Jump to content
kazzax

Πετρέλαιο κίνησης vs θέρμανσης

Recommended Posts

Πολύ παλιά μέχρι και το 1992 υπήρχε στα πρατήρια το φωτιστικό και το θέρμανσης.

Μιλάς για την Κηροζίνη νομίζω που δεν είναι ντήζελ αλλά μεταξύ βενζίνας και ντήζελ σαν κλάσμα, νομίζω. Έχω γεννήτρια που παίρνει με βενζίνα και μόλις ζεσταθεί τη γυρίζεις σε κηροζίνη.

Να σου επισημάνω πως τα πετρελαιοκίνητα καίνε και φυτικά έλαια, σπορέλαια, και υπολοίματα από το τηγάνι. Φτάνει να φτάσει το ιξώδες τους κοντά σε αυτό του diesel προσθέτοντας απλά ένα καπάκι από τον κατάλληλο διαλύτη.

Κανονικά θέλεις σύστημα προθέρμανσης με επιπλέον ντεπόζιτο και εγκατάσταση αντίστοιχη του υγραερίου αλλά δεν ξέρω σε πόσα χιλιοστά του δευτερολέπτου σπάει η αντλία υψηλής αν κάτι πάει στραβά και βρεθεί με παχύρευστο καύσιμο (πχ πρέπει στο σβήσιμο να γυρίζει σε ντήζελ και να δουλέψει αρκετά για να καθαρίσει από το θερμασμένο λάδι που θα χοντρύνει κρυούμενο).

Ριψοκίνδυνη πατέντα, χρήσιμη όπως και το γκάζι για όσους κάνουν πολλά χλμ

Τώρα τι βατράχια θα πιάνει η παγίδα μικροσωματιδίων και αν θα περνάει μετά ΚΤΕΟ δεν το ξέρω.

Τροποποιήθηκε από τον Mi_ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το θέρμανσης από όσο ξέρω έχει περισσότερο θείο το οποίο διαβρώνει αργά αλλά σταθερά εκ των έσω τα μηχανολογικά των νέας τεχνολογίας ντήζελ κινητήρων. Η αποκατάσταση των βλαβών κοστίζει πανάκριβα γι'αυτό βλέπουμε να κυκλοφορούν πολλά "ντουμάνια" (λόγω της χρήσης νοθευμενου ντήζελ αλλά αδυναμίας συντήρησης).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε νομιζω οτι μπορει το θερμανσης να μπει σε κινητηρες, το αντιθετο ναι, δηλ να βαλεις αντι για θερμανσης κινησης στον καυστηρα.....

αυτο νομιζω το κανανε στο στρατοπεδο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά ξέρω 2 περιπτώσεις. Ο ένας έχει κάνει 80000χλμ κι ο άλλος 40000χλμ και δεν έχει κάνει κιχ κανένας κινητήρας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά ξέρω 2 περιπτώσεις. Ο ένας έχει κάνει 80000χλμ κι ο άλλος 40000χλμ και δεν έχει κάνει κιχ κανένας κινητήρας.

Σε ανηφόρα τους έχουν δει από πίσω ; :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το θερμανσης σκοτωνει αργα και σταθερα το οχημα, ειναι μεσα στα σκουπιδια,

σε νεας τεχνολογιας ντιζελ θα κανει ζημια αλλα τα παλια τι καταλαβουν?

το θερμανσης επισης ειναι πετρελαιο με μικροτερα ποσοστα λαδιου γιαυτο αν φουλαρεις 1λιτρο λαδι/φουλαρισμα.

Τροποποιήθηκε από τον giannis_9

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το προβλημα της αποφυγης φορολογησης λυθηκε με την εξισωση των φορων προς τα πανω στο πετρελαιο κινησης και θερμανσης (συμπαρασυρει και το φυσικο αεριο), αλλα αποκτησαμε αλλο προβλημα,

οτι θα το δαγκωνουμε απο το κρυο και οτι δε θα μεινει οχι δασος αλλα ουτε δεντρο...

Τροποποιήθηκε από τον furious99

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεθάβω αυτό το πόστ για να πω το εξής μιας και πλέον έχω tdi αυτοκίνητο. Δεν ξέρω τι παίζει με την νομοθεσία , άλλα .....

Εκτός και αν μιλάμε για κάνα στάγιερ του στρατού ή κάνα τρακτέρ toy 1943 στο χωριό που σπέρνει σταλόνι, ΑΝ ΈΧΕΙΣ TDI ΜΕ COMMON RAIL ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΤΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΙΝΗΣΗΣ. Καί άκου γιατί φίλε τσαμπατζή Έλληνα ( απευθύνομε καλοπροαίρετα σε όποιον δεν γνωρίζει για να τον γλιτώσω από χιλιάδες ευρώ)

Το λέω για να σόσω το χ/ψ φουκαρά που θα προτιμήσει να γλιτώσει μερικά ευρώ το γέμισμα και εντελη να πληρώσει απο 3000-6000 ευρώ για επισκευές... Ω ΝΑΙ ! 

Λοιπόν, τα παλιότερα παιτρελαιοκίνητα δεν είχαν απετιτηκά συστήματα έκχυσης καυσίμου. Πλέον τα κόμον ρέιλ έχουν τρόμπες πίεσης που δίνουν από 1600bar μέχρι 1900bar+ σε έναν σωλήνα που απο αυτόν τον σωλήνα τροφοδοτούνται όλα τα μπέκ τα οποία πιεζοηλεκτρικά ανοίγουν και κλίνουν για να ψεκάσουν... O τρόπος που η τρόμπα ανεβάζει τις πιέσεις τόσο πολύ είναι με ένα σύστημα με πιστόνι που παίρνει κίνηση από τον ιμάντα το οποίο έχει ανοχές τις τάξης δεκάτων των χιλιοστών, είναι απίστευτα ευέστητη και θέλει ποιό πολύ καλοπίηση και από γκόμενα και δέν κάνω πλάκα  ... και το μόνο που αποτρέπει το να καταστραφεί η τρόμπα που κοστίζει 4500 ευρώ είναι το ίδιο το πετρέλαιο που λυπένει την τρόμπα με τα ιδικά αντιτριβηκά που έχει μέσα άλλα και το πετραίλεο εκ φύσεως είναι λιπαντικό. Τί χαλάει την τρόμπα? νερά,βρομιές, κακό πετρέλαιο και οτιδήποτε εκτώς απο καθαρότατο και ποιοτηκότατο παιτρέλεο ΚΙΝΙΣΗΣ....

Όμως σήμερα εν έτη τέρματα 2017 τα tdi είναι όλα common rail και απαιτούν καθαρό και ποιοτικό πετρέλαιο. Θα μου πούνε πολλοί, ρε Ηρακλή ξέθαψες ένα θέμα του 2012... παιδιά χθες κυριολεκτικά μπλέχτηκα σε συζήτηση για το αν συμφέρει να βάλει ο τύπος πετρέλαιο θέρμανσης στο ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ του tdi common rail (cr). Είχε 20.000 ευρώ για νέο αμάξι αλλα τσιγκουνευόταν τα λίγα ευρώ αννα γέμησμα..... με γιά του με καμάρι του δέν δίνω πάνω απο 4 μήνες ζωής στο αμαξάκι του.

Είναι σοβαρός λόγος κάποιος να μην πάρει πετραιλεάκι εάν δεν είναι διαθέσιμος να αγοράζει το καλύτερο και ακριβότερο παιτρέλο για το αμάξι του. Οχι απλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ να βάλει κάποιος παιτρέλεο θέρμανσης στο diesel του, εδώ όλοι εμείς με τα πετρέλαια τρέμουμε κάθε φορά που βάζουμε παιτρέλεο μήπω χαλάσει με το καιρό η τρόμπα και τα μπέκ.... 

με λίγα λόγια, αν κάποιος βάλει θέρμανσης σε λιγότερο από χρόνο θα πάρει τρόμπα υψηλής στο χέρι του τέστην 4500 και τα 4 μπέκ 650 το ένα κάντε λογαριασμό, και αν θες το κεφάλι σου ήσυχο καθαρισμό τεποζήτου , αλλαγή όλης της γραμής μέχρι το φίλτρο, αλλαγή και το φίλτρο και καθαρησμό το κόμμον ρέιλ. Δηλαδή άν αρχίσει η τρόμπα και κάνει μεταλικά σαρίδια τότε αυτό περναέι οπουδηποτε αγγήζει το πετρέλαιο.... αρα φανταστήτε ζημιά... και όλα αυτά απο μή επαρκή λοίπανση της υπερεβεστητης τρόμπας του κόμον ρέιλ. 

Εδώ τρέμω εγώ που βάζω ΑΠΟΚΛΗΣΤΗΚΑ πρίνιουμ κάυσημα απο σέλ και λοιπά, εσείς που βάζεται θέρμανσης πώς κημάστε τα βράδια. Δέν κάνετε οικονομία έτσι θα καταστρέψετε το αυτοκίνητο σας.... Εδω στα σάιτ του εξωτερικού γήνετε χαμούλης με άτομα που ανχόνονται επιδή δέν κάνανε εξαέρωση στο φίλτρο μετά απο αλλαγή και πείζετε θέμα επιδή πέρασε λίγος αέρας να γίνεται πρόβλημα μακοπρόθεμσα..... και πολοί μάστορες και άλλοι μαζί με εμένα δεν οδηγάμε κάν όταν έχουμε ρεζέρβα... φανταστήτε το λάθος κάυσημο στο τεπόζητο....

Για κανα αστείο να βάλετα βενζίνη σε tdi cr μήν το σκευτήτε κάν.... μπορέι να βγεί κανας διάολος απο το αμάξι και να σας τραβήξει σε τίποτα κολάσεις και με έναν επρώσοπο της vw  να σας κάνει βασανιστήρια... ( θα το χαλάσετε το εργαλείο 101%)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γειά σου ρε @hraklis! Χαίρομαι που σε βλέπω να ξαναγράφεις αλλά όπως πάντα είσαι τρομολάγνος.

Τα όσα είπες σχετικά με τη λειτουργεία των ντίζελ είναι σε γενικές γραμμές σωστά.

Στο θέμα τώρα. Ξεκινάμε από το ότι να φουλάρεις με θέρμανσης απαγορεύεται και είναι παράνομος τόσο ο αγοραστής όσο και ο πωλητής.

Αν όμως κάποιος βάλει πετρέλαιο θέρμανσης ανόθευτο δεν υπάρχει πρόβλημα και εξηγώ.

Όλα τα πετρέλαια που παράγονται στα διυλιστήρια είναι ίδια. Πριν φορτωθούν στα βυτία τότε χρωματίζονται για να μπορεί να γίνει έλεγχος ως προς το πού καταλήγουν. Πχ το θέρμανσης κόκκινο, του στρατού ανοιχτό πράσινο, της Shell, της ΒP κλπ με άλλο χρώμα. Έτσι όταν πάει ο ελεγκτής σε κάποιο βενζινάδικο και δει πράσινο πετρέλαιο σημαίνει ότι ο βενζινάς καβάτζωσε πετρέλαιο του στρατού.

Το πρόβλημα ξεκινάει από τη στιγμή που θα αρχίσει η νοθεία. Στο θέρμανσης αγαπημένη συνταγή είναι η προσθήκη παραφίνης. Θυμάμαι μικρός που καίγαμε σόμπα και όταν πέφταμε σε νοθευμένη παρτίδα έσκαγε μέσα και έτρεμε το τζαμάκι της.

Γενικά παίζει πολύ νοθεία στο πετρέλαιο. Συν τη μούργα των δεξαμενών, συν το ποσοστό κακής ποιότητας βιοντίζελ που προσθέτουν, όλα αυτά επιβαρύνουν τους κινητήρες, με αποτέλεσμα μακροχρόνια να διμηουργούνται προβλήματα στο σύστημα τροφοδοσίας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιός @hraklis ευχαριστούμε για τες πλεροφορίες. 

Πάντως η κυριότερη διαφορά μεταξύ πετρελαίου θέρμανσης και κίνησης είναι η περιεκτικότητα σε θείο. Το θέρμανσης έχεις τουλάχιστον 10 φορές περισσότερο. 

Επίσης, νομίζω ότι το λιγότερο που θα σε νοιάξει είναι η αντλία πετρελαίου και τα μπεκ. Θα την έχουν ακούσει ήδη πολύ νωρίτερα πολλά περισσότερα εξαρτήματα. :tooth: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ΓιωργοςΤΤ Να είσαι καλά φίλε μου, είχαμε ένα άσημο ατύχημα, αλλα πλέον είμαστε καλά και γράφουμε ξανά. Μακάρι να είχα μηχανή να έγραφα και για μοτο αλλα δέν έχω (πρως το παρόν). 

Είμαι τρομολάγνος, ισχίει... αλλα μαρέσει ναμε υπερβολικός για να αποτρέψω τα χειρώτερα κια πάντα για καλό σκοπό.... Δέν θα ένιωθα καλά να έλεγα ότι εντάξη βάλε θέρμανσης δεν τρέχει και τίποτα ή μπορει να χαλάσει αλλα σιγά το πράμα και λοιπά.... Οχι .... όταν παίζουμε με χιλιάρικα ευρώ δέν θέλω να το διακινδυνεύω... αφού με λογική και ορθολογική σκέψη οι περισσότεροι δέν προβήματήζονται καθόλου, το πάω με την κλασσική μέθοδο του φόβου μπάς και απο τα 100 πιάσουν μερικοί τα 10 και λίγο έτσι ας πούμε αλάξουν κάποιες κακιές συνήθειες.

Ισχίουν αυτά που λές με τα χρώματα και λοιπά, αλλά...

Η λογική σε αυτά που λέω είναι άλλη... Για να με καταλάβουν όσοι διαβάζουν.... Ακόμα και να έρθει κάποιος να μου πεί και να μου ορκιστεί οτι αυτό το τάδε πετρέλαιο θέρμανσης συμορφόνετε απόλυτα με τα πρότηπα 55 κετανίων και λύπανσης εκείνου του πετρελαίου κίνησης και ακόμα και να τον δώ να το βάζει στο δικό του αμάξι των 100.000 ευρώ και ακόμα και μετά απο 12 μήνες να του δουλεύει ακόμα ρολόι και και πάλι θα προτημήσω να πληρώσω, 1,3 του ευρώ για να βάλω το ποιό καλό πρίμιουμ πατρέλειο εκεί έξω.... και ο λόγος δέν είναι μόνο το ζουμί ότι δηλάδή θα προκαλέσω ζημιά στο σύστημα τροφοδοσίας μόνο, είναι και ότι θέλω το μάξι μου να δουλέψει τέλεια για 15 χρόννια ακόμα και όντας και τελιωμανής χάνω τον ύπνο μου με την σκέψη ότι προκαλώ ζημιά ο ίδιος στο αυτοκίνητο και ιδηκά μακροχρόννια.... 1000 φορές να χαλάσει στα μπάμ παρά να περιμένω χρόννια πότε θα τα τινάξει με βράδυα ολόκληρα να χάνω τον ύπνο μου επιδή ακούω μοτερικους ήχους και φοβάμε οτι μπορέι να είναι η τρόμπα και τα λοιπά...

Το θέμα είναι να έχουμε όσον το δυνατόν λιγότερα στο κεφάλι μας... δηλαδή ας βάζουμε έστω πετραίλεο κίνησης και ας έχουμε μόονο τον φόβο και τοο άνχος να βρούμε το λιγότερο νοθευμένο κάυσημο....(γιατι ανόθευτο δεν παίζει να ειπάρχει)

Πάντος ξαναλέω ότι η τρόμπα είναι πολύ ευέσθητη... είναι τόσο ευέσθητη που η μαμα vw αναφέρει ότι ακόμα και 5% βενζίνη μέσα στο πετραίλεο είναι ικανή να προκαλέσει βλάβη... και ξαναλέω ότι άμα ξεράσει ρινήσματα η τρόμπα και μολήνει το σύστημ τροφοδοσίας άντε γειά καλήτερα πέτα το... Αυτά δεν μου επιτρέπουν μήν είμαι τρομγμένος και να μήν μεταφέρω τον τρόμο μου σε όποιον βάζεο θέρμανσης ή οτιδήποτε.... άν βέβαι κάποιος έχει τόσα λευτά και χρόννοι για το αμάξι οκ...

@hayabusas

Γειά σου ρε φίλε! Δέν είναι και μικρή διαφορά το θείο..... είναι ότι ποιο σημαντικό το ποσοστό του με την λύπανση..... Για να κατάβεις, άν αφήσεις τον κκινητήρα στεγνό απο λάδεια.... και στεγνο απο πετραίλεο και θεωρητηκά πάρει μπός το αμάηξι πρώτα θα τερματήσει η τρόμπα και μετα τα πιστόνι και λοιπά..... είνια παιδιά πολύ ευέστητη θα τ ολέω με κάθε ευκαιρία.... απλά πιάστε στζήτηση με οποιονδήποτε ταξιτζή που να έχει tdi me common rail να δήτε αυτοί που εξαρτάτε το ψωμάκι τους απο το αυτοκίνητο να δήτε αυτοί πόσο τρομαγμένοι είναι.... 

Οτι θα είναι η τρόμπα και τα μπέκ τελευταία στην ανυσηχία σου μήν το λές.... 4500 η τρόμπα και 650 το κάθε μπέκ δηλαδή 4χ650= 2600 και βάλε καθαρησμό τεποζήτου και γραμμές και φίλτρο και το ένα και το άλλο πάμε σε πολλά χιλιάρηκα... τόσο δέν κάνει ούτε το αυτοκίνητο ολόκληρο..... γενηκά ο ντίσελ κινητήρας δέν είναι τόσο ευέσθητος όσο ο βενζήνης...... αλλα το σύτημα τροφοδοσίας  common rail είναι πολύ ευέσθητο....... Εγώ πρωσοπηκά άν μία μέρα πάθει κάτι απλά θα το πάρω και τα το πετάξω στο γκεμο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

3 πράγματα κάνω σε diesel 10ετιας και ποτε δεν ειχα θεμα,περαν οτι μολις το πηρα του αλλαξα μπεκ,dpf κτλπ.

1ον

Παιρνω πετρέλαιο σε μπετόνια και πάντα τα φιλτράρω με ενα απλο διχτάκι.Η μούργκα-τα φίκια- η γλίτσα που βγάζει δε περιγράφεται.Και ειναι το καλό απο το κοχύλι.

2ον

Εχω βάλει και κεραμικά φίλτρα στο αμαξι.Αλλαγη ανα 30κ.

Γύρω στο 300αρι στοιχιζουν.

diesel_diplo.jpg

3ον σε καθε γεμισμα ενα κάπακι καθαριστικο του εμποριου.

Με αυτά τα 3 έχω 0 μαυρο καπνο απο πίσω,ειτε στις 1,5ρπμ ειτε στις 5000ρπμ και εναν καθαρο τουλάχιστον οσο μπορώ κινητηρα.

Θεωρώ πως αν δεν ηταν βιοντιζελ,θα ηταν αρκετα καθαροτερα τα πραγματα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη για να καταλάβω.  Εσυ @-TRANE- πας στο βενζιναδικο,  βαζεις σε μπιτονια και μετα το αδειαζεις στο αυτοκινητο σου; 

Αν ναι,  τι να πω.  Χαρα στο κουραγιο σας μερικοί 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οχι ακριβώς έτσι,αλλά ναι.

Εχει μια διαδικασια αλλά πλεον το εχω συνηθησει.

Και πάντα ετοιμαζω ποσοτητες.

Δε κάνω μεταγγιση καθε φορα ενα μπετονι κτλπ.

Κανω μια φορα 300λτ και μου κραταει καμια 50 μερες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

300 λίτρα / 50 ημέρες = 2190 λίτρα / έτος.

Με κατανάλωση 5 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα (δεν ξέρω αν είναι ρεαλιστική τιμή)  αυτό μας κάνει 109.500 χιλιόμετρα το χρόνο:ohmy::ohmy::ohmy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γράψε λάθος,ηταν λιγο βιαστικος ο υπολογισμος.:P

~550κμ τη βδομάδα,εντος πόλης.

Συνήθως καθε σάββατο φουλάρω.

1 Τεπόζιτο/βδομαδα. Νμζ 45λτ χωράει :P Ποτέ μου δεν υπολόγισα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@-TRANE-

μπράβο φίλε μου. Καλά κάνεις... ναι είσαι λίγο υπερβολικός όπως εγώ αλλα εσύ θα κάνεις 1.000.000 χλμ έτσι χωρίς προβλήματα. Τα κεραμικά πού τα έχεις βάλει ακριβώς? πρίν ή μετα τα φίλτρο? δέν πεύτει η πίεση απο την τρόμπα ανάβασηςμέχρι την υψηλής έτσι? 

Εντάξη άν βλέπεις με το μάτι σου βρομιές στο πετρέλαιο τί να πώ αν έχουμ φτάσει μόνο εκεί.... άλαξε βενζινάδικο φίλε ... δέν πρέπει να βρήσκεις μέσα στο περέλαιο τέτοια πράματα εδώ μιλάμε για ουσίες σε μικροσκοπικό επίπεδο..... που κάνουν ζημιά και αν κάνουν αυ΄τα ζημιά σκέψου αυτά που βλέπει το μάτι... θεέ μου... με αυτά που ακούω με βλέπω πρίν το γεμήσω να πίνω ένα ποτηράκι για να σιγουρέυομαι οτι είναι καλό...

κατα την γνώμη μου ΜΗΝ βάζεις πρόσθετα στο πετρέλαιο σε κάθε γέμησμα... δέν κάνει καλό... για μένα καθόλου δέν πρέπει άν βάζεις καλό πετρέλαιο.... άν θές ντέ και καλά βάζε ανα 50.000 χλμ ένα μπουκαλάκι ή όπως λένε οι οδηγίες στο προιόν.... Αυτά έχουν καθαρηστηκά έχουν και καλά ουσίες που καθαρήζουν το σύστημα τροφοδοσίας... εγώ σε τέτοια μαγικά φίλτρα μετά απο ψάξημο ΔΕΝ τα πιστέυω... πιστέυω όμος στην μακροπρόθεσμη σηντήρηση με καλό πετρέλαιο....

εμένα το αμάξι μου έχει 130.000 χλμ και δέν έχει μπεί ποτέ καθαρηστηκό ή κάι ιδιέτερο και κάπνα ούτε κατα διάνια και το μοτέρ ακούγετε ποιό σμούθ και απο βούτηρο πάνω σε ζεστό μαχέρι.....

Πάντως να σου πώ την αλήθεια... αυτό με τα μπιτόνια έχει κια ένα κακό... το πετρέλαιο δέν είναι βενζίνη... και μολήνετε έυκολα ... όσο περίεργο κα ιαν ακούγετε το πετρέλαιο είανι σαν το ψωμί... όταν είναι φρεύκο γαμάει και όταν μπαγιατήζει που μπαγιατήζει αρχίζει κα ιδέν αποδήδει... σην του ότι όσο μένει μαζευει μούχλα και βρία..... τα τεπόζητα του βενζινάδικου είναι ιδικά φτιαγμένα και αεροστεγή και δέν μένει το πετρέλαιο για κερό εκει μέσα ....

@estebahn

περι καταναλώσεων... εμένα ο 1.6 tdi cr κινητήρας με 130σταθερά με cruise control έκαψα 5.3 ανα 100, με δρόμο κατα το πλήστον ανηφορίσιο.... πιστέυω το 4,8 με 5 είναι εφηκτό με 110 χλμ την ωρα σε ίσιο δρόμο μπορεέι και καλήτερα.... το χειρώτερο που έχω δεί είναι 7 λίτρ ανα 100 με 160-180 σταθερά για ώρα.....

@-TRANE-

μία μικρή συμβουλή επίσης άν και πιστεύω θα το ξέρεις... μίας και άλαξες το dpf σου, και για όσουν δέν ξέρουν τα ορίτζιναλ κάνουν 2000 με 3000 ευρώ ανάλογα το μοντέλο και τα καλά ιμιτασιον κανα 800ρι, καλήτερα μιάς και το οδηγάς εντός πόλης, και η πόλη είναι ο θάνατος το ντίσελ και ιδηκά του dpf  κράτα στροφές καμια φορά με 2ρα ανάμεσα σε 3500 και 3000 για να το κρατάς καθαρό.....

εντιτ: και επίσης @-TRANE- το βιοντίζελ δέν ξέρω απο πού κάποιος μπορεί να το προμηθευτεί, πάντος γενικά βιοντήζελ ένα ποσοστό ειπάρχει μέσα σε όλα τα πετρέλαια λόγο νομοθεσίας και δέν ξέρω γιατί αυτή η σαχλαμάρα... το βιοντίζελ τα νέα κόμον ρέιλ ντιζελ δέν τα πέρνουν απαγορεύετε και το λέει απο το μάνουλ μέχρι κα ιπίσω απο την τάπα του τεποζήτου.... καθαρό βιοντίζελ πιάνει μούχλα βρία μέχρι και λατάρα φαραό....

Τροποποιήθηκε από τον hraklis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικα εσεις με τα ντιζελ εχετε περισσοτερα προβληματα απο εμας με τα TSI, χαχαχαχαχ....

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω 2 ντιζελ αυτοκινητα,ενα PUNTO 2006 μοντ.με220000km και ενα CORSA 2011 μοντ. με150000km.Και τα δυο αγοραστηκαν καινουργια.Δυο πραγματα θα πω.ΠΡΩΤΟΝ,οποιος βαζει θερμανσης σε αυτοκινητο ειναι ΜΑΛΑΚΑΣ.ΔΕΥΤΕΡΟΝ, οι μεγαλες πιεσεις και θερμοκρασιες σε συνδιασμο με το βιοντιζελ προκαλουν φθορες που απο ενα σημειο και μετα γινονται μη αναστρεψιμες και πρεπει να αλλαχθουν τα ακροφυσια των μπεκ ψεκασμου στο common rail._

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος hraklis έγραψε:

αν κάνουν αυ΄τα ζημιά σκέψου αυτά που βλέπει το μάτι... θεέ μου...

Πόσο δίκιο έχεις φίλε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

που να δειτε καινουριο τρακτερ με ζελατινες 50-60κ ευρω να του βαζει "κοκκινο" πετρελαιο για οικονομια...

ρε δε παλευεται με τιποτα ο ελληνας λεμε. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Τελικα εσεις με τα ντιζελ εχετε περισσοτερα προβληματα απο εμας με τα TSI, χαχαχαχαχ....

Πες το ψέματα .... καλύτερα να φοβαμε μην μου σπάσει το μοτέρ στο tsi παρά να χαλάσει η τρόμπα και τα μπεκ στο diesel δεν το λέω καθόλου ειρωνικά....

πριν 5 ώρες, το μέλος makis fotakidis έγραψε:

Εχω 2 ντιζελ αυτοκινητα,ενα PUNTO 2006 μοντ.με220000km και ενα CORSA 2011 μοντ. με150000km.Και τα δυο αγοραστηκαν καινουργια.Δυο πραγματα θα πω.ΠΡΩΤΟΝ,οποιος βαζει θερμανσης σε αυτοκινητο ειναι ΜΑΛΑΚΑΣ.ΔΕΥΤΕΡΟΝ, οι μεγαλες πιεσεις και θερμοκρασιες σε συνδιασμο με το βιοντιζελ προκαλουν φθορες που απο ενα σημειο και μετα γινονται μη αναστρεψιμες και πρεπει να αλλαχθουν τα ακροφυσια των μπεκ ψεκασμου στο common rail._

+1 τα νέα αυτοκίνητα έχουν αυτοκολητακι NO BIODIESEL μάλλον εκεί στην vw οι κακοί Γερμανοί δεν ξέρουν και δεν ξέρουν και δεν ξέρουν και μπλα μπλα μπλα. Ο θείος του μπατζανακη μου στο χωριό βάζει βιοντίζελ και το εργαλείο οργώνει.... πφφφφφφ. Έχω βαρεθεί με κάτι τέτοιες εξυπνάδες. 

πριν 1 ώρα, το μέλος noodles έγραψε:

που να δειτε καινουριο τρακτερ με ζελατινες 50-60κ ευρω να του βαζει "κοκκινο" πετρελαιο για οικονομια...

ρε δε παλευεται με τιποτα ο ελληνας λεμε. 

Ο Έλληνας φίλε μου έχει τα ποιο τελευταία γκατζετ τεχνολογίας ξέρει τι είναι το 4k HDR και έχει 5 drone αλλά στο tdi passat του θα βάλει πετρέλαιο βιοντίζελ με σπασμένα γυαλιά γιατί "το έκανε και ένας γνωστός και δεν έπαθε τίποτα" . Έχω αρχίσει και στεναχωριέμαι με όλα αυτά. Εγώ μαλλον πρεπει να ειμαι καραβλαχος Ανθέλληνας  που ακολουθώ αυτό που λέει ο γερμανός για το αυτοκίνητο που παράγει και δεν ακούω τον σοφό μπαρμπα Ελληναρά....

Πριν μάθω για τα ντίζελ και τι εστί common rail και λοιπά Παιδιά άκουσα από άνθρωπο με tdi cr που το πούλαγε να λέει περήφανα ότι είναι το ποιο καλοσυντηρημενο εκεί έξω.. όταν ρώτησα γιατί μου είπε ότι κάνει ότι του λέει στα σερβις ο ξάδερφος του που είναι μέγιστος μάστορας.... ότι τι δηλαδή ξαναροτω... βάζω κάθε 10.000 χλμ μέσα 1 λίτρο καλαμποκέλαιο στο ντεπόζιτο! Εδώ λέμε λίγο βιοντίζελ κάνει ζημιά και ο άλλος βάζει μέσα καλαμποκέλαιο!

Αν έχουμε φτάσει να έχουμε μαστοριά που να λένε τέτοια φανταστείτε. Μου θυμίζει αυτά που άκουγα περί ναυθαλινης στο παπάκι και μαλακιες τέτοιες βγαλμένες από τα 80's.... εύχομαι να είχα χώρο και εργαλεία να κάνω μόνος μου τα πάντα στο αυτοκίνητο όπως έκανα με τα μηχανάκια μου αλλά το αμάξι δεν είναι μηχανάκι δυστυχώς .....

Τροποποιήθηκε από τον hraklis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος hraklis έγραψε:

Πες το ψέματα .... καλύτερα να φοβαμε μην μου σπάσει το μοτέρ στο tsi παρά να χαλάσει η τρόμπα και τα μπεκ στο diesel δεν το λέω καθόλου ειρωνικά....

Χωρις πλακα, και γω για TDI κοιτουσα αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη στο καυσιμο, το πρωτο πραμα που εψαξα οταν πηρα την αποφαση ηταν για κομπλε μεταχειρισμενο μοτερ TSI.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Χωρις πλακα, και γω για TDI κοιτουσα αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη στο καυσιμο, το πρωτο πραμα που εψαξα οταν πηρα την αποφαση ηταν για κομπλε μεταχειρισμενο μοτερ TSI.

εν το μεταξύ, τις προάλλες φουλάρω με vpower diesel από ένα shell εταιρικό Εδώ Αθήνα, και με δευτέρα στο σασμάν που πάντα σχεδόν έχω power steering και ανάβει απο esp απο την ροπή, τίπτοα καθόλου ψόφιο...λέω ρε πούστη τί έγινε τώρα.... και πάω ταξίδι πύργο ηλείας.... Ε! σας διαβεβαιώ όσο είχα μέσα το εν λόγο κάυσημο είχα ένα αμάξι εσθητά ποιό ψώφιο.... με το που ξαναφουλάρω πάλι απο εταιρικό σέλ απο τα μέροι αυτά, τσακ! όλη η ροπή ήρθε πίσω ! με δευτέρα το αμάξι μου σπίνιαρε απο ροπή.... Αυτό το πετρέλαιο καλό οικονομικό και λοιπά ... αλλ αν δεν είναι καλό δεν τραβάει το αμάξι... με την βενζινη δέν το καταάβαινεις αλαλ με το πετρέλαιο αν δέν είναι καλό το καταλαβένεις αμέσος ρε παιδί μου! Μηλάμε σαν να μήν ήθελε η τουρμπίνα μου να ανοίξει και μετά με το άλλο γέμησμα ήταν το κάτι άλλο.... και αυ΄το το έχω ξαναπάθει... πήρα καλώδιο vagcom μέτρισα τα πάντα σε διαγράμματα ... maf, map, common rail fuel pressure, injection quantity και αβάνς τα πάντα όλα δουλεύουν ρολογάκι... αρα το κάυσιμο ήταν.... όταν θα αλλάξω φίλτρο πετρελάιου ξανά στο αμάξι θα το κόψω με τροχό να δώ τί μπορεί να έχει μαζέψει μέσα.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα