Jump to content
barmanx

Επιτέλους!!!!!!yamaha mt-03.....

Recommended Posts

Μιας και βρήκα χρόνο είπα να παρουσιάσω κι εγώ το μωρό μου...Παιδικό όνειρο που έγινε πραγματικότητα με 12 χρόνια καθυστέρηση....Τόσο άργησα να πάρω την πρώτη μου μεγάλη μηχανή...

Κι όσο σκέφτομαι πως στην άρχη ξεκίνησα για οικονομικούς λόγους και για να αφήσω το αυτοκίνητο να ψάχνω για ένα mega scooter και κατέληξα να πάρω το mt μου φαίνεται απίστευτο...

Ιδού το μωρό...

snc00738.jpg

snc00739y.jpg

snc00737.jpg

snc00741s.jpg

snc00742.jpg

Όσο για τις εντυπώσεις....

Εκτός του ότι το μηχανάκι είναι κουκλί, μέσα στην πόλη είναι έλουρος κι ας έχει λίγο φαρδύ τιμόνι...στην αρχή λίγο δυσκολεύτηκα καθώς πρίν είχα scooter και το ανέβασμα κατέβασμα ταχύτητας είναι λίγο σπάσιμο,αλλά αυτά την πρώτη εβδομάδα... Το θεωρώ ιδανικό μηχανάκι για μετάβαση σε μηχανή μεγάλου κυβισμού, πάντα βέβαια με τον απαραίτητο σεβασμό, ειδικά αν μιλάμε για αρχάριο οδηγό. Στα χέρια ενός έμπειρου οδηγου πιστεύω πως το mt θα είναι το απόλυτο παιχνίδι...

Ανοίγει πολύ καλά και μέχρι τα 120 είσαι ανετότατος. Τώρα από εκεί και πάνω δεν ξέρω. Λόγω καιρού μια φορά άγγιξα τα 140 αλλά είχε πολύ αέρα κι έτρωγα πολύ ξύλο...

Για το συνοδηγό τα πράγματα είναι μια χαρά σε αντίθεση με αυτά που διάβαζα, (τουλάχιστον η δικιά μου δεν μου έχει παραπονεθεί).Ισως σε μεγάλες ταχύτητες να έχει θέμα λόγω του ότι είναι πιο ψηλά αλλά δυστυχώς ελέω καιρού δεν κάναμε ακόμη καμία εξόρμηση για να δω αν θα πέσει παντόφλα...Πάντως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω καν ότι έχω δεύτερο άτομο...

Το μόνο του μείον για μένα είναι το κομάτι της αυτονομίας και της κατανάλωσης.

Κι εκεί είναι που διάβαζα ότι μπορείς να φανταστείς. Από 120 μέχρι και 230 χλμ για να ανάψει το λαμπάκι διάβασα...

Το μηχανάκι με χρήση αποκλειστικά μέσα στην πόλη μου βγάζει με το ζόρι 130-135 χλμ μέχρι να ανάψει λαμπάκι με νορμάλ οδήγηση.Βέβαια έχει απ'ότι λένε μεγάλη αυτονομία η ρεζέρβα (70-80χλμ) αλλά δεν το δοκίμασα.Με το που ανάβει το λαμπάκι φουλάροντας το ας πούμε στα 140 χλμ το μηχανάκι παίρνει πάντα 8,5 - 9 lt βενζίνη με χωρητικότητα ρεζερβουαρ τα 15 lt...Δεν ξέρω αν με την ρύθμιση του ψεκασμού βελτιωθεί η κατανάλωση αλλά για την ώρα αυτή είναι. Σε κάποιους θα φανεί νορμάλ, σε κάποιους υπερβολική. Για μένα τσιμπάει πάντως...

Θεωρώ όμως υπερβολή το να ανάβει λαμπάκι τόσο νωρίς τη στιγμή που έχεις άλλα 6lt βενζίνη στο τεπόζιτο. Δηλαδή θεωρητικά όντως κάνεις άλλα 80-90χλμ...

Ελπίζω σύντομα να φτιάξει ο καιρός και να μπορέσω να κάνω καμία εξόρμηση ώστε να σας πω εντυπώσεις και για την κατανάλωση αλλά και για την οδηγική του συμπεριφορά.

Και η κρανούμπα μου...hjc fg-15 kynee black

snc00799p.jpg

snc00800.jpg

Στην αρχή μου άφηνε σημάδι στο μέτωπο και ήμουν έτοιμος να το πουλήσω, αλλά ευτυχώς έστρωσε και πλέον ούτε ενοχλεί, ούτε αφήνει σημάδι. Κι επειδή πολλοί μου έλεγαν στο forum όπου είχα ανοίξει και αντίστοιχο θέμα (http://www.mybike.gr...__fromsearch__1) να το επιστρέψω ευτυχώς δεν το έκανα. Ίσα ίσα όσοι το βλέπυν λένε ότι έχει άψογη εφαρμογή.Θα μου πεις δεν ξέρει ο άλλος αν και πόσο σε ενοχλει, αλλά όντως όσοι μου έλεγαν ότι θα στρώσει είχαν δίκιο. Σε μεγάλες ταχύτητες ο θόρυβος είναι αμελητέος, ενός οι εξαερισμοί του είναι άψογοι. Η ζελατίνα θολώνει μόνο στα φανάρια κι αυτό εξαρτάται από τον καιρό...

Αυτά τα ολίγα για την ώρα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιος ο φιλος. ομορφο και αλητικο το ΜΤ. Καλες βολτες και με προσοχη τα σουζιδια, το εργαλειο ειναι πολυ παιχνιδιαρικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλορίζικο και καλοτάξιδο....πολύ όμορφο(ειδικά στο λευκό :D )!!

Να χαίρεσαι το εργαλείο σου και να το ευχαριστηθείς όσο πάει :_thumbsup: !

Πάντα όρθιος.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετα την δικη μου εχω παθει ερωτα με τα ασπρα !!!

ειναι που ειναι το ΜΤ το ατιμο .. ειναι και ασπρι ! ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλοριζικη και καλά χιλιόμετρα

ίσως η μηχανη σου εχει κι αυτη τεποζιτο 10+5 ρεζερβα[οπως το χτ , εχουν κι ιδιο κινητηρα]

απλα μπορει να μη γεμιζει τελειως το ρεζερβουαρ σου ο βενζινάς επειδη την εχεις στο πλαι.

δες αν χρειαζεται η μηχανη σου σερβις, λαδια, λαστιχα, τακακια κλπ

(στα λαστιχα δες την ημερομηνια παραγωγης τους)

λογικά χρειάζονται αλλαγή .

Τροποποιήθηκε από τον yamahito

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλοριζικη και καλά χιλιόμετρα

ίσως η μηχανη σου εχει κι αυτη τεποζιτο 10+5 ρεζερβα[οπως το χτ , εχουν κι ιδιο κινητηρα]

απλα μπορει να μη γεμιζει τελειως το ρεζερβουαρ σου ο βενζινάς επειδη την εχεις στο πλαι.

δες αν χρειαζεται η μηχανη σου σερβις, λαδια, λαστιχα, τακακια κλπ

(στα λαστιχα δες την ημερομηνια παραγωγης τους)

λογικά χρειάζονται αλλαγή .

Τα λάστιχα είναι για αλλαγή Έχουν 6000 χλμ. αλλά έχουν ξεραθεί καθώς είναι τα μανήσια και το μηχανάκι είναι του 08'...Την άνοιξη όμως και μέχρι τότε συνετή οδήγηση...Όσο για το ρεζερβουαρ το γεμίζω πάντα όρθιο με εμένα πάνω και πίστεψε με δεν παίρνει άλλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν εχεις χρηματα να τα δωσεις...μην το καθυστερεις

δες κι αυτο το θεμα για ελαστικα[σε χτ. αλλωστε δε διαφερει πολυ η χρηση, βαρος κλπ]

http://www.mybike.gr/topic/48135-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-super-motard/page__st__45

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σούπερ είναι το μηχανάκι άντε καλορίζικο να το δούμε και με φουλ carbon set.... :baby: :baby: :baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αδικημένο είναι επειδή η μοτοδυναμικη το έδινε 7000[οσο το χτ]

το 2010 εριξε την τιμη στα 5300 αλλα ήταν πια αργα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΚΟΥΚΛΙ στο νημα το κερδισε το er6....αυτο ηθελα απο την αρχη να παρω αλλα δε το βρισκα τοτε που ηθελα να παρω καινουριο....

τελικα το βρηκα αλλα στα λεφτα που το διναν εβαλα ακυρο...αληθεια ποσο το πηρες>?

οσο για το κρανακι τα σπαει και επειδη το χω φορεσει μιας και το χει κολληταρι εχω α πω τα καλυτερα,,,,,

καλοριζικο και παντα ορθιος μαν,,,,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν πρώην κάτοχος σου εύχομαι τα καλύτερα, πρόσεχε όταν του πάρεις τον αέρα. Το καλό με αυτό το μηχανάκι (εκτός απο τα σκασίματα της εξάτμισης) είναι οτι μπορείς να το οδηγήσεις κατα το δοκούν, με γραμμές, σαν μόταρντ κτλπ... :punk:

Εγώ του είχα αλλάξει τα λάστιχα με Continental (για sm νομίζω) και άλλαξε εντυπωσιακά προς το καλύτερο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε καλοριζικο και καλοταξιδο (οσο μεγαλα ταξιδια αντεχεις να κανεις με το μονοκυλινδρο)....!!!!Ευχομαι να την χαρεις οσο παει!!

Εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια σε αυτη την μηχανη.....

Kαποια στιγμη θα ηθελα ενα mt3......μου αρεσει πολυ και ειναι καλη μηχανη και πολυ αδικημενη........

Τροποποιήθηκε από τον Andreas13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ όμορφο το ΜΤ... Από τα πιο όμορφα yamaha διάλεξες!

Η αλήθεια είναι πως έχω ξανακούσει ότι οδηγείται σαν μοταρντ και με βάζει σε σκέψεις.. :whistling:

Καλοτάξιδο να είναι φίλε μου !! :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωραιο το εργαλειο........

εκανες πολυ εξυπνη κινηση!!!!!

πηρες οικονομικοτατο μηχανακι, με χαμηλη σελα....

με ευκολη-φτηνη συντηρηση κι αποτι βλεπω ειναι με τα μαυρα καλαμια-ψαλιδι το καινουριο και με τις γνησιες χουφτες που ναι πανακριβες

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπροστα στο μαγαζι μου εχει 1 γειτονας το mt-03 και δεν μουαρεσε ποτε να πω την αληθεια.

Αλλα αυτο εδω ειναι ΚΟΥΚΛΑΚΙ.

Καλοταξιδο φιλε μου συγχαρητηρια για το γουστο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοβολτο φιλος και με προσοχη :) ειναι πολυ ομορφο:)

Ωραιος ο φιλος. ομορφο και αλητικο το ΜΤ. Καλες βολτες και με προσοχη τα σουζιδια, το εργαλειο ειναι πολυ παιχνιδιαρικο.

Αυτο ισχυει ρε παιδια; Το ακουω συχνα για αυτο το μηχανακι.. στα ιδια κιλα και ιπποδυναμη με του ΧΤΧ δεν ειναι;

Οχι οτι εχει κατι το ΧΤΧ αλλα παντα ακουω για το ΜΤ οτι ειναι παιχνιδιαρικο κλπ ενω για το ΧΤΧ τιποτα τετοιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα