Jump to content
wolfering

Γιατί οι Έλληνες προτιμούν On-Off και όχι street

256 ψήφοι

1. 1. Street, On-Off ή custom;

• Street
      110
    • On-Off
      119
    • custom
      6

Recommended Posts

Μάκη, στα On-off πρέπει να προσθέσεις τους ακτινωτούς τροχούς, και το εύκαμπτο πλαίσιο μέσα στο πακέτο της άνεσης, κάτι που αντισταθμίζει την καλύτερη ποιότητα τους συνολικού συστήματος ανάρτησης των street.

Γιώργο πόσο της εκατό των σύγχρονων On/off έχουν ακτινωτές ζάντες και πες μου τώρα ότι αυτές είναι απαραίτητες για τις κακοτεχνίες των ελληνικών δρόμων. Το δικό σου το transalp είναι προηγούμενης γενιάς τότε που ο OFF προσανατολισμός ήταν πολύ πιο έντονος από ότι στα πιο σύγχρονα.Στην Ελλάδα γενικά υπερβάλουμε και αυτά μάλλον είναι δικαιολογίες αυτών που επιλέξανε κάποιο μαστόδοντο για 90% χρήση εντός πόλεως και 10% βολτούλες. Το ότι την τελευταία 20ετία έχει αλλάξει ο προσανατολισμός των ON/OFF σταδιακά από το 50/50, στο 70/30, μετέπειτα στο 80/20 και εντέλει άντε στο 90/10, δείχνει ότι στην πραγματικότητα ο OFF ρόλος τους ήταν αχρείαστος και περιττός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στα street με την μικρή διαδρομή αναρτήσεων, σε σχέση με φυσιολογικά On-off των 200mm suspension travel, αν ρυθμίσεις τις αναρτήσεις και τις κάνεις βούτυρο θα τερματίζει εύκολα η ανάρτηση σε σαμαράκια με αποτέλεσμα να χτυπάει περισσότερο η μέση. Δεν φτάνει μόνο η ρύθμιση των αναρτήσεων για την άνεση του επιβάτη στις κακοτεχνίες του δρόμου. Βέβαια έχουμε πάντα εξαιρέσεις στον κανόνα.

Και εγώ street Θα προτιμούσα πάντως! Βαριά street κατά προτίμηση ώστε να είναι και πιο άνετη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργο πόσο της εκατό των σύγχρονων On/off έχουν ακτινωτές ζάντες και πες μου τώρα ότι αυτές είναι απαραίτητες για τις κακοτεχνίες των ελληνικών δρόμων. Το δικό σου το transalp είναι προηγούμενης γενιάς τότε που ο OFF προσανατολισμός ήταν πολύ πιο έντονος από ότι στα πιο σύγχρονα.Στην Ελλάδα γενικά υπερβάλουμε και αυτά μάλλον είναι δικαιολογίες αυτών που επιλέξανε κάποιο μαστόδοντο για 90% χρήση εντός πόλεως και 10% βολτούλες. Το ότι την τελευταία 20ετία έχει αλλάξει ο προσανατολισμός των ON/OFF σταδιακά από το 50/50, στο 70/30, μετέπειτα στο 80/20 και εντέλει άντε στο 90/10, δείχνει ότι στην πραγματικότητα ο OFF ρόλος τους ήταν αχρείαστος και περιττός.

Πρωτύτερα είχα σχολιάσει ότι για να συγκρίνουμε μεταξύ των 2 πρέπει να ορίσουμε τι σημαίνει ον-οφ. Εκεί είναι το κλειδί. Σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά εγώ κάνω την σύγκριση έχοντας στο μυαλό μου τον κλασσικό ορισμό του ον-οφ, δηλαδή το 70-30 έστω. Εξάλλου, όπως είπα το στρώμα δεν το θεωρώ ον-οφ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα street με την μικρή διαδρομή αναρτήσεων, σε σχέση με φυσιολογικά On-off των 200mm suspension travel, αν ρυθμίσεις τις αναρτήσεις και τις κάνεις βούτυρο θα τερματίζει εύκολα η ανάρτηση σε σαμαράκια με αποτέλεσμα να χτυπάει περισσότερο η μέση. Δεν φτάνει μόνο η ρύθμιση των αναρτήσεων για την άνεση του επιβάτη στις κακοτεχνίες του δρόμου. Βέβαια έχουμε πάντα εξαιρέσεις στον κανόνα.

Και εγώ street Θα προτιμούσα πάντως! Βαριά street κατά προτίμηση ώστε να είναι και πιο άνετη.

Γιώργο όπως είπα το 90% των σύγχρονων ON/OFF έχουν διαδρομή <160 mm. Οπότε ξεκολλάτε από τα 200 mm που έχουν τα klr Mου,transalp σου και το παράξενο του ALX. Επίσης τα πιο πολλά all arround street έχουν 130-140mm. Οπότε δεν μιλάμε για χαοτική διαφορά. H μαλακότητα της ανάρτησης δεν έχει άμεση σχέση με την απόσβεση της. Πρέπει να καβαλήσεις μια σωστή ανάρτηση για να δεις την λειτουργία της. Καταρχάς σημαντικό σε μια ανάρτηση είναι η στατική τριβή.Αυτός είναι ο λόγος που to klr παρόλο των 200mm διαδρομής του είναι άχρηστο εκτός δρόμου. Μικρές ανωμαλίες λόγω στατικής τριβής δεν είναι ικανές να συμπιέσουν την ανάρτηση οπότε αυτή κλοτσάει (πχ μικρές πέτρες) και χάνει πρόσφυση. Η ανάρτηση έχει διαφορετική αντίσταση στην συμπίεση (αργή -γρήγορη συμπίεση) αναλόγως της ταχύτητας και της διαδρομής της συμπίεσης. Εδώ η ποιότητα της ανάρτησης κάνει επίσης διαφορά μέρας με νύχτας. Και το πιο βασικό στην απορρόφηση ανωμαλιών είναι η απόσβεση επαναφοράς που ελέγχει την ανάδραση της ανάρτησης προς τον αναβάτη. Μπορεί μια ανάρτηση να είναι σκληρή (ελατήριο, συμπίεση) αλλά λόγω ποιοτικότερης απόσβεσης επαναφοράς να είναι πολύ φιλικότερη για τον αναβάτη και να απορροφάει κάθε ανάδραση. Λόγω προβλήματος μέσης με έχει απασχολήσει αρκετά το θέμα. Το ότι τερματίζει η ανάρτηση του bmw σου, δεν έχει να κάνει καθόλου μα καθόλου με την μικρή διαδρομή της αλλά προφανώς με το ότι το ελατήριο έχει πέσει ή θέλει προφόρτιση και τα λάδια της, μετά από 10+ χρόνια έχουν γίνει τηγανόλαδα.

Τώρα υπάρχουν ένα σωρό στρεετ με μεγάλες και άνετες σέλες, δυνατότητα φόρτωσης και ανεμοκάλυψη που και αυτή είναι υπερτιμημένη δηλαδή χρειάζεται μόνο στην εθνική. Προσωπικά δρομολόγια εθνικής με αφήνουν αδιάφορο και τα αποφεύγω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργο όπως είπα το 90% των σύγχρονων ON/OFF έχουν διαδρομή <160 mm. Οπότε ξεκολλάτε από τα 200 mm που έχουν τα klr Mου,transalp σου και το παράξενο του ALX. Επίσης τα πιο πολλά all arround street έχουν 130-140mm. Οπότε δεν μιλάμε για χαοτική διαφορά. H μαλακότητα της ανάρτησης δεν έχει άμεση σχέση με την απόσβεση της. Πρέπει να καβαλήσεις μια σωστή ανάρτηση για να δεις την λειτουργία της. Καταρχάς σημαντικό σε μια ανάρτηση είναι η στατική τριβή.Αυτός είναι ο λόγος που to klr παρόλο των 200mm διαδρομής του είναι άχρηστο εκτός δρόμου. Μικρές ανωμαλίες λόγω στατικής τριβής δεν είναι ικανές να συμπιέσουν την ανάρτηση οπότε αυτή κλοτσάει (πχ μικρές πέτρες) και χάνει πρόσφυση. Η ανάρτηση έχει διαφορετική αντίσταση στην συμπίεση (αργή -γρήγορη συμπίεση) αναλόγως της ταχύτητας και της διαδρομής της συμπίεσης. Εδώ η ποιότητα της ανάρτησης κάνει επίσης διαφορά μέρας με νύχτας. Και το πιο βασικό στην απορρόφηση ανωμαλιών είναι η απόσβεση επαναφοράς που ελέγχει την ανάδραση της ανάρτησης προς τον αναβάτη. Μπορεί μια ανάρτηση να είναι σκληρή (ελατήριο, συμπίεση) αλλά λόγω ποιοτικότερης απόσβεσης επαναφοράς να είναι πολύ φιλικότερη για τον αναβάτη και να απορροφάει κάθε ανάδραση. Λόγω προβλήματος μέσης με έχει απασχολήσει αρκετά το θέμα. Το ότι τερματίζει η ανάρτηση του bmw σου, δεν έχει να κάνει καθόλου μα καθόλου με την μικρή διαδρομή της αλλά προφανώς με το ότι το ελατήριο έχει πέσει ή θέλει προφόρτιση και τα λάδια της, μετά από 10+ χρόνια έχουν γίνει τηγανόλαδα.15 χρόνια....

Τώρα υπάρχουν ένα σωρό στρεετ με μεγάλες και άνετες σέλες, δυνατότητα φόρτωσης και ανεμοκάλυψη που και αυτή είναι υπερτιμημένη δηλαδή χρειάζεται μόνο στην εθνική Συμφωνώ απόλυτα!. Προσωπικά δρομολόγια εθνικής με αφήνουν αδιάφορο και τα αποφεύγω.

Η ποιότητα των αμορτισέρ είναι μεγάλος παράγοντας. Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω που γράφεις και καταλήγω ότι υπάρχουν πολλά street που βάζουν γυαλιά σε πολλά ον-οφ σε θέματα άνεσης. Αλλά δεν είναι ο κανόνας αυτός διότι τα σημερινά ον-οφ είναι κατ'ουσίαν και εξ΄ορισμού street με ανέσεις ον-οφ. Υπάρχουν περιπτώσεις που και καινούργια on-off χτυπάνε την μέση όπως το ΤΑ700 και το Versys. Υπάρχουν και περιπτώσεις street βέβαια που είναι πάρα πολύ άνετα με ποιοτική ανάρτηση. Πολύ καλή η σύντομη ανάλυση που έκανες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mάκη... το δικό μου τουλάχιστον έχει 190 μπροστά και 200 πίσω διαδρομές ανάρτησης. Τα μαμά αμορτισέρ ήταν Showa. (το μπροστινό είναι ακόμα μαμά δηλαδή)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σα πολλά δε λες για πίσω;

EDIT: χμμμμ...και όμως τόσο είναι...

Τροποποιήθηκε από τον Ravendark

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βολτίτσα σήμερα το πρωί με δανεική hornet και τα κοπανήματα μου'σπασαν τα νεύρα. Ρε λες να'χουν δίκιο οι ονοφφάδες;

bloomberg_2533465b.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βολτίτσα σήμερα το πρωί με δανεική hornet και τα κοπανήματα μου'σπασαν τα νεύρα. Ρε λες να'χουν δίκιο οι ονοφφάδες;

bloomberg_2533465b.jpg

Με πρόλαβες για τη φωτό ανασκαφής..... :tooth:

30 Νοεμβρίου 2011 ------> 26 Ιουνίου 2014 !!!! :surrender:

Το τερμάτισες...... :rotfl:

Τα street υποφέρουν Αντώνη στους Ελληνικούς "δρόμους".

Κι έχεις και θέμα με τη μέση σου αν θυμάμαι καλά...... ^_^

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα street υποφέρουν Αντώνη στους Ελληνικούς "δρόμους".

Κι έχεις και θέμα με τη μέση σου αν θυμάμαι καλά...... ^_^

Μέση όχι, ευτυχώς. Αυχένα, ωμοπλάτη αλλά για κάποιο λόγο επιλεκτικό!

μπορει να μην ειχε σωστα συντηρημενες αναρτησεις

Δε νομίζω, ο τυπάς που το'χει το κρατάει πένα. Χού νόουζ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι ακριβως περιμενες δηλαδη. Αφου αλαξοπιστησες πρεπει να εισαι προετοιμασμενος και για τις συνεπειες.

Αλλα νταξει δε πειραζει. Ολο και καποια εθνικη θα βρεις να το ανοιξεις :tooth::sopase:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α) Ποιότητα δρόμου / Ταξιδιάρικα / Άλλες λογικές εξηγήσεις

β) Μερικά από τα πιο πιασάρικομουράτα μοντέλα είναι on-off και όπως και να'χει είμαστε λίγο πουλ μούρηδες.

γ) Αιτία του παραπάνω, πολλά on-off δείχνουν σα να παίρνεις "περισσότερη μηχανή" για τα λεφτά σου. Όπως έπαιρναν τα Cherokee/Cayenne για το στάτους του "οδηγώ ένα πανάκριβο ποταμόπλοιο" έτσι παίρνουν και τα GS κλπ ή τα Vstrom Varkadero οι πιο χαμηλού budget.

δ) Το supersport που είναι άλλη μουράτη κατηγορία προϊδεάζει και σχεδόν προϋποθέτει να έχεις χέρια, να κάνεις την καγκουριά σου, να είσαι wannabe-Rossi, έχει κάποιες "απαιτήσεις" για να πουλήσεις μαγκιά. Για μια Φεράρι/S1000RR που πάει με το όριο στην αριστερή θα πεις "τι το πήρε ο σκατίφλωρας το εργαλείο", δεν θα πεις το ίδιο για μια Cayenne/GS1200.

Τροποποιήθηκε από τον Le Flwr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μέση όχι, ευτυχώς. Αυχένα, ωμοπλάτη αλλά για κάποιο λόγο επιλεκτικό!

Δεν αλλάζει κάτι.

Καταπονούνται και θα υποφέρουν κι αυτά σε μεγάλο βαθμό. Θυμήσου το.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν αλλάζει κάτι.

Καταπονούνται και θα υποφέρουν κι αυτά σε μεγάλο βαθμό. Θυμήσου το.......

Μετά από αρκετές δοκιμές, ταλαιπωρήθηκα λιγότερο με τα σκυφτά πάντως. :what:

Μου έκανε πάντως εντύπωση. Το XX ας πούμε δεν αισθάνθηκα ότι κοπανούσε ιδιαίτερα, αν και προφανώς τις περισσότερες κακοτεχνίες, καπάκια κτλ. τ'απέφευγα αλλά το χορνετάκι με τσουρέκιασε. Απ'την άλλη, το xx είχε τραμπολίνο μπρος-πίσω, όχι αναρτήσεις! :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω μια ιδέα. :idea:

Πάρε ένα cbf 1000 (όχι μαύρο μλκα, δε μ' αρέσει) :lol: και μόλις αντιληφθείς πολύ γρήγορα ότι υποφέρουν τα αυχενικά σου στα ντάπα-ντούπα, μου το πουλάς κοψοχρονιά (θα σου κάνω και τον δύσκολο, :beee: να ξέρεις......) :tooth: :P

Αγοραστή άλλον πού να βρεις για δαύτο, στην ανάγκη μου θα πέσεις..... :mB_kalo_e:

Κοίτα νά 'ναι καλό, ε..... τσίλικο το θέλω. :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά από αρκετές δοκιμές, ταλαιπωρήθηκα λιγότερο με τα σκυφτά πάντως. :what:

Μου έκανε πάντως εντύπωση. Το XX ας πούμε δεν αισθάνθηκα ότι κοπανούσε ιδιαίτερα, αν και προφανώς τις περισσότερες κακοτεχνίες, καπάκια κτλ. τ'απέφευγα αλλά το χορνετάκι με τσουρέκιασε. Απ'την άλλη, το xx είχε τραμπολίνο μπρος-πίσω, όχι αναρτήσεις! :grin:

μπορει λογω πιο κοντου μεταξονιου το χορνετ να σε φανηκε οτι κοπαναει, ενω το χχ που εχει πιο μεγαλο μεταξονιο, σαν το βαρα, να σου φανηκε οτι τις φιλτραρει καλυτερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω μια ιδέα. :idea:

Πάρε ένα cbf 1000 (όχι μαύρο μλκα, δε μ' αρέσει) :lol: και μόλις αντιληφθείς πολύ γρήγορα ότι υποφέρουν τα αυχενικά σου στα ντάπα-ντούπα, μου το πουλάς κοψοχρονιά (θα σου κάνω και τον δύσκολο, :beee: να ξέρεις......) :tooth: :P

Αγοραστή άλλον πού να βρεις για δαύτο, στην ανάγκη μου θα πέσεις..... :mB_kalo_e:

Κοίτα νά 'ναι καλό, ε..... τσίλικο το θέλω. :grin:

Δεν παίρνω τον αγαπημένο σου τρίταφο ρε! :P

Αλλά και να το έπαιρνα, ξέρεις ότι και τριμπούρδελο να'ταν θα το'κανα τζιτζιλόνι πριν το δώσω! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι ονοφαδες έχουν πάντα δίκιο. Άξιος της τύχης του όποιος δεν συμμορφώνετε προς τας υποδείξεις τους αυθωρί και παραχρήμα. Δεν χωρεί ουδεμία αμφιβολία περί τούτου και διατί να το κρύψωμεν άλλωστε. :grin: :grin: :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει και η λύση να μη σημαδεύεις τις λακούβες στο δρόμο και εκλείπουν τα κοπανήματα. :P

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει και η λύση να μη σημαδεύεις τις λακούβες στο δρόμο και εκλείπουν τα προβλήματα. :P

Όχι πάντα. Σε μια διαδρομή λίγο έξω από Χαλκίδα που το πήγα επίτηδες, αφού βίωσα τα κοπανήματα, ήταν απλά τρομακτικό. Μιλάμε για στροφές με κακοτεχνίες που απλά δεν αποφεύγονται και τα κοπανήματα σε συνδυασμό με τα φρένα μ'έκαναν να ρίξω τρελά ρυθμούς (που δεν το πήγαινα και τάπα βέβαια αλλά φαντάσου).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκτος απο τα πουλμουρια,τα καγιενια ,τα μεταξονια και τα Ελευσινια μυστηρια υπαρχει και ενας αμελητεος ,τοσοδουλης παραγοντας που λεγεται ..

αναρτησεις :Ποιοτητα και διαδρομες αναρτησεων

Οδηγησε κατι που να μην ειναι σωβρακο και θα πεσεις απο τα συννεφα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν διαφωνώ αλλά σ'ένα μέσο μεταχειρισμένο street δεν βρίσκεις πάντα και τις αναρτήσεις με τις καλύτερες αποσβέσεις και για να τις αναβαθμίσεις συνολικά μιλάμε για αρκετά χρήματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εμ γιαυτο τα μπουρδελα τα ΩΧ-λινς κοστιζουνε τοσο.Δυο ατομα+τριβαλιτζο+ τσαντες σε καροδρομο με ταχυτητες 50-60 plus και νοιωθεις σαν σε ασφαλτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα