Jump to content
ALX™

Πέρασα ΚΤΕΟ το GS και με "έκοψαν"

Recommended Posts

Φυσικά δεν είναι τακτικός έλεγχος γιατί ακόμα δεν ξεκίνησε για την Αθήνα, αλλά πήγα από μόνος μου μιας και είδα ότι το έκαναν δωρεάν, να δω μερικά πράγματα που ελέγχουν και επί ευκαιρίας να δω και το μηχανάκι.

Λοιπόν... αυτό που κοίταξαν ήταν τα καυσαέρια. Κοίταξαν φρένα μπρος-πίσω, διαρροές λιπαντικού γενικώς και φώτα. Θόρυβο δεν μου μέτρησαν αλλά μου είπαν πως επειδή ο έλεγχος δεν είναι τακτικός δεν μπορούσαν να το κάνουν (αν και ήθελα...τέσπα)

Με κόψανε λοιπόν στα καυσαέρια. Είχα 5,7 μονοξείδιο ενώ λέει σύμφωνα με τα όρια έπρεπε να είχα κάτω από 4,5!!!

Τους ρώτησα "τα όρια είναι συγκεκριμένα... διότι υπάρχουν ένα σωρό διάφορες μοτοσυκλέτες με διαφορετικούς κυβισμούς, διάταξη και αριθμό κυλίνδρων, όπως και μοτοσυκλέτες που υπάγονται σε διαφορετικές προδιαγραφές EURO, άλλες με καταλύτη και άλλες χωρίς"

Μου είπαν αυτός είναι ένας μέσος όρος των ορίων που έχουν ζητήσει από το υπουργείο!

Βλέπω να γίνεται τρελό μπέρδεμα με αυτά τα πράγματα! Εγώ δηλαδή βάσει αυτών των ορίων είμαι πολύ εκτός. Πόσο και από που να τα μαζέψω τα καυσαέρια? Άντε να κάνω μια πιο light ρύθμιση βαλβίδων (να φτωχύνω κι άλλο το μείγμα) αλλά και πάλι δεν βλέπω να μαζεύεται το μονοξείδιο στο 4,5!

Να έχω χαλασμένο καταλύτη? Παίζει κι αυτό, αλλά εκεί θα κλάψουν μανούλες. Έχει πάνω από 1000€ να τον αγοράσεις! Αλλά αν είχα θέμα με καταλύτη ή αισθητήρα λ, θα μου έβγαζε και σφάλμα η ECU της μοτοσυκλέτας. Μάλιστα σε πρόσφατο τσεκ που έκανα βάζοντάς την στον εγκέφαλο, ήταν όλα ΟΚ.

Για το άλλο που με έκοψαν, ήταν η δέσμη της μεγάλης σκάλας. Μου είπαν ότι χτυπάει χαμηλά και δεξιά. Επίσης η μικρή σκάλα έχει μεγάλο εύρος δέσμης. Τα πάνω κάτω και αριστερά δεξιά ρυθμίζονται τους είπα, αλλά το άλλο που μου λέτε? Πως να το αλλάξω? Αυτό ορίζεται από την λάμπα μου και από το κάτοπτρο. Κάτι που δεν μπορώ εγώ να επέμβω. Η λάμπα είναι κανονική Η1 και δεν έχει γίνει κάποια μετατροπή στα φανάρια!

Κατά τ' άλλα ΟΚ. Φρένα κορυφή (τι διάολο... πέρσι άλλαξα δισκόπλακες κι είναι όλα στη τρίχα... τακάκια, υγρά καινούρια, δαγκάνες καθαρές σερβαρισμένες!)

Τζόγους κτλ ΟΚ.

Αναρτήσεις ΔΕΝ κοιτάνε. Κάτι που ήθελα να δω αλλά μου λένε δεν μπορούν να τις κοιτάξουν αυτές. Κρίμα.

Όταν λοιπόν το ΚΤΕΟ θα γίνει υποχρεωτικό και για την Αθήνα, θα πέσει τρελό μπέρδεμα όπως το κόβω. Θα κόβουν μηχανάκια ενώ είναι εντελώς μαμά για τα χαζά όρια που έχουν βάλει στους ελέγχους.

Για τις εξατμίσεις που ρώτησα, μου είπαν ότι θα μετράνε τα db που γράφουν στην άδεια. Αν δεν γράφει στην άδεια θα υπάρχει ένα όριο αναλόγως της μοτοσυκλέτας (κυβισμού είδους κτλ)

Δεν θα έχει σημασία αν φοράς μαμά ή άφτερ εξάτμιση, αρκεί τα db να είναι εντός ορίων.

Αυτά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Βασικά σίγουρα τον πρώτο καιρό μέχρι να βρεθούν τα σφάλματα του συστήματος όντως θα γίνουν μαλακίες πολλές!

Τώρα πάντως καλό είναι που κοιτάνε όλα αυτά τα πράγματα γιατί κάποτε έπρεπε να γίνει! Το θέμα με τον καταλύτη αν και ακριβό, αν όντως έχει πρόβλημα τότε ΠΡΕΠΕΙ να αλλαχθεί ακόμα και αν δεν σε υποχρεώνουν! Σκέψου τι καρκίνο βγάζεις δηλαδή... Αλλά πιστεύω ότι θα είναι οκ καθώς η τιμή που έδωσαν σου είπαν ότι είναι ο μέσος όρων των αποδεκτών τιμών του υπουργειου. άρα ίσως εσύ να βρίσκεσαι στα ανώτερα αποδεκτά όρια. Δες το.

Ελπίζω να μην καταλήξει και αυτή η ενέργεια πάντως μία ακόμα δυνατότητα για λάδωμα απλώς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και μη χειροτέρα Παναγίτσα μου.

Στη χώρα της μπατανίας και του παραλόγου θα εχουν να ακουστούν πολλά όταν έρθει η ώρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτησις:

Σε όλα τα ΚΤΕΟ είναι δωρεάν ή μόνο στα κρατικά;

Με τις Akrapovic που φοράω βέβαια δε βλέπω και πολύ "φως" αλλά τέλος πάντων...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να δω τι θα μου πουν εμένα για την bmw που είναι μη καταλυτική...

Τι προβλέπεται εάν σε κόψουν? Εφόσον δεν μπορέσεις να κατεβάσεις το νούμερο του μονοξειδίου κάτω από 4,5 τι γίνεται?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν περνάει το GS σου στα καυσαέρια εμένα πως πρόκειται να περάσει το δίχρονο τις δεκαετίας 90'? Επίσης, το όριο db στις εξατμίσεις είναι 96db,εμενα όμως το μηχανάκι από ΜΑΜΑ έχει 105db(το γράφει η άδεια) και τώρα έχει αλλαγμένο τελικό, τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υπάρχει κάτι σχετικό περί των ορίων στα καυσαέρια ; νόμος, εγκύκλιος κάτι;

κανά λινκ συναδελφαίοι....να διαβάσουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν το καταλαβαίνω αυτό με τον μέσο όρο των καυσαερίων..

Κάποια μηχανάκια ήρθαν με προδιαγραφές Euro II, άλλα με EURO III και δεν ξέρω αν τα πιο καινούργια έχουν μπει σε Euro iV. Και φυσικά κάποια είναι και προν το Euro II. Χωρίς καταλύτες, με καρμπυρατέρ κλπ.

Πώς θα γίνει να περάσουν έναν μέσο όρο αυτά τα μηχανάκια? Να αλλάξεις μοτέρ και α βάλεις ένα πιο σύγχρονο?!

Δεν μας τα λένε καλά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@950adv Εγώ σε Ιδιωτικό ΚΤΕΟ πήγα (Autovision εκεί που πηγαίνω και το αυτοκίνητο)

@gkourmoul1 Γιώργη... δεν ξέρω. Πιθανόν τα όριά τους να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα για τα BMW. Πάντως θα μιλήσω με Παναγιωτόπουλο για να δω τι θα μου πει κι αυτός. Πιθανότατα να έχω λίγο πιο πλούσιο μείγμα, γιατί η κατανάλωση και πάλι δεν είναι όπως την ήξερα... αλλά πόσο πια να κατέβουν τα καυσαέρια?! Άντε και το φτώχυνα κι άλλο το μείγμα και το φτάσω στο όριο (όχι να πάθει και καμιά ζημιά η μοτοσυκλέτα επειδή είναι αυτοί μλκες) θα πιάσω το 4,5? Με τίποτα λέω εγώ. Και φαντάσου ότι είναι με ρυθμίσεις μαμά το μηχανάκι. Που να κάνω και τις αλχημείες με τα προγράμματα χαρτογράφισης που δίνουν γκάζι :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

A... κάτι νομίζω που έπιασα όπως τα έλεγαν, είναι ότι μηχανάκια από το 1999 και πίσω δεν θα τα ελέγχουν για ρύπους! Αν άκουσα καλά, κάτι τέτοιο μου είπαν, αλλά ειπώθηκε κάτι άλλο μετά πάνω στη κουβέντα και ξεχάστηκα να το διευκρινίσω αυτό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φανταστήτε τι έχει να γίνει με τα παντός είδους καγκουριασμένα παπιά, θα πέσει πολύ γέλιο...:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:_thumbsup:

Θα τα δούμε στην πράξη μιας και τα μηχανάκια πριν του 2000 είναι για ΚΤΕΟ προς το τέλος του έτους...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν περνάει το GS σου στα καυσαέρια εμένα πως πρόκειται να περάσει το δίχρονο τις δεκαετίας 90'? Επίσης, το όριο db στις εξατμίσεις είναι 96db,εμενα όμως το μηχανάκι από ΜΑΜΑ έχει 105db(το γράφει η άδεια) και τώρα έχει αλλαγμένο τελικό, τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση?

Και γι' αυτό είπαν. Αν λέει είσαι 5-6 db πάνω από το όριο, θα σε περνάνε γιατί είδαν ότι μαμά μηχανάκια (κούτα λέμε) πήγαν εκεί και τα μέτρησαν και έβγαλαν στις 4000σαλ περισσότερα ντεσιμπέλ από αυτά που έλεγε η άδεια. (αυτά τα μηχανάκια ήταν επαρχίας βέβαια και πέρασαν κανονικό τακτικό έλεγχο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α... μου το ζύγισαν κιόλας το εργαλείο και το έβγαλαν 248 κιλά έχοντας μέσα κάνα 4λιτρο βενζίνη γιατί μόλις άναψε λαμπάκι + βαλίτσα με κάποια πραγματάκια μέσα όπως αδιάβροχα, γάντια καλοκαιρινά και χειμερινά κτλ) (πάω να ζυγίσω τη βαλίτσα τώρα να δω πόσο είναι) :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δηλαδη εγω χωρις καταλυτες στα τελικα και ελευθερα,με φως απο κερακι που εχουν ολα τα ducati...διαροοες λαδιου....παει...κοπηκα...παντως αν τους πω οτι χαιρωμαι που χανει λαδια γιατι ξερω οτι εχει ακομα τι θα μου πουν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το άλλο που με έκοψαν, ήταν η δέσμη της μεγάλης σκάλας. Μου είπαν ότι χτυπάει χαμηλά και δεξιά. Επίσης η μικρή σκάλα έχει μεγάλο εύρος δέσμης. Τα πάνω κάτω και αριστερά δεξιά ρυθμίζονται τους είπα, αλλά το άλλο που μου λέτε? Πως να το αλλάξω? Αυτό ορίζεται από την λάμπα μου και από το κάτοπτρο. Κάτι που δεν μπορώ εγώ να επέμβω. Η λάμπα είναι κανονική Η1 και δεν έχει γίνει κάποια μετατροπή στα φανάρια!

Το παραπάνω το προσέξατε? Σκεφτείτε λοιπόν τι έχει να γίνει με αυτούς που έχουν τα ψευτοxenon που η δέσμη είναι ψιλοκουκουρούκου. Εδώ με κανονική λάμπα μου είπαν έχω "παράνομο εύρος δέσμης" !!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δηλαδη εγω χωρις καταλυτες στα τελικα και ελευθερα,με φως απο κερακι που εχουν ολα τα ducati...διαροοες λαδιου....παει...κοπηκα...παντως αν τους πω οτι χαιρωμαι που χανει λαδια γιατι ξερω οτι εχει ακομα τι θα μου πουν?

για ποιο λογο να βγαλεις τους καταλυτες?''μπρος στα αλογα τι ειναι ο καρκινος''?

Το παραπάνω το προσέξατε? Σκεφτείτε λοιπόν τι έχει να γίνει με αυτούς που έχουν τα ψευτοxenon που η δέσμη είναι ψιλοκουκουρούκου. Εδώ με κανονική λάμπα μου είπαν έχω "παράνομο εύρος δέσμης" !!!!

μακαρι να τους κοβουν οσους εχουν ψευτοξενον..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτησις:

Σε όλα τα ΚΤΕΟ είναι δωρεάν ή μόνο στα κρατικά;

Με τις Akrapovic που φοράω βέβαια δε βλέπω και πολύ "φως" αλλά τέλος πάντων...

Εγω θα ελεγα να δοκιμασειςι με τις ταπες.

Εγω με τις ταπες παντως νομιζω οτι ειμαι εντος οριων..

Και νομιζω οτι το 950 εχει ξεχωριστο καταλυτη σωστα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΚΤΕΟ θα περνανε ολα τα μηχανακια ανεξαρτητως κυβισμου? κ κατι αλλο: εμενα στην αδεια δεν λεει τιποτα για θορυβο κτλ. ασε που εχω αλλαγμενη εξατμιση γιατι η μαμα ηταν θεοβαρη, κακασχημη κ ζεματαγε...τι γινεται τοτε? καθε ποτε γινεται αυτο? ξερουμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγνώμη ρε παιδιά, είχατε την απαίτηση δηλαδή να πάνε όλα ρολόι; Αφού ο κανόνας είναι το μπάχαλο και η ελλειπής ενημέρωση και η εξαίρεση είναι να πηγαίνουν όλα καλά. Πίκρααααα.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα