Jump to content
bestoftherest7

Προταση για καλη ταινια;

Recommended Posts

"The prestige."

Ταινία του '06 νομίζω.

Την είδα προχθές και έμεινα μ@λ@κας.

Μυστηριώδης, με τρελή ανατροπή στο τέλος...

Τροποποιήθηκε από τον nikolas fmx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

καλη δε ξερω αν τι λες, καινουργια σιγουρα δε της λες,

αλλα αυτη μου ρθε στο μυαλο (καλα δε βλεπω και πολλες τετοιες)

http://www.imdb.com/title/tt0465602/

Πολυ καλη :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για οσους θελουν να καψουν εγκεφαλικα κυτταρα συστηνω

1.primer

http://www.imdb.com/title/tt0390384/

2.memento

http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1

3.mr. nobody

http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1

4.the game

http://www.imdb.com/...4/?ref_=nv_sr_1

η σειρα καταταξης ειανι απο την πιο hardcor-ήλα στην πιο light

καλα το primer οποιος το καταλαβει με τη μια ας παει για σπουδες στο MIT.

το λεω εγω που στο mr.nobody καταλαβα τι θα γινει στο 1ο τεταρτο.

αν θελετε και αλλες καψημεϊκες μιλάτε, ξερω πανω απο 100 η μια καλυτερη απο την αλλη

Πρότεινε και άλλες φίλε! Από αυτά που προτείνεις έχω δει μόνο το Memento!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μου την προτεινε ενας φιλος και μου ειπε πολυ καλα λογια,βασικα μου ειπε οτι ξεραθηκε απο τα γελια.ειναι και γαλλικη παραγωγη που αν μη τι αλλο ο γαλλικος κινηματογραφος εχει δειξει παρα πολυ καλα δειγματα στις κωμωδιες.

Οποτε την κατεβασα και την προτεινω, με μια μικρη επιφυλαξη ομως γιατι ακομα δεν την εχω δει ουτε κι`εγω.

Κυκλοφορει με τρεις ονομασιες η αγγλικη: Serial Bad Weddings η ελληνικη: Θεε μου τι σου καναμε? και η γαλλικη: Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?

Τους υποτιτλους ψαχτε τους με την γαλλικη ονομασια. http://www.imdb.com/title/tt2800240/combined

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραια θα το τσεκαρω κι αυτο.

Θενξ παιδια δεν χρειαζομαι αλλες προτασεις εχω ηδη 4 ταινιες να δω :P

απλα κορυφαιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"The prestige."

Ταινία του '06 νομίζω.

Την είδα προχθές και έμεινα μ@λ@κας.

Μυστηριώδης, με τρελή ανατροπή στο τέλος...

Ανάλογο ύφος και με ιδια κεντρική ιδέα σε ότι αφορά το ταχυδακτυλουγιλικι είναι και ο Μάγος του Αϊζενχαιμ http://www.imdb.com/title/tt0443543/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nightcrawler 2014 - Ότι καλύτερο έχω δει τελευταία.

Ενας κοινός κλεφτης αποφασίζει να αγοράσει μια κάμερα και να βιντεοσκοπεί δυστυχήματα προκειμένου να βγάλει τα προς το ζήν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nightcrawler 2014 - Ότι καλύτερο έχω δει τελευταία.

Ενας κοινός κλεφτης αποφασίζει να αγοράσει μια κάμερα και να βιντεοσκοπεί δυστυχήματα προκειμένου να βγάλει τα προς το ζήν.

Spooky

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

The little Death 2014

Παραλληλες ιστοριες ζευγαριων που ο ενας απο τους δυο...εχει...καποια...ιδιαιτεροτητα οσον αφορα το σεξ που δε μπορει να αποκαλυψει στον αλλον....

Πολυ γελιο,και πρωτοτυπο σεναριο.

Ενδεικτικα θα αναφερω οτι σε ενα απο αυτα..ο συζυγος εχει βιτσιο να βλεπει τη γυναικα του να κοιμαται και καθε βραδυ της βαζει χαπακι εκεινη πεφτει ξερη και αυτος ολο το βραδυ κανει "τρελιτσες" μαζι της!!! (Αληθεια,ποιος παντρεμενος δε θα το θελε να κοιμαται ξερη η συζυγος του,ασχετως βιτσιου η οχι )

Αξιζει.-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πάντως να μην ροχαλίζει σαν αμερικάνικο V8 θα ήθελα...

:grin:

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

The little Death 2014

Παραλληλες ιστοριες ζευγαριων που ο ενας απο τους δυο...εχει...καποια...ιδιαιτεροτητα οσον αφορα το σεξ που δε μπορει να αποκαλυψει στον αλλον....

Πολυ γελιο,και πρωτοτυπο σεναριο.

Ενδεικτικα θα αναφερω οτι σε ενα απο αυτα..ο συζυγος εχει βιτσιο να βλεπει τη γυναικα του να κοιμαται και καθε βραδυ της βαζει χαπακι εκεινη πεφτει ξερη και αυτος ολο το βραδυ κανει "τρελιτσες" μαζι της!!! (Αληθεια,ποιος παντρεμενος δε θα το θελε να κοιμαται ξερη η συζυγος του,ασχετως βιτσιου η οχι )

Αξιζει.-

προσωπικα γελασα μονο σε 2 φασεις, κατα τα αλλα ουτε αστεια μου φανηκε ουτε οτι πηγαινε καπου, οτι ειχε ενα νοημα η ταινια. Οταν τελειωσε ετσι οπως τελειωσε ειπα "...ε και?τι, αυτο?"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη το γουστο και η ιδιοσυγκρασια του καθενος μας δεν ειναι ιδιες,για το λογο αυτο εκατσα και εγραψα μια περιληψη του τι γινεται στην ταινια.

Απο εκει και περα -οπως και καθε ταινια- εχει ανθρωπους που τους αρεσει και αλλους οχι.

Σαν κριτηριο ομως ξεκινας να δεις μια ταινια -η οχι- απο τα λιγα λογια που διαβαζεις στο σεναριο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη το γουστο και η ιδιοσυγκρασια του καθενος μας δεν ειναι ιδιες,για το λογο αυτο εκατσα και εγραψα μια περιληψη του τι γινεται στην ταινια.

Απο εκει και περα -οπως και καθε ταινια- εχει ανθρωπους που τους αρεσει και αλλους οχι.

Σαν κριτηριο ομως ξεκινας να δεις μια ταινια -η οχι- απο τα λιγα λογια που διαβαζεις στο σεναριο!

Σαφως, επειδη ομως πολλες φορες την πατησα διαβαζοντας μια περιληψη και τελικα η ταινια ηταν αλλο απο αυτο που περιμενα(γι αυτο και πλεον δινω περισσοτερη σημασια σε user reviews απ οτι στην περιληψη) ενιωσα την αναγκη να προσθεσω τα λεγομενα μου. Η κριτικη μου ειναι προς την ταινια, οχι προς εσενα φυσικα, αν αυτο δεν ηταν σαφες με συγχωρεις.

Μιας που αρχισα ομως ας πω και δυο λογια παραπανω:

Μου εδωσε την εντυπωση πως (σχεδον ολες) οι ιστοριες με τα ζευγαρια δεν ολοκληρωθηκαν, σαν να ηθελε ξερω γω λιγες σκηνες ακομα για να δεσει η ιστορια, αυτο εννοω δε βρηκα νοημα στην ταινια, δε μπορω να πω πιο συγκεκριμενα χωρις να κανω spoilers sorry...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

H απόδειξη οτι ο Scott και ο Cameron είναι οι μεγαλύτεροι hacks του Hollywood :D

In other news : Alien sequel απο τον Θεούλη Blomkamp , fack yessssssssssssssssssssssssssssssss !

artwork :

blom1.jpg

Hicks is back biiiitcheeees !11!!1!

ripley-hicks.jpg?itok=1gsxfRgl

aliens4.jpg

neillblomkampalien6.jpg

Aπευθειας συνεxεια του 2ου (Aliens) - κανενα πρόβλημα καθώς, ως γνωστόν, τα μονα (και πραγματικα) Αlien έργα είναι τα 2 πρώτα, amirite ? :grin:

Oποτε, το canon των εργων έχει πλέον ως εξης : Αlien --> Aliens --> Aliens: Colonial Marines (videogame) --> Alien του Blomkamp

Χαίρομαι που ανέλαβε ο συγκεκριμένος το project καθώς είναι απο τους πιο υποσχόμενους νέους σκηνοθέτες (στο sci-fi) - πλην του (απαίσιου) Elysium φυσικά...

Εν αναμονή για το Chappie τώρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελπίζω να μην είναι σαν το μέτριο Prequel Prometheus, που απλώς ήθελε να μας διηγηθεί το πως ξεκίνησαν όλα, το οποίο είχε αρκετά λάθη και κενά στο σενάριο, ενώ δεν πλησίασε καν την ατμόσφαιρα των 2 πρώτων ταινιών! Πολύ αμφιβάλλω ότι πρόκειται να είναι μια τίμια παραγωγή! Μετά το χωρίς λόγω ύπαρξης Alien 3, ακολούθησε το εντελώς αποτυχημένο Alien Resurrection! Θα ήθελα να σημειώσω πως είμαι λάτρης των 2 πρώτων ταινιών με τα αγαπημένα μας εξωγήινα τέρατα του Giger!

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελπίζω να μην είναι σαν το μέτριο Prequel Prometheus, που απλώς ήθελε να μας διηγηθεί το πως ξεκίνησαν όλα, το οποίο είχε αρκετά λάθη και κενά στο σενάριο, ενώ δεν πλησίασε καν την ατμόσφαιρα των 2 πρώτων ταινιών! Πολύ αμφιβάλλω ότι πρόκειται να είναι μια τίμια παραγωγή! Μετά το χωρίς λόγω ύπαρξης Alien 3, ακολούθησε το εντελώς αποτυχημένο Alien Resurrection! Θα ήθελα να σημειώσω πως είμαι λάτρης των 2 πρώτων ταινιών με τα αγαπημένα μας εξωγήινα τέρατα του Giger!

To alien 3 δεν ηταν τοσο χαλια παντως.Απλα ηταν τοσο καλα τα πρωτα 2 που δε μπορεσε να κρατηθει διπλα τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To alien 3 δεν ηταν τοσο χαλια παντως.Απλα ηταν τοσο καλα τα πρωτα 2 που δε μπορεσε να κρατηθει διπλα τους.

Σωστός...

Το Α3 ΔΕΝ ηταν "κακό" έργο, απλά, είχε προβληματική παραγωγή με το script να γράφεται/σβήνεται καθε 2 και 3...Βάλε και το οτι ηταν η 1η ταινία του Fincher και δένει το γλυκό...Η ατμόσφαιρα ηταν καλή, το cast επίσης αλλά...είπαμε, το script μετριο...

Σχετικά με το Aliens...ΟΚ, μου αρέσει και έθεσε κάποια στάνταρντ στον χωρο του sci-fi αλλά...απο τημ μαεστρικη ατμόσφαιρα του πρώτου το οποίο είναι ΚΑΘΑΡΑ sci-fi/space horror ταινία ο καράβλαχος Αμερικανάρας hack που ακούει στο όνομα Cameron πήγε και έφτιαξε action-ιλα.

Απο 'κει που το Alien ηταν τρομαχτική δύναμη της φύσης...στο 2ο είναι σαν ζουζούνια/έντομα έτοιμα να πέσουν απο τα πυρά των pulse rifles...Τεσπα.

Το 4ο (resurrection)...για black humour comedy καλο ηταν αλλά δεν θα έπρεπε να είχε καμια σχέση με τον κόσμο/lore του Αlien γενικότερα.

Φοβερός σκνηνοθέτης o Ζαν πιέρ Ζενέτ ο οποίος όμως δεν θα έπρεπε να είχε ακουμπήσει αυτο το project, πολύ λάθος επιλογή...

Για να δούμε αν θα τα καταφέρει ο Blomkamp

YΓ : Όποιος έχει καλό PC ή gaming κονσόλα...Alien : Isolation...οπως και δήποτε...Μαεστρική ατμόσφαιρα, το A.I του Alien είναι οτι καλύτερο έχω δει σε videogame εδω και 2 δεκαετίες και ο ήχος...ο Θεε μου...Mε ακουστικά (ή καλό surround) κάθε φορά που το Alien πλησιάζει/κατεβαίνει απο τους αεραγωγούς αλλάζεις εσώρουχο.

Δένει απίστευτα ωραία με το 1ο έργο καθώς ελέγχεις την κόρη της E.Ripley 20 χρονια μετά...η προσοχή στην λεπτομέρεια είναι εξαιρετική και αντανακλά το αρχικό όραμα του Scott (βλέπε: retro-futurism).

Aπο τα καλύτερα 50€ που έχω ξοδέψει ποτέ σε βιντεοπαιχνίδι, απλά απίστευτο...

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για όποιον δεν κατάλαβε, ήρθε στο φόρουμ, ο Ιωσήφ Αβράμογλου, από το CineClub (το γνήσιο)

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορεί η δεύτερη ταινία να είναι καθαρά action αλλά διαθέτει μια απίστευτη κλειστοφοβική ατμόσφαιρα, κατηγορίας θρίλερ! Όπως συνέβη και με το Terminator δηλαδή! Η πρώτη ταινία είναι θρίλερ επιστημονικής φαντασίας, ενώ η δεύτερη μια ταινία δράσης, αλλά όπως συνέβη και με το Alien πρόκειται για μια τίμια συνέχεια. Την τρίτη ταινία την αφήνω ασχολίαστη!

Με το Alien Isolation ειλικρινά πίστεψα πως είμαι μέσα στην ταινία!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστός...

Το Α3 ΔΕΝ ηταν "κακό" έργο, απλά, είχε προβληματική παραγωγή με το script να γράφεται/σβήνεται καθε 2 και 3...Βάλε και το οτι ηταν η 1η ταινία του Fincher και δένει το γλυκό...Η ατμόσφαιρα ηταν καλή, το cast επίσης αλλά...είπαμε, το script μετριο...

Σχετικά με το Aliens...ΟΚ, μου αρέσει και έθεσε κάποια στάνταρντ στον χωρο του sci-fi αλλά...απο τημ μαεστρικη ατμόσφαιρα του πρώτου το οποίο είναι ΚΑΘΑΡΑ sci-fi/space horror ταινία ο καράβλαχος Αμερικανάρας hack που ακούει στο όνομα Cameron πήγε και έφτιαξε action-ιλα.

Απο 'κει που το Alien ηταν τρομαχτική δύναμη της φύσης...στο 2ο είναι σαν ζουζούνια/έντομα έτοιμα να πέσουν απο τα πυρά των pulse rifles...Τεσπα.

Το 4ο (resurrection)...για black humour comedy καλο ηταν αλλά δεν θα έπρεπε να είχε καμια σχέση με τον κόσμο/lore του Αlien γενικότερα.

Φοβερός σκνηνοθέτης o Ζαν πιέρ Ζενέτ ο οποίος όμως δεν θα έπρεπε να είχε ακουμπήσει αυτο το project, πολύ λάθος επιλογή...

Για να δούμε αν θα τα καταφέρει ο Blomkamp

YΓ : Όποιος έχει καλό PC ή gaming κονσόλα...Alien : Isolation...οπως και δήποτε...Μαεστρική ατμόσφαιρα, το A.I του Alien είναι οτι καλύτερο έχω δει σε videogame εδω και 2 δεκαετίες και ο ήχος...ο Θεε μου...Mε ακουστικά (ή καλό surround) κάθε φορά που το Alien πλησιάζει/κατεβαίνει απο τους αεραγωγούς αλλάζεις εσώρουχο.

Δένει απίστευτα ωραία με το 1ο έργο καθώς ελέγχεις την κόρη της E.Ripley 20 χρονια μετά...η προσοχή στην λεπτομέρεια είναι εξαιρετική και αντανακλά το αρχικό όραμα του Scott (βλέπε: retro-futurism).

Aπο τα καλύτερα 50€ που έχω ξοδέψει ποτέ σε βιντεοπαιχνίδι, απλά απίστευτο...

Πολύ δύσκολο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα