Jump to content

Recommended Posts

Ανοιγω το θεμα με αφορμη αξιοσημειωτες παρατηρησεις που κατα καιρο σε διαφορα θεματα χανονται,για να εχουμε μια εικονα για την συντηρηση,βελτιωσεις,προσφορες για τον ληστη.

Στα 25000 που εχω

απο ζημια εχει συμβει

1) και μοναδικο προβλημα στο διακοπτη στοπ φρενου οπου μαζι με την προληπτικη αλλαγη ανορθωτη,εγιναν μεσα στην εγγυηση

απο συντηρηση

1) λαδια τωρα δοκιμαζω τα TORCO οπου μου εχουν αφησει αριστη εντυπωση αλλα με την γνωμη του μηχανικου μου θα παραμεινω στα MOTUL που προτεινει και η Suzuki την επομενη φορα.

2)Για τακακια φρενων πηρα τα Premier αλλα οταν πηγα να τα αλλαξω ειδα υλικο ακομα και αφησα τα tocico οποτε αναμενονται εντυπωσεις

3)Ρυθμιση μανετας φρενου στο 1-2 απο το πχ 5 φερνει μεγαλυτερη διαδρομη αλλα σημαντικη αυξηση της πιεσης και τα μετρια φρενα εγιναν πλεον ισχυρα.Αναλογη ρυθμιση στον υδραυλικο συμπλεκτη βελτιωνει το αποτελεσμα.

απο βελτιωσεις

1) τοποθετησα ψηλη τουριστικη ζελατινα οπου εχει μειωσει τους στροβιλισμους στο κρανος και εχει εξουδετερωσει την πιεση αερα μεχρι το υψος του λαιμου.Απορεις αρχικα ποσο ευκολα πλεον ειναι τα 140-200 χλμ συγκριτικα.

2) Φουσκωσα την σελα με μικρο κοστος,πλεον αντεχω διπλασιο χρονο και χιλιομετρα

3) τοποθετησα bugster με εκπτωση απο 130 σε 75 ευρω (τελευταιο κομματι..)

αυτα προς το παρον σαν ιδεες-προτασεις απο μενα,περιμενω δικες σας

ΥΓ πμ για λαδια,μπουζι,φρενα ,φιλτρα.

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Aπό κατανάλωση τι σου βγ'αζει και σε τι συνθήκες ?

Για τον μεγάλο τον Ληστή μεγααααάλη ησυχία όπως και ο ίδιος low profile ..

Τροποποιήθηκε από τον giorgiopap

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aπό κατανάλωση τι σου βγ'αζει και σε τι συνθήκες ?

Για τον μεγάλο τον Ληστή μεγααααάλη ησυχία όπως και ο ίδιος low profile ..

Εκατσα και υπολογισα την δικια μου καταναλωση σε συνθηκες στρωσιματος δηλαδη rpm <= 5500

Εφυγα γεματος (19λτ) και οταν γυρισα, μετα απο 300Km ηταν στην δευτερη γραμμη, αρα εχει περιπου 6 - 7 λτ ακομα. Αν κανουμε τις πραξεις βγενει ~ 4.5Λτ/100Κμ. Υπερ ευχαριστημενος !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μετα απο 30,000χλμ για την καταναλωση εχω δει 4,5-5 εθνικη με 140χλμ/ωρα περιπου και 6,0 μεσα στην πολη.αρκετα καλα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η σελα ποσο σου στοιχησε?κ σε ποιον?

σουπερ τιμη για τη δουλεια που χρειαζεται η διαρουμενη σελα ειναι 70-80 ευρω.Οταν εισαι αποφασισμενος θα σου πω σε πμ.

Για καταναλωσεις,στο μικρο ληστη οπου πιανει 6(+) λιτρα σημαινει παρατεταμενη χρηση πολης,αποτομα ανοιγματα ,ταχυτητα σε εθνικη ανω των 150.Απο συζητησεις για το θεμα προκυπτει οτι δεν εχει εκπληξεις η αυξηση καταναλωσης γι αυτο που σου προσφερει.(πηγα Παρνασσο με ενα τεποζιτο,19 λιτρα,370 χλμ,5.1 λ/100)

Τροποποιήθηκε από τον kostasV

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aλλαγη στα τακακια tocico παρολο που αντεχαν ακομα για το λογο εμφανισης γραμμων στις μπροστινες δισκοπλακες.

Καθαρισμα και μικρη λιπανση εμβολων τετραπιστονης.

Μπηκαν τα premier και ξαναθυμηθηκα την εννοια πεδηση!

Κοστος σετ 70 ευρω. -_-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χθες οδήγησα λίγο το S αν θυμάμαι καλά και είχε απίστευτα σκληρή σέλα! μετά το gs δηλαδή έτσι μου φάνηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εμένα η κατανάλωση κυμαίνεται στα επίπεδα που γράφουν οι σύντροχοι. Με 130-140 χλμ εθνικη είχα 5lt/100. Ιδια κατανάλωση σε σφιχτό στροφιλίκι στα Βαρδουσια πηγαίνοντας στο χωριό μου από Μεσολόγγι-Λιδορίκι, αλλά με χαλαρή οδήγηση. Στην πόλη φτάνει τα 6/100 και σε λιωσίματα έχω δει αυτονομία 200χλμ με ένα ντεπόζιτο. Κοινώς όσο το στίβεις πίνει...

Ηρθε η ώρα του για το μεγάλο των 36000 και από τις 34000 περίπου ακούγεται η καδένα του εκκεντροφόρου.

Πάντως ότι και αν του ζήτησα το χει κάνει με το παραπάνω... Υπερευχαριστημένος... B) B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεθαβω λιγο το θεματακι μιας κ ειμαι υπο σκεψη για αγορα του ερωτα μου...μιλαμε για πολυ παθος.....βεβαιως υπαρχουν κ καποια αλλα...Κ αυτα ειναι τα εξης...

Οι αναβατες του εχουν παρατηρησει οτι η σελα ή η θεση οδηγησης ειναι αβολη???Υπαρχουν αναβατες που εχουν καποιο θεματακι με την μεση κ τους επηρεαζει???

Ρωταω γτ αυτη τη στιγμη εδω κ 4 χρονια εγω ενα Nexus 300....Καλο,χρυσο,απροβληματιστο με εχει παει στα 3/5 της Ελλαδας κ επισης πηγα Βορεια Ιταλια-Ελεβετια περυσι...Αλλα απο θεμα αναρτησεων ειναι χαλια....Κ 2-3 χλμ να κανω με πεθαινει...Εχω σπονδυλολυση κ αυτο οπυ ενδιαφερει ειναι να δω εαν μπορω να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα η εαν θα μου μεινει ονειρο....το υψος μου ειναι 1,84 κ το αναφερω κ για λογους στασεις σωματος κ αν θα βολευει...να ευχαριστησω εκ των προτερων για οποιοαδηποτε απαντηση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα, ειμαι κατοχος του 1250 που εχει ιδια θεση με το 650, και επισης εχω εδω και χρονια ενοχλησεις στην μεση μου.

Λοιπον γενικα οταν κατεβενω απο την μηχανη δεν νιωθω οτι εχω κουρασει τη μεση. Μονο αυτο μπορω να σου πω καθως καθε ανθρωπος μπορει να αντιδρα διαφορετρικα.

Αν εχεις διαβασει,πολλοι αναφερουν οτι εχει λιγο σκυφτη θεση οδηγησης και απο οσο γνωριζω αυτο αποφορτιζει λιγο τα φορτια απο τη μεση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστω....η αληθεια ειναι οτι αυτο με την αποφορτιση το ειχα κατα νου απλα μιας κ δεν ειμαι αναβατης μοτοσυκλετας αλλα σκουτερ δεν ηθελα να ειμαι απολυτος....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φίλτατε έαν έκανες όλα αυτά τα ταξίδια με το σκουτερ προφανώς το σκουτερ σου χρήζει αναβάθμιση ή επισκευή ή αντικατάσταση αναρτήσεων

εάν ο λόγος που ψάχνεις μοτο/τα είναι αυτός ψάχτο πρώτα για αναρτήσεις..εκτός και εάν το βαρέθηκες

Τροποποιήθηκε από τον doctoras9

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο θέμα του gsxf που έβαλε ο φίλος wolfering θα δεις οτι ουσιαστικά είχα τις ίδιες απορίες μιας κι εγώ έχω ένα θεματάκι με την μέση. Η στάση είναι πολύ βολική. Πιστεύω οτι αν είχα κάτι σε on-off πχ θα κουραζόμουν περισσότερο μιας και θα έπεφτε περισσότερο βάρος στη μέση μου.

Δεν έχω κάνει μεγάλα ταξίδια αλλά 100-150 χιλιόμετρα συνεχόμενα τα κάνω πολύ άνετα.

Επίσης είμαι λίγο πιο ψηλός από σένα και μέχρι τα 130-140 μπορείς να κάτσεις άνετα χωρίς αλλαγή ζελατίνας. Από κει και πάνω σκύβω.

Συγκριτικά με το scooter να ξέρεις οτι θα είσαι πιο άνετος μιας κι εγώ είχα το ίδιο θέμα, να κουράζεται η μέση μου δηλαδή ακόμα και σε αποστάσεις 10 χιλιομέτρων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ντοκτορ....Το μηχανακι απο αγορας ειχε θεμα με αναρτησεις.....γενικα ολοι οι αναβατες του συγκεκριμενου παραπονιουνται....Κ ξερεις ποιο ειναι το αστειο???οτι ειναι το μονο μοντελο σκουτερ που δεν βγαζουν Αφτερμαρκετ αναρτησεις κ το ξερω γτ εχω στειλει σε ολες e-mail κ μου το απαντησαν....Η αληθεια ειναι οτι στα ταξιδια που χω κανει τα εκανα επειδη δεν ειχα την οικονομικη δυαντοτητα να παρω αλλο....Τωρα που παιζει θελω να το εκμεταλευτω...ενας απο τους λογους περα απο τις αναρτησεις ειναι οτι υστερα απο συζητηση με το εταιρον ημιση κ αφου ειπε οτι θα ακολουθει σε ταξιδια θελει κατι μεγαλυτερο γτ 2 ταξιδια απο 350χλκ εκαστος δεν μπορω να πω οτι το ευχαριστηθηκαμε....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σαι καλα...Μενει να φυγει ο Σεπτεμβριος να δουμε πως πηγες ο μηνας κ να πουληθει το Nexus ωστε να αγοραστει ο ερωτας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άντε με το καλό να το δούμε στα ευχάριστα τον άλλον μήνα. Dream bike βέβαια βλέπω το gsxf. Αυτό λες να πάρεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω κοιταω για το Bandit S...το GSXF ειναι οντως Dream Bike αλλα αυτη τη παρουσα στιγμη ξεφευγει οικονομικα για μενα...Ασε που ο ληστης ηταν ο 1ος ερωτας....Οπως κ με το κοριτσι...Γνωριστηκαμε στα 16 δεν εγινε κατι αλλα 11 χρονια μετα τσουπ,παλι στον δρομο ο ενας του αλλου....τωρα αν θα παντρευτω κ τις 2 περιπτωσεις ο καιρος θα δειξει.... :D ελπιζω να το χω μεχρι τα μεσα του Οκτωβριου να ξαναεκδραμω στους ελληνικους δρομους υστερα απο 11 μηνες αποχης...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά γνωρίζουμε τη τιμή του καινούργιο (το S με το fairing) με ABS αυτή τη στιγμή?Έψαξα στο google αλλά δε βρήκα πολλά πράγματα για τη τιμή!

Τροποποιήθηκε από τον 21Grams

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα