Jump to content
hideto

Ενασχόληση με Πολεμικές Τέχνες

Recommended Posts

Ασχολείστε με πολεμικές τέχνες? Αν ναι, με ποιες.

Πείτε μας λίγα λόγια..

Επειδή έγινε η αρχή σε άσχετο topic, το μεταφέρω εδώ και κανω την αρχή.

Μικρός εκανα Shotokan Karate. Περίπου 5 χρόνια, μέχρι το Γυμνάσιο. Μετά το παράτησα λόγω διαβάσματος κι απόστασης (πήγαινα απο Αγ. Δημήτριο μέχρι Βικτωρια, στον Sensei Ootake, με συγκοινωνίες). Ομολογώ οτι και η βαρεμάρα της εφηβείας έπαιξε τον ρόλο της.. :blush2: .

Τα τελευταία 2 χρόνια κάνω Aikido στην Μεταμόρφωση στο Mushindokan.

Το έψαχνα αρκετά το θέμα και κατέληξα οτι το Aikido ήταν κάτι που θα μου άρεσε (και θα μου ταίριαζε). Προς το παρόν, δεν με έχει διαψεύσει. Είναι τρομέρα έξυπνο και εγκεφαλικό αλλά και πολύ απαιτητικό για να πείς οτι το "κατέχεις". Όπως όλες οι πολεμικές τέχνες εξάλλου, ΠΑΝΤΑ μαθαίνεις.

Πολύ σημαντικό ρόλο σε οποιαδήποτε σχολή παίζουν οι εκπαιδευτές, οι οποιοι διαμορφώνουν τη σύνθεση των μαθητών. Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει καλο κλίμα σε ενα dojo. Δυστυχώς υπάρχουν κακές εξαιρέσεις..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ έκανα για καμιά 8-9 χρόνια καράτε και κικ-μποξινγκ.... Με το που σταμάτησα πήρε ο διά@λ@ς την ζυγαριά.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καρατε οταν ημουν δημοτικο και πριν κανα μηνα ξαναρχισα kick boxing (αν και ο δασκαλος ειναι μεγαλος νιντζα και μας κανει και κατι κινησεις μαι ται και καρατε) να ξαναμπω σε φορμα γιατι το ειχα παραμελησει πολυ το σωμα μου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ γνωρίζω Καράτε, Τζούντο, και πολλές άλλες Γιαπωνέζικες λέξεις.......... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μικρος εκανα 2 χρονια Kick Boxing, το σταματησα αρχισα γυμναστηριο και ξανααρχισα το kick πριν 2 χρονια..

Ομως παλι παυση γιατι τραυματισα την επιγονατιδα μια εβδομαδα πριν τους αγωνες και εδω και κανα μηνα κανω φυσικοθεραπειες..

Τροποποιήθηκε από τον anotherface

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ Kick boxing βλέπω. Μας αρέσει το ξυλίκι :bruce_h4h:

Εγώ γνωρίζω Καράτε, Τζούντο, και πολλές άλλες Γιαπωνέζικες λέξεις.......... :P

..Honda, Hamamatsu .. :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολάάάά χρόνια kick boxing και για μια διετία περίπου tae kwon do και αυτοάμυνα. Χάρη σε αυτά έγινα, εν μέρη, το ήρεμο, πράο και συγκροτημένο άτομο που είμαι σήμερα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

'Εχω κάνει 10 χρόνια wado-ryu, δυστυχώς λόγω έλειψης χρόνου και χρήματος έχω πολύ καιρό να

ασχοληθώ... αν και έχω πάει σποραδικά όποτε ήμουν άνεργος τελευταία, την φόρμα δεν την

ξαναβρίσκεις σε 6 μήνες....

Hideto ίσως έχει τύχει να βρεθούμε κάποια στιγμή στο ίδιο σημείο, ήταν πολλές διοργανώσεις που

πετύχαινα τον κύριο Οτάκε και άλλα μέλη του shotokan.

Τροποποιήθηκε από τον Ίκαρος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασχολούμαι πολλά χρόνια με διάφορα, τα τελευταία με Pekiti Tirsia Kali και Amok Combatives.

Πολύ σημαντικό ρόλο σε οποιαδήποτε σχολή παίζουν οι εκπαιδευτές, οι οποιοι διαμορφώνουν τη σύνθεση των μαθητών. Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει καλο κλίμα σε ενα dojo. Δυστυχώς υπάρχουν κακές εξαιρέσεις..

Δυστυχώς οι εξαιρέσεις είναι οι καλοί εκπαιδευτές. Η πλειοψηφία είναι πολύ κάτω του μετρίου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έκανα Aikido 3 χρόνια στο Πανελλήνιο με το Matt Teale (γιατρός στο επάγγελμα).

Τώρα το Dojo είναι στο Κολωνό και το καλό είναι πως όλα τα παιδιά εκεί είναι παρέα.

Έχω κρατήσει φιλίες με πολλούς από κει.

Παρακολουθώ τη ροή των σεμιναρίων και ζηλεύω που δε πάω.

Δυστυχώς μια κακιά στιγμή με τραυμάτισε αρκετά στον αυχένα και αποφάσισα να σταματήσω.

Φέτος που με τρώει ο κώλος μου να ξαναπάω μου πέφτει μακρυά και σίγουρα δε θα προλαβαίνω, τώρα με το παιδί.

Πολύ καλή εκγύμναση και απαιτητική.

Τω καιρώ εκείνο ένοιωθα το κορμί ν'ανταποκρίνεται και μεγάλη ευεξία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο γυμνάσιο είχα κάνει μαθήματα τζούντο, στο πανεπιστήμιο κλασσικό μπόξ (σταμάτησα λόγω δουλειάς και αφεντικού), το οποίο ξανά ξεκίνησα πρίν κάνα δίμηνο χωρίς να ανέβω ρινγκ ακόμα :blush2:

Κάπου χάνω τη σπλήνα, κάπου τον ώμο, θα επανέλθω που θα πάει... :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Hideto ίσως έχει τύχει να βρεθούμε κάποια στιγμή στο ίδιο σημείο, ήταν πολλές διοργανώσεις που

πετύχαινα τον κύριο Οτάκε και άλλα μέλη του shotokan.

Ίσως σε κάποιο σεμινάριο?

Σταμάτησα να πηγαίνω γύρω στα 1992-93. Ημουν απο τους μικρούς της σχολής (που έκαναν μάθημα με τους προχωρημένους). Αν θυμάσαι εναν μικρό με ασιατικά χαρακτηριστικά, εγώ ήμουν :ph34r: .

Δυστυχώς οι εξαιρέσεις είναι οι καλοί εκπαιδευτές. Η πλειοψηφία είναι πολύ κάτω του μετρίου.

Και το χειρότερο είναι οι σχολες που μαζέυουν κόσμο που θέλουν απλά να παίξουν ξύλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

4 χρονια seidokaikan karate (το ιδιο με kyokushin) παραλληλα με kick box στο φοιτητιλικι μου.

Μετα 1 χρονο Brazilian Ziu Zitsu και τωρα με τις αφραγγιες μου εχω περιοριστει σε γυμναστηριο γιατι 2 χρονια τωρα το παρακανα με το αραλικι :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ίσως σε κάποιο σεμινάριο?

Σταμάτησα να πηγαίνω γύρω στα 1992-93. Ημουν απο τους μικρούς της σχολής (που έκαναν μάθημα με τους προχωρημένους). Αν θυμάσαι εναν μικρό με ασιατικά χαρακτηριστικά, εγώ ήμουν :ph34r: .

Παίζει, δεν είμαι σίγουρος γιατί πάνε πολλά χρόνια (εγώ είχα ξεκινήσει το 88-89)

Τροποποιήθηκε από τον Ίκαρος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάνα 4μηνο Muay Thai με έναν κολλητό!Είχαμε μπει και σε ρίνγκ οι δυό μας και επειδή είμασταν και οι 2 βαρέων βαρών, 100 φεύγα κιλά τα είδαμε όλα!Πλάκα είχε όμως! Μετά τα παράτησα και τώρα αν κάτσει φάση σκέφτομαι να αρχίσω μποξ αν βρω κάπου κοντά στο Βύρωνα που να βολεύει με ωράρια κτλ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάνα 4μηνο Muay Thai με έναν κολλητό!Είχαμε μπει και σε ρίνγκ οι δυό μας και επειδή είμασταν και οι 2 βαρέων βαρών, 100 φεύγα κιλά τα είδαμε όλα!Πλάκα είχε όμως! Μετά τα παράτησα και τώρα αν κάτσει φάση σκέφτομαι να αρχίσω μποξ αν βρω κάπου κοντά στο Βύρωνα που να βολεύει με ωράρια κτλ

Εχω να σου προτεινω 2 σχολες..

π.μ αν ενδοιαφερεσαι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ έκανα για καμιά 8-9 χρόνια καράτε και κικ-μποξινγκ.... Με το που σταμάτησα πήρε ο διά@λ@ς την ζυγαριά.....

Τι παιδί είσαι εσύ....φωτογράφος...μηχανόβιος....κοινωνικός σχολιαστής....τώρα και martial artist....πια τυχερή θα σε πάρει....

1,88 110 κιλά και 8 χρόνια πολεμικές....να σε προσέχομεν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι παιδί είσαι εσύ....φωτογράφος...μηχανόβιος....κοινωνικός σχολιαστής....τώρα και martial artist....πια τυχερή θα σε πάρει....

1,88 110 κιλά και 8 χρόνια πολεμικές....να σε προσέχομεν

128 κιλά....

Με ταϊζουν καλά...

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λάθος πολεμικές διάλεξες....έπρεπε να κάνεις.....σούμο

Άμα συνεχίσω έτσι θα σε φτάσω...αλλά εγώ είμαι κοντός και θα το πάρω σε ύψος....

Τροποποιήθηκε από τον makisp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ βάζουμε το βιογραφικό μας αγαπητέ Γιάννη;....χεχεχε

Λοιπόν, κάτσε να θυμηθώ τώρα.....

Από τα 15 ως και τα 17 μου ασχολήθηκα με πυγμαχία, όποιος γνωρίζει περί Ε.Α.Π. στην Πάτρα θα ξέρει για τι μιλάω. Εκεί έφαγα πάρα πολύ ξύλο και καταπιέστηκα αφάνταστα για να μπορέσω να φέρω το βάρος μου σε "λογικά" πλαίσια...ήμουν πάντοτε γεματούλης, τι να κάνουμε..

Στα 17 μου, άρχισα να γλυκοκοιτάζω το καράτε και γράφτηκα συντόμως σε μια σχολή κοντά στο σπίτι μου, αλλά, στα τελειώματα των 17 χρόνων μου, έφυγα από την Ελλάδα και στο εξωτερικό, καταπιάστηκα με το shotokan karate, το οποίο συνέχισα για πολλά χρόνια (12) και ασχολήθηκα και αγωνιστικά. Παράλληλα, περί τα 4 χρόνια δούλεψα και στο Ju-Jitsu (το λάτρεψα), θέλοντας να εμπλουτίσω την βαλίτσα των εμπειριών μου, ως προς την αυτοάμυνα σώμα με σώμα, ενώ ταυτόχρονα έκανα και κάποιες επιδρομές σε άλλα γυμναστήρια, κάνοντας προπονήσεις με παιδιά από άλλους χώρους, όπως το Muay Thai και το Kick Boxing. Έχοντας πλέον φτάσει το επίπεδο του 3ου νταν στο καράτε και έχοντας ήδη και έναν τίτλο εκπαιδευτή (όχι δάσκαλου) στο shotokan, έχοντας συμμετάσχει σε διάφορα stages ευρωπαϊκά, από διάσημους δασκάλους του είδους και έχοντας λάβει μέρος σε διάφορα excibitions, είχα είδη επιστρέψει Ελλάδα και έκανα τακτικά προπονήσεις και εδώ.

Εγκατέλειψα ξαφνικά!

Οι λόγοι, 2, ο πρώτος ασυνεννοησίας με τους εδώ προύχοντες των ομοσπονδιών, που το μόνο που μου ζητούσαν συνεχώς ήταν χρήματα.....και ο δεύτερος φυσικά και πάλι οικονομικός, μιας και τα έξοδα για τα γυμναστήρια δεν μπορούσα να τα αντέξω κάθε μήνα.

Πλέον, βρίσκομαι με καμιά 20αριά κιλά περισσότερα και γυμνάζομαι μόνος μου, όπως μπορώ, ίσα ίσα για να βαστάω ένα επίπεδο, τακτικά όμως, αλλά στην ζωή μου έχω άλλες προτεραιότητες και ενδιαφέροντα τώρα.

Οι πολεμικές τέχνες όμως ήταν και είναι μέσα στο πετσί μου και προσπαθώ, στον βαθμό που μπορώ, να μην εξαλειφθεί τελείως, αυτό που εγώ θεωρώ "τρόπο ζωής".

Ευχαριστώ,

για αυτόγραφα, στείλτε pm......χαχαχα :wallbash:

Τροποποιήθηκε από τον GkS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λάθος πολεμικές διάλεξες....έπρεπε να κάνεις.....σούμο

Άμα συνεχίσω έτσι θα σε φτάσω...αλλά εγώ είμαι κοντός και θα το πάρω σε ύψος....

:D Χεχε. Καλό!

Από τα 15 ως και τα 17 μου ασχολήθηκα με πυγμαχία, όποιος γνωρίζει περί Ε.Α.Π. στην Πάτρα θα ξέρει για τι μιλάω. Εκεί έφαγα πάρα πολύ ξύλο και καταπιέστηκα αφάνταστα για να μπορέσω να φέρω το βάρος μου σε "λογικά" πλαίσια...ήμουν πάντοτε γεματούλης, τι να κάνουμε..

Στα 17 μου, άρχισα να γλυκοκοιτάζω το καράτε και γράφτηκα συντόμως σε μια σχολή κοντά στο σπίτι μου, αλλά, στα τελειώματα των 17 χρόνων μου, έφυγα από την Ελλάδα και στο εξωτερικό, καταπιάστηκα με το shotokan karate, το οποίο συνέχισα για πολλά χρόνια (12) και ασχολήθηκα και αγωνιστικά. Παράλληλα, περί τα 4 χρόνια δούλεψα και στο Ju-Jitsu (το λάτρεψα), θέλοντας να εμπλουτίσω την βαλίτσα των εμπειριών μου, ως προς την αυτοάμυνα σώμα με σώμα, ενώ ταυτόχρονα έκανα και κάποιες επιδρομές σε άλλα γυμναστήρια, κάνοντας προπονήσεις με παιδιά από άλλους χώρους, όπως το Muay Thai και το Kick Boxing. Έχοντας πλέον φτάσει το επίπεδο του 3ου νταν στο καράτε και έχοντας ήδη και έναν τίτλο εκπαιδευτή (όχι δάσκαλου) στο shotokan, έχοντας συμμετάσχει σε διάφορα stages ευρωπαϊκά, από διάσημους δασκάλους του είδους και έχοντας λάβει μέρος σε διάφορα excibitions, είχα είδη επιστρέψει Ελλάδα και έκανα τακτικά προπονήσεις και εδώ.

Τι λες ρε Γιώργη. Δεν μου τα'χες πεί όλα..

Ωραίος! Κρίμα όμως που τ'αφησες.

Νομίζω είναι καιρός να το ξαναδείς το θέμα.

Υ.Γ. Σε παρακαλώ στείλε μου ένα αυτογραφο σε αφίσα. Απο την μια να έχει τον Τσακ Νόρις κι απο την άλλη τον GkS :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι λες ρε Γιώργη. Δεν μου τα'χες πεί όλα..

Ωραίος! Κρίμα όμως που τ'αφησες.

Νομίζω είναι καιρός να το ξαναδείς το θέμα.

Υ.Γ. Σε παρακαλώ στείλε μου ένα αυτογραφο σε αφίσα. Απο την μια να έχει τον Τσακ Νόρις κι απο την άλλη τον GkS :P

Κοίτα, το δοκίμασα, αλλά είναι δύσκολο, τώρα στα 34 μου να προσπαθήσω να αφοσιωθώ πάλι σε καθημερινές προπονήσεις και "απαιτήσεις" που έχει και πραγματικά το λέω, ποτέ δεν θα πήγαινα σε ένα γυμναστήριο, έτσι για τη πλάκα μου...για εμένα, ή δουλεύεις εκεί που πας, ή άστο καλύτερα....

Όταν λεω δουλεύεις, δεν εννοώ να πας να σπας κόκκαλα, μη με παρεξηγήσουν οι πιτσιρικάδες, εννοώ να βελτιώνεις σταθερά τον εαυτό σου, τεχνικά, ψυχικά και σωματικά.

Υ.Γ- Τον ρώτησα τον Τσάκ, λέει κάτι θα γίνει για τη φώτο.....χαχαχα :_innocent:

Τροποποιήθηκε από τον GkS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγώ μικρός (γυμνάσιο νομίζω) έκανα καράτε για περίπου 3 χρόνια. Καλός ήμουν και καλά τα πήγαινα αλλά μετά έμπλεξα με τα μηχανάκια και τα παράτησα :P Πάντως επειδή που και που στο σπίτι μου αρέσει να εξασκούμε, θυμάμαι ακόμα σχεδόν όλες τις κινήσεις που είχα μάθει. Βέβαια δεν υπάρχει η ευλυγισία του τότε, αλλά την παλεύω κουτσά στραβά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, αμέ! Την πιο διάσημη. Ξύλο με τα αδέλφια μου.

Τωρα που γέρασα βέβαια είπα να παω στα μαλακά και είμαι ανάμεσα σε Krav Maga και Kung Fu Panda 2. :ph34r:

Βαριά βαριά καμιά Yoga, για να μάθω την σταση του πελαργού που το έχω αποθημένο. Karate kid και έτσι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα