Jump to content
A7XBilly

Honda CBR 125R! Οι ιδιοκτήτες Παρακαλώ να μαζευτούν εδώ!

Recommended Posts

Λοιπόν μετά από 6700 χλμ άλλαξα λάδια και μπουζί, τα λάδια ήταν σε άριστη κατάσταση και το μπουζί όπως φαίνεται στη φώτο. Επόμενη αλλαγή λαδιών στα 8κ, όπως αναγράφεται στο μάνουαλ, πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος για αλλαγή στις 3 και 4 χιλιάδες, όπως πολλοί υποδεικνύουν. Επίσης απο ημισυνθετικό πέρασα σε φουλ συνθετικό, για να δω αν θα υπάρξει κάποια διαφορά. Πάντως από τα bel ray έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, σε αντίθεση με τα μοτούλ.

13335255_1216649175014685_1294298897_n.j

Επίσης πίσω έβαλα λάστιχο 100/90, με αποτέλεσμα να σηκωθεί το πίσω μέρος 1 εκατοστό, και πραγματικά προσωπικά με έχει βολέψει πολύ, ειδικά στο δικάβαλο, δεν κάθεται το μηχανάκι και δεν ελαφρώνει το τιμόνι.

Άλλαξα και αλυσιδογράναζα με 40€ συνολικό κόστος, αλλά όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα 14αρι μπροστά γρανάζι. Σε όσα μαγαζιά ρώτησα μου είπαν αν θέλω να το κοντύνω θα πρέπει να παίξω με το πίσω γρανάζι αναγκαστικά.

Τώρα κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξω και ρουλεμάν τιμονιού γιατί ακούγονται στο έντονο φρενάρισμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν μετά από 6700 χλμ άλλαξα λάδια και μπουζί, τα λάδια ήταν σε άριστη κατάσταση και το μπουζί όπως φαίνεται στη φώτο. Επόμενη αλλαγή λαδιών στα 8κ, όπως αναγράφεται στο μάνουαλ, πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος για αλλαγή στις 3 και 4 χιλιάδες, όπως πολλοί υποδεικνύουν. Επίσης απο ημισυνθετικό πέρασα σε φουλ συνθετικό, για να δω αν θα υπάρξει κάποια διαφορά. Πάντως από τα bel ray έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, σε αντίθεση με τα μοτούλ.

13335255_1216649175014685_1294298897_n.j

Επίσης πίσω έβαλα λάστιχο 100/90, με αποτέλεσμα να σηκωθεί το πίσω μέρος 1 εκατοστό, και πραγματικά προσωπικά με έχει βολέψει πολύ, ειδικά στο δικάβαλο, δεν κάθεται το μηχανάκι και δεν ελαφρώνει το τιμόνι.

Άλλαξα και αλυσιδογράναζα με 40€ συνολικό κόστος, αλλά όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα 14αρι μπροστά γρανάζι. Σε όσα μαγαζιά ρώτησα μου είπαν αν θέλω να το κοντύνω θα πρέπει να παίξω με το πίσω γρανάζι αναγκαστικά.

Τώρα κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξω και ρουλεμάν τιμονιού γιατί ακούγονται στο έντονο φρενάρισμα.

Εγώ αδερφέ έχω ετούτο κανα 2 χρονάκια τώρα. http://www.wemoto.com/bikes/honda/cbr_125_r5_rs5_jc39/05/picture/sprocket_front_less_1_tooth_-_jt_check_chain_length/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α 14ρι δλδ ε? Αξίζει την αλλαγή? Με τις τελικές του πώς είναι?

Καταρχάς με συγχωρείς για το καθυστερημένο της απάντησης.

Απο την στιγμή που το άλλαξα είπα γιατί δεν το είχα κάνει πιο πριν.

Για τις τελικές να σου πω πως επειδή δεν έχω κοντερ μπορώ να σου πώ μόνο πως το ulysse speedometer στο κινητό,που τουλάχιστον συμφωνεί με το κοντέρ του αυτοκινήτου μου, έδειξε 128 αλλά δεν είχε σπάσει ακόμα η 6η οπότε υπολογίζω πως κάπου στα 135 πρέπει να τα έχει.Αλλά 135 gps όχι κοντέρ.Συν του οτι δεν έχω πλαστικά στο μηχανάκι και το έχω γυμνό οπότε αεροδυναμική μηδεν. Για την τιμή που έχει το γραναζάκι αξίζει η δοκιμή 11 ευρώ νομίζω μου βγήκε με τα μεταφορικά απο το site που παρέθεσα παραπάνω.

Ελπίζω να βοήθησα και περιμένω νέα σου μόλις το πάρεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να ρωτησω και εγω κατι

μετα τις 8 χιλιαδες στροφες εχω πολυ τρανταγμα κατω στο μοτερ

τι μπορει να φταιει? 5-30 castrol λαδι βαζω

επισης εχω αλλαξει την εξατμιση με μια gpr και επειδη δεν ειχα λαιμο εφτιαξα εναν, ΑΛΛΑ αντι 30mm ειναι 35mm

αυτο που το επιρρεαζει?

χανει ψιλα ή χαμηλα?

εγω το βλεπω ιδιο

το τρανταγμα το εκανε και πριν την αλλαγη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δες αν οι βάσεις του μοτέρ είναι σφιγμένες, επίσης αν έχεις βγάλει τα μανίσια αντίβαρα, είναι λογικό να σου έρχονται λίγο παραπάνω κραδασμοί. Σε ιξώδες πάντως εγώ προτιμώ το 10-40. Θεωρητικά με την εξάτμιση που έχεις τώρα χάνει λίγο στα χαμηλά και κερδίζει στα ψηλά, λογικό να μην σου φαίνεται διαφορά γιατί ψόφιο ήταν και πριν στα χαμηλά, οπότε διαφορά θα πρέπει να δεις μεταξύ 8-10 rpm που βγάζει τις ροπές του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστω για τις απαντησεις σου, κρατας το νημα ζωντανο

αντιβαρα εχει τις μαμας του

τις βασεις θα τις κοιταξω

για το ιξωδες με συμβουλευεσε μελος που εμπιστευομαι για να μην ζοριζετε η αντλια λαδιου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με το 15-50 μπορεί όντως να ζοριστει και μένα προσωπικά δεν μου άρεσε όταν το εβαζα, με το 10-40 όμως δεν θα έχεις θέμα, το συστήνει και το μανουαλ, ανάλογα με το κλίμα που μένεις. Όπως και να χει μην αλλαξεις τα λάδια σου πριν τις 5 χιλιάδες, δεν υπάρχει κανένας λόγος, πέραν του ψυχολογικού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αφήσαμε καιρό το θέμα ρε παιδιά, που χαθήκατε?

Εγώ έβαλα λάστιχα στο μοτορι pirelli angel gt σε μανισιες διαστάσεις και μάλλον είναι το καλύτερο λάστιχο που έχω βάλει.

Τ συνθετικά λάδια τα έχω ακόμη και έχουν κλείσει 4000 χλμ με κανένα απολύτως πρόβλημα.

Σε λίγο καιρό έρχεται και κουστούμι από Κίνα μεριά και το μηχανάκι θα γίνει καινούργιο!!

Επίσης ψάχνω για φανάρι σε καλή κατάσταση και κοντέρ χωρίς σπασίματα σε βάσεις και δείκτες, αν έχετε κάτι στο νου σας παρακαλώ στείλτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ ακόμα τ έχω φίλε πρέπει Ν έχω πρόβλημα οικονομικό  για τ τ πουλήσω Κ ας μην τ δουλεύω πολύ ακόμα άστροτο είναι με τ μαλοσι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει καιρό δεν θυμάμαι ακριβώς  μια φορά τ αλλαξα τ κιτ γι είχα κατεβάσει  πολύ τον άλλον κύλινδρο  Κ έβαλα νέο πάνω  καλά πάει 6η κόφτη  με τ μάνα γρανάζια  στο 400 430 μέτρα σκάει  εγώ Κ ένα μοτέρ 150 κεφάλι φτιαγμένη  εκεκντροφορους κλπ αλλά δεν τ πέρασα  Κ μ βγήκε  1800 ευρώ χαχα ίσως τ πουλήσω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καποιος κατοχος cb125 υπαρχει? αν ναι θα ηθελα να μαζευτουμε σε καποια ομαδα να ανταλαζουμε αποψεις και ακομα να οργανοσουμε καμια μοτοβολτα. Ενοειτε και κατοχοι cbf125 η cbr125 ειναι μεσα στην ομαδα αν θελουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος makiswolf250 έγραψε:

καποιος κατοχος cb125 υπαρχει? αν ναι θα ηθελα να μαζευτουμε σε καποια ομαδα να ανταλαζουμε αποψεις και ακομα να οργανοσουμε καμια μοτοβολτα. Ενοειτε και κατοχοι cbf125 η cbr125 ειναι μεσα στην ομαδα αν θελουν.

https://www.facebook.com/groups/hondacbf125greekclub/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Φιλε μου αυτο ειναι CBF club δεν ξερω αν δεχτουν κατοχο CB οπως εγω αν ενοθουμε παντως οκ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 37 λεπτά, το μέλος makiswolf250 έγραψε:

Φιλε μου αυτο ειναι CBF club δεν ξερω αν δεχτουν κατοχο CB οπως εγω αν ενοθουμε παντως οκ...

Οι μισοί δεν έχουμε πια cbf και έχουν και πολλά παιδιά cb125f.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Οι μισοί δεν έχουμε πια cbf και έχουν και πολλά παιδιά cb125f.

οκ τελεια τοτε...ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα, έχω ένα Honda CBR 125 ‘04 και μετά από χρόνια πρόσεξα πως δυο σωληνάκια κάτω από το φιλτροκουτι δεν βρίσκονται τοποθετημένα πουθενά.

καποιος κάτοχος θα μπορούσε να μου βγάλει φωτογραφίες για να δω που θα συνδέσω το καθένα;

Ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είσαι σίγουρος ότι πρέπει να τοποθετηθούν κάπου, μήπως είναι σωστά έτσι;

Υπάρχουν σε όλα τα μηχανάκια σωλήνες που είναι για υπερχείλιση ή αναπνοή. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα