είναι δελεαστική για την εποχή μας;; :respekt:

Πάντως εάν τελικά βάλω θα βγάλω σκοπιά πάνω από το μοτόρι :hunter: 24ώρα και όλας....

Μιλαω για καινουριες. Ειναι και τα δυο μαγαζια στον Πειραια. Περνα μια βολτα δεν χανεις και τπτ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σου πω οτι και τα παιδια... Αν δεν εχεις γκαραζ κλειστο γκαραζ σκεψου το πολυ καλα...

Ακουμε πολυ συχνα για κλοπες εξατμησεων ΧΤΧ..

By the way ψηφιζω termignoni :dribble:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα έχω ένα XT660X του 09' και θέλω να του βάλω εξατμίσεις.....

........

Το βρήκα το ποστ:

http://www.mybike.gr...78#entry1119278

και http://www.mybike.gr...64#entry1127364

αργότερα θα σου ανεβάσω κι ένα βιντεάκι για το πως ακούγονται.

Οι μαμά ζυγίζουν 5,5 κιλά οι φτιαχτές 4,5 η κάθε μία.

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το βάρος όντως είναι ένα θέμα, απο εκεί και πέρα αν απλά γουστάρεις ήχο μπορείς να το κάνεις και με λιγα λεφτά. με ελεύθερο φίλτρο και ελεύθερα τελικά ρύθμιση θές σίγουρα απλά δεν ξέρω πόσο ρύθμιση παίρνει ο μαμά εγκέφαλος και αν θα χρειαστείς power commander και δυναμόμετρο! εκεί πάς αλλά 150 για το κομάντερ και καμια 200 ευρά για να φτιαχτεί χάρτης στο δυναμόμετρο. μόνο έτσι έχεις ολόκληρο αποτέλεσμα και πάλι για μένα δεν αξίζει.

καλύτερα όπως σου είπε κάποιο παιδί ποιο πάνω δώσε χρήματα για αναρτήσεις ή για τον εξοπλισμό σου ή για κάνα σχολείο. το ΧΤ ότι και να το κάνεις ΧΤ θα παραμείνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φοβερό αποτέλεσμα φίλε πόσο κόστισε φίλε και που είναι αυτός ο μάστορας;;Άλλαξες μόνο τους εσωτερικούς σωλήνες είπες;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

70 ευρώ όλα.

Ξετάπωμα-ξήλωμα η παλιά σωλήνα-καινούρια ανοξείδωτη διάτρητη 35 χλστ (αυτή δυσκολευτήκαμε λίγο να βρούμε,έπρεπε παραγγελία και τι να πεις ''στείλε μου 50 εκ σωλήνα'' μόνο; ) -καινούρια τάπα πίσω και πετροβάμβακας.

+ 50 που είχα δώσει για την αγορά τους =120, καλά είναι.

Είμαι Καλαμάτα και ο μάστορας επίσης!

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ καλή δουλειά,με κάνει να το σκέφτομαι,ρε παιδιά άσχετο αλλά μήπως ξέρεις κανείς να με βοηθήσει,ψάχνω κοστούμι πλαστικών άσπρο για XT-X μοντέλο του 09';;Λίγη βοήθεια παρακαλώ..:(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα κοιταξεις ή στο car.gr αν υπαρχει μεταχειρισμενο

ή θα πας σε εξουσιοδοτημενο συνεργιο να παραγγειλεις.

υπολογισε καπου 38 ευρω το καθε καινουριο πλαστικο.

τι χρωμα ειναι η μηχανη σου;

Τροποποιήθηκε από τον yamahito

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και κάτι άλλο συμφορουμίτες καλοί μου φίλοι στο οποίο θέλω τα φόντα σας είναι το εξής:Άκουγα και γω συνέχεια μπουζί ιριδίου και μπουζί ιριδίου σούπερ και τα σχετικά και πήγα και το παρέγγειλα από ebay.Ωστόσο μετά κοίταξα σε κάποια τοπικ που ψιλόαναπτύχθηκε(ο ανάποδος εγώ πρώτα αγοράζω μετά ρωτάω:( ) που με ανησύχησαν...Θα ήθελα να ακούσω γνώμες λοιπόν αξίζει ή είμαι μακάκα;..(Παρακαλώ στην δεύτερη περίπτωση αν μου του θέσετε πλαγίως)χαχα!!

Φίλε yamahito είναι άσπρο...Άρα από το να βρω άλλου χρώματος μεταχειρισμένο και να το βάψω καλύτερα να πάω για καινούργιο;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το βάρος όντως είναι ένα θέμα, απο εκεί και πέρα αν απλά γουστάρεις ήχο μπορείς να το κάνεις και με λιγα λεφτά. με ελεύθερο φίλτρο και ελεύθερα τελικά ρύθμιση θές σίγουρα απλά δεν ξέρω πόσο ρύθμιση παίρνει ο μαμά εγκέφαλος και αν θα χρειαστείς power commander και δυναμόμετρο!

pit hal θυμαμε οτι ειχες αναφερει οτι σκοπευες να "αδειασεις" τις εξατμισεις του πηγασου για πιο μπασο ηχο... δεν εκανες κατι τελικα ε;

Vaggeli απλα αφαιρεσε πετροβαμβακα και φτιαξε τον ηχο σου ...σου περισσευουν χρηματα για ελατηρια μπροστα πισω και για καινουργια πλαστικα. Δεν αξιζει να βαψεις κατι ..αν δεν σε ενδιαφερουν τα αυτοκολλητα ειναι σχετικα φτηνα τα καινουργια.

Τροποποιήθηκε από τον sorips

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν με ενδιαφέρουν τα αυτοκόλλητα,θέλω να τα αλλάξω γιατί ύστερα από μία γερή τούμπα που έφαγα,έσπασα τα πλαϊνα καπάκια και στην ουσία αυτά ψάχνω.Ξέρεις κανείς που μπορώ να βρω,παίδες help!!Ευχαριστώ πολύ,ΑΑΑ να μην ξεχάσω θα ήθελα να ακούσω γνώμες για μπουζί ιριδίου;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα