Jump to content
ALX™

Πέρασα ΚΤΕΟ το GS και με "έκοψαν"

Recommended Posts

για ποιο λογο να βγαλεις τους καταλυτες?''μπρος στα αλογα τι ειναι ο καρκινος''?

μακαρι να τους κοβουν οσους εχουν ψευτοξενον..

ετσι το πηρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ενδιαφέρουσα ακούγεται η ιστορία με τα ΚΤΕΟ.

Πάντως, ένα συμμάζεμα ο χώρος το χρειαζότανε. Το τι ιδιοκατασκευή επικίνδυνη και για τον αναβάτη και για τους υπόλοιπους κυκλοφορεί εκεί έξω δε λέγεται!

Ακόμα και εδώ ρε παιδιά, μέσα στο φόρουμ έχω φρίξει με αυτά που διαβάζω :crazy: Ξεκινάνε συμφορουμίτες και προβληματίζονται για το Κ.Τ.Ε.Ο. γιατί λέει δεν έχουν σωστά φρένα, λάστιχα, αναρτήσεις, εξατμίσεις, φώτα, προδιαγραφές καυσαερίων, στραβά πλαίσια, στραβές ζάντες, πινακίδες, φλας, κόρνες, καθρέφτες, ασφάλεια, χάνουν λάδια στο δρόμο κτλ κτλ κτλ. Η λίστα είναι ατελείωτη!

Ανεξαρτητως ΚΤΕΟ τέτοια πράγματα ρε παιδιά θέλουν διόρθωση ούτως η άλλως για την ασφάλεια μας πάνω απ’ όλα.

Τώρα σχετικά με τις προδιαγραφές καυσαερίων τι να πω…σίγουρα θα υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια ανάλογα με το είδος του κινητήρα. Κάτι τέτοιο εξάλλου ισχύει και για τα αυτοκίνητα.

+650 !

Αυτο με το πλαισιο ειναι παντως λιγο ηλιθιο.. τι εννοαω :

Σε μια μηχανη μετα απο καποια αγορα οικοπεδου εχει θεμα ο σκελετος , τα τελυταια χρονια αποφασισαν επιτελους να επιτρψουν την αλλαγη πλαισιου , ομως μονο αγορασμενο απο την εδω αντιπροσωπια...

Στην Αμερικη δηλαδη που μπορουν να βαλουν και μεταχειρισμενο πλαισιο ειναι λιγοτερο σωστοι ?

Ενας σκελτος για klx250 εδω ειχε οταν ειχα ρωτησει πριν χρονια κατι σαν 600ευρω , ποσο απλησιαστο , ενω απο μεταχειρισμενα στην Αμερικη εχω βρει κατα καιρους σκελετο ακομα και με $200 , με χαρτια , κανονικα , οχι τιποτα κλεψιμεϊκα .

Τι μ@λακια αυτη με το σκελετο να τον αγοραζεις καινουριο δε μπορω να το καταλαβω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την καλησπερα μου σε ολους.μετα απο πολυ καιρο μπορεσα και ξαναμπηκα στο φορουμ και επεσα πανω σε αυτη την εκπληξη.

Ερωτηση λοιπον και απο εμενα.Που να ξερω τι euro ειναι το hornet του 2005(το οποιο λογω παραεισαγωγης ειναι 2001 στην αδεια) ; Επισεις στην αδεια μου δεν γραφει db για τον θορυβο,αρα παιζει να με κοψουν και με την μαμα εξατμιση ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσύ λογικά είσαι EURO3 με όρια στα 4,5γρ/χιλ

Το EURO2 ήταν από Ιανουάριο του 2000 μέχρι τέλος 2003

Το EURO3 από Ιανουάριο 2004 έως τέλος 2005

To EURO4 από Ιανουάριο του 2006 μέχρι... τώρα νομίζω. Δεν ξέρω αν έχει βγει EURO5 για μοτοσυκλέτες ακόμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσύ λογικά είσαι EURO3 με όρια στα 4,5γρ/χιλ

Το EURO2 ήταν από Ιανουάριο του 2000 μέχρι τέλος 2003

Το EURO3 από Ιανουάριο 2004 έως τέλος 2005

To EURO4 από Ιανουάριο του 2006 μέχρι... τώρα νομίζω. Δεν ξέρω αν έχει βγει EURO5 για μοτοσυκλέτες ακόμα.

Αφου στη αδεια ειναι 2001 δεν θα το μετρησουν σαν euro2 ; Λέω εγω τωρα δε ξερω. Δε νομιζω παντως να βγαζει τοσο λιγους ρυπους το καημενο...

Τροποποιήθηκε από τον Chryssostomos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα,

έτυχε σήμερα να διαβάσω το forum, σχετικά με το κτέο και θεώρησα σωστό να συνδεθώ να σας δώσω ότι πληροφορίες έχω σχετικά με τον τεχνικό έλεγχο δικύκλων.

Καταρχήν δεν ισχύει κάτι ακόμα για τον Ν Αττικής και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση από την Νομαρχεία και το υπουργείο οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Το πρόγραμμα πρόσκλησης, ΠΙΘΑΝΟΝ να αναφέρεται για παλιές μηχανές άνω των 50cc και ίσως άνω των 15 ετών και σιγά-σιγά, σταδιακά, θα φτάσουμε στο κανονικό σύστημα των 4 ετών από την 1η ημερομηνία κυκλοφορίας και έκτοτε ανά 2 χρόνια όπως ακριβώς συμβαίνει τώρα και στα αυτοκίνητα. Δεν γνωρίζουμε αν θα πάνε βάσει της ημερομηνίας 1ης άδειας ή βάσει της πινακίδας κυκλοφορίας όπως γίνεται ήδη σε κάποιους άλλους νομούς. Επειδή δυστυχώς τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν ξαφνικά και να βγει άμμεσα κάποιο πρόγραμμα πρόσκλησης καλό θα ήταν να ενημερώνεστε. Εγώ μόλις έχω κάποια πληροφορία θα την δημοσιεύσω στο forum...

Διάβασα πιο πάνω κάτι σχετικό με τα καυσαέρια. Παρακάτω σας γράφω τα όρια τα οποία πάνε σύμφωνα με την ημερομηνία ταξινόμησης για να γνωρίζετε πόσους ρύπους επιτρέπεται να βγάζει η μηχανή σας. Σημείωση: ο έλεγχος καυσαερίων γίνεται στο ραλαντί και μετριέται ΜΟΝΟ η εκπομπή CO!!! Έχουμε λοιπόν:

Για δίκυκλα οχήματα που έχουν ταξινομηθεί πριν τις 17/6/2003 το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο CO στο ραλαντί είναι 5,4. Για δίκυκλα με ημερομηνία ταξινόμησης μετά τις 17/6/2003 το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο CO στο ραλαντί είναι 4,5. Για όσα δίκυκλα οχήματα έχουν ταξινομηθεί πριν τις 17/6/1999 δεν υπάρχει όριο!!!

Όσον αφορά το θόρυβο. Εκεί υπάρχει μια ανοχή 3dB πάνω από τη στάθμη που γράφει η άδεια. Αν λοιπόν η άδεια γράφει 86dB και μετρηθούν 89dB δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Αν μετρηθούν πάνω από 90dB έχουμε...πρόβλημα! Αν δεν γράφει η άδεια τότε υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου να τα πούμε.

Ελπίζω να σας κατατόπισα σε ορισμένα θέματα. Αν ωστόσο υπάρχει και κάτι άλλο που θέλετε να συζητήσουμε μπορείτε ελεύθερα να επικοινωνήσετε μαζί μου να τα πούμε.

Τέλος θα ήθελα να σας επαληθεύσω ότι η AUTOVISION KTEOHellas όντως πραγματοποιεί στα κέντρα της, στο Περιστέρι και στο Ν. Φάληρο, ΔΩΡΕΑΝ εθελοντικούς ελέγχους, όπως έχει ήδη αναφερθεί σε προηγούμενο post.

Θα χαρούμε πολύ να έρθετε να σας γνωρίσουμε και να σας λύσουμε όλες τις απορίες από κοντά.

Στη διάθεσή σας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δημητρη ντουκατι,δεν γνωριζα οτι την αγορασες ετσι.. :blush2:

κ απο την αλλη,το εθεσα γενικα ως ερωτηση,με αφορμη τη δηλωση σου.. :blush2:

να ευχαριστησω κ εγω τον κυριο που παρεθεσε πληροφοριες για τα κτεο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφου στη αδεια ειναι 2001 δεν θα το μετρησουν σαν euro2 ; Λέω εγω τωρα δε ξερω. Δε νομιζω παντως να βγαζει τοσο λιγους ρυπους το καημενο...

Χμμμ... απ΄ ό,τι βλέπω παρακάτω από τον κύριο που μας διαφώτισε, κι εμένα τελικά το πρόβλημα ήταν με την ...ημερομηνία 1ης αδείας. Εμένα ως γνωστόν το μηχανάκι μου είναι μοντέλο 5ος του 2000, αλλά 1η άδεια έβγαλε 10ο του 2003 αφού τότε το έφερα από Γερμανία.

Άρα βάσει των λεγομένων του παλικαριού πιο κάτω, με κατέταξαν στην κατηγορία μετά τις 17/6/2003 και άρα στο όριο των 4,5γρ/χιλ.

Κανονικά όμως πρέπει να με κατατάξουν στην πιο κάτω κατηγορία γιατί το μηχανάκι μου έχει άλλες προδιαγραφές EURO αφού είναι μοντέλο 2000.

Τα 5,4γρ λοιπόν είναι εύκολο να τα πιάσω με μια μικρή ρύθμιση προς το φτωχότερο στο μείγμα μου, ρυθμίζοντας απλά τις βαλβίδες.

Το 4,5 δεν θα το έπιανα ποτέ, διότι απλά το μηχανάκι μου δεν ήταν κατασκευασμένο να πληρεί εκείνα τα μεταγενέστερα όρια. Αυτό μάλλον πρέπει να το κοιτάξουν τα ΚΤΕΟ για τα μηχανάκια εισαγωγής που έχουν βγάλει άδεια πολύ πιο μετά από την πραγματική κυκλοφορίας τους.

Καλησπέρα,

έτυχε σήμερα να διαβάσω το forum, σχετικά με το κτέο και θεώρησα σωστό να συνδεθώ να σας δώσω ότι πληροφορίες έχω σχετικά με τον τεχνικό έλεγχο δικύκλων.

Καταρχήν δεν ισχύει κάτι ακόμα για τον Ν Αττικής..........

............

......................

Θα χαρούμε πολύ να έρθετε να σας γνωρίσουμε και να σας λύσουμε όλες τις απορίες από κοντά.

Στη διάθεσή σας.

Να ΄σαι καλά φίλε για την διαφώτιση. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κάθησα να ασχοληθώ με το θέμα αλλά δεν... γιούρο 2 - 3 και κλάιν μάιν...

θα φερθώ σαν γνήσιος έλληνας

θα ΄δωσω ένα 100άρικο και θα ξεμπερδέψω!!! :mB_kalo_e::lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δημητρη ντουκατι,δεν γνωριζα οτι την αγορασες ετσι.. :blush2:

κ απο την αλλη,το εθεσα γενικα ως ερωτηση,με αφορμη τη δηλωση σου.. :blush2:

να ευχαριστησω κ εγω τον κυριο που παρεθεσε πληροφοριες για τα κτεο..

την αγορασα ετσι και τελικα μου αρεσε...οκ εχω και τις μαμα της remus αλλα πιστευω οτι οταν ερθει η προσκληση δεν θα κατσω να αλλαξω εξατμισεις....τα φωτα ειβαι πιο αθλια και απο glx...σε ολα τα ντουκατι...μακαρι να ειχα σαν του αλεξ...κανω ταξιδια μερικες φορες βραδυ και κανω τον σταυρο μου...αλλα ισος επειδη εχει ολο το πακετο αυτο να μου αρεσει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ ALX

Πραγματικά έχεις πέσει στην περίπτωση...Εσύ θα μετρηθείς βάση της έγκρισης τύπου που έχει πάρει η μηχανή σου. Δυστυχώς πολλές μηχανές θα έχουν το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου. Σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν όσοι το ξέρουν ότι ανήκουν σε άλλη κατηγορία από αυτή που προκύπτει από την ημερομηνία της ταξινόμησης να το γνωστοποιούν στον ελεγκτή πριν τον έλεγχο.

Σε ευχαριστώ πάντως που αναφέρεις την περίπτωση σου διότι ο τεχνικός έλεγχος δικύκλων είναι κάτι καινούργιο για όλους. Για αυτό και εμείς προσπαθούμε με κάθε τρόπο να αποκτήσουμε τεχνογνωσία (για αυτό και τα κτέο μας είναι στελεχωμένα και από μηχανικούς δικύκλων) και εμπειρία ώστε να προλάβουμε τα κενά στη νομοθεσία και να μην ταλαιπωρηθεί αργότερα ο ιδιοκτήτης του οχήματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

xenon??

αγορινα ολοι οι μαστορες μου εχουν δωσει εγγρηση...ολοι οι γνωστες και οι παθοντες με αποτρεπτουν...

α)για τα ρευματα της μηχανης,imobilaizer ktl

β)για το μη σωστο αποτελεσμα που σου δινουν...

για να φτιαξω σωστα ζινον ειναι να παρω καινουριο φαναρι,επενδυση με μαυρη σιλικονη και 2 προτζεκτορες....οπου τα ρευματα δεν τα διορθωνω...και ακριβο και μη αξιοπιστο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και στο δικο μου ειναι μπερδεμα αφου η αδεια εχει ημερομηνια προγενεστερη απο αυτη της κυκλοφοριας.Ελληνικες κομπινες.Η μηχανη ηρθε ελλαδα πριν παρει εγκριση τυπου στην ελλαδα εξου και το αλλαλουμ.αν με περασουν βαση χαρτιων παω στα 5,4.εχει καλως ετσι περναμε.αν με περασουν συμφωνα με την ηλικια της μηχανης εχουμε θεμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω απο που βρηκανε και βαλανε τα ορια CO που αναφερουνε (μαλλον καποιοι χαρτογιακαδες του μεταφορων μεταφερανε αυτουσιες ημερομηνιες απο ντιρεκτιβες της ΕΕ τις οποιες οι κατασκευαστες υιοθετησαν αρκετα αργοτερα), αλλα ειδικα για τα Vstrom DL-650 που ξερω τα

2004-5 (K4-K5) ειναι EURO2 αρα το οριο CO πρεπει να ειναι <5,5

τα 2006 (Κ6) και μετα ειναι EURO3.

καθε μοντελο ερχοταν στην Ελλαδα γυρω στα μεσα τελη καλοκαιριου του ιδιου ετους π.χ. το K6 ιουλιο 2006 και μετα, ασε βεβαια ποτε πωληθηκε.

Και οπως ειπαν και καποιοι παραπανω, το να βαζεις οριο εκπομπης με βαση την ημερομηνια πρωτης αδειας (και οχι την ημερομηνια κατασκευης-προδιαγραφες κατασκευης) ειναι τελειως αυθαιρετο. Αλλα θα μου πειτε ολη η Ελλαδα αυθαιρετη ειναι...

Τροποποιήθηκε από τον furious99

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

......

Εσύ θα μετρηθείς βάση της έγκρισης τύπου που έχει πάρει η μηχανή σου. Δυστυχώς πολλές μηχανές θα έχουν το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου. Σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν όσοι το ξέρουν ότι ανήκουν σε άλλη κατηγορία από αυτή που προκύπτει από την ημερομηνία της ταξινόμησης να το γνωστοποιούν στον ελεγκτή πριν τον έλεγχο.

....

Σε ευχαριστούμε φίλε μου για τις πολύτιμς πληροφορίες που παραθέτεις.

Για το θέμα της διαφορετικής ημερομηνίας της πρώτης άδειας στην Ελλάδα σε σχέση με το έτος κατασκευής της μηχανής η οποία έχει έρθει ως μεταχειρισμένη εισαγωγή πράγματι θα έχει πολύ κόσμος θέμα (ανήκω και εγώ σε αυτή την κατηγορία, μοντέλο 2001, πρώτη άδεια στην Ελλάδα 2005).

Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδειχθεί η πραγματική ηλικία της μηχανής ο οποίος να γίνεται αποδεκτός απο τα ΚΤΕΟ πέρα από την προφορική ενημέρωση από τον ιδιοκτήτη (η οποία μπορεί να αμφισβητηθεί).

Έχω υπόψη πράγματα όπως αριθμούς πλαισίου / κινητήρα σε σχέση με δεδομένα από τις εταιρείες για τη χρονολογία τους για παράδειγμα. Θα είναι όμως κάτι τέτοιο αποδεκτό ως αποδεικτικό στοιχείο ?

Σε ευχαριστώ εκ των προταίρων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω θα ελεγα να δοκιμασειςι με τις ταπες.

Εγω με τις ταπες παντως νομιζω οτι ειμαι εντος οριων..

Και νομιζω οτι το 950 εχει ξεχωριστο καταλυτη σωστα;

Με τις τάπες το έχω έτσι και αλλιώς...

Χωρίς αυτές δεν αντέχεται με τίποτε για κάθε μέρα.

Όσο για τον ξεχωριστό καταλύτη δεν έχω κάτι υπόψη μου, το μόνο που ξέρω είναι ότι έχουν ένα σύστημα, το SLS, για να καίνε τα καυσαέρια παραπάνω και να μειώνονται οι ρύποι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το θέμα της διαφορετικής ημερομηνίας της πρώτης άδειας στην Ελλάδα σε σχέση με το έτος κατασκευής της μηχανής η οποία έχει έρθει ως μεταχειρισμένη εισαγωγή πράγματι θα έχει πολύ κόσμος θέμα (ανήκω και εγώ σε αυτή την κατηγορία, μοντέλο 2001, πρώτη άδεια στην Ελλάδα 2005).

Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδειχθεί η πραγματική ηλικία της μηχανής ο οποίος να γίνεται αποδεκτός απο τα ΚΤΕΟ πέρα από την προφορική ενημέρωση από τον ιδιοκτήτη (η οποία μπορεί να αμφισβητηθεί).

Έχω υπόψη πράγματα όπως αριθμούς πλαισίου / κινητήρα σε σχέση με δεδομένα από τις εταιρείες για τη χρονολογία τους για παράδειγμα. Θα είναι όμως κάτι τέτοιο αποδεκτό ως αποδεικτικό στοιχείο ?

Από ότι ξέρω πάντως και εγώ, υπάρχει όντως πίνακας που αντιστοιχεί τον αριθμό πλαισίου με τη χρονιά παραγωγής της μηχανής. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό ο πίνακας παρέχεται από αναγνωρισμένη (και καλά) αρχή και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν μπούσουλας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα σε όποιο κομμάτι της μοτοσυκλέτας κοιτάξεις γράφει '00 (του 2000) :)

Θένκια

Θα τσεκάρω αν τα Σχιστομάτια είναι τόσο σχολαστικά όσο οι Γότθοι :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα σε όποιο κομμάτι της μοτοσυκλέτας κοιτάξεις γράφει '00 (του 2000) :)

Μπερδεύεσαι ρε Αλέξανδρε... το "00" δεν είναι από το "2000" αλλά είναι η βαθμολογία που πήρε! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακόμα δεν γνωρίζουμε με ποιόν τρόπο θα γίνεται αποδεκτή η πραγματική ηλικία της μηχανής. Θα γίνει σχετικό ερώτημα στο υπουργείο πάντως διότι υπάρχει εμφανές κενό στη νομοθεσία. Μέχρι να βγει ωστόσο πρόγραμμα πρόσκλησης δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Όταν θα βγει πρόγραμμα και επειδή θα βγει και η τροχαία να σημειώσει παραβάσεις για κτέο ή για καυσαέρια, καλό θα ήταν να προμηθευτείς από την αντιπροσωπεία κάποια βεβαίωση που να δηλώνει επίσημα την πραγματική ηλικία της μηχανής σου μαζί με την κατηγορία EURO που ανήκει, ώστε αν σε ελέγχξουν στο δρόμο, τυχαία, (αν γίνει ποτέ έλεγχος) να μετρήσουν τους ρύπους με βάση την δήλωση που θα έχεις και όχι με βάση της ημερομηνίας που αναγράφεται στην άδεια. Το πρόβλημα λίγο πολύ δεν θα είναι τη μέρα που θα μετρηθεί η μηχανή σου στο κτέο διότι εκεί με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο (manual κατασκευαστή, έγκριση τύπου, επικοινωνία με αντιπροσωπεία, κλπ) θα βρούμε σε ποιά κατηγορία ανήκει η μηχανή σου. Σίγουρα και η τροχαία θα είναι ενήμερη αλλά καλό θα ήταν να έχεις κάποιο χαρτί να τους διευκολύνεις....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από ότι ξέρω πάντως και εγώ, υπάρχει όντως πίνακας που αντιστοιχεί τον αριθμό πλαισίου με τη χρονιά παραγωγής της μηχανής. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό ο πίνακας παρέχεται από αναγνωρισμένη (και καλά) αρχή και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν μπούσουλας.

Αυτό που λες ισχύει. Είναι το 11ο γράμμα (συνήθως μπορεί να είναι και ψηφίο) που αντιστοιχούν στη χρονιά παραγωγής του δικύκλου. Ωστόσο όμως οι πίνακες αυτοί δεν αποτελούν επίσημη πηγή και άρα δεν μπορούμε να τους λάβουμε υπόψην...

Τροποποιήθηκε από τον AUTOVISION KTEOHellas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα