Jump to content
ALX™

Ζώνη μέσης. Αυτό που πολλοί αγνοούν.

Recommended Posts

... (και απορώ που υπάρχει τόσος κόσμος ανημέρωτος)...

Οπως πάντα, τα γραφόμενά σου, Αλέξανδρε, είναι μοτοσυκλετιστικής ουσίας.

Αλλά ο κόσμος είναι ανΕΝημέρωτος (χωρίς ενημέρωση), όχι ανημέρωτος.

Αν και έτσι "ανήμερους" που μας έχουν καταντήσει, ίσως τελικά να έχει βάση και το "ανημέρωτος" :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και έτσι "ανήμερους" που μας έχουν καταντήσει, ίσως τελικά να έχει βάση και το "ανημέρωτος" :P

Φούλ της εξαγρίωσης μιλάμε!!! :devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ σωστός ο ALX. Μια ερώτηση μόνο, εγώ έχω κροκόδειλο που μπαίνει μέσα σε ειδική θύκη στο μπουφάν. Μπορω να συνδοιάσω και μια ζώνη με αυτόν ή θα πατάει το ένα πάνω στο άλλο? Θα μου πεις ανάλογα, λέω μήπως το έχει δοκιμάσει κανείς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω για ζωνη ειμαι. Μαλιστα προχτες σκεφτομουν να παω Σινδο να δω τι υπαρχει.

Παχυσαρκια και ον-οφ ειναι θανατηφορος συνδυασμος για τη σπονδυλικη στηλη γενικοτερα.

Και εγω τα εχω και τα δυο.

Ευχαριστουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ σωστός ο ALX. Μια ερώτηση μόνο, εγώ έχω κροκόδειλο που μπαίνει μέσα σε ειδική θύκη στο μπουφάν. Μπορω να συνδοιάσω και μια ζώνη με αυτόν ή θα πατάει το ένα πάνω στο άλλο? Θα μου πεις ανάλογα, λέω μήπως το έχει δοκιμάσει κανείς...

Ναι... είναι πρόβλημα αυτό. Βρίσκει το ένα πάνω στο άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίο τόπικ! Συμφωνώ φυσικά. την δικιά μου ωραιότατη ζωνούλα την έχασα στο περσινό 36ωρο κάπου πριν τα Γιάννενα πάνω στο βουνό (αν θυμάμαι καλά μέσα στην κούραση μου) όταν σε μια στάση απο την κούραση και το σκοτάδι κάπου την ξέχασα!!

Παρακαλείται άμα την έχει βρει κάποιος θα λάβει αμοιβή γιατί μου έχει λείψει.. :grin:

Αλλά μάλλον θα την έφαγαν τίποτα τσοπανόσκυλα εκεί επάνω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΑLX πολλά συγχαρητήρια!

Μια απορία (πέρα από τη γνωστή χρησιμότητα του «κροκόδειλου»):

οι παρακάτω ζώνες μέσης (φωτό) φοριούνται και στο εντούρο?

dainese2012wave23.jpgdainesewaveblack7006003.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω εχω τις δυο δεξιες dainese που φαινονται στις φοτο. Και οι δυο ειναι εκπληκτικοι κροκοδειλοι, και ο μικρος και ο μεγαλος. Και οι δυο εκ των πραγματων, παιζουν και το ρολο ζωνης υποστηριξης, αφου ειναι αρθρωτες και δενουν και οι δυο με ελαστικους ιμαντες velcro. Κατ εμε η ζωνη ειναι απαραιτητη, και απο πλευρας υποστηριξης αλλα και απο πλευρας προστασιας. Φυσικα αυτες που συνδυαζουν και τα δυο (οπως αυτες της dainese στις φοτο αλλα και αλλες ισοτιμες αλλων εταιριων) ειναι αισθητα πιο ακριβες, ομως αξιζουν καθε σεντ.

Γνωμη μου: Μη τσιγκουνευεστε τα λεφτα στον εξοπλισμο προστασιας. Προσφατως, μετα απο αρκετο καιρο οικονομιας απεκτησα και το JACKET%20WAVE%20V%201-2-3%20NECK.png

Ακομα και ο αυτοσκοπος να ειναι η ανεση, και αυτη ειναι προστασια. Κουρασμενος αναβατης, ειναι νευρικος αναβατης, και νευρικος αναβατης ειναι επικινδυνος αναβατης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mια σημαντική παρατήρηση μόνο:

Θεωρώ πως η λανθασμένη και "αποκλειστική" χρήση της ζώνης, δεν κάνει καλό. Η χρήση της ζώνης πρέπει ΠΑΝΤΑ να συνοδεύευται και από ασκήσεις ενδυνάμωσης της μέσης. Δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να επαναπαυόμαστε στην ύπαρξη της ζώνης και να αφήνουμε τη στήριξη του σώματός μας αποκλειστικά σε αυτήν, καθώς έτσι γίνεται πολύ αδύναμη η μέση μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω κι'εγω ζωνη μεσης την οποια την ειχα παρει απο το Μοτομαρκετ για 20€. Την θεωρω πολυ καλη μιας και στηριζει τη μεση, τη ζεσταινει και ταυτοχρονα την κραταει ξεκουραστη για περισσοτερη ωρα. ΑΛΛΑ δεν την φοραω μιας και δυσκολευει τις κινησεις της μεσης οταν παμε γρηγορες βολτες με στροφιλικια κτλ Δεν μπορεις να κανεις το κλασσικο "σπασιμο" της μεσης βγαζοντας σωμα με αποτελεσμα να σε κουραζει αμεσως (περα απο το σπασιμο νευρων οτι δεν μπορεις να στριψεις). Εν τελει κατεληξα να την φοραω μονο οταν εχω να διανυσω μεγαλες αποστασεις με μπολικες ευθειες. Αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι ενα πολυ χρησιμο αξεσουαρ και δεν πανε χαμενα τα λεφτα της.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ, για να λέω την αλήθεια, δεν φόρεσα ποτέ μου ζώνη, όσα χρόνια οδηγώ μοτοσικλέτα, δεν ένιωσα ποτέ μου ούτε καν την ανάγκη. Όμως, πρέπει να πω ότι από τα 14 μου, δεν μπορώ να θυμηθώ εποχή που να μην γυμνάζω τους κοιλιακούς/ ραχιαίους μου, γενικά μεγάλωσα μια ζωή με την νοοτροπία της άσκησης και τώρα που είμαι για τα καλά στα 34 μου, βλέπω πολύ τα θετικά αυτής.

Γενικά, μπορώ να έχω και σακίδιο στην πλάτη, για πολλά χιλιόμετρα φορτωμένος (θυμάστε Μέτσοβο) και δεν την ακούω καν....

Όμως!

Παρ'ότι μου είχε κάνει εντύπωση η μόνιμη χρήση της ζώνης από τον ALX στο ταξίδι τότε, μπορώ να πω ότι τον κατάλαβα αμέσως, όταν οδηγώντας το σκούτερ του πατέρα μου (SYM200), όπου η θέση οδήγησης/αναρτήσεις κτλ δεν έχουν καμία σχέση με το fazer και πέρασα από τον κωλόδρομο του Ριου (οι πατρινοί γνωρίζουν), που είναι σαν τρίφτης για τυρί, σαν σεληνιακό τοπίο, σαν γαμώ το κερατό τους!, ένιωσα όλους τους κραδασμούς, την κάθε δόνηση, τον κάθε χτύπο της ρόδας, να ανεβοκατεβαίνει στην σπονδυλική μου στήλη....και φυσικά τα είδα όλα....

Τα συμπεράσματά του, ο καθένας, μπορεί άνετα να τα βγάλει νομίζω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μεση μου δεν με ενωχλησε ποτέ.

Παντα ειχαν θεμα τα μαλακά μορια.....................................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η διαφορά στην χρήση ή όχι ζώνης μέσης είναι χρονική.............

Το πρωι καταλαβαίνεις την διαφορά ! :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έχω μια απορία! το μπουφάν μου (dainese nector) έχει προστασία μέχρι την ουρίτσα της μέσης. στο κατάστημα που το πήρα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάρω ζώνη μέσης (οκ πές απο πτώση προστατεύει) αλλά στήριξη στην μέση προσφέρει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έχω μια απορία! το μπουφάν μου (dainese nector) έχει προστασία μέχρι την ουρίτσα της μέσης. στο κατάστημα που το πήρα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάρω ζώνη μέσης (οκ πές απο πτώση προστατεύει) αλλά στήριξη στην μέση προσφέρει?

Το μπουφανάκι σου Pit φέρει ολοκληρο "κροκόδειλο", σωστά ? Αν ναι, σκοπος αυτού είναι η γενικότερη προστασία της σπονδυλικής σου στήλης, ζώνη πάλι θα χρειαστείς, δεν ξέρω τώρα το κατά πόσο θα κουμπώνει βέβαια πάνω σου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σωστά! απο αυχένα μέχρι κάτω! και εγώ αυτή την απορία είχα σε περίπτωση ζώνης αν θα μπορεί να μπεί χωρίς να με ενοχλεί αφού υπάρχει ήδη όλο αυτό εκεί πίσω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σωστά! απο αυχένα μέχρι κάτω! και εγώ αυτή την απορία είχα σε περίπτωση ζώνης αν θα μπορεί να μπεί χωρίς να με ενοχλεί αφού υπάρχει ήδη όλο αυτό εκεί πίσω!

Kοίτα, πιστευω πως μια λεπτή μπορεί να μπει χωρίς να σε κουράσει/ενοχλήσει... :_thumbsup:

Εγώ π.χ έχω αυτήν εδώ :

Πίσω

Nierengurt-DAINESE-Belt-Tiger-schwarz-Groesse-M.jpg

εμπρός

204fc8f4-a39a-4f50-a26c-3dc806a29abb.jpg

τιμή : 24-25 ευρώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ειναι μακρυ και φτανει μεχρι την ουριτσα και δενεται με ελαστικη ζωνη στη μεση, τοτε ναι προσφερει και προστασια και στηριξη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πανε πολλα χρονια που ειχα παρει το ''κοκκαλο'' = προστατευτικο πλατης (που περνει το μπουφαν) της Dainese. Καταλαβα την χρηση του οταν απεκτησα

πριν απο δυο χρονια ενα διατριτο μπουφαν και ταξιδεψα με αυτο πολλα χλμ (ταξιδι στην Ιταλια, μεγαλες διαδρομες εδω Ελλαδα), τοτε λοιπον ειδα οτι ΔΕΝ μπορω

να κανω ευκολα πανω απο 500χλμ χωρις να παιξει κουραση στο σωμα, με αποτελεσμα να οδηγω αρκετα κουρασμενος, ενω σε αντιθεση με το μπουφαν που εχει

το ''κοκκαλο'' μπορω να κανω ακομη και 1000χλμ σε μια μερα...πραγματικα η διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ....βοηθαει παρα παρα πολυ στην σωστη θεση

του σωματος πανω στην μοτοσυκλετα...δοκιμαστε το εαν κανετε πολλα χλμ...συν βεβαια οτι ειναι πολυ πολυ μεγαλη προστασια για τον αυχενα, μιλαω για αυτα που

ειναι μεγαλα και πιανουν την πλατη, οχι αυτα που ειναι μονο μεσης και χαμηλα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ χρήσιμο το ποστ!Και εγώ πάντα φοράω ζώνη οταν είμαι εκτός πόλης,αλλά για να πω την αμαρτία μου...έχω την ζώνη απο τα lidl και μέχρι στιγμής με εξυπηρετεί πολύ καλά... :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια ζώνη μέσης, κατά πόσο δυσκολεύει τις κινήσεις του σώματος εκτός μηχανής;

πρέπει να βγαίνει μόλις κατεβαίνεις από την μηχανή ή στις διάφορες στάσεις μπορείς να συνεχίζεις να την φοράς χωρίς να σε περιορίζει σημαντικά;

Δυσκολεύει πολύ στο περπάτημα ή κυρίως στα καθίσματα που κάνει το σώμα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια ζώνη μέσης, κατά πόσο δυσκολεύει τις κινήσεις του σώματος εκτός μηχανής;

πρέπει να βγαίνει μόλις κατεβαίνεις από την μηχανή ή στις διάφορες στάσεις μπορείς να συνεχίζεις να την φοράς χωρίς να σε περιορίζει σημαντικά;

Δυσκολεύει πολύ στο περπάτημα ή κυρίως στα καθίσματα που κάνει το σώμα;

Καθόλου θα έλεγα, βέβαια, ρόλο παίζει και ο τύπος της ζώνης, το αν θα είναι μαλακή/σκληρη(με εξτρα προστασιες) κτλπ...

Εγώ χωρίς ζώνη δεν οδηγώ πια, ακόμα και οταν κατεβαίνω για καφέδες/μπύρες :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα