Jump to content
μάθο...

Αγαπημενες φωτογραφιες και ασφαλης διαχρονικη αποθηκευση...

Recommended Posts

George_Brough_motorcycle_classic-634x475.jpg

Φωτογραφιες με την αγαπημενη μας μοτοσυκλετα,την παλιοπαρεα ή τα αγαπημενα προσωπα... :wub: φωτογραφιες με εκδρομες,φωτογραφιες απο μερη που πιθανο και να μην ξαναπαμε ποτέ. :rolleyes: Φωτογραφιες φωτογραφιες φωτογραφιες...Ειδικοτερα μιλωντας για ψηφιακη εποχη και φωτο τραβηγμενες σε .jpg .raw .tiff κλπ,με μεγεθη που μπορει να φτανουν ή και να περνανε και τα 100GB οι περισσοτεροι απο εμας ουτε καν τις εκτυπωνουμε αλλά τις καταχωνιάζουμε σε ενα υπολογιστη ή ενα μεσο αποθηκευσης και ανατρεχουμε να χαζευουμε...

Ενα θεμα που θιγω και συζηταμε ειναι η ασφαλης αποθηκευση τους αλλά και η αντοχη των αποθηκευτικων μεσων στο χρονο.Για φαντασου ας πουμε να τις εχεις καπου και να τις...χασεις!Σαλταρεις ρε γμτ... :crazy::huh:

Ποια λοιπον λυση εχεις επιλεξει εσυ και ποια θεωρειται η καλυτερη και ασφαλεστερη ωστε να φυλαμε το φωτογραφικο μας θησαυρο οσο πιο σωστα γινεται;Να μπορουμε να λεμε οτι μετα απο 40 χρονια ας πουμε θα εχουμε τις φωτο μας σαν καινουριες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οι φώτο μακρυά από φώς και σκόνη.

Τα slides στις κλειστές θήκες τους.

Οι φώτο σε στικάκι και σε εξωτερικό σκληρό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σκανάρισμα και.....προς το παρών είναι μόνο ή εξωτερικός δίσκος...τις αποθηκεύεις και ξυλώνεις και τον καταχωνιάζεις σε ένα ασφαλές μέρος.

Τροποποιήθηκε από τον lavazutra

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι σε εξωτερικό σκληρό ή δισκάκι, αλλά σε εξωτερικούς σκληρούς και δισκάκια. Πάντα να έχετε τουλάχιστον 2 αντίγραφα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ προσωπικά τις έχω σε τρείς σκληρούς δίσκους, οι δύο είναι εσωτερικοί και κλεισμένοι σε ένα συρτάρι. Ο τρίτος είναι μέσα σε λάπτοπ. Ανά 4-5 μήνες κάνω ένα backup και μοιράζω το αντίγραφο και στους τρείς. Ακόμα, κάθε 6μηνο-8μηνο κάνω και backup σε blueray δισκάκια που τα καίω σε pc φίλου που έχει blueray αντιγραφικό.

Δέν μπορώ να σκεφτώ καλύτερο τρόπο..

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι άμα βγει αληθινός ο Λιακόπουλος και με την ακτίνα από τον ήλιο καταστραφεί όλη η τεχνολογία; :crazy:

:P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι άμα βγει αληθινός ο Λιακόπουλος και με την ακτίνα από τον ήλιο καταστραφεί όλη η τεχνολογία; :crazy:

:P

Άμα δεν λειτουργει πως θα καιεί ορε? :crazy::wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχουν ακόμα και μερικές χιλιάδες φώτο πρίν το 2004 που αγόρασα και την πρώτη μου ψηφιακή μηχανή και σκανάρω όποτε βρώ χρόνο. Έχω φτάσει στα 3.200 σκαναρίσματα και έχω άλλα τόσα περίπου.

Είναι φωτογραφίες 30+ ετών και κάποια στιγμή δέν θα τις βρίσκεις, οπότε αξίζει τον κόπο η ψηφιοποίησή τους.

Πάντως, προτείνω σε όποιον φίλο θέλει να κάνει κάτι ανάλογο, θέλει δηλαδή να σκανάρει πολλές φωτογραφίες, να κοιτάξει οπωσδήποτε το σκάνερ να κάνει γρήγορα το σκανάρισμα της κάθε φωτογραφίας, αλλιώς θα μπλέξει σε περιπέτειες που μπορεί να τον αποκαρδιώσουν στο τέλος και να τα παρατήσει.

Καλό είναι να μπεί στόχος στο σε ποιά ποιότητα θέλει να σκανάρει (στα πόσα dpi είναι οκ). Δέν χρειάζεται σε μία φωτογραφία 10x15, 30 ετών, να βάλεις τον σκάνερ στο τέρμα το dpi.

Τέλος, υπάρχει και ένα φοβερό πρόγραμμα για δημιουργία slideshow δίσκων, με εκατοντάδες εφφέ και πολύ επαγγελματικό αποτέλεσμα.

Λέγεται Proshow 5 Gold.

Αυτά και συγνώμη για την φλυαρία...!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To θεμα που με προβληματιζει ειναι οτι κανενας σκληρος δισκος δεν εχει αντοχη στο χρονο...Και διαβαζα οτι η ασφαλεστερη λυση για αποθηκευση ψηφιακης φωτογραφιας ειναι τα USB sticks...γρφεις τις φωτο εκει μια φορα και τα αποθηκευεις μεσα σε δερματινες θηκες.Ειναι η επιλογη που κραταει πιο πολυ και ασφαλως απο ολες...Δεν εχω προσωπικη θεση σε αυτο...Κι εγω σε σκληρους παιζω αλλά δεν νοιωθω ασφαλης...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά, αυτό με την απομαγνήτηση των σκληρών δίσκων πρέπει να παίζει...

Όχι με σενάρια συντέλειας του κόσμου κτλ άλλα είναι μαγνητικά μέσα, ευπαθή, με μηχανικά μέρη.

Λέω τώρα εγώ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για ψηφιακες φωτογραφιες παντα υπαρχει και η λυση του Dropbox. Το χρησιμοποιω αρκετα. Πολυ ασφαλες και εχεις τα παντα μαζι σου. Αν πληρωσεις κιολας νομιζω εχεις παρα πολυ ελευθερο χωρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαλιστα Μεγαααααααααααλοοοοοοοοοοοοο θεμα ανοιξες φιλε

εχω λιγο πανω απο 100 χιλιαδες φωτο δικες μου ασε της αλλες που της μελετω και μαθαινω παιζει να ειναι κοντα 2000000 φωτο .

εχω τρεις εσωτερικους και 2 εξωτερικους η εξωτερικη σκληροι ειναι απο 1 τερα

καθε φορα της αντιγραφω στους δυο εξωτερικους και με resize - για να της βλεπω - στους εσωτερικους

τυπωνο αυτες που νομιζο οτι αξιζουν και της καδραρω

δεν πεταω ποτε καμια γιατι μετα χρονια αλλαζει και η οπτικη που εχω για αυτες

αλλα γενικως ειναι ενα θεμα η αποθηκευσει και δεν με νοιαζει τοσο για τα τοπια οσο για φωτο με πρωσοπα η καταστασεις εκει ενα αγχος γενικως υπαρχει

της παλιες απο εποχη φιλμ καλα φυλαγμενες σε κουτια με υλικο μεσα για την υγρασια .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε πολλά scanner πάντως παίζει και ένα κόλπο που του πετάς π.χ 7-8 παλιές φώτο ανάλογα το μέγεθος και πόσες χωράει το γυαλί και με ένα σκανάρισμα στις αποθηκεύει μια μία ξεχωριστά οπότε δεν χρειάζεται να τις κάνεις 1-1 αλλά αρκετές μαζί. αναγνωρίζει το κενό χώρου που υπάρχει ανάμεσα σε καθε φώτο που του βάζεις και καταλαβαίνει ότι ειναι διαφορετικές φώτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και περί αποθήκευσης φωτογραφιών το θέμα, και για να μην ανοίγω άλλο, ενδιαφέρομαι για σκανάρισμα slides χωρίς μεγάλη απώλεια ποιότητας. Έχετε κάτι να προτείνετε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α. Η πλέον διαχρονική αποθήκευση είναι το χαρτί

β. Μετά έχουμε τα οπτικά μέσα που δεν ξαναγράφονται (CD, DVD κλπ )

γ. Μετά έχουμε τους σκληρούς δίσκους

δ. Τις μνήμες flash

Από τα παραπάνω το μικρότερο χρόνο ζωής το έχει το δ και το μεγαλύτερο το α. Προσοχή λοιπόν με τα φλασάκια γιατί

χάνουν την αποθηκευμένη πληροφορία σε αυτά όταν είναι εκτός ρεύματος.

Για μένα η καλύτερη λύση είναι η φιλοξενία του υλικού σε κάποιο επαγγελματικό server για storage όπου παίρνονται συνέχεια

backup κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλό είναι να κρατάς όσο πιο πολλά αντίγραφα μπορείς . Εγώ π.χ τις έχω σε 4 διαφορετικούς σκληρούς δίσκους να χαλάσουν ταυτόχρονα αποκλείεται οπότε είμαι εξασφαλισμένος πιστεύω με το παραπάνω. Το dropbox και ανάλογες υπηρεσίες αποθήκευσης τις θεωρώ καλές και αυτές αλλά πρέπει να πληρώνεις οπότε.Και για όσους θέλουν να συχρονίζουν τους φακέλους τους υπάρχει το goodsync ενα πολύ καλό προγραμματακι και παρα πολυ ευκολο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολο μου το υλικό ( φωτογραφικό και βίντεο )που αφορούν οικογενιακές στιγμές και οχι μόνο,τις έχω αποθηκεύσει εξίσου σε 2 σκληρούς,τους οποίους θα δώσω στα 2 παιδιά μου.

Ναι τις έχω κρατήσει και εγώ, καθώς είναι ολα γραμμένα,και σε dvd..47.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα