Jump to content
Dant3

Διαδικασια Αλλαγης μοτερ σε δικυκλο

Recommended Posts

thanasis44, για να μην σε μπερδεύουν,

Στο μοτέρ, βασικό εξάρτημα, που αν αλλάξεις αυτό, θεωρείται αλλαγή μοτέρ, είναι το κάρτερ με τον χτυπημένο αριθμό κινητήρα πάνω του.

Αν αλλαχτεί αυτό, τότε είναι αλλαγή μοτέρ για τον νόμο.

Αν αλλαχτούν πιστόνια, κύλινδροι, βαλβίδες, κεφαλή, λαιμοί, καπάκια, παναγίες, χριστούγεννα κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, αλλά το κάρτερ με τον αριθμό κινητήρα παραμένει το ίδιο, ΔΕΝ έχεις αλλάξει μοτέρ.

Δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την αλλαγή εξαρτημάτων ενός κινητήρα, συνεπώς μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, αρκεί να μείνει το κάρτερ με τον αριθμό κινητήρα το ίδιο.

Ειδικά τα παπιά που το κάρτερ διαιρείται κάθετα σε δεξί και αριστερό κομάτι, μπορείς ακόμα και να αλλάξεις το κομάτι που δεν έχει τον αριθμό κινητήρα και πάλι, να μην θεωρείται αλλαγή κινητήρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

thanasis44, για να μην σε μπερδεύουν,

Στο μοτέρ, βασικό εξάρτημα, που αν αλλάξεις αυτό, θεωρείται αλλαγή μοτέρ, είναι το κάρτερ με τον χτυπημένο αριθμό κινητήρα πάνω του.

Αν αλλαχτεί αυτό, τότε είναι αλλαγή μοτέρ για τον νόμο.

Αν αλλαχτούν πιστόνια, κύλινδροι, βαλβίδες, κεφαλή, λαιμοί, καπάκια, παναγίες, χριστούγεννα κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, αλλά το κάρτερ με τον αριθμό κινητήρα παραμένει το ίδιο, ΔΕΝ έχεις αλλάξει μοτέρ.

Δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την αλλαγή εξαρτημάτων ενός κινητήρα, συνεπώς μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, αρκεί να μείνει το κάρτερ με τον αριθμό κινητήρα το ίδιο.

Ειδικά τα παπιά που το κάρτερ διαιρείται κάθετα σε δεξί και αριστερό κομάτι, μπορείς ακόμα και να αλλάξεις το κομάτι που δεν έχει τον αριθμό κινητήρα και πάλι, να μην θεωρείται αλλαγή κινητήρα.

σου εστειλα και μηνυμα αν μπορεις απαντησε μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι. θελω να αλλαξω το μοτερ απο ενα c50 και να βαλω αλλο μεγαλητερο σε κυβικα αλλα νομιμα αγωρασμενο με τιμολογιο κανονικα.τι χρειαζεται για να δηλωθει και αν γινεται;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι. θελω να αλλαξω το μοτερ απο ενα c50 και να βαλω αλλο μεγαλητερο σε κυβικα αλλα νομιμα αγωρασμενο με τιμολογιο κανονικα.τι χρειαζεται για να δηλωθει και αν γινεται;

Νόμιμα αγορασμένο μπορεί να είναι. Νόμιμα δηλωμένο αποκλείεται να γίνει. Δεν μπορείς να κάνεις ένα μοτοποδήλατο μοτοσυκλέτα με κανένα νόμιμο τρόπο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δηλαδη αν αγοράσω ενα 150cc μοτερ με τιμολογιο κανονικα υπαρχει πιθανοτιτα να με γραψουν και γενικοτερα να εχω θεμα;το λεω γτ κοιταω να δω αν αξίζει να κάνω μετατροπη στο δικο του μοτερ η να αγορασω ενα καινουργιο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το τιμολόγιο αποδυκνύει ότι αγόρασες το μοτέρ και δεν το έκλεψες. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Μη με ρωτάς όμως αν "υπάρχει πιθανότητα" να σε γράψουν γιά μιά παράνομη μετατροπή που -γιά το νόμο- καθιστά το μηχανάκι επικίνδυνο κι εσένα πιθανώς χωρίς κατάλληλο δίπλωμα! Η απάντηση είναι προφανέστατη.

Επίσης χλωμό (ως ψόφιο) να σε καλύψει η ασφάλειά σου σε περίπτωση τροχαίου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεθαβω το θέμα διότι έχω μπλεξει με κάποιους κομπλεξικους στο ΚΤΕΟ και θα ήθελα μια υπεθυνη απάντηση απο κάποιον που είναι σίγουρος.

Συγκεκριμένα έχουμε: Αλλαγή μοτερ σε παπί με μοτερ ίδιου τύπου και ίδιου κυβισμού. C100ΒΒΒ - 00000 για παράδειγμα το αρχικό και C100ΒΒΒ - 11111 αυτό της αλλαγής. Στην αδεια αναγράφεται στο P5 εκτός του τύπου (c100ΒΒΒ) και ο αριθμός του.. Συνεπώς θα φαίνεται οτι είναι αλλο μοτερ στο νούμερο του..

Χρειάζεται η συγκεκριμένη περίπτωση αλλαγή; .Μόνο στην άδεια με χαρτί απόδειξης αγοράς και αποδειξη συνεργείου; Κάτι αλλο; 

Ειμαι πολυ σίγουρος οτι θα το ελεγξουν και θα με κόψουν οι "φιλοι" μου στο ΚΤΕΟ γιατι έχουμε και ενα ιστορικο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Οχι

Μακάρι να ισχύει αυτό το όχι  flying , αν και χλωμό το βλέπω, και ειλικρινά απορώ με αυτους μου εμπλεξα. 2 φορες έχω παει και μου το ψάχνουν το παπί λες και είναι κανένα εγκληματικό όχημα διαφυγής. Θα επανέλθω με νεότερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν έχεις πέσει σε παλαβούς, άλλαξε ΚΤΕΟ. Δεν είναι ο Highlander (there can be only one), έχει κιάλλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Αν έχεις πέσει σε παλαβούς, άλλαξε ΚΤΕΟ. Δεν είναι ο Highlander (there can be only one), έχει κιάλλα.

Σωστή μεν και αυτή η παρατήρηση αλλά να σε ενημερώσω πως δεν γίνεται απ'οτι μου έχουν πει υπάλληλοι σε κτεο τουλαχιστον. Οι πληροφορίες μου λένε πως λόγω του συστήματος επικοινωνίας μεταξύ τους, εαν εντοπιστούν παραλείψεις στο πρώτο που θα πας, μετά πρέπει να πας σε εκέινο και για τον επανέλεγχο! Βεβαια... είμαι της αποψης Πιστευε και μη, ερευνα. Το κόμμα μετά το μη. Επομένως θα δοκιμασω επίτηδες αφού κανω την αλλαγή να παω σε άλλο ΚΤΕΟ. εαν μου που δεν γίνεται, θα παω, στο πρώτο με την παλιά άδεια. Και επειδή πθανότατα εκέι θα κανουν τους σερλοκ, θα δηλωσω και το νεο αριθμό μοτερ μπας και ξεμπλεξω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα