Jump to content
μάθο...

ΚΤΜ 950 vs KTM 990

Recommended Posts

Βαγγελινο και με SS μπορει καποιος να καανει το Γυρο της Ελλαδας απο επαρχιακο.Μαγκια του,συμφωνω και επικροτω αλλά δεν εχει κανει και την πιο ταξιδιωτικη επιλογη μοτοσυκλετας,δε συμφωνεις;

Αυτο λεω και για το 950SM...αν δηλαδη το παρει καποιος που ψαχνεται με γνωμονα "θελω οικονομια και να κανω τις δουλειες μου" τοτε εχει σαφως καλυτερες επιλογες για αυτο που επιθυμει.

Σιγουρα ο καθενας μεταβαλλει τη χρηστικοτητα και πρακτικοτητα στην οδηγηση συμφωνα με τα οσα θελει-μπορει-γουσταρει.Και εννοειται οτι οσο πιο πολυ τολμησεις και προσπαθησεις τοσο πιο πολυ θα σε ανταμοιβει η μοτοσυκλετα σου σε περισσοτερα τεραιν και χρησεις.Ομως δεν αλλαζει και ο κανονας που λεει οτι καθε μοτοσυκλετα ειναι φτιαγμενη συμφωνα με το "καθε πραγμα στον καιρο του κι ο Κολιος τον Αυγουστο" :)

Εδω συμφωνουμε απολυτα αλλα οταν λες οτι ειναι καποιος δυστυχισμενος επειδη κανει το γυρο της ευρωπης με ss η οποιαδηποτε αλλη κατηγορια εκτος απο touring τοτε εισαι λαθος.Ρωτα τα παιδια με τις vespes να σου πουν εαν ηταν λαθος επιλογη που διαλεξαν αυτες για να πανε ως το Nordkap και αν τους εκανε Δυστυχισμενους...

Ολα αυτα τα γραφω φιλικα και χωρις καμια δοση αντιπαραθεσης

Τροποποιήθηκε από τον vagelino46

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Βαγγελη δυστυχισμενος ειναι αυτος που κανει λαθος επιλογη μοτοσυκλετας...αυτο ελεγα.Ισως να εχεις δικιο οπως το εθεσα να μην ακουσθηκε "ομορφα" :)

ΚΛατα τα λοιπα συμφωνουμε.

Μπαμπα αφου τα κριτηρια σου ειναι "βρυκολακα" οπως το επεξηγεις,τοτε κανε ενα σωστο και σχολαστικο ελεγχο στο πολυβολο που θα βρεις και ορμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαιρετώ την παρέα.

Είχα πολύ καιρό να μπω και να γράψω στο φόρουμ...Μόλις όμως είδα θέμα για ΚΤΜ τσίμπησα...

Λοιπόν, μετά από 7+ χρόνια συμβίωσης και 70k χλμ με το 950 μου, έχοντα κάνει όλων των ειδών τις διαδρομές (εθνική, επαρχιακούς & χώμα αν ποτέ άλλαζα μηχανή, πάλι ΚΤΜ θα έπαιρνα...

Επιστροφή στα ζητούμενα:

• εντός πόλης ~10lt/100km
  • εκτός πόλης 6,5 - 7,5 ανάλογα με τις συνθήκες (πλαϊνές βαλίτσες, συνεπιβάτης κτλ)

Μεγάλη προσοχή στον προηγούμενο ιδιοκτήτη, στις λεπτομέρειες της εξωτερική εμφάνισης και στο "γιατρό" που την κούραρε.

Αν πουλούσα τη δική μου θα σου τη συνιστούσα ανεπιφύλακτα πάντως...

Τροποποιήθηκε από τον 950adv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η γνώμη μου για το 950 είναι η παρακάτω:

ΚΤΜ adventure 950S:2005

(+)

Τρελό γκάζι (για ΟΝ OFF πάντα)

Πολύ καλές αναρτήσεις (αρκετοί τις βρίσκουν λίγο σφιχτές)

Ψηλή θέση οδηγήσεις (είμαι 1,87 οπότε δεν είχα πρόβλημα)

Είχα Akrapovic εξατμίσεις και ο θόρυβος ήταν θεϊκός

Καλούς αποθηκευτικούς χώρους

Σχετικά άνετο στην κίνηση

Ταξιδιάρα μηχανή!

Μπορείς να πάς χώμα (σε σχέση με τα άλλα MEGA ON OFF όχι με το WR), διάβασα πολλούς που γράφουν ότι είναι εύκολο, εμένα όταν μου κόλλησε στην λάσπη δεν μου φάνηκε και τόσο!!!-

Αρκετά ελαφρύ για τα δεδομένα της κατηγορίας

Μεγάλη αυτονομία κατανάλωση από 5,8-6 εώς >10 ανάλογα την φαγούρα στην παλάμη

(-)

Δεν έχει την πιο άνετη σέλα στα MEGA ON OFF (όταν το συγκρίνεις με Vlahadero π.χ.)

Υπάρχουν κάποιοι κραδασμοί

Μέτρια ποιότητα κύλισης (εμένα μου άρεσε αλλά αρκετοί φίλοι το έβρισκαν λίγο τραχύ), ευθύνη έχουν και τα ελαστικά!!

Ακριβή συντήρηση και εννοείται ότι δεν αποφεύγεις ή αργοπορείς κάποιο σέρβις

Γενικά έχω προσθέσει και κάποιες παρατηρήσεις από τρίτους που το είχαν οδηγήσει για να είμαι και πιο αντικειμένικός

Όταν το είχα στην παρέα υπήρχαν μία Βλαχαδέρο και ένα Τζι-τζι εσ/εσ (1150), αλλάζαμε αρκετά τις μηχανές και το συμπέρασμα είναι ότι εάν αφαιρέσεις τις πολυθρόνες-σέλες τους δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλές συγκρίσεις-συγκινήσεις που μπορούν να προσφέρουν. Άσε που εάν πουλήσεις τις αναρτήσεις του ΚΤΜ αγοράζεις μια μεταχειρισμένη Βαρκαδέρο :P Για το ελικοφόρο μου είχε κάνει εντύπωση ότι σε στάση (χωρις αναβάτη πάνω) εάν ανοίξεις το γκάζι γέρνει λίγο προς τον στρόφαλο! :0 Φαντάζομαι στα μετέπειτα μοντέλα να διορθώθηκε αυτό!

Δυστυχώς δεν έχω εικόνα για το 990 (ούτε σε test ride)

Η μηχανή δεν είναι χρηστικότητα είναι "Λ"ΑΥΛΑ ΚαΤ'εΜε, οπότε...

Τροποποιήθηκε από τον dimlyb

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ελικοφορο παει για δωσιμο και ψαχνω μηχανακι μεχρι 5.000 ευρω για να κανω την δουλεια μου απλα και να μην μεινω χωρις μοτο :_innocent: και το 950 ειναι ενα απο τα υποψιφια , :devil: :devil: :devil:ηθελα να το παρω και πιο παλια αλλα δεν εκατσε !!

Λοιπον,θελω να ακουσω απο κατοχους νυν η πρωην για την καταναλωση του, καιει σαν καραβι τελικα το μπουρδελο η οχι ?

Αυτή την απόφαση σου την περίμενα .... όπως την περιμένω και από το Γιάννη..

Έχετε ανέβει αρκετά οδηγικά και λογικό να μην σας καλύπτει ο έλικας πλέον..

Σκέψου αν χρειάζεσαι πραγματικά αυτή τη μοτοσυκλέτα που λες ή κάτι πιο street.

Για να έρθω και στο θέμα μας..δεν θα εμπλεκα με 950 με τίποτα...990 θα ήταν η επιλογή μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάλτο να το βλέπουμε ντε!!

KTM+990+SMR+1600x1200_c28.jpg

Πάντως, αν τυχόν πάρεις αυτό και σ' αυτό το χρωματισμό (που θεωρώ ότι του πάει πάαααααρα πολύ), μέχρι κι εγώ δε θ' αντέξω και θα στο ζητήσω για μια μικρή βόλτα..... που δεν είμαι φαν της εταιρείας. Φαντάσου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτή την απόφαση σου την περίμενα .... όπως την περιμένω και από το Γιάννη..

Έχετε ανέβει αρκετά οδηγικά και λογικό να μην σας καλύπτει ο έλικας πλέον..

Σκέψου αν χρειάζεσαι πραγματικά αυτή τη μοτοσυκλέτα που λες ή κάτι πιο street.

Για να έρθω και στο θέμα μας..δεν θα εμπλεκα με 950 με τίποτα...990 θα ήταν η επιλογή μου.

Δεν ειναι οτι δεν με καλυπτει ο ελικας ,στο μονο θεμα που δεν με καλυπτει ειναι απο αποψη δυναμης ,εκει υστερει λογο μποξερ,κατα τ αλλα το μηχανακι παει ΠΟΛΥ ΤΑΠΑ αν το θελεις απλα μπορει να σπασει στα καλα καθουμενα :crazy: . Τελος παντων,δεν το δινω γι αυτο το λογο,χρειαζομαι καποια χρηματα ,γι αυτο . Ειναι απο τα καλυτερα μοτο που εχω οδηγησει ποτε με απιστευτο στησιμο .

Το σκεφτηκα για κατι πιο street απλα ειμαι 1:90 και δεν με χωρανε και πολλα street και γουσταρω και ορθια θεση οδηγησεις

Εννοειται πως θα ηθελα ενα μουλτιστραντα 1200 αλλα το μπατζετ χρηματων αν φυγει το bmw θα ειναι περιορισμενο (μεχρι 4.000-5000 ευρω )υποψηφια θα ειναι τα tiger 955-multistrada 1000 DS -adventure 950 και μαλλον μ αρεσει πιο πολυ απ ολα το 950 !!!

Ειναι καυλα το εργαλειο, :crazy:

Το προβλημα στην σχεση μου με το GS ειναι πως εχω κανει καγκουρας στα νιατα μου και μου εχει μηνει η καγκουρια την οποια δεν μου καλυπτει το GS :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.....................

Το προβλημα στην σχεση μου με το GS ειναι πως εχω κανει καγκουρας στα νιατα μου και μου εχει μηνει η καγκουρια την οποια δεν μου καλυπτει το GS :crazy:

ΕΔΩ σ' έχω...... :tooth: :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίτα το link που σου έστειλα.

Στο ξαναδίνω! εδώ

Μη το περάσεις στο ντούκου.

Είναι ότι παιδικές αρρώστιες (κα μη) περνάει και πέρασε το μοντέλο ανα τα έτη κυκλοφορίας.

Όπως λέει κι ο Mathosalas, θέλει πολύ καλό έλεγχο.

Αν και λίγοι αυτοί που μπορούν να τα στύψουν, πολλοί αυτοι που νομίζουν πως τα προσέχουν καλά.

Κυριάκο καλώς ήρθες!

Τροποποιήθηκε από τον okourkoulos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μέσα στη πόλη μπορείς να δεις 7 μέχρι και 8,5.

Σε ταξίδι από 5,5 - 6,5

Ρε εσυ δεν ησουν που ελεγες οτι πινει τον πατο του ? :P

Τι 5.5 μας λες τωρα ? :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ΚΤΜ είναι σαν κάτι μουναρογκόμενες που ξέρεις ότι αν τις παντρευτείς θα καταστραφείς!

Ούτε δουλεύουν...

Ούτε μαγειρεύουν...

Ούτε παιδιά θέλουν...

Άλλά κάνουν καλές πίπες! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ΚΤΜ είναι σαν κάτι μουναρογκόμενες που ξέρεις ότι αν τις παντρευτείς θα καταστραφείς!

Ούτε δουλεύουν...

Ούτε μαγειρεύουν...

Ούτε παιδιά θέλουν...

Ε μονο στομα διαρκως το βαριεσαι :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε μονο στομα διαρκως το βαριεσαι :P

Αναφέρομαι στις σπεσιαλιτέ των KTM. Και στα υπόλοιπα είναι πάνω από το μέσο όρο! :D

Κουράγιο να 'χεις! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε εσυ δεν ησουν που ελεγες οτι πινει τον πατο του ? :P

Τι 5.5 μας λες τωρα ? :crazy:

Τωρα που εγινε πατερας παει χαλαρά...απελπιστικα χαλαρα..."Μπαμπα μην τρεχεις" :secret: :D κι αυτο εχει σιγουρα απηχηση και στην καταναλωση.

Επομενο βημα "Πωλειται ΚΤΜ η/και ανταλλάσσεται με παπουδιερα"... :online2long::mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
.............

Αν όμως δεν προσέξεις από τί χέρι το παίρνεις, τότε σε πάει ο μάστορας πίπ@ - κwlo................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανω μια αναφορα στην προηγουμενη σελιδα και συμφωνω 100000% με την παρακατω φραση του Μαθουσαλα.

Δεν αγοραζουμε ρε παιδια ΚΤΜ για να πηγαινουμε "μια εκδρομη ηλικιωμενου στο δασος" ουτε για "θεατρικη παρασταση Τα χλιαρά σταφυλια"...οποιοι εκαναν τετοια ειλογη με πυραυλο τοτε ειναι ή δυστυχισμενοι ή λαθος επιλογη και δεν το παραδεχονται...

Τα ΚΤΜ θελουν ΝΕΥΡΟ γιατι σου δινουν ΝΕΥΡΟ!!!Ετσι τα χαιρεσαι γι'αυτο τα θες.Για να κ@υλωνεις κι οχι για ταξιδι με συνοδηγο την Ωραια Κοιμωμενη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ έχω να πω ότι τα ΚΤΜ είναι τριμπούρδ*λα χαλάνε, είναι πεταμένα λεφτά και είναι για αγριογκέυ τυπάδες γιατί ο μάστορας μας πάει πίπ@-κ*λο!!

Πάρτε ένα τρανσάλπ ή ακόμα καλύτερα ένα άφρικα του 95! Άι σιχτίρ! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ έχω να πω ότι τα ΚΤΜ είναι τριμπούρδ*λα χαλάνε, είναι πεταμένα λεφτά και είναι για αγριογκέυ τυπάδες γιατί ο μάστορας μας πάει πίπ@-κ*λο!!

Πάρτε ένα τρανσάλπ ή ακόμα καλύτερα ένα άφρικα του 95! Άι σιχτίρ! :P

Εσυ που ξερεις απο ΚΤΜ ρε φιλαρακι?? Αντε πια.....ολοι οι εξυπνοι εδω μεσα...... :closedeyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσυ που ξερεις απο ΚΤΜ ρε φιλαρακι?? Αντε πια.....ολοι οι εξυπνοι εδω μεσα...... :closedeyes:

Μου το είπε ο μπάμπης στην καφετέρια ρε φιλαράκι...άντε όλοι στην ειρωνία εδώ μέσα! :online2long:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τωρα που εγινε πατερας παει χαλαρά...απελπιστικα χαλαρα..."Μπαμπα μην τρεχεις" :secret: :D κι αυτο εχει σιγουρα απηχηση και στην καταναλωση.

Επομενο βημα "Πωλειται ΚΤΜ η/και ανταλλάσσεται με παπουδιερα"... :online2long::mB_kalo_e:

Άστα, ένα βήμα είμαι από κει....

Τη βγάζει δε τη βγάζει το 2013 το ΚΤΜ.

Ευτυχώς που καίει μόνο 5,5 :mB_kalo_e:

Μου το είπε ο μπάμπης στην καφετέρια ρε φιλαράκι...άντε όλοι στην ειρωνία εδώ μέσα! :online2long:

Μη παίρνετε ΚΤΜ!

Αφού το ξέρετε, χαλάνε, σπανε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

AAA ρε π@$#η μου αν τα πραγματα ηταν λιγο διαφορετικα τωρα θα ειχα αγγελια το ER και θα σας ρωτουσα για τις ζημιες του SMT ωστε να ειμαι απο τωρα προετοιμασμενος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα