Jump to content
ALX™

Προφορά μαρκών (μοτό/εξοπλισμού/αναλωσίμων)

Recommended Posts

Πόσες φορές δεν έχετε αναρωτηθεί αν μια μάρκα την προφέρετε σωστά? Εγώ πάντως αρκετές! Και μάλιστα πολλές τις έκανα (και κάνω σίγουρα κι άλλες) λάθος.

Ένα κλασσικό παράδειγμα είναι η Michelin. Όλοι μα όλοι, την προφέρουμε Μισελίν ή Μισελέν. Κι όμως η σωστή προφορά της είναι Μίτσελιν! (τώρα βέβαια αν πας στο λαστιχά και πεις βάλε μου δυό Μίτσελεν Ανακί θα σε κοιτάξει κάπως, αλλά λέμε :tooth: )

Ένα άλλο κλασσικό λάθος σχεδόν όλων, είναι τα ελαστικά Bridgestone. Όλοι σχεδόν τα προφέρουν Μπρίτζεστοουν ενώ η κανονική προφορά είναι Μπρίτζστόουν.

Η ΒΜW. Θα την έχετε ακούσει με χίλιες παραλλαγές! Από το "βλάχικο" Bιμβέ :tooth: μέχρι ό,τι θέτε! (Μπεμβέ-Μπε εμ βέ κτλ)

Οι ξένοι όμως όταν αναφέρονται σε αυτή τη μάρκα, θα την πουν Μπι Εμ Ντάμπλγιου και μόνο.

H ΥΑΜΑΗΑ... που όλοι μας την προφέρουμε Γιαμάχα, είναι Γιάμαχα.

...και πάει λέγοντας.

Συνεχίστε εσείς λοιπόν για όσες ξέρετε με την σωστή προφορά τους....

Έχω να λύσω πολλές απορίες πάνω σε ονομασίες και ειδικά ρουχισμού! (σιγά τ'αυγλα θα πει κάποιος, αλλά θα μου άρεσε να ξέρω αν προφέρω σωστά πχ την Richa (Ρίτσα?...Ρίσα?) ή την Dainese (Nταϊνέζ...Νταϊνέσε?) :D

Για πάμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το οριτζιναλ της BMW νομιζω οτι προφερεται μπε-εμ-βε, τουλαχιστον στα γερμανικα.. στα αγγλικα το λενε μπι-εμ-νταμπλουγιου..

Στις Ohlins θελω να δω προφορα, μου εχει λειψει ο διατσιδης :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ALX όπως αναφερουν και τα παιδια παραπανω εξαρταται από την γλώσσα στην οποία διαβάζεις κάθε λέξη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην μπερδεύουμε την ονομασία της κάθε εταιρίας με το πως την προφέρουν οι Άγγλοι. Οπότε καλά λέμε μπε-εμ-βε, μισ(ε)λεν κλπ. Άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα η Porsche, Πόρσε στα γερμανικά Πόρς στα Αγγλικά.

Ανάλογα λοιπόν την προέλευση και η προφορά αρκεί να μπορούμε να συννενοούμαστε κιόλας ε;

Τροποποιήθηκε από τον midnek

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσφορά διαβασα κι εγώ. Δε φταίει κανένα ρακί, απλά ο νηστικός καρβέλια ονειρευεται..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νηστικός είσαι και φαίνεσαι.

Θυμάμαι πιτσιρικάς που ήθελα να δοκιμάσω όλες τις μάρκες τσιγάρων και ζήτησα μια μέρα στο περιπτερά...γκαυλόϊσες...τιιι μου κάνει...γ΄καυλόίσες του κάνω...τί είναι αυτό μου κάνει...περιπτεράς είσαι του κάνω....τσιγάρα είναι...μετα από σκέψη μου απαντάει...μην εννοείς κουλουάζ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θυμάμαι πιτσιρικάς που ήθελα να δοκιμάσω όλες τις μάρκες τσιγάρων και ζήτησα μια μέρα στο περιπτερά...γκαυλόϊσες...τιιι μου κάνει...γ΄καυλόίσες του κάνω...τί είναι αυτό μου κάνει...περιπτεράς είσαι του κάνω....τσιγάρα είναι...μετα από σκέψη μου απαντάει...μην εννοείς κουλουάζ?

γκαυλοισες :tooth::rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχαχα ένας φίλος μου από το Πήλιο, πήγε να ζητήσει από μια περιπτερού Styvensan αλλά μπερδευτηκε και ζήτησε Southampton!! χαχαχαα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα κλασσικό παράδειγμα είναι η Michelin. Όλοι μα όλοι, την προφέρουμε Μισελίν ή Μισελέν. Κι όμως η σωστή προφορά της είναι Μίτσελιν!

H ΥΑΜΑΗΑ... που όλοι μας την προφέρουμε Γιαμάχα, είναι Γιάμαχα.

Μισλεν ειναι το σωστο.

Και για το δευτερο ετσι κι ετσι. Οι Ιαπωνες με την τραγουδιστη τους γλωσσα ουσιαστικα τονιζουν κυριως το πρωτο Α και λιγο το τρίτο οταν συνοδευεται απο αλλες λεξεις. Γιάμαχά δλδ. Ομως μπορει να το ακουσεις και απο Ιαπωνα καθαρα Γιαμάχα. Η γλωσσα τους ειναι ιδιαιτερη και αναλογα με την προταση πολλες φορες αλλαζει κι ο τονισμος. (Οι χρονια καμμενοι με anime νοιωθουν τι λεω)

Δες εδω πχ

H Dainese ως ιταλικη εταιρεια ειναι Νταϊνέζε και οχι διαφορα τρικουλα που ακους οπως Νταηνηζ!!!! (ελεος) Γενικα εκλαμβανω ως σωστη προφορα αυτη που χρησιμοποιηται στη χωρα προελευσης. Παραδειγμα η Alpinestars που αν το διαβασεις αγγλικα ειναι Αλπάην Σταρς. Ομως η εταιρεια ειναι ιταλικη τι δουλεια εχει να το διαβασεις αγγλικα. Αρα αλπινέσταρς.

Τροποποιήθηκε από τον yamahakias666

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κλαιω απ΄ τα γελια :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια συμφοιτητρια που με γουσταρε και τα καπνιζε μου λεγε παρε ενα Γκαυλήσες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο που κοιταξα στο google tranlate ειναι οι εξατμισεις termignoni.. Προφερονται ´´τερμινιονί´´

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το οριτζιναλ της BMW νομιζω οτι προφερεται μπε-εμ-βε, τουλαχιστον στα γερμανικα.. στα αγγλικα το λενε μπι-εμ-νταμπλουγιου..

Στις Ohlins θελω να δω προφορα, μου εχει λειψει ο διατσιδης :P

Οι Öhlins δε διαβάζονται "έλινς", λόγω των διαλυτικών;

(εννοώ τα ουμλάουτ ή πως διάλο τα λέν' οι Σουηδοί)

Sakis_mar, σίγουρα τερμινιονί; Νόμιζα πως οι Ιταλοί δεν τονίζουν στη λήγουσα, σαν τους Γάλλους.. Δεν είναι "τερμινιόνι" λοιπόν; :unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι Ιαπωνες με την τραγουδιστη τους γλωσσα ουσιαστικα τονιζουν κυριως το πρωτο Α και λιγο το τρίτο οταν συνοδευεται απο αλλες λεξεις. Γιάμαχά δλδ.

Ποια τραγουδιστή γλώσσα βρε yamahakia. Αυτοί μιλάνε συνεχώς λες και σφίγγονται στην τουαλέτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποια τραγουδιστή γλώσσα βρε yamahakia. Αυτοί μιλάνε συνεχώς λες και σφίγγονται στην τουαλέτα.

Τους μπερδευεις με τους κινεζους μαλλον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν τους μπερδεύω καθόλου. Αυτοί σφίγγονται σου λέω..

Τι χασάπης σούσι είσαι εσύ?

Τροποποιήθηκε από τον makisp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το να γνωρίζεις ξένες γλώσσες σημαίνει μόρφωση.Το να μιμείσαι την προφορά δουλικότητα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα