Jump to content

Recommended Posts

Λοιπον παιδια αποφασησα μετα απο 8ετη παροπλισμο,να αναπαλαιωσω ενα 6v c50.Eναι το πρωτο μου μηχανακι και το εχω 26 χρονια.Θα προσπαθησω να το φερω στην αρχικη του μορφη.Ιδεες,σχολια και συμβουλες απαραιτητα.Παμε!

Καπως ετσι ξεκιναμε :crazy:

0259x.jpg

Μουτρακι!Προσεξτε το τιμονι!Ειναι παπι-ταυρι

0257l.jpg

Μια απο πισω

0262sb.jpg

Και πιο πισω :P

0260n.jpg

Σιγκουρα θελω και φτερο :secret:

0265s.jpg

Και η σελα θα φυγει και θα μπει μονοσελο,οπως ηταν αρχικα

Χαρβαλο και το φαναρι

0266y.jpg

Ξηλωμα σελα-σχαρα-ποδια-φτερο

Βρωμιες παντου.Προσεξτε τη διαφορετικοτητα στο καπακι του μοτερ.Το παπι ειναι super cub παρακαλω,οχι οτι κι οτι.Λειπει το μαμα φιλτροκουτι φυσικα!

0267by.jpg

Στο χωρο της μπαταριας διαβρωση και πολλες σκουριες.Εκτος απο μπαταρια,παμε και για αλλη βαση :waycon1:

0272nj.jpg

Ξαπλα ο παπιος να παρει το μπανιο του

0270.jpg

Πολλα λαδια,και ο αξονας της μανιβελας φαγωμενος :hunter:

0271d.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

βαλε στη λιστα ολα τα αναλωσιμα (διαφορα φιλτρα,λαστιχα,λαδια),μπρος πισω αναρτησεις,σελα,,το φτερο καλα το βλεπω,βαψιματακι,τριψιμο με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο τις ποδιες,και μια καινουργια αξιοπρεπη πινακιδα.αμα φαω καμια φλασια και θυμηθω τιποτ'αλλο θα σου σφυριξω κλεφτικα :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βαλε στη λιστα ολα τα αναλωσιμα (διαφορα φιλτρα,λαστιχα,λαδια),μπρος πισω αναρτησεις,σελα,,το φτερο καλα το βλεπω,βαψιματακι,τριψιμο με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο τις ποδιες,και μια καινουργια αξιοπρεπη πινακιδα.αμα φαω καμια φλασια και θυμηθω τιποτ'αλλο θα σου σφυριξω κλεφτικα :_thumbsup:

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξαπλα για μπανακι

0270.jpg

Πολλα λαδια λεμε

0271d.jpg

Διαβρωση στο χωρο της μπαταριας.Κατεστραμενη και η βαση της μπαταριας -_-

0272nj.jpg

Εχει ποτισει η βρωμα παντου

0275b.jpg

Tροχος, γραναζιερα,αμορτισερ εξω :clapping2:

0280c.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οοο

θα το βαψεις κιολας? αν μιλαμε για αναπαλαίωση θα ειναι γαματο θεμα! τα γουσταρω αυτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α, γειά σου !

Καλά πάς προχώρα και δεν θα το μετανιώσεις . :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατω τιμονι,βαση,πολυ πραμα

0278s.jpg

οοο

θα το βαψεις κιολας? αν μιλαμε για αναπαλαίωση θα ειναι γαματο θεμα! τα γουσταρω αυτα!

Μεχρι λαμαρινα θα φτασει το τριψιμο

0283e.jpg

Α, γειά σου !

Καλά πάς προχώρα και δεν θα το μετανιώσεις . :_thumbsup:

Το ξερω ρε Σαββα,το αγαπαω αυτο το μηχανακι,ασε που δεν το φτιαχνω για να το κυκλοφορω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διχασμενη προσωπικοτητα το μοτορι.

Θελω να γινω 6βολτο/θελω να γινω 12βολτο.

Μπροστινο πακετο 6βολτου,σκελετος 12βολτου.

Αβυσσος η ψυχη της Χοντα.

Ελπιζω να μην βρεις τετοιους θυσαυρους που βρηκα εγω,αλλα οκ δεν παραπονιεμε 14 χρονια παρατημενο ηταν.

002jlx.jpg

Βαψιμο

027gj.jpg

Καλη συνεχεια. :vv:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μοτερακι κατω.Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι εχουν φαγωθει οι αυλακωσεις του αξονα,και δεν πιανει η μανιβελα,οποτε λυσιμο ολο το μοτερ

0288s.jpg

Διχασμενη προσωπικοτητα το μοτορι.

Θελω να γινω 6βολτο/θελω να γινω 12βολτο.

Μπροστινο πακετο 6βολτου,σκελετος 12βολτου.

Αβυσσος η ψυχη της Χοντα.

Ελπιζω να μην βρεις τετοιους θυσαυρους που βρηκα εγω,αλλα οκ δεν παραπονιεμε 14 χρονια παρατημενο ηταν.

002jlx.jpg

Βαψιμο

027gj.jpg

Καλη συνεχεια.

Μανο αυτο το μοντελο ηταν μετα το πρωτο 6v και πριν το πρωτο 12v.Oντως περιεργο παπι.Καπου το ειχες γραψει οτι φτιαχνεις το δικο σου.

Εφτασες στα βαψιματα ρε θηριο?Για πες? :shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι το φτιαχνω αλλα δεν εχει ολοκληρωθει.

Αν θες για χρωμα,αφου το περασεις με ρεμουβερ θα το κανεις υγρο γαλβανι-εποξικο ασταρι-χρωμα και θα γινει αθανατο.

001vmp.jpg

005mfx.jpg

Τροποποιήθηκε από τον manosamos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το κακο με αυτα και με τα townmate ειναι οι αναρτησεις τους, ποια η διαφορα 6βολτου και 12βολτου ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το κακο με αυτα και με τα townmate ειναι οι αναρτησεις τους, ποια η διαφορα 6βολτου και 12βολτου ?

Ηλεκτρικα και ασπαστο μοτερ για το 6βολτο.

Το 6βολτο επισης ειναι με πλατίνες και το 12βολτο με ηλεκτρονικη.

Διαφορά εχουν και εξωτερικά,οπως πιρουνι-ντεποζιτο,σελλα κα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι το φτιαχνω αλλα δεν εχει ολοκληρωθει.

Αν θες για χρωμα,αφου το περασεις με ρεμουβερ θα το κανεις υγρο γαλβανι-εποξικο ασταρι-χρωμα και θα γινει αθανατο.

001vmp.jpg

005mfx.jpg

Εχει γινει ηδη η προεργασια Μανο αλλα θα το βαψω σε κλειστο χωρο οχι σε φουρνο,και δεν ξερω αν θα γινει αρκετα σκληρη η βαφη

Εισαι γνωστης ρε φιλαρακι,σε παραδεχομαι :_thumbsup:

Ελπιζω να ανεβασεις τη δουλεια σου καποια στιγμη να μαθαινουν και τα πιο νεα παιδια

Τεποζιτο

0290d.jpg

Ολα τα κομματια εχουν υποστει μια σχετικη ταλαιπωρια

0291w.jpg

Ετοιμο για φευγειο το μπροστινο

0292jf.jpg

Εκτος απο τα πλαινα πλαστικα,ολα τα αλλα πανε για πεταμα

0293t.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θες την συμβουλη μου,μην βαψεις τωρα,αλλα περιμενε τελη Απριλη.

Και εγω στο σπιτι εβαψα αλλα το Μαη,Μπορεις να ασχοληθεις με το μοτερ τωρα και με τις αγορες των ανταλλακτικων που θε χρειαστεις και αφηνεις το χρωμα για το τελος.

Μην το βιαστεις,γιατι τωρα με χαμηλες θερμοκρασιες το χρωμα δεν θα ''πιασει'' και θα εχεις προβληματα αργοτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

6 volt(πλακα κανω) :crazy: .η κεφαλη του 6βολτου εχει και τεραστιες βαλβιδες σε σχεση με 12βολτο.πληροφοριακα αμα φτιαχτει σωστα συλλεκτες θα στο ζητησουν 1000 και ευρο :_w00t:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω εχω ετσι ενα παλιο honda,ct110 λεγετε και μου το ειχε δωσει ενας θειος γιατι θα το πετουσε.Το θεμα ειναι οτι του ειχα βαλει μια εξατμιση σε εναν ''μαστορα'' που ειχα παει και για να κανει μετατροπη να την περασει απο ενα δυσκολο σημειο εβαλε πιο μικρη διαμετρο σωληνα και ακομα και στο ρελαντι πεταει με μεγαή πιεση το καυσαεριο,λετε να μην δουλευει σωστα ? Παντως το εχω για χωματινες βολτες γιατι δεν εχει χαρτια :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ψαλιδακι του ταλαιπωριμενο,ειδικα στο σημειο των ρεγουλατορων0289s.jpg

Στο ψαλιδι αν εχεις τροχο,να το τροχισεις περιμετρικα στα τελειωματα,γιατι το χρωμα σε τοσο ψιλο ελασμα δεν θα πιασει και θα σκουριασει γρηγορα.

Να αλλαξεις επισεις και τα λαστιχενια εδρανα του πυρου εμπρος,γιατι ξεραινετε το λαστιχο με τα χρονια και κανει ''τζογους'' στο ψαλιδι.

Νομιζω 5 ευρω κανει το ενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θες την συμβουλη μου,μην βαψεις τωρα,αλλα περιμενε τελη Απριλη.

Και εγω στο σπιτι εβαψα αλλα το Μαη,Μπορεις να ασχοληθεις με το μοτερ τωρα και με τις αγορες των ανταλλακτικων που θε χρειαστεις και αφηνεις το χρωμα για το τελος.

Μην το βιαστεις,γιατι τωρα με χαμηλες θερμοκρασιες το χρωμα δεν θα ''πιασει'' και θα εχεις προβληματα αργοτερα.

Αυτο σκεφτομουν και εγω.Βασικα θα δειξω πιο αναλυτικο λυσιμο απο ενα σαν το δικο σου, που αγοραστηκε για ανταλλακτικα ,φθηνα με πολυ λιγα χλμ .Δεν ηθελα να βαλω η μιτασιον και τα καινουργια πραγματα κοστιζουν

6 volt(πλακα κανω) :crazy: .η κεφαλη του 6βολτου εχει και τεραστιες βαλβιδες σε σχεση με 12βολτο.πληροφοριακα αμα φτιαχτει σωστα συλλεκτες θα στο ζητησουν 1000 και ευρο :_w00t:

Καποια πραγματα δεν εχουν τιμη.Το συγκεκριμενο δεν υπαρχει περιπτωση να δοθει.

Ροδες και λοιπα ψιλολοιδια

0295g.jpg

Αρχιζουμε να τοποθετουμε σε κουτες

0296t.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγω μαζι σου,απλα το ανεφερα σε περιπτωση που υπαρχει αναγκη για ρευστο.τελη και αδειες υπαρχουν,η θα το κρεμασεις πανω απο κανα τζακι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα κομματια του σκελετου,και ελεγχος καταστασης τους

0297w.jpg

και εγω μαζι σου,απλα το ανεφερα σε περιπτωση που υπαρχει αναγκη για ρευστο.τελη και αδειες υπαρχουν,η θα το κρεμασεις πανω απο κανα τζακι;

Τελη οχι αλλα οπως ειπα και πριν δεν θα κυκλοφορησει. Ειναι ανεβασμενο στον 3ο οροφο στο δωμα,και μαλλον εκει θα μεινει.Υπαρχει σκεψη και για πινακιδα κλασσικου.Θα δουμε.

Τα αυτοκολλητα με τα φτερο της HONDA ολα τα λ7 :crazy: Τι σκεφτομουν τοτε?

0298b.jpg

Σκουρια και μακα παντου.Ωρε πλυσιμο και τριψιμο που εχει να πεσει :mB_kalo_e:

0299l.jpg

Πρωτες αγορες :blush2:

Πισω φτερο

0300j.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα