Jump to content
ronin1

ebay: Ο πωλητής δεν στέλνει προϊόντα στη χώρα σας

Recommended Posts

, ο ταχυδρομος το παρεδωσε παλι σε αλλον ενω εγραφε πατρωνυμο

αρε φιλε αν ειχα συνωνυμία μαζι σου δεν επαιζε να σου δωσω το πακετο με τιποτα μουχαχαχαχαχα :greece: :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ψωνίζω τακτικά από το ebay it , com , de , uk.

Δεν είναι θέμα κρίσεις το ότι δεν στέλνουν Ελλάδα αφού έτσι και αλλιώς

υπάρχει η κάλυψη από το paypall απλά το θέμα είναι ότι δεν θέλουν να τρέχουν στα

αντίστοιχα ταχυδρομεία για αποστολές σε Ελλάδα κλπ εξου και σου λένε μεγάλα μεταφορικά.

Γενικά στέλνεις ένα mail και σου λένε αν στέλνουν και αν σε συμφέρει να το πάρεις.

Εγώ τώρα περιμένω ένα ποδήλατο από ebay.it 70 € μεταφορικά μου ήρθε αλλά γλύτωσα 200€ από να το έπαιρνα από Ελλάδα.

Και ειλικρινά θα το αγόραζα από εδώ αλλά 200 € κάτω είναι αρκετά χρήματα

για να τα δωσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παντως εγω εχω να πω οτι απο ebay που αγοραζω εδω κ 3 χρονια σχεδον εχω μεινει κατα 99.9% υπερευχαριστημενος....

1 περιπτωση μου εχει τυχει που επεσα σε πστη ιταλο κ μου εστειλε μεταχειρες εξατμες ενω στην περιγραφη εγραφε για καινουριες.....

τεσπα.....απο αγγλια,ιταλια,γερμανια,αμερικη,κινα,ολλανδια κ δεν θυμαμαι καποια αλλη χωρα εχω αγορασει....

σε γενικες γραμμες οι περισσοτεροι στελνουν.......ισως να υπαρχει κ ενα 5-10% που να μην στελνουν κ αυτο λογω του οτι πιθανον να θελουν να στελνουν μονο στην χωρα τους.....αλλα να σας πω κ ενα μικρο μυστικο να το ξερετε.....στο feedback σας οταν καποιος πωλητης βλεπει 99.5% κ εως 100% κ εχετε κανει κ ανω των 20 ή 30 αγορών θα σας στειλει κ ας μην το γραφει στις λεπτομερειες περιγραφης του προϊοντος......

οπως κ εμεις σαν αγοραστες βλεποντας εναν πωλητη να εχει feedback 99.7% κ περισσοτερο θεωρουμε οτι ειναι αξιοπιστος.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
.....αλλα να σας πω κ ενα μικρο μυστικο να το ξερετε.....στο feedback σας οταν καποιος πωλητης βλεπει 99.5% κ εως 100% κ εχετε κανει κ ανω των 20 ή 30 αγορών θα σας στειλει κ ας μην το γραφει στις λεπτομερειες περιγραφης του προϊοντος......

οπως κ εμεις σαν αγοραστες βλεποντας εναν πωλητη να εχει feedback 99.7% κ περισσοτερο θεωρουμε οτι ειναι αξιοπιστος.....

Συμφωνώ, το feedback είναι πάρα πολύ σημαντικό για τον πωλητή!

Μια φορά έβαλα αρνητικό σε έναν επειδή αργούσε! Επικοινώνισε μαζί μου και μου ξαναέστειλε το αντικείμενο (μικρής αξίας) και τελικά το έλαβα 2 φορές!

Μόνο μία φορά έχει γίνει πουστιά τεράστια και δεν βρήκα το δίκιο μου ποτέ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ εδώ και 1-2 χρόνια έχω αγοράσει αρκετά πράγματα, κυρίως αγγλία-αμερική και κίνα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, και όσες φορές γράφαν οτί δεν στέλνουν ελλάδα αφού τους ρώτησα μου το στείλανε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ δε νομίζω ότι έχει να κάνει με αυτό. Έτσι κι αλλιώς τα λεφτά προκαταβάλλονται δεν υπάρχει κίνδυνος πιστόλιού. Εγώ νομίζω ότι έχει να κάνει με άλλους λόγους ίσως τα σάπια ταχυδρομεία μας να "χάνουν" αρκετές αποστολές και ν αναγκάζονται να στέλνουν 2η φορά items.

Πάντως σε δεκάδες πράγματα που έχω στείλει/λάβει ποτέ δεν έχασα κάτι.. Μου φαίνεται περίεργο για να ειναι σύμπτωση, νομίζω τα ΕΛΤΑ εχουν βελτιωθεί αρκετά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ΕΛ.ΤΑ παιζει να ειναι απο τις λιγε δημοσιες υπηρεσιες που δουλευει πολυ σωστα!

Εξυπηρετικοτατοι και παντα ευγενικοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στην περιοχη σου ισως γιατι στην καλλιθεα για να μεταφερθει ενα πακετο απο το καταστημα της Πεισιστράτου στο καταστημα της θησαιως εκανε 2 εβδομαδες,

και τα δυο ταχυδρομια ειναι στην καλλιθεα το πακετο ειχε παει στην πεισιστρατου οπου κλεινει στις 2'30 και δεν μπορουσα να το παραλαβω,τους ζητησα να μεταφερθει στο καταστημα θησαιως οπου μενει ανοιχτο και το απογευμα και για 10 στενα δρομο εκανε 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

απο Αμερικη εκανε να ερθει 4 εργασιμες. :plaf: :greece:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε λιγο με την κριση που εχουμε θα τα αγοραζετε απο δω γιατι θα ειναι πιο φθηνα απο εξω.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πασιφανές οι περισσότεροι εξ δυτικής πλευράς γνωστοί εθνο-πατέρες οι οποίοι τρώνε καλύτερα τον πρόλογο τώρα που σκάνε όμως ισπανίες ιταλίες και σε λίγο γαλίες θα κάνουν τα ίδια?

αλλά τι περιμένεις ζώα ήταν μια ζωή...

επιπλέον(έχει σχέση)για να καταλάβετε η πουτάνα κοινή γνώμη τι πρόλογο τρώει(τα ΖΩΑ δηλαδή) θυμάστε που θα έπαιζε πρίν κανα μήνα φιλικό ελλάδα-ρουμανία στην γερμανία, η αντίστοιχη ΕΠΟ της γερμανίας ακύρωσε την διεξαγωγή του παιχνιδιού μη πάει(λέγαν) καναν γερμανός και πυροβολήσει(κ-υ-ρ-ι-ο-λ-ε-κ-τ-ι-κ-ά) έλληνα ποδοσφαιριστή λόγο της αυξημένης φορολογίας που φέραν οι έλληνες στην καημενούλα αλεμανια

ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΖΩΑ :whip:

Τροποποιήθηκε από τον doctoras9

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδή είμαι χρήστης του ebay απο το 2000, κάποτε δε στέλνανε πολλοί, μετά λόγω ευρώπης έστρωσε το πράγμα, τώρα αν επανερχόμαστε στα προ του 2000 είναι πολύ κακό σημάδι.

πασιφανές οι περισσότεροι εξ δυτικής πλευράς γνωστοί εθνο-πατέρες οι οποίοι τρώνε καλύτερα τον πρόλογο τώρα που σκάνε όμως ισπανίες ιταλίες και σε λίγο γαλίες θα κάνουν τα ίδια?

αλλά τι περιμένεις ζώα ήταν μια ζωή...

επιπλέον(έχει σχέση)για να καταλάβετε η πουτάνα κοινή γνώμη τι πρόλογο τρώει(τα ΖΩΑ δηλαδή) θυμάστε που θα έπαιζε πρίν κανα μήνα φιλικό ελλάδα-ρουμανία στην γερμανία, η αντίστοιχη ΕΠΟ της γερμανίας ακύρωσε την διεξαγωγή του παιχνιδιού μη πάει(λέγαν) καναν γερμανός και πυροβολήσει(κ-υ-ρ-ι-ο-λ-ε-κ-τ-ι-κ-ά) έλληνα ποδοσφαιριστή λόγο της αυξημένης φορολογίας που φέραν οι έλληνες στην καημενούλα αλεμανια

ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΖΩΑ :whip:

εντάξει ρε δόκτορα, αν εσύ πλήρωνες τους φόρους που πληρώνεις τώρα για να πέρνει το χρήμα η Χ χρεοκοπημένη χώρα πως θα σου φαινότανε;

έχει παίξει και η προπαγάνδα το παιχνίδι της αλλά σκατά τα έχουμε κάνει και εμείς ότι και να λέμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εντάξει ρε δόκτορα, αν εσύ πλήρωνες τους φόρους που πληρώνεις τώρα για να πέρνει το χρήμα η Χ χρεοκοπημένη χώρα πως θα σου φαινότανε;

έχει παίξει και η προπαγάνδα το παιχνίδι της αλλά σκατά τα έχουμε κάνει και εμείς ότι και να λέμε.

Απο την οποία χώρα μέχρι τώρα έχεις βγάλει τα άντερα σου που αγόραζε απο σένα στρατιωτικό εξοπλισμό με τα λεφτά που της δάνειζες αγόραζε πάλι απο σένα και τις χρωστάς και κάτι αποζημιώσεις κατα τα άλλα πληρώνεις φόρο για να σώσεις τους τεμπέλιδες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά εάν δεν καταλάβει ο μέσος πολίτης οποιαδήποτε χώρας(που ακόμη παρατηρώ δεν καταλαβαίνει)εν έτη 2012 και συνεχίζει να τρώει το τυράκι των μμε του, ότι ντε και καλά για την κατάντια του, φταίει ο ουγγρος-ελληνας-ιρλανδός-πορτογάλος-αργεντίνος ΚΑΙ ΟΧΙ ο ίδιος ο οποίος συντηρούσε επιδεκτικά ένα κεφαλαιοκρατούμενο σύστημα..δεν έχει και πολλά να πεις κατόπιν.. :wallbash:

και δυστυχώς σε παρόμοιες εποχές παγκοσμίως(όπως και στο παρελθόν) παρατηρείται ότι στην λαική τάξη, ο εθνό-πατρισμός ενισχύεται, οι "φίλοι μας" τα ζώα.. :pray:

Τροποποιήθηκε από τον doctoras9

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη απο παλια παιζει το θεμα μη αποστολων σε συγκεκριμενες χωρες υπαρχουν τα παρακατω σαιτ http://www.bundlebox.com/ για πραγματα απο αμερικη και αυτο http://www.my-uk-mail.co.uk/ για Αγγλια μερια. Προφανως θα υπαρχουν και αλλα αντιστοιχα.

Στο πρωτο παραγγελνετε απο διαφορους απο ebay ή αλλα μαγαζια δινωντας αμερικανικη διευθυνση και κανονιζετε να σας τα στειλουν ολα μαζι. Μπορει να παιζει προβλημα στο τελωνειο σε τετοια περιπτωση.

Στο δευτερο ειναι πιο ευκολα αφου δεν υπαρχει τελωνειο απλα πηδατε τον υφαλο των ιντερνετομαγαζων του στυλ δε στελνω Ελλαδα!!!!

Παντως αν δειτε τις τιμες δεν ειναι και τρελο το κοστος!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη απο παλια παιζει το θεμα μη αποστολων σε συγκεκριμενες χωρες υπαρχουν τα παρακατω σαιτ http://www.bundlebox.com/ για πραγματα απο αμερικη και αυτο http://www.my-uk-mail.co.uk/ για Αγγλια μερια. Προφανως θα υπαρχουν και αλλα αντιστοιχα.

Στο πρωτο παραγγελνετε απο διαφορους απο ebay ή αλλα μαγαζια δινωντας αμερικανικη διευθυνση και κανονιζετε να σας τα στειλουν ολα μαζι. Μπορει να παιζει προβλημα στο τελωνειο σε τετοια περιπτωση.

Στο δευτερο ειναι πιο ευκολα αφου δεν υπαρχει τελωνειο απλα πηδατε τον υφαλο των ιντερνετομαγαζων του στυλ δε στελνω Ελλαδα!!!!

Παντως αν δειτε τις τιμες δεν ειναι και τρελο το κοστος!!

το θεμα ειναι αλλου φιλε,για ποιον λογο πωλητες που εστελναν ελλαδα σταματησαν να στελνουν ,και οχι αυτοι που δεν ειχαν συμπεριλαβει καν αυτο τον τοπο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλά θέλω να επιβεβαιώσω οτι σε βιβλίο που παράγγειλα απο amazon.uk το βιβλίο δεν ήρθε ποτέ επεδη ξεχασα να ζητησω courier (UPS/FedEX) και ετσι το στειλανε με royal mail που μετα παει ΕΛΤΑ. Εκει κάπου στον ΕΛΤΑ "χαθηκε". Επειδή είχα κάνει κατα καιρούς πολλές παρραγελίες απο amazon.uk δεν είχα πρόβλημα οσο χρησιμοποιούσα courier (UPS, FEDEX).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο την οποία χώρα μέχρι τώρα έχεις βγάλει τα άντερα σου που αγόραζε απο σένα στρατιωτικό εξοπλισμό με τα λεφτά που της δάνειζες αγόραζε πάλι απο σένα και τις χρωστάς και κάτι αποζημιώσεις κατα τα άλλα πληρώνεις φόρο για να σώσεις τους τεμπέλιδες...

δε διαφωνώ, αλλά συγκρίνεις τον απλό πολίτη με την Χ πολυεθνική ή εταιρία παραγωγής όπλων. αυτό δεν είναι σωστό.

γιατί δε συγκρίνεις άμα είναι έτσι και τη φάγε που έχει βγάλει τόσα λεφτά τιμολογώντας το ίδιο προιόν στην ελλάδα πιο ακριβά και στο εξωτερικό πιο φτηνά; ή τις φαρμακοβιομηχανίες με τον απλό έλληνα πολίτη.

ο απλός γερμανός κάνει μια δουλιά, και τον έχουνε ταράξει στο φόρο λέγοντας του, οτι φταίνε οι έλληνες. λογικό είναι να είναι τσαντισμένος, παρότι του λένε τη μισή αλήθεια και αν δεν ήταν οι έλληνες δε θα είχε δουλιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα