Jump to content
A-nik-i

PCστες τα φώτα σας!

Recommended Posts

Μετά από 6 χρόνια συμβίωσης με το PC μου (με ένα μόλις format και χωρίς καμία αναβάθμιση) αποφάσισα ότι πρέπει να γίνω άνθρωπος.

Έλεγα για laptop, το βασάνισα αλλά μάλλον κλίνω προς το να πάρω ένα Desktop να "γουστάρω".

Για δώστε λοιπόν τα φώτα σας:

CPU

Λέω για Intel Core i7 2600 ή Core i5 2500. Η διαφορά στην τιμή τους είναι κοντά στο 100άρικο, αλλά πιστεύω αξίζει ο i7 αυτά τα χρήματα επιπλέον.

RAM

Για δώστε εδώ καμιά πρόταση! Σκέφτομαι 8GB μίνιμουμ αλλά γιατί όχι και 16;

GPU

Εδώ γίνεται το σώσε. Στην κατηγορία των <=300 σκέφτομαι τις Sapphire 7850 2GB Overclocked και MSI GTX 560 Ti-Hawk (αν και γι'αυτήν έχω διαβάσει ότι είναι αρκετά θορυβώδης!).

Μετά πάμε στην κατηγορία 340-360 όπου επικρατέστερες είναι οι Sapphire 7870 Overclocked και οι διάφορες GTX 570.

---------------------------------

Από εκεί και πέρα, θα ήθελα προτάσεις για θήκη, M/B, Τροφοδοτικό, Σκληρό Δίσκο (αξίζει ένα SSD για δεύτερος; Γιατί έγιναν τόσο μόδα;) και μια πρόταση για μια καλή οθόνη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edit 1: Οι τιμές που αναφέρω είναι οι μέγιστες που θέλω να δώσω. Σαφώς και γνωρίσω ότι αν δώσω ένα 500άρικο για επεξεργαστή, άλλα τόσα για κάρτα γραφικών κλπ φτιάχνω εργαλείο.

Edit 2: Επειδή δεν είμαι και ο πιο σχετικός σε αυτά, οι Overclocked κάρτες, έχουν προβλήματα υπερθέρμανσης; Ωπ!!!! Ψύκτρες! Κάντε κι εδώ καμιά πρόταση!

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά από 6 χρόνια συμβίωσης με το PC μου (με ένα μόλις format και χωρίς καμία αναβάθμιση) αποφάσισα ότι πρέπει να γίνω άνθρωπος.

Έλεγα για laptop, το βασάνισα αλλά μάλλον κλίνω προς το να πάρω ένα Desktop να "γουστάρω".

Για δώστε λοιπόν τα φώτα σας:

CPU

Λέω για Intel Core i7 2600 ή Core i5 2500. Η διαφορά στην τιμή τους είναι κοντά στο 100άρικο, αλλά πιστεύω αξίζει ο i7 αυτά τα χρήματα επιπλέον.

RAM

Για δώστε εδώ καμιά πρόταση! Σκέφτομαι 8GB μίνιμουμ αλλά γιατί όχι και 16;

GPU

Εδώ γίνεται το σώσε. Στην κατηγορία των <=300 σκέφτομαι τις Sapphire 7850 2GB Overclocked και MSI GTX 560 Ti-Hawk (αν και γι'αυτήν έχω διαβάσει ότι είναι αρκετά θορυβώδης!).

Μετά πάμε στην κατηγορία 340-360 όπου επικρατέστερες είναι οι Sapphire 7870 Overclocked και οι διάφορες GTX 570.

---------------------------------

Από εκεί και πέρα, θα ήθελα προτάσεις για θήκη, M/B, Τροφοδοτικό, Σκληρό Δίσκο (αξίζει ένα SSD για δεύτερος; Γιατί έγιναν τόσο μόδα;) και μια πρόταση για μια καλή οθόνη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πολυ καλα εισαι, οσο περισσοτερη ram (και γρηγοροτερη) τοσο πιο καλα. Επίσης θα πρότεινα να βαλεις και SSD για system disk και απλους σε raid 5 για ταχυτητα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπερβολικό σύστημα, χωρίς λόγο θα έλεγα.

Για αρχή, το κυριότερο σου μέλημα είναι να βάλεις δύο δίσκους. Ένα SSD για το λειτουργικό και έναν SATA για αποθηκευτικό.

Στις κάρτες γραφικών, να κοιτάξεις να είναι τουλάχιστον DDR5 και 256bit (δεν νομίζω να υπάρχει 512 ακόμα).

Για επεξεργαστή, καλά κάνεις και κοιτάς Ι7. Όσον αφορά τη RAM, με 8 γίγα είσαι εντάξει, απλά πρέπει να κοιτάξεις την συχνότητα και τους χρονισμούς. Φυσικά, παίζεις μπάλα με 64μπιτα windows αλλιώς πάνε στράφι λίγο πάνω από τα μισά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ καλα εισαι, οσο περισσοτερη ram (και γρηγοροτερη) τοσο πιο καλα. Επίσης θα πρότεινα να βαλεις και SSD για system disk και απλους σε raid 5 για ταχυτητα.

Έχεις κάποια πρόταση για RAM; Έχω δει τις Corsair Vengeance και XMS3 (8/16, 8 GB αντίστοιχα) όλες στα 1600 MHz αν θυμάμαι καλά. Επίσης, μπορείς να εξηγήσεις αυτό το "Raid 5"; Η πληροφορική δεν είναι και το φόρτε μου για να είμαι ειλικρινής.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι εννοείται οτι πρεπει να παιξει win7 64bit

Οσο για την υπερβολη που λεει ο zboop πιστευω οτι δεν υπαρχει υπερβολη. Υπερβολη είναι να ξοδεψεις περισσοτερα απο οσα μπορείς.

Αν μπορείς κάνε το Θεό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχεις κάποια πρόταση για RAM; Έχω δει τις Corsair Vengeance και XMS3 (8/16, 8 GB αντίστοιχα) όλες στα 1600 MHz αν θυμάμαι καλά. Επίσης, μπορείς να εξηγήσεις αυτό το "Raid 5"; Η πληροφορική δεν είναι και το φόρτε μου για να είμαι ειλικρινής.

Το πoιο σωστο ειναι βλεπεις πια motherboard θα πάρεις και ανοιγεις στο web site της εταιρίας που την παράγει και βλεπεις ποιές είναι δοκιμασμένες RAM για το συγκεκριμένο μοντέλο. Αλλιως θα έχεις περιπέτειες.

Οποτε κοιτωντας την λιστα και τις υποστηριζομενες ταχυτητες αγοράζεις το σετακι που επιθυμείς. RAID 5 σε γενικες γραμμες είναι μια σειρα δισκων (απο 3 και πανω) SATA που λειτουργουν παράλληλα και fail safe. Δλδ αν χτυπήσει ενας απο αυτους αναλαμβανουν οι αλλοι να ανακτησουν τα δεδομενα και επισης δουλευουν ολοι παραλληλα ωστε εχεις πολλαπλασια ταχυτητα αλλα οχι ακριβώς * Χ , δηλαδη με 3 δισκους δεν εχεις 3πλη ταχυτητα αλλα περιπου 2,3Χ. Με περισσοτερους πχ 5 μπορεις να φτασεις 4,5Χ. Για περισσοτερες πληροφορίες... χρειαζεται διαβασμα εδώ

RAID

Τροποποιήθηκε από τον objecto

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπερβολικό σύστημα, χωρίς λόγο θα έλεγα.

Για αρχή, το κυριότερο σου μέλημα είναι να βάλεις δύο δίσκους. Ένα SSD για το λειτουργικό και έναν SATA για αποθηκευτικό.

Στις κάρτες γραφικών, να κοιτάξεις να είναι τουλάχιστον DDR5 και 256bit (δεν νομίζω να υπάρχει 512 ακόμα).

Για επεξεργαστή, καλά κάνεις και κοιτάς Ι7. Όσον αφορά τη RAM, με 8 γίγα είσαι εντάξει, απλά πρέπει να κοιτάξεις την συχνότητα και τους χρονισμούς. Φυσικά, παίζεις μπάλα με 64μπιτα windows αλλιώς πάνε στράφι λίγο πάνω από τα μισά.

Δεκτό το σχόλιο σου για την υπερβολή. Θέλεις μήπως να μου εξηγήσεις τί θεωρείς υπερβολικό ; (χωρίς καμία ειρωνεία, σοβαρά ρωτάω).

Επίσης, οι SSD για το λειτουργικό, είναι τόσο must τελικά;

Οι κάρτες γραφικών είναι όλες DDR5 και εκτός από τις GTX 570 (320bit) όλες είναι στα 256.

Για motherbord δεν έχω κάτι στο μυαλό μου. Καμιά πρόταση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για RAM πάρε 16Gb. Γιατί σε 3-4 χρόνια θα ψάχνεις ddr3 μνήμες για αναβάθμιση και θα βλέπεις τις τιμές να έχουν φτάσει στο Θεό (παθών). Όπως σου προείπαν το τι RAM (μοντέλο) θα πάρεις, εξαρτάται εξ'ολοκλήρου απ'τη motherboard.

Για κουτί πάντως, γνώμη μου είναι να πάρεις ένα full tower με όσο πιο πολλά ανεμιστηράκια. Επίσης, πάρε ένα δυνατό τροφοδοτικό που θα ξεπερνάει σε ισχύ αυτά που θα του βάλεις πάνω για να είσαι σίγουρος.

Οθόνη πιστεύω μια 21" έως max 23" Full HD LED είναι ότι καλύτερο και για παιχνίδια αλλά και ταινίες.

Τέλος αν μπορείς οικονομικά πάρε και μια κάρτα ήχου γιατί οι των motherboard δεν είναι ότι καλύτερο. ΑΝ μπορείς :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για ram εισαι εδω. Οτι καλυτερο σε πολυ καλη τιμη, Αν θες παραπανω χωρητικοτητα πας στο ιδιο μοντελο 8gb

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οποσδήποτε ssd.Οι ssd κάνουν την μεγαλύτερη διαφορά.Ram 8gb είσαι πολύ καλά.Επίσης δώσε προσοχή να πάρεις ποιοτικό τροφοδοτικό και καλή μητρική πχ gigabyte.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

CPU:

Προτιμώ AMD επειδή χρησιμοποιεί ίδιο socket για αρκετές "γενέες" επεξεργαστών. Συνεπώς μπορείς να τσιμπήσεις μια Motherboard ΑΜ3+ να της πετάξεις έναν ταπεινό επεξεργαστή προς το παρόν και όταν πέσουν οι τιμές να φορέσεις έναν δυνατότερο. Προσωπικά έβαλα έναν Phenom 6πύρηνο που πετάει και είναι αρκετά οικονομικότερος των i7.

RAM:

Εάν δεν σκοπεύεις να πιέσεις το μηχάνημα με overclocking σουξουμουξουτου απλά μην ασχολείσαι με υψηλούς χρονισμούς κλπ. Απλά πάρε σταντάρ RAM. 8GB είναι υπερ-αρκετά, αλλά χώσε όσα γουστάρεις (ΠΡΟΣΕΧΕ να τα σηκώνει η motherboard). Επίσης, για μνήμες με πολύ υψηλό χρονισμό να ξέρεις πως μπορεί να χρειαζονται τάση υψηλότερη των 1.5V και συνεπώς πρέπει να υποστηρίζει η moterboard κάτι τέτοιο.

PSU:

Απόλυτο ελάχιστο τα 500W και λίγα λέω εάν μιλάς για πολλαπλούς δίσκους και δυνατή GPU. Χρήσιμα χαρακτηριστικά:

-energy save μπλαμπλα, χαμηλότερη κατανάλωση

- silent για να μην κάνει σαν 747

- modular δηλαδή να είναι τα καλώδια του αποσπώμενα. Πάρα πολυ βολικό.

CASE:

Κοίτα για κάτι ευρύχωρο και εύχρηστο. Δηλαδή να έχει χώρο για καλώδια "από πίσω", και δες τι εξόδους χρειάζεσαι μπροστά. Έχω αυτή

Coolermaster Silencio.

Ακριβή αλλά την λατρεύω.

SSD:

Πολύ χρήσιμο, κάνει τεράστια διαφορά σε boot time, σε αναζήτηση αρχείων κλπ. Εάν θες επιδόσεις, πάρε έναν μικρό και φόρεσε του το λειτουργικό και τα προγράμματα που θες να είναι γρήγορα προσβάσιμα. Τίποτα άλλο.

Τέλος, οι overclocked κάρτες που είναι έτσι από την κούτα, δλδ τις έχει κάνει OC ο κατασκευαστής δεν πρέπει να έχουν προβλήματα. Σε κάθε περίπτωση, καλύπτονται από εγγύηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεκτό το σχόλιο σου για την υπερβολή. Θέλεις μήπως να μου εξηγήσεις τί θεωρείς υπερβολικό ; (χωρίς καμία ειρωνεία, σοβαρά ρωτάω).

Οι κάρτες γραφικών είναι όλες DDR5 και εκτός από τις GTX 570 (320bit) όλες είναι στα 256.

Για motherbord δεν έχω κάτι στο μυαλό μου. Καμιά πρόταση;

Υπερβολικό για τα δικά μου δεδομένα. Εγώ έχω έναν Η/Υ με Phenom II X4 810, HD4870 1gb, 4gb ddr3 1066mhz και δεν έχω κανέναν πρόβλημα με παιχνίδια και εφαρμογές.Αργεί λίγο να φορτώσει το λειτουργικό, αλλά αυτό οφείλεται στον σκληρό που έχω για το λειτουργικό και όχι στις προδιαγραφές του μηχανήματος. Η αναβάθμιση που προβλέπεται να κάνω είναι ένας SSD (οι ταχύτητες εγγραφής/διαβάσματος είναι στο θεό, ειδικά σε συνδυασμό με Win7), λειτουργικό 64bit και καινούριες μνήμες, μόνο αν δώ ότι τις χρειάζομαι. Όλα θα κριθούν πώς θα παίζει το diablo III σε High.

Για μητρική, θα έλεγα ότι μονόδρομος είναι η Asus και μετά Gigabyte.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλά γράφω για να το μελετήσω αργότερα το θέμα, μιας και πρέπει να φύγω για τη δουλειά... Sorry για το off topic και το spam.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απόφυγε τις Asus στα φτηνα μοντέλα τους. Εχουν χαλασει πολυ. Gigabyte OK

Φτηνά θεωρούνται σε ποιά κατηγορία τιμής?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γνωμη μου ....

Περιμενεις κανα μηνακι ακομα που βγαινουν ivy bridge και ddr4

οπως και η νεα εκδοση των buldozers ( γιατι η προηγουμενη ηταν για τα αναθεμα)

ειναι χαζομαρα να δωσεις λεφτα για κατι που σε 3 μηνες το πολυ θα θεωρειτε ξεπερασμενο...

κανε υπομονη και παρε την αιχμη -αν μπορουμε να το πουμε ετσι- της τεχνολογιας κα ι να εισαι ξεγνοιαστος για τα επομενα 5 χρονια και βαλε

να φανταστεις οτι το δικο μου το pc ειναι Pentium 4 ακομα ημουν στο τσακ να παρω υπολογιστη αλλα κανω λιγο υπομονη να βγουν τα τελευταια μοντελα και μετα θα κανω την αγορα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με έναν Ι5, 8gb ddr 1333, έναν ssd 100άρι, έναν δίσκο 500άρι 7200rpm και μια κάρτα γραφικών ddr5 1gb και μια μητρική της τάξης των 90 ευρώ θα (όλα αυτά με 650 ευρά πάνω κάτω) αν δεν κάνεις κάποια απαιτητική εξειδικευμένη χρήση στο μηχάνημα θα κάνεις καιρό να σκεφτείς καν την αναβάθμιση.

Οθόνη χτύπα μια hd 23" με 150 ευρά ....παραπάνω ιντσες πας για επιληψία :P

Δεν έχει νόημα να πας και να σκάσεις λεφτά για μητρική των 300 ευρώ επεξεργαστή με 250+ και vga με άλλα 250 αν δεν τα εκμεταλεύεσαι καν και απλά θα τα έχεις. 16gb ram ? τι να την κάνεις?

Αν είναι για παιχνίδια τράβα πάρε και ένα 360 να κάνεις την δουλειά σου.

Υ.Γ για να πάρει ivy brigde και ddr5 κοιτάει το 1500άρι. (το οποίο σε 6 μήνες θα θεωρείται ξεπερασμένο....πλέον στην πληροφορική ψωνίζεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου όχι το τι κυκλωφόρησε. ....η εξέληξη είναι ραγδαία και αν θες να είσαι τοπ πρέπει να έχει το χέρι μόνιμα στην τσέπη...άρα παίρνεις κάτι να κάνεις την δουλειά σου και ότα νδεν σε φτάνει τσιμπάς νέο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ είσαι:

http://www.byteme.gr...2_02_09/?page=4

Τροποποιήθηκε από τον Scandal

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι οδηγοί SSD (solid state drive) ειναι η εξελιξη των "παλιων" σκληρων δισκων.

Δεν αποτελούνται απο πολλαπλους δισκους με ηλεκτικο μηχανισμο που περναει απο τον ενα στον αλλο, αλλά

περιεχουν τσιπακια μνημης (οπως τα usb flash drives) και οδυλευουν καθαρα ηλεκτρονικα με αποτελεσμα

- μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα, στην αξιοπιστια (δεν "χτυπανε" όπως οι αλλοι), είναι πιο ήσυχοι

το μειον μεχρι τωρα ειναι το κοστος ανά ΜΒ που ακομα δεν ειναι χαμηλο σαν τα HD

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν μπορεις δωσε για κουτι κανα 70αρι και πανω

ειναι πολυ σημαντικο γιατι και αναβαθμιση να ξανακανεις θα σου μεινει

εγω ειχα παρει πριν κανα 5-6 χρονια ενα με 75ευρω περιπου και κραταει ακομα

ενω κατι αλλα των 20-30 ευρω τα εχω για πεταμα και τα δικα μου αλλα και φιλων μου που μου τα εφεραν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα