Jump to content
vagelino46

Μετατροπη ΚΤΜ 950SM σε SE

Recommended Posts

Τελευταια μου εχει κολλησει το μικροβιο του χωματος παλι.

Θελω να αλλαξω το ΚΤΜ 950 SM με KTM 950 SE η με BMW HP2 εντουρο.

Επειδη την μοτοσυκλετα μου την εχω αγορασει καινουργια και την εχω συντηριμενη αψογα σκεφτηκα αντι να την ανταλλαξω και να παρω μια αλλη μεταχειρισμενη που δεν θα ξερω τη χρηση ειχε κανει ο προυγουμενος,μηπως να αλλαζα τις ζαντες και τα λαστιχα της δικια μου.

Αν γνωριζει καποιος να μου πει αν μετα θα θελουν και αλλα ελατηρια οι αναρτησεις μου,αν θα αλλαξει η κατανομη του βαρους και αν μπαινουν στενοτερες ζαντες στη θεση των δικων μου.

Τελος αν ξερουμε και το κοστος τις μετατροπης ακομα καλυτερα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Γίνεται...

τροχοί εμπρος-πίσω 1236 €, ρεζερβουάρ 696 €, σέλα 108 €,καπάκια ρεζερβουάρ 52€, τρόμπα εμπρός φρένου 108 €, σωληνάκι εμπρός φρένου 73 €, δισκόπλακα εμπρός 197 €

Όλα τα παραπάνω είναι από Super Enduro 950. Υπολογίζεις + την μετατροπή των ρουλεμάν στους τροχούς καθώς το SM έχει άλλους άξονες! Καταργείς την μία δισκόπλακα και την μία δαγκάνα, αλλάζεις ρεζερβουάρ και σέλα γιατί με την θέση οδήγησης του SM και τα φρένα του, δεν πάς μακριά! :think:

Η γνώμη μου? πέρνεις ένα δεύτερο μικρό για το χώμα! :yahoo:

Τροποποιήθηκε από τον dirty harry

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να αλλαξω ρεζερβουαρ σελα και φρενα....:huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://ktmclubitalia.it/Forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=ktm+950+sm&start=20

Δεσ τι εχει κανει εδω αυτος.Σελα ρεζερβουαρ δεν αγγιξε παρα μονο αφαιρεσε μια δισκοπλακα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελευταια μου εχει κολλησει το μικροβιο του χωματος παλι.

Θελω να αλλαξω το ΚΤΜ 950 SM με KTM 950 SE η με BMW HP2 εντουρο.

Επειδη την μοτοσυκλετα μου την εχω αγορασει καινουργια και την εχω συντηριμενη αψογα σκεφτηκα αντι να την ανταλλαξω και να παρω μια αλλη μεταχειρισμενη που δεν θα ξερω τη χρηση ειχε κανει ο προυγουμενος,μηπως να αλλαζα τις ζαντες και τα λαστιχα της δικια μου.

Αν γνωριζει καποιος να μου πει αν μετα θα θελουν και αλλα ελατηρια οι αναρτησεις μου,αν θα αλλαξει η κατανομη του βαρους και αν μπαινουν στενοτερες ζαντες στη θεση των δικων μου.

Τελος αν ξερουμε και το κοστος τις μετατροπης ακομα καλυτερα...

Φιλε Βαγγελίνε46 καλησπερα.Mε λενε Γιωργο,ειμαι απο Τουμπα κ εχω ενα ΚΤΜ 950 Super Enduro(Σούπερ Εντούρο).

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως εχει 40,000 χλμ (κ αλλα τοσα αγραφα) κ δεν εξερραγη ως τωρα.

Επισης εχω να σου πω πως ειναι ενα πολυ φιλικο μηχανακι για τον μεσο αναβατη καθως με 10 κιλα ροπη,μπορω ανετα να βολταρω με 5η μες στη πολη,ενω με το παπακι μου αν βαλω 3η ειναι πιο αργο κ απο Smart

Eπισης ειναι ενα πολυ οικονομικο μηχανακι,καθως με ενα ρεζερβουαρ βγαζω 100 χλμ.Κ με το παπακι μου 100 χλμ βγαζω σε καθε γεμισμα!Αρα καινε το ιδιο

Επισης ειναι πολυ βολικο μηχανακι για μες τη πολη καθως το τιμονι ειναι περιπου στο 1,30m απο τη γη,αρα περναει πανω απο τους καθρεπτες των αμαξιων κ ελισσεσαι σαν αιλουρος.Αν πας να περασεις αναμεσα ομως απο 2 SUV(τζήπ) τοτε πρεπει να κανεις εκεινο το κολπο που σηκωνεται η μπροστα ροδα για να σηκωθει κ το τιμονι

Το εκανα motard μετα απο μια νυχτα με πολυ αλκοολ κ πολλα ναρκωτικα κ ακομη κλαιω τα 1,200 ευρω.Με τα χωματινα ημουν ο πιο γρηγορος στο Σειχ Σου.Ειχε εναν γρηγορο ακομα στον Χορτιατη αλλα τον πατησε αμαξι αυτονανε

Που εξαφανιστηκες εσυ βρε γατι απο τη γειτονια?Εγινε σωγαμπρος πουθενα Δυτικα?Περνα απο το σπιτι Παρασκευη να βρουμε τα χωματινα,να σε δω κιολας.Παρτα τζαμπα.Παρε τηλ να κερασεις καφε,ποτο,μπυρα.Τα πινω ολα κ δεν σιχαινομαι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε Βαγγελίνε46 καλησπερα.Mε λενε Γιωργο,ειμαι απο Τουμπα κ εχω ενα ΚΤΜ 950 Super Enduro(Σούπερ Εντούρο).

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως εχει 40,000 χλμ (κ αλλα τοσα αγραφα) κ δεν εξερραγη ως τωρα.

Επισης εχω να σου πω πως ειναι ενα πολυ φιλικο μηχανακι για τον μεσο αναβατη καθως με 10 κιλα ροπη,μπορω ανετα να βολταρω με 5η μες στη πολη,ενω με το παπακι μου αν βαλω 3η ειναι πιο αργο κ απο Smart

Eπισης ειναι ενα πολυ οικονομικο μηχανακι,καθως με ενα ρεζερβουαρ βγαζω 100 χλμ.Κ με το παπακι μου 100 χλμ βγαζω σε καθε γεμισμα!Αρα καινε το ιδιο

Επισης ειναι πολυ βολικο μηχανακι για μες τη πολη καθως το τιμονι ειναι περιπου στο 1,30m απο τη γη,αρα περναει πανω απο τους καθρεπτες των αμαξιων κ ελισσεσαι σαν αιλουρος.Αν πας να περασεις αναμεσα ομως απο 2 SUV(τζήπ) τοτε πρεπει να κανεις εκεινο το κολπο που σηκωνεται η μπροστα ροδα για να σηκωθει κ το τιμονι

Το εκανα motard μετα απο μια νυχτα με πολυ αλκοολ κ πολλα ναρκωτικα κ ακομη κλαιω τα 1,200 ευρω.Με τα χωματινα ημουν ο πιο γρηγορος στο Σειχ Σου.Ειχε εναν γρηγορο ακομα στον Χορτιατη αλλα τον πατησε αμαξι αυτονανε

Που εξαφανιστηκες εσυ βρε γατι απο τη γειτονια?Εγινε σωγαμπρος πουθενα Δυτικα?Περνα απο το σπιτι Παρασκευη να βρουμε τα χωματινα,να σε δω κιολας.Παρτα τζαμπα.Παρε τηλ να κερασεις καφε,ποτο,μπυρα.Τα πινω ολα κ δεν σιχαινομαι

Ρε κατεμα εισαι απιθανος.Ανοιξα το λαπτοπ να δω λιγο τα μυνηματα και μου εφτιαξες την μερα.

Φιλε βρισκομαι Ιταλια στο αμορε μου και περναω την αδεια μου εδω.Ως συνηθως το τελευταιο διαστημα ταξιδευα συνεχεια για λογους δουλειας και βρισκομουν Θεσσαλονικη για πολυ λιγο.

Μολις επιστρεψω θα χτυπησω τηλεφωνο να κερασω απ ολα:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα λεφτά που θα δώσεις για τη μετατροπή, μπορεί και να φτάνουν να αγοράσεις ένα 640 adventure

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να αλλαξω ρεζερβουαρ σελα και φρενα....:huh:

Με δύο δισκόπλακες και ακτινική τρόμπα φρένου δεν πας χώμα, περνάς απλά, ρεζερβουάρ και σέλα αλλάζεις για να αποκτήσει η μοτοσυκλέτα μια πιο χωματερή θέση οδήγησης! :_rock-on:

Αυτά μαζί με το σετάρισμα των αναρτήσεων θα κάνουν το SM σχεδόν enduro... :_thumbsup:

Για απλή μετάβαση μεσώ χωματόδρομων, μην αλλάξεις τίποτα! Περνάει και έτσι. :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κ σεταρισμα αναρτησεων θα κανουμε στη πυλωτη μου!Παιρνουμε κατσαβιδια,γερμανικα,ισπανικα κτλ,μια 24αδα μπυρες,παραγγελνουμε κ καμια 5-6 πιτα γυρο,κ πιανουμε δουλεια.Δεν ξερω να σεταρω αναρτησεις,αλλα εχω καλη καρδια.Στηριξου πανω μου,jοin me...(τζόην μη)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κ σεταρισμα αναρτησεων θα κανουμε στη πυλωτη μου!Παιρνουμε κατσαβιδια,γερμανικα,ισπανικα κτλ,μια 24αδα μπυρες,παραγγελνουμε κ καμια 5-6 πιτα γυρο,κ πιανουμε δουλεια.Δεν ξερω να σεταρω αναρτησεις,αλλα εχω καλη καρδια.Στηριξου πανω μου,jοin me...(τζόην μη)

ειδες , τελικα η πνευματικη τροφη εκεινη τη μερα σε εμαθε και απο αναρτησεις.. :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μεσα φιλε και ας μην γινει δουλεια.Εδω στην Ιταλια αυτα μου λειψανε...

Αρε ατιμη ξενιτια:lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το σεταρισμα αναρτησεων σου ελειψε η το πιτα γυρο απ ολα?

Η χαζομαρα που μας δερνει σαν λαο(με την καλη εννοια).Ενας παλαβος πεταει μια ιδεα και αμεσως καποιος να συγονταρει...

Παντως και ενα πιτα γυρο απο Σωκρατη στη Χαριλαου πολυ θα το θελα:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

katema βαλε καμια φωτο απο αυτα που πουλας ..ενδιαφερομε για την γατα την γυναικα και το hifi. To forsale strobe με ποιο προγραμμα;

..απιστευτη η υπογραφη!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειδες , τελικα η πνευματικη τροφη εκεινη τη μερα σε εμαθε και απο αναρτησεις.. :tooth:

Ιnfo overdose απο τον παληκαρο!Απιθανος,τωρα πριν τις γιορτες να περιμενεις να σου στειλω το μηχανακι να το σενιαρει!

Πραγματικα ο καλυτερος αναρτησας στην Ελλαδα,δεν υπαρχει αλλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ιnfo overdose απο τον παληκαρο!Απιθανος,τωρα πριν τις γιορτες να περιμενεις να σου στειλω το μηχανακι να το σενιαρει!

Πραγματικα ο καλυτερος αναρτησας στην Ελλαδα,δεν υπαρχει αλλος

:offtopic:

Εσυ δεν θα κατεβεις καμια Αθηνα τωρα κοντα, να παμε να φαμε κανα πιτογυρο;;;Τι διαλο, μονο οταν λειπω κατεβαινεις;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:offtopic:

Εσυ δεν θα κατεβεις καμια Αθηνα τωρα κοντα, να παμε να φαμε κανα πιτογυρο;;;Τι διαλο, μονο οταν λειπω κατεβαινεις;;

Θα ερθω σε 15 μερες,αλλα θα ειμαι με το αυτοκινητο γιατι κ εχει κρυο πλεον κ θα εχω τη λεγαμενη μαζι.

Δεν ξερω αν θα τα πουμε ομως με mybikers γιατι ερχομαι για τελειως αλλη φαση.

Πιναμε με Smias κ καμια 10 ατομα ακομη καφε το πρωι Αργυρουπολη,εχω μολις σκασει απο Σαλονικη,αυπνος,κομματιας,πειναω του π...στη,κ ακουω τον Smia τον μλκ,να μου λεει θα σε παω για πνευματικη τροφη.

Σκαμε Ψυχικο στον Wolf εκει στην Μεσογειων κ την εχω ακουσει dolby 7καναλο με τις γνωσεις του.Χωρις να τον κανω αβαντα,πργματικα γαματος αναρτησας.Με πολλες γνωσεις,κ απο Ιταλια μερια που τραβιεται,ψαξιμο στο ml υγρων,κ στο mm στις αποστασεις.

Εν τω μεταξυ εχω πεθανει στη πεινα,παω απεναντι στο Γυραδικο,χτυπαω 2 στο χερι κ ηρθα στα ισα μου!

Εκει στον Wolf κοιμοντουσαν κ 5-6 μηχανακια απο mybikers,χαλασμενα κ μη... :whistling: :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα ερθω σε 15 μερες,αλλα θα ειμαι με το αυτοκινητο γιατι κ εχει κρυο πλεον κ θα εχω τη λεγαμενη μαζι.

Δεν ξερω αν θα τα πουμε ομως με mybikers γιατι ερχομαι για τελειως αλλη φαση.

Πιναμε με Smias κ καμια 10 ατομα ακομη καφε το πρωι Αργυρουπολη,εχω μολις σκασει απο Σαλονικη,αυπνος,κομματιας,πειναω του π...στη,κ ακουω τον Smia τον μλκ,να μου λεει θα σε παω για πνευματικη τροφη.

Σκαμε Ψυχικο στον Wolf εκει στην Μεσογειων κ την εχω ακουσει dolby 7καναλο με τις γνωσεις του.Χωρις να τον κανω αβαντα,πργματικα γαματος αναρτησας.Με πολλες γνωσεις,κ απο Ιταλια μερια που τραβιεται,ψαξιμο στο ml υγρων,κ στο mm στις αποστασεις.

Εν τω μεταξυ εχω πεθανει στη πεινα,παω απεναντι στο Γυραδικο,χτυπαω 2 στο χερι κ ηρθα στα ισα μου!

Εκει στον Wolf κοιμοντουσαν κ 5-6 μηχανακια απο mybikers,χαλασμενα κ μη... :whistling: :whistling:

Ελα οπως θες, και με το τρενο αμα γουσταρεις! Καταννοω την κατασταση, απλα αμα ψηνεις καμια μασα με γνωστα μουτρα, το τηλεφωνο μου το εχεις! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γίνεται...

τροχοί εμπρος-πίσω 1236 €, ρεζερβουάρ 696 €, σέλα 108 €,καπάκια ρεζερβουάρ 52€, τρόμπα εμπρός φρένου 108 €, σωληνάκι εμπρός φρένου 73 €, δισκόπλακα εμπρός 197 €

Όλα τα παραπάνω είναι από Super Enduro 950. Υπολογίζεις + την μετατροπή των ρουλεμάν στους τροχούς καθώς το SM έχει άλλους άξονες! Καταργείς την μία δισκόπλακα και την μία δαγκάνα, αλλάζεις ρεζερβουάρ και σέλα γιατί με την θέση οδήγησης του SM και τα φρένα του, δεν πάς μακριά! :think:

Η γνώμη μου? πέρνεις ένα δεύτερο μικρό για το χώμα! :yahoo:

Θα συμφωνήσω κι εγώ!

Ακόμα και με ένα XR250R των 1500 ευρώ θα ευχαριστηθείς χώμα πολύ περισσότερο απ΄ότι με τον δεινόσαυρο και θα πας και σε μέρη τα οποία το δικύλινδρο ούτε να ονειρευτεί δεν μπορεί.

Απλώς δεν θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις διαμόρφωση τοπίου με τον δεξί σου καρπό. :vampire:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα συμφωνήσω κι εγώ!

Ακόμα και με ένα XR250R των 1500 ευρώ θα ευχαριστηθείς χώμα πολύ περισσότερο απ΄ότι με τον δεινόσαυρο και θα πας και σε μέρη τα οποία το δικύλινδρο ούτε να ονειρευτεί δεν μπορεί.

Απλώς δεν θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις διαμόρφωση τοπίου με τον δεξί σου καρπό. :vampire:

Περισσοτερο εχω στο μυαλο μου καποιες διαδρομες πχ Θεσσαλονικη-δυτικη Μακεδονια μονο απο χωματοδρομους παρα καθαρες εντουροβολτες.

Ειχα το KTM adventure 950 S και το ειχα καταυχαριστηθει με χωματινα λαστιχα αλλα οταν τα κομματια δυσκολευαν αρκετα τα κιλα φαινοντουσαν.:/

KATEMA ετοιμασου,την μεθεπομενη βδομαδα ειμαι πισω.Παμε να ψαξουμε τα χωματινα σου και να φαμε τουε γυρους μας.

:cheers: :cheers: :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα