Jump to content
Red1

Richa Nasa ή Alpinestars C-1 ?

Recommended Posts

Kαλησπέρα κύριοι.

Ψάχνομαι για για Χειμερινό/αδιάβροχο γαντάκι και είμαι μεταξύ του Richa Nasa και του Αlpinestars c-1.

Το richa ειναι σε καλύτερη τιμή απο το A* προφανώς, το θέμα είναι, σαν εταιρία, απο ποιότητα τι λέει ? Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να γλυτώσω απλά κανα' φράγκο για να καταλήξω με κρύα ή/και με βρεγμένα χέρια...

Και κάτι άλλο, παρατήρησα πως στην περιγραφή των A*, αναγράφεται η λέξη "water resistant" και όχι "waterproof" , οπότε μάλλον και η αδιαβροχοποίηση τους δεν θα κρατάει σε μεγαλύτερες βόλτες σε σχέση με ενα κανονικό αδιάβροχο γάντι.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς τα συγκεκριμένα για να μας πεί τις απόψεις του οσον αφορά την στεγανότητα/ποιότητα τους ?

Ευχαριστώ :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

το Richa Nasa εχει περισσοτερες προστασιες, αλλα ειναι και δερματινο!

το Αlpinestars c-1 ειναι cordura και λογικα θα ειναι ποιο ζεστο!

αν κανει δουλεια το 1ο θα σου ελεγα να επερνες εκεινο, αλλα αναλογος γιατι το θελεις! (ο konangera απο το φορουμ μας, αγορασε χειμερινο κοντο γαντι απο colori 80 ευρω. στειλε μια να μαθεις λεπτομεριες)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλημερα.....τι νουμερο φορας σε γαντια?

Medium Κyko συνήθως (σε Dainese και A*), στα Richa μου κάθησε "γάντι" (χα!) το Small...

Kαι, αχεμ, δεν το διευκρινισα/ανέφερα σωστα στο 1ο μου Post, αλλα τα λόγω της τιμής πρωτίστως (συν του γεγονότος οτι είναι πλήρως αδιάβροχα) έγινε η αγορά των Richa Nasa, απλά, τα βλέπω να κάθονται στο γραφείο μου (δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη) σκεπτόμενος μήπως και δεν έκανα την σωστή επιλογή (βλέπε: ποιότητα)... :grin:

Εdit : Τhanks Μπιλάρα :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον klem578

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γενικα και απο αγορες δικων μας εδω του φορουμ, η richa ειναι δικαιη μαρκα! οποτε πιστευω θα σου βγει το γαντακι καλο!

ελπιζω οτι καλυτερο (γιατι κριμα δεν εδωσες σανο, χρημα εδωσες) :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έχω αυτά , μπορώ να πω ότι είναι αρκετά ζεστά, λένε ότι είναι και αδιάβροχα αν και ακόμα δεν έχουνε φάει βροχούλα..

ΜΕΓΑΛΟ μειονέκτημα είναι ότι είναι πολύ χοντρά και δεν έχεις καλή αίσθηση και γίνονται κουραστικά..

Σκέφτομαι να βάλω χούφτες και θερμαινόμενα grips και να πάω με ανοιξιάτικο γαντάκι :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γενικα και απο αγορες δικων μας εδω του φορουμ, η richa ειναι δικαιη μαρκα! οποτε πιστευω θα σου βγει το γαντακι καλο!

ελπιζω οτι καλυτερο (γιατι κριμα δεν εδωσες σανο, χρημα εδωσες) :_thumbsup:

Ευχαριστώ Μπιλάρα (για 2η φορά) :)

Ποτέ δεν εχω αγοράσει "γουρούνι στο σακί", απλά , επειδή πήγα για μπουφανάκι, είδα τα γαντακια και ειπα "γιατί όχι?" :grin:

Το θέμα είναι οτι δεν έχω βρεί ούτε ένα διαολεμένο νορμάλ review για το συγκεκριμένο (εκτός βέβαια aπο ένα στο Amazon στο οποίο ο τυπάς λέει ότι τα γάντια "μπάζουν" και νερό και κρύο).

Φακ ιφ αϊ νόου... :grin: :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω τα richa nasa εδω και πολυ καιρο.... Απαραδεκτο γαντι απο πλευρας κρυου, κανει λιγα πραγματα γενικα... Αδιαβροχο ειναι γενικα.. Πρεπει να τα σκασεις για να ειναι καλα τα γαντια, οπως και σε καθε τομεα οτι πληρωνεις παιρνεις...Μαλακας ειναι ο αλλος που εδωσε 100+Ευρω να παρει τουριστικο γαντι? ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ

Τροποποιήθηκε από τον sakis_mar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έχω αυτά , μπορώ να πω ότι είναι αρκετά ζεστά, λένε ότι είναι και αδιάβροχα αν και ακόμα δεν έχουνε φάει βροχούλα..

ΜΕΓΑΛΟ μειονέκτημα είναι ότι είναι πολύ χοντρά και δεν έχεις καλή αίσθηση και γίνονται κουραστικά..

Σκέφτομαι να βάλω χούφτες και θερμαινόμενα grips και να πάω με ανοιξιάτικο γαντάκι :rolleyes:

Ευχαριστώ τζέκο για την πρόταση, απλά εχει γίνει ηδη η αγορά και σκέφτομαι για αλλαγή, γι'αυτο και ανέφερα τα 2 συγκεκριμενα μοντέλα :)

Kαι τα 2 παντως τα ζαχαρωνα ωρα λόγω του οτι δεν ειναι χοντρά, εξάλλου, γι'αυτο που προορίζονται (χρήση εντός πόλης κυρίως) νομίζω πως θα είναι υπεραρκετά...

Εχω τα richa nasa εδω και πολυ καιρο.... Απαραδεκτο γαντι απο πλευρας κρυου, κανει λιγα πραγματα γενικα... Αδιαβροχο ειναι γενικα.. Πρεπει να τα σκασεις για να ειναι καλα τα γαντια, οπως και σε καθε τομεα οτι πληρωνεις παιρνεις...Μαλακας ειναι ο αλλος που εδωσε 100+Ευρω να παρει τουριστικο γαντι? Οχι φυσικα

Αaaaand we have a winner ! :grin:

Kατατοπιστικότατος ο Σάκης, ωραίος...

Πάντως - όπως ανέφερα πάνω - τα γάντια mein duder τα θέλω για μεσα στην πόλη πρωτίστως, σε καμια περίπτωση δεν πήγα για τουριστικό των 50 ευρώ, είπαμε...

Για αστική χρήση φίλτατε Σάκη λένε ή είναι πάλι για τα μπάζα ?

Σ'ευχαριστώ :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ειμαι ο πιο αρμοδιος να απαντησω, αλλα δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος απο ενα παντελονι cordura Richa που εχω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Medium Κyko συνήθως (σε Dainese και A*), στα Richa μου κάθησε "γάντι" (χα!) το Small...

ωραια...αν σε richa φορας small ειμαστε σε καλο δρομο....κ για πες μου κ τι τιμη τα βρηκες τα richa nasa?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αaaaand we have a winner ! :grin:

Kατατοπιστικότατος ο Σάκης, ωραίος...

Πάντως - όπως ανέφερα πάνω - τα γάντια mein duder τα θέλω για μεσα στην πόλη πρωτίστως, σε καμια περίπτωση δεν πήγα για τουριστικό των 50 ευρώ, είπαμε...

Για αστική χρήση φίλτατε Σάκη λένε ή είναι πάλι για τα μπάζα ?

Σ'ευχαριστώ :_thumbsup:

Φιλε για αστικη χρηση ειναι μετρια προς καλα για μενα, ισως αρκετα καλα εως πολυ καλα για ενα λιγοτερο αυστηρο. Δεν ειναι για πολλα κρυα ομως. Περναει πολυ ευκολα το κρυο (απο 9 βαθμους και κατω) μεσα απο αυτα, μετα απο 5-6km αποσταση και ταχυτητες γυρω στα 80-90km

50Euro τα ειχα παρει απο την Yamaha στην Αγια Παρασκευη

Τροποποιήθηκε από τον sakis_mar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε για αστικη χρηση ειναι μετρια προς καλα για μενα, ισως αρκετα καλα εως πολυ καλα για ενα λιγοτερο αυστηρο. Δεν ειναι για πολλα κρυα ομως. Περναει πολυ ευκολα το κρυο μεσα απο αυτα μετα απο 5-6km και ταχυτητες γυρω στα 80-90km

Eυχαριστώ φίλε :_thumbsup:

Διάολε, τα alpinestars φαινονται καλύτερη επιλογή (και εχω διαβάσει οτι είναι πολύ ζεστά σε νορμάλ πάντα ταχύτητες), αυτό το "water resistant" (σε αντίθεση με το "waterproof") όμως με χαλάει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διάολε, τα alpinestars φαινονται καλύτερη επιλογή (και εχω διαβάσει οτι είναι πολύ ζεστά σε νορμάλ πάντα ταχύτητες), αυτό το "water resistant" (σε αντίθεση με το "waterproof") όμως με χαλάει...

επειδη καπου εχουμε χασει την μπαλα κ μπερδευτει....εγω εχω για πουλημα ενα ζευγαρι richa χειμερινα,με thermal insulation 100gr,εννοειται πληρως αδιαβροχο(καρατσεκαρισμενο) κ εννοειται σε αριστη κατασταση.....η τιμη που το δινω ειναι ξεφτιλα για τετοιο γαντι.....αν ενδιαφερεσαι :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τιποτα φιλε, βοηθαω οσο μπορω! Κοιτα το παιχνιδι των κατασκευαστων ειναι μεγαλο, οτι θελουν λενε οτι θελουν κανουν... Εμενα σε δυνατη βροχη δεν μπηκε τπτ αλλα ο πηγασακος εχει χουφτες οποτε δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος στο συγκεκριμενο. Δεν πιστευω να εχεις προβλημα παντως.. Αν θες να εισαι τελειως σιγουρος πηγαινε σε πιο καλο μοντελο σε οποια μαρκα γουσταρεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πήρα τα Α* πριν μια βδομάδα περίπου.μπορώ να πω πως ήταν έρωτας με την πρωτη ματιά χαχα!δεν είναι βέβαια αρκετός ο χρόνος και ετσι δεν τα έχω δοκιμάσει πλήρως και όπως πρέπει αλλά από την αίσθηση που μου αφήνουν,είμαι σίγουρος ότι για αστικές μετακινήσεις αλλά κ για βόλτες λίγο πιο έξω από την πόλη θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.Για τη βροχή δεν ξέρω ακομα,απ ότι μου πε ο πωλητής είναι για κανένα 20λεπτο σε καλή βροχή μετά μπάζουν.Βέβαια δεν ξέρω πόσο αυστηρός κριτής μπορεί να είμαι μιας και τα πήρα για απλή χρήση μέσα στην πόλη κυρίως μιας κ για ταξίδια έχω τα Bering ANTARTICA

http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=1&categoryID=&CategoryName=&subcategoryID=&SubCategoryName=&ManufactureID=189&ManufactureName=&description=&productCode=GAH310&content=0&specialID=

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια εγω οπως εχω γραψει και στην αγγελια που δινω τα richa , τα φορεσα απο κεντρο-γλυφαδα με 4 βαθμους εξω με μεση ταχυτητα 80+χλμ και δεν καταλαβα χριστο απο κρυο. και γενικα δεν ειναι να πεις οτι δεν κρυωνω ευκολα. τα χερια μου ειδικα "αρπαζουν" στο κρυο και με τα Richa ημουν κυριως.

Η αληθεια ειναι οτι δν θα τα εδινα αν δεν ενιωθα αυτο το ενοχλητικο συναισθημα στους αντιχειρες , που τραβιεται το υφασμα προς τα πισω και τους στενευει.Αυτο ειναι λογικο?δλδ μετα συνηθιζεις ή ανοιγει το γαντι ή κατι τετοιο , ή σημαινει οτι πρεπει να πας/ω ενα νουμερο πανω?

Τροποποιήθηκε από τον mixos_1919

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Hello και απο μένα.Βροχή ακόμα δεν εχω φάει για να μπορέσω να πω τι και πως.Απο θερμοκρασίες ακόμα δεν έχει κάνει ψοφόκρυο στο χωριό μου(Σαλόνικα) αλλά μέχρι στιγμής δεν εχω κάποιο παράπονο.Πάντως απο θέμα αίσθησης και γραπώματος είμαι full ικανοποιημένος.(Τα γάντια είναι δώρο γι αυτό λέω καλά λόγια :_zeppelin: ).

Χωρίς πλάκα εγω είμαι ευχαριστημένος,οσο μετράει αυτό καθώς δεν εχω δοκιμάσει και πολλά άλλα γάντια άλλων εταιριών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους απο τα βάθη της μικρής, μαύρης, πέτρινης καρδιάς μου για ολες τις πληροφορίες και εντυπώσεις :_thumbsup::grin:

@ cojones : Μάλιστα, αυτό το 20-λεπτο στεγανότητας είναι που μου κάθεται άσχημα, εξ ου και το "water resistant" αντι "waterproof", α ρε γμτ...

Απο 'κει και πέρα, το Α* C-1 είναι βολικότατο το διαολεμένο, και στο βάλε-βγάλε, και στην εφαρμογή...

Πόσο τα πήρες αν επιτρέπεται ?

@ Vagouras : Για το Richa Nasa μιλάς φίλε, σωστά ? :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλα ρε dude εκπίζω να σε πρόλαβα.

Λοιπόν έχω τα Α* C-1 και τα C-10 DRYSTAR .

Tα πρώτα είναι πολύ άνετα για μέσα στην πόλη και λίγο παραέξω, έχουν πολύ καλή εφαρμογη και αίσθηση και καλούτσικες προστασίες. ΔΕΝ είναι για το πολύ κρύο και ΔΕΝ είναι αδιάβροχα. Για να καταλάβεις τα φοράω φθινόπωρο και άνοιξη

Τα C-10 είναι και ζεστά και αδιάβροχα με περισσότερες προστασίες χωρίς να είναι υπερβολικά χοντρά.

Κανα 50άρι το καθένα...

Θα σου πρότεινα να δεις και αυτά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλα ρε dude εκπίζω να σε πρόλαβα.

Λοιπόν έχω τα Α* C-1 και τα C-10 DRYSTAR .

Tα πρώτα είναι πολύ άνετα για μέσα στην πόλη και λίγο παραέξω, έχουν πολύ καλή εφαρμογη και αίσθηση και καλούτσικες προστασίες. ΔΕΝ είναι για το πολύ κρύο και ΔΕΝ είναι αδιάβροχα. Για να καταλάβεις τα φοράω φθινόπωρο και άνοιξη

Τα C-10 είναι και ζεστά και αδιάβροχα με περισσότερες προστασίες χωρίς να είναι υπερβολικά χοντρά.

Κανα 50άρι το καθένα...

Θα σου πρότεινα να δεις και αυτά

Midnek to the rescue !

Me προλαβες αδερφε, με πρόλαβες, χεχε... :grin:

Τα c-10 mein duder φαίνονται απίθανα, αδιάβροχα και σε λεπτή γραμμή - ακριβώς αυτό που ζητάω !

Το μονο πρόβλημα ? δεν ξέρω αμα τα έχει το κατάστημα απο το οποίο τα πηρα (τα richa εννοω) για να τα τραμπάρω, FUUuuuUUUUuuu :grin:

Mε έφτιαξες σου λέω, 1000 ευχαριστώ, και μπου εις να'ουμ, αμα ανέβεις στα μέρη μας, οι μπύρες κερασμένες απο 'μενα σε λέω :) :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδη καπου εχουμε χασει την μπαλα κ μπερδευτει....εγω εχω για πουλημα ενα ζευγαρι richa χειμερινα,με thermal insulation 100gr,εννοειται πληρως αδιαβροχο(καρατσεκαρισμενο) κ εννοειται σε αριστη κατασταση.....η τιμη που το δινω ειναι ξεφτιλα για τετοιο γαντι.....αν ενδιαφερεσαι :bye:

Παιδια εγω οπως εχω γραψει και στην αγγελια που δινω τα richa , τα φορεσα απο κεντρο-γλυφαδα με 4 βαθμους εξω με μεση ταχυτητα 80+χλμ και δεν καταλαβα χριστο απο κρυο. και γενικα δεν ειναι να πεις οτι δεν κρυωνω ευκολα. τα χερια μου ειδικα "αρπαζουν" στο κρυο και με τα Richa ημουν κυριως.

Η αληθεια ειναι οτι δν θα τα εδινα αν δεν ενιωθα αυτο το ενοχλητικο συναισθημα στους αντιχειρες , που τραβιεται το υφασμα προς τα πισω και τους στενευει.Αυτο ειναι λογικο?δλδ μετα συνηθιζεις ή ανοιγει το γαντι ή κατι τετοιο , ή σημαινει οτι πρεπει να πας/ω ενα νουμερο πανω?

ποιος πουλαει τι ? ?

ο mixos 1919 ή ο kyko ? ? ?

δεν καταλαβα ! ! ? ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα