Jump to content
JimKarvo

1200€ Πρόστιμο....

Recommended Posts

Παίδες να οδηγάς όχημα χωρίς πινακίδες είναι περίπου σαν να οπλοφορείς χωρίς άδεια. Δεν πιστεύω ότι υπερβάλω και αλίμονο αν δείχνει η αστυνομία ανοχή σε τέτοια θέματα τι μπορεί να γίνει. Το δίκυκλο είναι το τέλειο όχημα για πάσης φύσης παράνομες πράξεις. Λυπάμαι αλλά θα συμφωνήσω με τον αστυνομικό. Να πω για παράδειγμα ότι το να φοράς μεταποιημένες πινακίδες ή όχι επίσημες πινακίδες επισύρει ως 3.000 πρόστιμο και 6 μήνες προσωποκράτηση. Κατά τα άλλα λυπάμαι για τον JimKarvo, όλοι έχουμε κάνει μαμακίες.

http://www.policenet...parabaseis.html

Ταξινόμηση-απογραφή

Πολλές φορές που βλέπω μηχανές με σκεπασμένα τα νούμερα στον δρόμο σκέφτομαι ότι αν δω αστυνομικό θα σταματήσω να του τον δείξω.

Στον πίνακα αυτόν λέει για κράνος 80 ευρώ.... μήπως είναι λάθος τα νούμερα?

Επίσης λέει μη άναμα φώτων την ημέρα 80 ευρώ. Είναι παράνομο να μην ανοίγουμε τα φώτα την ημέρα??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Για συνεπιβάτη διαβάζεις. Αν δεν είναι έγκυρος ο κατάλογος της αστυνομίας καήκαμε. Μη χρήση ζώνης, κράνους ή μη χρήση ειδικών μέσων συγκράτησης απο μεταφερόμενα ανήλικα κάτω των 12 ετών.

12.6

350 €

10 ημ.

-

5

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες να οδηγάς όχημα χωρίς πινακίδες είναι περίπου σαν να οπλοφορείς χωρίς άδεια. Δεν πιστεύω ότι υπερβάλω και αλίμονο αν δείχνει η αστυνομία ανοχή σε τέτοια θέματα τι μπορεί να γίνει. Το δίκυκλο είναι το τέλειο όχημα για πάσης φύσης παράνομες πράξεις. Λυπάμαι αλλά θα συμφωνήσω με τον αστυνομικό. Να πω για παράδειγμα ότι το να φοράς μεταποιημένες πινακίδες ή όχι επίσημες πινακίδες επισύρει ως 3.000 πρόστιμο και 6 μήνες προσωποκράτηση. Κατά τα άλλα λυπάμαι για τον JimKarvo, όλοι έχουμε κάνει μαμακίες.

http://www.policenet...parabaseis.html

Ταξινόμηση-απογραφή

Πολλές φορές που βλέπω μηχανές με σκεπασμένα τα νούμερα στον δρόμο σκέφτομαι ότι αν δω αστυνομικό θα σταματήσω να του τον δείξω.

Μάκη συμφωνώ μαζί σου επί της αρχής και μάλιστα στον υπέρτατο βαθμό. Αυτός που από πεποίθηση αποκρύβει η αφαιρει την πινακίδα ασφαλώς και πρέπει να τιμωρείτε για τα όσα αναφέρεις ότι μπορούν να συμβούν.

Αλλά γι αυτό υπάρχει η δυνατότητα να απολογηθείς και να κριθείς και σε δεύτερο βαθμό.

Δεν φοράω πινακίδα όχι από πεποίθηση αλλά γιατί καταστράφηκε λογο ατυχήματος.

Προσωπικά θα ήθελα όταν είναι να κριθώ για κάτι βάση νόμου να κριθώ σύμφωνα με το πνεύμα και όχι το γράμμα του νόμου.

Και το πρόστιμο και η τιμωρία γι αυτό το λογο προβλέφτηκαν, για αυτόν που είναι εκ πεποιθήσεως παραβάτης και επιδεικνύει παραβατικη συμπεριφορά και όχι για αυτόν που εξ ανάγκης και άθελα του βρίσκετε σε αυτή την κατάσταση και πρέπει να κριθεί με επιείκεια.

Και αυτός είναι και ο ρόλος αυτών των ακροάσεων μπροστά στον κάθε πολυάστερο, προκειμένου να κρίνει σύμφωνα με το πνεύμα του νόμου και όχι να τα ισοπεδώνει όλα εκ πεποιθήσεως.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παράλειψη οδηγού για ασφάλεια συνεπιβατών του (μη χρήση ζώνης ασφαλείας ή προστατευτικού κράνους)

80 ευρώ

....αυτό είδα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργο για την μηχανή ο κώδικας προβλέπει ότι η μηχανή πρέπει να έχει όλη την ώρα της λειτουργίας της τα φώτα ανοιχτά. Έχουν το δικαίωμα να σε γράψουν για αυτό(προβλεπόμενα βέβαια)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι μοτοσυκλετες μετά του 2004 νομίζω, βάση ευρωπαικής οδηγίας, δεν έχουν δυνατότητα να κλίνεις τα φώτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ΄μαθα κι αυτό...

Το γράφει και στο βιβλίο με τα σήματα και παίζουν 2 ερωτήσεις με αυτό. Αν θυμάμαι κάτι ήθελε ακόμα για της μηχανές που έχουν 2 φώτα μεσαίας σκάλας ότι πρέπει να είναι συμμετρικά ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων... :D

Όντως Μάκη, ειδικά οι καλές εταιρείες δεν έχουν επιλογή για να κλείνεις τα φώτα. Κάποιες κάνουν ακόμα την πάπια και δεν το εφαρμόζουν...(συγκεκριμένα σε scouter που έχω δει που απο μαμά έχουν την δυνατότητα να ελένχουν τελείως το κλείσιμο των φώτων τους)

Τροποποιήθηκε από τον Gelinos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για συνεπιβάτη διαβάζεις. Αν δεν είναι έγκυρος ο κατάλογος της αστυνομίας καήκαμε.

Είναι.

Μην σου κάτσει μπλέ, που ΘΑ τσεκάρει και τους....πίσω για ζώνες.

Σε γράφει κανονικότατα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σκέφτομαι τις επόμενες φορές, να αρχίζω να βρίσκω στενάκια διαφυγής.......

Ή απλά να κατεβαίνω, και να τσουλάω το μηχανάκι, περπατότας....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά, κοίτα για αστυνομία. Και κοίτα τουλάχιστον να είσαι νόμιμος στα τυπικά ώστε αν σε ξανασταματήσουν να είναι μόνο για την παράβαση που έκανες. Αν σου βρούνε 2-3 πράγματα, σίγουρα θα σε γράψουνε για ένα. Και πάνω από ολα να προσέχεις την ασφάλεια σου και των άλλων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σκέφτομαι τις επόμενες φορές, να αρχίζω να βρίσκω στενάκια διαφυγής.......

Ή απλά να κατεβαίνω, και να τσουλάω το μηχανάκι, περπατότας....

Τώρα σκέφτεσαι υπό το κράτος του θυμού δεν είναι σοβαρά αυτά που λες και το ξέρεις.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις τα χρήματα να πας να πληρώσεις στο πρώτο 10ημερο και να πληρώσεις τα μισά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλόντας σοβαρά, δεν νομίζω. Μίλησα με ένα φίλο αστυνομικό και μου είπε ότι ίσως με συμφέρει να πάει δικαστικός, αλλά θα μου πει αύριο για σιγουριά...!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι αστυνομικοί είναι κι αυτοί πάνω απ όλα άνθρωποι με οικογένειες, προβλήματα, συναισθηματικά κενά και πολύ χαμηλό μισθό για τους κινδύνους που εκτίθενται. Καλό θα ήταν να μη τους προκαλούμε με τη συμπεριφορά μας πάνω στις μηχανές μας ή χωρίς αυτές. Όσον αφορά τον ΚΟΚ , πιστεύω ότι θα ήταν πιο αποτελεσματική η βεβαιότητα μιας μικρής ποινής παρά η αβεβαιότητα μιας πολύ μεγάλης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Offtopic

Τους είδα και εχτές που μπροστά στα μάτια μου βαράγανε 1 δεκαπεντάχρονο παιδί μαζί με την μητέρα του μπροστά από τον άγνωστο στρατιώτη.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άσχετο αλλά και σχετικό με το θέμα ανάλογα με την οπτική γωνία που θα το δούμε.

08.00 - 08.30, σήμερα το πρωί Καλλιρόης πρός Κάνιγγος :

- 3 παπιά παραβίαση κόκκινου σηματοδότη.

-1 αυτοκίνητο

-1 μηχανή.

Για αυτά στενοχωριέμαι ! :(

Το φαινόμενο ονομάζεται αντικοινωνική συμπεριφορά μου λέγανε οι δάσκαλοί μου στο πρώτο έτος στο μάθημα της κοινωνιολογίας. :(

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άσχετο αλλά και σχετικό με το θέμα ανάλογα με την οπτική γωνία που θα το δούμε.

08.00 - 08.30, σήμερα το πρωί Καλλιρόης πρός Κάνιγγος :

- 3 παπιά παραβίαση κόκκινου σηματοδότη.

-1 αυτοκίνητο

-1 μηχανή.

Για αυτά στενοχωριέμαι ! :(

Το φαινόμενο ονομάζεται αντικοινωνική συμπεριφορά μου λέγανε οι δάσκαλοί μου στο πρώτο έτος στο μάθημα της κοινωνιολογίας. :(

και που ηταν ο αστυνομικος να τους σταματησει?

Κατα τη γνωμη μου αυτους θα επρεπε να τους σταματανε, και οι αστυνομικοι, εχωντας τον ρολο του δασκαλου, να τους εξιγισουν (χωρις τον συνιθισμενο τσαμπουκα και την ειρωνια) οτι αυτη η παραβαση μπορει να στοιχισει ζωες κλπ. Πολυς κοσμος δεν το εχει καταλαβει αυτο ακομα...

Και θα μπορουσαν για αρχη να κοψουν ενα συμβολικο προστιμο .Εαν ομως το ξαναεπαναλαβει ο παραβατης να του κοψουν τον κ0λ0 !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατα τη γνωμη μου αυτους θα επρεπε να τους σταματανε, και οι αστυνομικοι, εχωντας τον ρολο του δασκαλου, να τους εξιγισουν (χωρις τον συνιθισμενο τσαμπουκα και την ειρωνια) οτι αυτη η παραβαση μπορει να στοιχισει ζωες κλπ. Πολυς κοσμος δεν το εχει καταλαβει αυτο ακομα...

Και θα μπορουσαν για αρχη να κοψουν ενα συμβολικο προστιμο .Εαν ομως το ξαναεπαναλαβει ο παραβατης να του κοψουν τον κ0λ0 !

Δυστυχώς απόλύτως πουθενά το πρωί.

Τώρα που ξαναπήγα και γύρισα εδώ και πέντε λεπτά :

-2 παπιά με φούλ κόκκινο και

- Πάρα πολλά φανάρια δεν λειτουργούν στο κέντρο και σε μερικά έχει τροχονόμο αλλά σε πολλά όχι. Τον νού σας όλοι !

Τώρα οι αστυνομικοί είναι δεκάδες ντυμένοι με κίτρινα φωσφοριζέ αδιάβροχα προφανώς μαζεύονται για την πορεία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν χρειαζωμαστε αστυνομικο να μας εξηγησει αυτα που προσταζει η απλη λογικη,ε τοτε ειμαστε ενα εθνος υπο ψυχολογικη παρακολουθηση.

• Like 4

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...... αυτα που προσταζει η απλη λογικη,ε τοτε ειμαστε ενα εθνος νησί υπο ψυχολογικη παρακολουθηση.

:lipssealed: :lipssealed: :lipssealed: :lipssealed: :lipssealed: :lipssealed:

:peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαββα αυτο που αναφερεις δεν γινεται μονο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις...γινεται παντα και παντου.λογω σχολης και κοπελας περναω τουλαχιστον 2 φορες τη μερα απο κατεχακη και μεσογειων.ειναι σε καποια συγκεκριμενα φαναρια που περνανε 3-4 και βαλε αυτοκινητα με κοκκινο.και δεν μιλαω για πανω στη μεσογειων αλλα φαναρι για να μπεις σε παραδρομο,αρα περνανε 3 αυτοκινητα στη σειρα με κοκκινο.οταν ξεκιναω και τους κορναρω και τους βριζω και με κοιτανε με το υφος "τι θες ρε μ@λ@κ@" τι να πω?

3 φορες εχω κοψει στη ζωη μου κοκκινο.τη μια με πιασανε και τη γλιτωσα με ακυρη κληση,τις αλλες 2 το εκανα γιατι ειναι φαναρι που δεν περναει ψυχη,3 το βραδυ και εννοειται σαν κοτα και με 35 ελεγχους.και οι αλλοι κοβουν 3 κοκκινα τη μερα και μεσα στη κινηση.αν ηθελαν να μαζεψουν λεφτα απο κλησεις,2 περιπολικα στη μεσογειων να εβαζαν,τα 700αρια απο τα κοκκινα 10-10 θα τα μαζευαν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και τελικα επειδη δεν καταλαβα,ρε δημητρη μονο για πινακιδα σε εγραψε?και 1200Ε ειναι το προστιμο?γιατι σαν πολλα μου φαινονται

παντως αν μου ελεγε μενα κανενα τετοιο,θα του ελεγα"παρε την παπια,1200 δεν κανει ουτε το μηχανακι,που να τα βρω εγω?"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απότι κατάλαβα 1200€ θα πλήρωνε σύμφωνα με αυτά που πήγε να τον γράψει, αλλά θα πληρώσει μόνο τα 400€(?) για την πινακίδα γιατί τα άλλα τελικά δεν τα έγραψε.?.?

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...