Jump to content
gkourmoul1

Γυάλισμα και κέρωμα με αλοιφαδόρο.

Recommended Posts

Σήμερα είχα όρεξη. Εκμεταλλεύτηκα το απόγευμα που δεν δούλευα και ξεκίνησα το πλύσιμο-γυάλισμα-κέρωμα. Θα μου πείτε "ε, και?". Και εγώ με την σειρά μου θα σας απαντήσω ότι την διαφορά την έκανε ο αλοιφαδόρος που πριν 4 μέρες αγόρασα με 29 ευρά.

2093130.jpg

Τα υλικά που χρησιμοποίησα είναι τα εξής: Σαμπουάν με σιλικόνη, scratch remover (αλοιφή για γρατζουνιές), καθαριστικό χρώματος, και κερί (όλα της SONAX). Η σειρά που τα παρέθεσα δεν είναι τυχαία.

1. Πρώτα πλένουμε καλά το όχημα με σαπουνάδα και το στεγνώνουμε.
  2. Έπειτα χρησιμοποιούμε την αλοιφή για τις μεγάλες γρατζουνιές. Προσοχή εδώ διότι αν το παρακάνουμε θαμπώνει το χρώμα και κάνουμε ζημιά. Τελειώνοντας, σκουπίζουμε με νωπό πανί.
  3. Επόμενο βήμα είναι να χρησιμοποιήσουμε το καθαριστικό (γυαλιστικό) χρώματος. Άλειψα και έτριψα πριν στεγνώσει όλες τις βαμμένες επιφάνειες με το φοβερό εργαλείο στην φωτογραφία. Καθόλου κουραστικό θα έλεγα. Αμέσως μετά χρησιμοποίησα ένα πανάκι με μικροϊνες για να απομακρύνω τα απομεινάρια. Εκεί ήταν που είδα την τεράστια διαφορά στο χρώμα. Η πέρλα επανήλθε. Το χρώμα έδειχνε καινούργιο. Να σημειώσω εδώ ότι όπου δεν έφτανε ο αλοιφαδόρος (εγκοπές, προφυλακτήρες κλπ) το έκανα με το χέρι.
  4. Βέβαια δεν έφτανε αυτό. Έπρεπε να "οχυρώσω" το αναζωογονημένο χρώμα με κερί. Είναι απίστευτη η προστασία που προσφέρει το κερί. Από τον ήλιο και την βροχή, μέχρι τις μικρογρατζουνιές, τις κουτσουλιές, τα ρετσίνια και πολλά άλλα. Το κερί επίσης το έτριψα με τον αλοιφαδόρο. Επιτέλους τέρμα τα επίπονα τριψίματα με το χέρι. Μόλις τελείωσα με τον αλοιφαδόρο, το πέρασα και ένα γρήγορο χέρι με το πανί μικροϊνών.

Τα αποτελέσματα ήταν φανταστικά. :worshippy:

Εδώ βέβαια πρέπει να παραδεχτώ ότι τα οχήματα που γυάλισα σήμερα δεν ήταν οι μηχανές μου, αλλά δυο αυτοκίνητα τα οποία έκανα "καινούργια". :tooth:

Συνολικά η διαδικασία αυτή μου πήρε 2,5 ωρίτσες. Την ίδια ακριβώς διαδικασία ακολουθώ και στις μοτοσυκλέτες μου, φυσικά, με την διαφορά ότι αντί αλοιφαδόρο χρησιμοποιώ χέρι μιας και οι επιφάνειες είναι πολύ μικρότερες.

Κόστος για τα δύο αυτά αυτοκίνητα:

Αλοιφαδόρος..... 29 ευρά (και θα γυαλίσει πολλές φορές ακόμα...)

Αλοιφές που χρησιμοποιήθηκαν.... >5 ευρώ, μιας και δεν χρησιμοποίησα ούτε το 1/5 από τα μπουκαλάκια.

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

εγω θυμαμε την 1 φορα που ειχα γιαλισει την μηχανη με κερια και κλπ, και ειχε γινει εκθεσιακη πραγματικα, το επωμενο βραδυ ομως εφαγα τουμπα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλο το γυαλισμα με τον αλοιφαδορο αρκει ομως να το "σηκωνει" και το οχημα.

Π.χ. στην γρια που εχει τα προστατευτικα καγκελα μπροστα και τις βασεις για βαλιτσες πισω,

ο αλοιφαδορος αποδυκνυεται αχρηστος. Αγορασα και εγω εναν και τελικα μονο στο αμαξι μου χρησιμευσε.

Σε ενα ομως ss ή sport tourer που εχουν μεγαλη και στρωτη επιφανεια πλαστικων, θα εκανε την δουλεια πολυ πιο ευκολη και θα εδινε και καλυτερα αποτελεσματα. B)

εγω θυμαμε την 1 φορα που ειχα γιαλισει την μηχανη με κερια και κλπ, και ειχε γινει εκθεσιακη πραγματικα, το επωμενο βραδυ ομως εφαγα τουμπα

Και μετα σου λεει να μην πιστευεις στο ματι... :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλο το γυαλισμα με τον αλοιφαδορο αρκει ομως να το "σηκωνει" και το οχημα.

Π.χ. στην γρια που εχει τα προστατευτικα καγκελα μπροστα και τις βασεις για βαλιτσες πισω,

ο αλοιφαδορος αποδυκνυεται αχρηστος. Αγορασα και εγω εναν και τελικα μονο στο αμαξι μου χρησιμευσε.....

Γιαυτό και εγώ πήγα κατευθείαν στο αμάξι....

Παρόλ' αυτα, ακολουθώ την ίδια ακριβώς διαδικασία στις μοτοσυκλέτες με την διαφορά ότι τα κάνω με το χέρι...

Σε όλες τις περιπτώσεις θεαματική διαφορά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και μετα σου λεει να μην πιστευεις στο ματι... :pray:

ασε ασε! υπαρχει το ματι δυστιχως για εμας χεχε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τα αυτοκινητα μου φαινεται ωραια λυση αλλα οι μοτοσυκλετες εχουν τοσο μικρη επιφανεια που με καταλληλο πανι και αλοιφη κανεις τη δουλεια σου πολυ ευκολα και γρηγορα. Ασε που μπορεις να γυαλισεις και μικρα σημεια με το χερι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα είχα όρεξη. Εκμεταλλεύτηκα το απόγευμα που δεν δούλευα και ξεκίνησα το πλύσιμο-γυάλισμα-κέρωμα. Θα μου πείτε "ε, και?". Και εγώ με την σειρά μου θα σας απαντήσω ότι την διαφορά την έκανε ο αλοιφαδόρος που πριν 4 μέρες αγόρασα με 29 ευρά.

.............................Τα αποτελέσματα ήταν φανταστικά. worshippy.gif

Ωραίος !

Έχε το νού σου με το βερνίκι του χρώματος. Η επίστρωση είναι οριακή ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΣΥΧΝΑ αυτη τη διαδικασία το όχημα.

1-2 φορές το χρόνο max.....

Αποφεύγουμε να το κάνουμε με τον ήλιο να χτυπάει το όχημα.

Κατα τ'αλλα, το αποτέλεσμα είναι σχεδόν πάντα φανταστικό και προσθέτει χρόνια ζωής στην εξωτερική όψη του οχήματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος !

Έχε το νού σου με το βερνίκι του χρώματος. Η επίστρωση είναι οριακή ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΣΥΧΝΑ αυτη τη διαδικασία το όχημα.

1-2 φορές το χρόνο max.....

Αποφεύγουμε να το κάνουμε με τον ήλιο να χτυπάει το όχημα.

Κατα τ'αλλα, το αποτέλεσμα είναι σχεδόν πάντα φανταστικό και προσθέτει χρόνια ζωής στην εξωτερική όψη του οχήματος.

Ασε Νασο...μη μου το θυμιζεις αυτο.

Μαλλον εκεινος που ειχε την βεφα (την ξερεις την κυρια) την αγαπουσε παρα πολυ και 3 βαφεις απεφανθησαν

το ιδιο πραγμα. Υπερβολικο γυαλισμα-κερωμα σε σημειο που ξεθωριασε το ντεποζιτο... :pray:

Το βαψιμο δεν με ποναει καθοτιν ξαδερφος βαφεας και το χρωμα φτηνο... αλλα τα γνησια αυτοκολλητα...ειναι λιγο τσουχτερα. :mellow:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλλα τα γνησια αυτοκολλητα...ειναι λιγο τσουχτερα. :mellow:

15,53 dollars από το Αμέρικα..., με ρίσκο τελωνείου πάντα, για το 2006 μοντέλο (δεν θυμάμαι ποιας χρονιάς είναι το δικό σου), καλά είναι;

Ρίξε μια ματιά κι εσύ που ξέρεις τη χρονολογία της Βέφας σου.

:detective:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δοκιμασε και τα προιοντα της autoglum. θα παθεις πλακα. την εχω σε μεγαλη εκτιμηση αυτην την εταιρεια. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:tooth:

συγνωμη ρε φιλε που γελαω αλλα πραγματικα με τον τροπο που το αναφερεις ειναι κωμικο απο μονο του.

ελπιζω να μην ειχες χτυπησει. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα