Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες. Σημερα με ειδοποιησαν οι γειτονες. Ειχαμε διαρρηξη,οποτε ειναι καιρος,κατοπην εορτης,να βαλουμε μια πορτα ασφαλειας.

Θα ηθελα οσοι πιστοι εχετε βαλει,να μου πειτε στο περιπου τιμες και αν εχετε για Αθηνα μαγαζι να κανετε προτασεις για καναν καλο μαγαζατορα,πριν βγω για ερευνα,μπας και δεν παω στα τυφλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Γιατί πόρτα ασφαλείας? Η πόρτα ασφαλείας δεν παραβιάζεται? =/

Έτσι και θέλει ο άλλος στο κάνει καλοκαιρινό ο κόσμος να χαλάσει. Προσωπικά πιστεύω 1α δεν πρέπει να δίνει στόχο η οικογένεια, για το τι έχει και τι δεν έχει και το τι οικονομική κατάσταση έχει. 2ον αμπαρωμένα παράθυρα σαν της φυλακής με αν γίνετε και τσιμέντο, τσιμέντο για τα κάγκελα που να μην πηγαίνουν πέρα-δώθε. + την πόρτα ασφαλείας+συναγγερμός+σκυλί εκπαιδευμένο μέσα στο σπίτι για φύλακας.

Την πόρτα ασφαλείας την διέρρηξαν για την πλάκα τους σε ένα διαμμέρισμα του μπατζανάκι μου. Όταν ο άλλος ξέρει πως να κάνει την δουλειά και ξέρει τι έχει να αντιμετωπήσει έρχεται κατάλληλα προετοιμασμένος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμεις προσφατα καναμε μια ανακαινιση σε ενα διαμερισμα και μας βγηκε 550 κομπλε με περαστικα κτλ και ειναι υποτιθεται νο2 σε θεμα ασφαλειας. Η νο1 εβγαινε κανα 1000ρι αλλα υπηρχαν και επιλογες με 350-500. Αλλα να ξερεις φιλε πανω κατω ολα τα μαγαζια εχουν ιδιες τιμες. Οι διαφορες που θα βρεις ειναι μικρες. Αν ησουν Σαλονικη ειχα να προτεινω μαγαζια. Για Αθενς δεν ξερω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και πορτα ασφαλειας να βαλεις,δεν θα μπουκαρουνε απο τις μπακλονοπορτες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η πόρτα ασφαλείας είναι απαραίτητη. Μία ξυλινη ή αλουμινένια παραβιάζεται άμεσα.Η πόρτα ασφαλείας πολύ δύσκολα και από επαγγελματίες και λόγω δυσκολίας αποφεύγεται. Υπάρχουν βέβαια πολλές επιλογές με το κόστος να ξεκινάει από γύρω στα 450 και να περνάει τα 2.000 για χειροποίητα σχέδια και όχι παντογράφου. Οι καλές πάντως στοιχίζουν 900+. Έχουν σημασία πολλά πράγματα από το πάχος του κουφώματος που είναι συνήθως 1-2mm, το πάχος των τοιχωμάτων, την κατασκευή των έσωτερικών ενισχύσεων (έχουν κάτι δοκούς), το είδος της κλειδαριάς, αν έχουν επιπλέον ενίσχυση στην μεριά της κλειδαριάς( βάζουν κάτι κράματα για να μην τρυπιούνται) την διατομή των πείρων και πολύ βασικό είναι στην τοποθέτηση να μπει και τσιμέντο για να ενσωματωθεί καλά η πόρτα στην τοιχοποιία(αλλιώς την γκρεμίζουν όπως είναι). Προσωπικά έχω επιλέξει steel door, αλλά έχει και άλλες επώνυμες. Ότι και να βάλεις καλύτερη από ξύλινη αλλά καλύτερα μια επώνυμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια,αλλο πορτα ασφαλειας η οποια ειναι ενα ενισχυμενο πλαισιο το οποιο παλι παραβιαζεται κ αλλο θωρακισμενη η οποια κατα τα λεγομενα δεν παραβιαζεται!εγω εβαλα θωρακισμενη πριν μερικους μηνες κ οι τιμες ξεκινουσαν απο 750ε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δες εδώ : http://www.portablock.gr/

Ελληνική εταιρεία, λογικές τιμές, άριστη δουλειά, μιάζει με μπουκαπόρτα υποβρυχίου.

Δεν θυμάμαι πιά πότε την έβαλα και ακόμα είναι απίστευτη. Λυπάμαι μόνο που την έχω σε σπίτι που νοικιάζω πλέον γιατί με την Ιταλική πούβαλε ο εργολάβος στο καινούργιο έχω να πώ ότι είμαι απόλυτα δυσαρεστημένος για 1.002 λόγους που βαριέμαι να αναφέρω.

Ένα θα πώ μόνο. Όταν και αν μαζέψω κανά φράγκο θα καλέσω τους παραπάνω θα την ξηλώσω και θα βάλω αυτή του συνδέσμου.

Καλό είναι η πόρτα ασφαλείας και οτιδήποτε άλλο (συναγερμός κ.λ.π.) να συνοδεύεται και από ασφάλεια κλοπής σε καλή εταιρεία όπως η ΕΘΝΙΚΗ ασφαλιστική που δοκιμασμένα (δυστυχώς) αποζημιώνει άμεσα και σε ελάχιστο χρόνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+2 για τη πορτα αλλα θα σου προτεινα και κανα καγκελο στο παραθυρο του φωταγωγου .

Στη πολυκατοικια μας προσφατα μπηκαν απο την κεντρικη εισοδο , κυριοι και μετα απο την σκαλα ανοιξαν

το παραθυρο του φωταγωγου , ειδαν καποια διαμερισματα που ειχαν ανοιχτα παραθυρα και μπηκαν μεσα

χωρις να παραβιασουν τιποτα...

Τροποποιήθηκε από τον Smias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ θα πρόσθετα στον φίλο Σμνία, όλα τα παράθυρα του κλιμακοστασίου και όλες τις εισόδους της πολυκατοικίας αλλά και φροντίδα νάναι κλειδωμένες γιατί αλλιώς ανοίγουν ευκολότερα από τις κοινές.

Και κάγκελα μασίφ και πακτωμένα σε μπετόν, δυστυχώς σαν φυλακή.

Έτσι μας καταντήσανε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε μου σημερα εμαθα απο συναδελφο στη δουλεια , οτι την Κυριακη του Πασχα του διερηξαν το σπιτι οπου ειχε πορτα ασφαλειας...

Δεν υπηρχαν σημαδια παραβιασης (ζημιες στην κασα κτλ..) και η πορτα ηταν ξεκλειδωτη και ανοιχτη...Το ενδεχομενο να ξεχασε και να την αφησε ξεκλειδωτη αποκλειεται.

ρωτησε λεει κλειδαρα και μπατσους και του ειπαν οτι με 500 ευρω βρισκεις κλειδια πασπαρτου για καθε πορτα ασφαλειας...οποτε ψαξτο καλα, η βρες αλλη λυση αμυνας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά πήγαινε πρώτα σε έναν καλό κλειδαρά και ρώτα... πες δήθεν πως έχεις πόρτα ασφαλείας και δες τι απαντήσεις θα πάρεις.

Εμένα ένας πολύ καλός και μέσα στα πραγματα στο λιμάνι του Πειραιά μου είχε πει ότι για όλες τις πόρτες ασφαλειας μετά από λίγους μήνες βγαίνει πασπαρτού για τις κλειδαριές.

Μου έδειξε για ποια είδη κλειδιών από πόρτες ασφαλείας υπήρχαν ήδη πασπαρτού στην "πιάτσα" και για ποια όχι... αλλά ότι σε λίγους μήνες θα έβγαιναν έτσι κι αλλιώς και για τα υπόλοιπα...

Οπότε μεγαλύτερη σημασία από την πόρτα ασφαλείας έχει η κλειδαριά που έχει πάνω της και η οποία θα πρέπει να αλλάζεται σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Φυσικά για τις καλές-νέες κλειδαριές το κόστος ανεβαίνει κατά πολύ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακριβως το αδυνατο σημειο της πορτας ειναι η κλειδαρια της, ολα τα υπολοιπα ειναι για ομορφια και για να βγαζουν χρηματα αυτοι που τα πουλανε... εχω βαρεθει να ακουω για το ποσο ευκολα ανοιξαν σπιτι με πορτα ασφαλειας χωρις να φαινεται καν η διαρρηξη.

Μερικα απλα πραγματα που μπορεις να κανεις...

εκτος απο την απλη κλειδαρια με αφαλο, βαλε και μια "τριαινα" αν δεν εχεις

οταν φευγεις μην κλεινεις τα ρολλα (καταλαβαινουν οτι λειπεις)

βαλε ενα χρονοδιακοπτη να ανοιγει ενα φωτιστικο το βραδυ ή και ενα ραδιοφωνακι σε χαμηλη ενταση οταν λειπεις

αν θα λειψεις μερες αν υπαρχει καποιος να σου μαζευει τα γραμματα

το κουδουνι σου να μη γραφει σε ποιον οροφο εισαι

κοκ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παντως εγω σκεφτομαι και κατι τετοιο:

hand-grenade-bomb-home-made-weapon-kill-husband.jpg

οχι περαστε μεσα , μη στεκεστε απεξω .. χε χε χεεεε :devil:

Τροποποιήθηκε από τον cloud_constructor

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακριβως το αδυνατο σημειο της πορτας ειναι η κλειδαρια της, ολα τα υπολοιπα ειναι για ομορφια και για να βγαζουν χρηματα αυτοι που τα πουλανε... εχω βαρεθει να ακουω για το ποσο ευκολα ανοιξαν σπιτι με πορτα ασφαλειας χωρις να φαινεται καν η διαρρηξη.

Μερικα απλα πραγματα που μπορεις να κανεις...

εκτος απο την απλη κλειδαρια με αφαλο, βαλε και μια "τριαινα" αν δεν εχεις

οταν φευγεις μην κλεινεις τα ρολλα (καταλαβαινουν οτι λειπεις)

βαλε ενα χρονοδιακοπτη να ανοιγει ενα φωτιστικο το βραδυ ή και ενα ραδιοφωνακι σε χαμηλη ενταση οταν λειπεις

αν θα λειψεις μερες αν υπαρχει καποιος να σου μαζευει τα γραμματα

το κουδουνι σου να μη γραφει σε ποιον οροφο εισαι

κοκ

Αυτοί που τις κάνουν, παρακολουθούνε μέρες άρα οτιδήποτε με χρονοδιακόπτη είναι απλά άχρηστο. Εμένα μέσα σε 20 λεπτά κατάφεραν και μου ξήλωσαν γεννήτρια αλλυσοδεμένη σε μπαλκόνι. Με το που είδαν το αμάξι μου που έλειπε. Για 4 λεπτά δεν τους πρόλαβα. Και είχα και κάμερες κτλπ. Και όλα αυτά στις 3μιση το πρωί. Άρα δεν είναι ότι δεν ήξεραν. Ήξεραν τα δρομολόγια μου, και τα ωράρια μου. Ακριβώς επειδή τα ήξεραν παραλίγο να τους πιάσω την 1η φορά, όταν πίστευαν ότι κοιμόμουν. Και παρότι τους είδα, αλλά πρόλαβαν και έφυγαν ήρθαν το ίδιο βράδυ για 2η απόπειρα και μου έφαγαν την γεννήτρια. Όταν λοιπόν ο άλλος ξέρει και είναι θρασσής θα την κάνει την δουλειά του, ακόμα και αν χρειαστεί να ρισκάρει αρκεί να ξέρει ότι αξίζει το ρίσκο.

Για να τελειώνουμε. Δεν υπάρχει κατά την γνώμη μου ασφάλεια. Είναι απλά μια ψευδαίσθηση που δημιουργεί ο άνθρωπος. Γιατί? Γιατί για ότι βγαίνει υπάρχει και το αντίθετο του. Για κάθε πρόγραμμα υπάρχει και το crack του, για κάθε πόρτα υπάρχει και ο "μάστορας" της, και ου το κάθεξης. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους πιάσεις απροετοίμαστους. Έτσι την επόμενη φορά θα επιλέξουν ένα ποιο "εύκολο" στόχο. Τα πάντα παραβιάζονται και τα πάντα θα συνεχίσουν να παραβιάζονται, γιατί απλούστατα τίποτα δεν είναι τέλειο. Γιατί απλούστατα τα σχέδια για το κάθετι υπάρχουν, άρα μπορούν να βρουν και τις "αδυναμίες" του. Είτε αυτό είναι πόρτα ασφαλείας, είτε θωρακισμένη, είτε χρηματοκιβώτιο κτλπ κτλπ.

Τροποποιήθηκε από τον Gelinos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα πάντα ανοίγουν αλλά καλό είναι να κάνουμε τη ζωή τους όσο πιο δύσκολη γίνεται.

Μια καλή θωρακισμένη πόρτα με μάπα κλειδαριά είναι μια μεγάλη παγίδα πολλών καταστημάτων. Ασφαλέστατη η πόρτα υπέροχη και πανεύκολη η κλειδαριά. Απο την άλλη αν η πόρτα είναι super η κλειδαριά αλλάζει εύκολα με μία άλλη. Για κλειδαριά καλύτερα σε κάποιο σοβαρό κλειδαράδικο.

Tip. Το πιο απλό που μπορείτε να τσεκάρετε σε μια κλειδαριά είναι ο συνδυασμός. Ο συνδυσαμός φαίνεται πάνω στο κλειδί. Κάθε αυξομείωση μήκους στα "δοντάκια" του κλειδιού είναι κι ένας συνδυασμός. Όσο περισσότερα τόσο καλύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά κια εγώ έψαχνα να δώ τι παίζει και βρήκα αυτό στο youtube:

μπήκα κατ' ευθείαν στο site τους , η εταιρία λέγεται PALIOURAS DOORS και είναι πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά.

να φανταστείτε μου είχαν σπάσει εντελώς την πόρτα κάτι διαρρήκτες και αυθημερόν έβαλαν θωρακισμένη πόρτα ασφαλείας.

Συγκεκριμένα μίλησα με τον γιο αυτού που έχει την εταιρία ( Γιώργος Παλιούρας ) που θεωρώ ότι το κατέχει...και όπου βρεθώ και σταθώ τον συστήνω ανεπιφύλακτα...

άσε που έδωσα και λίγα χρήματα!!!!!!

Τροποποιήθηκε από τον ADRIANO

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά κια εγώ έψαχνα να δώ τι παίζει και βρήκα αυτό στο youtube:

μπήκα κατ' ευθείαν στο site τους , η εταιρία λέγεται PALIOURAS DOORS και είναι πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά.

να φανταστείτε μου είχαν σπάσει εντελώς την πόρτα κάτι διαρρήκτες και αυθημερόν έβαλαν θωρακισμένη πόρτα ασφαλείας.

Συγκεκριμένα μίλησα με τον γιο αυτού που έχει την εταιρία ( Γιώργος Παλιούρας ) που θεωρώ ότι το κατέχει...και όπου βρεθώ και σταθώ τον συστήνω ανεπιφύλακτα...

άσε που έδωσα και λίγα χρήματα!!!!!!

Πρώτο σου post αυτό? Να φανταστούμε οτι δεν έχεις καμία σχέση με την εταιρία :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κοίτα μια πόρτα ασφαλείας ακούγεται καλή λύση, ωστόσο και αυτή εάν είναι οικονομική δεν ξέρω κατά πόσο θα σώσει την κατάσταση διότι οι επαγγελματιες ληστές έχουν βρει τρομερούς μεθόδους να μπαίνουν και στα πιο απρόσιτα κτίρια... Μιας και διαμένω στην Αθήνα ένα καλό κατάστημα που γνωρίζω και προσφέρει  πόρτες ασφαλείας και κλειδαριές τελευταίες γενιάς, το europorta... μπορεις να δεις τι παιζει εδω  https://www.euro-porta.gr/services/portes-asfaleias/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά πρόσφατα μου ειπε κλειδαράς οτι ακομη και πόρτες ασφαλειας να βαλεις, οι διαρήκτες χρειαζονται μονο 3 λεπτά για να βρουν το κατάλληλο κλειδί και να την ξεκλειδώσουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αποκλείεται να σου είπε κλειδαράς τέτοιο πράγμα, γιατί δεν ισχύει. Κάτι άλλο σου είπε και το ερμήνευσες-μετέφερες έτσι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ισως ο κλειδαρας FlyingInADream να είχε δίκιο.. ολοι οι επαγγελματιες διαρρήκτες εχουν αντικλειδια και ακομα και να μην εχουν αντικλειδια ξερουν τεχνικες για να σου σπασουν την κλειδαρια μεχρι να πεις κύμινο. πιστευω πως η ασφαλεια σε μια οικια δεν προερχεται μονο απο μια ακριβη πορτα ασφαλειας και μια ακριβη κλειδαρια. Χρειάζεσαι καγκελα ασφαλειας στα παραθυρα, συναγερμό και καμερες... Τωρα ποιος θα τα κανει ολα αυτα; Εαν δεν τα κανεις απλα ρισκαρεις... εγω παντως αν και δεν ειχα τοσα χρηματα για να καλιψω ολες αυτες τις αναγκες στο σπιτι μου, εβαλα τουλαχιστον τα μισα απο αυτα μεσω προσφορων που σου προσφερουν ορισμενες εταιρείες... εγω σε αυτη την εταιρεια https://beikosdoors.gr/prosfores/ εβαλα την πορτα ασφαλειας, την κλειδαρια, τις μπαλκονοπορτες, τα καγκελα στις μπαλκονοπορτες και τωρα μου μενει ο συναγερμος και οι καμερες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα