Jump to content
Sign in to follow this  
kosths

Μη αποδοση ΦΠΑ

Recommended Posts

Οι μισες επιχειρησεις δεν καταβαλουν τον ΦΠΑ που εισεπραξαν απο την τσεπη μας μετρητα και με απειλες του τυπου(κλεινω την επιχειρηση και απολυω τους εργαζομενους), παιρνω την επιχειρηση και παω στην Βουλγαρια ή εχω το δοντι στα γαμωυπουργεια κλπ. παρακρατουν τα χρηματα για καλυψη αλλων αναγκων, με αποτελεσμα τα χρεη να συσωρευονται σε τετοιο βαθμο που ειναι αδυνατο να αποπληρωθουν.

Και ρωταω εγω τωρα εμεις γιατι τον πληρωνουμε αφου το κρατος δεν θα τον εισπραξει; Γιατι δεν δαγκωνουμε την καρωτιδα ολων των εφοριακων που πληρωνονται αδρα για να κανουν την δουλεια τους δλδ να εισπραττουν και δεν την κανουν; :knuppel2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ειναι πλεον τοσο απλο το ζητημα. Αυτο που λες ισχυε οντως για τα προηγουμενα χρονια στις περισσοτερες περιπτωσεις. Αυτη την εποχη ομως οι περισσοτεροι μικρομεσαιοι επιχειρηματιες αργοπεθαινουν και δεν εχουν να αποδωσουν ΦΠΑ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτη την εποχη ομως οι περισσοτεροι μικρομεσαιοι επιχειρηματιες αργοπεθαινουν και δεν εχουν να αποδωσουν ΦΠΑ.

O ΦΠΑ ειναι ενας φορος περα απο το κερδος του καθε επιχειρηματια που τον εισπρατει απο τον καταναλωτη μονο και μονο για να τον αποδωσει στο κρατος.

Τα λαμογια ομως βαζουν στην τσεπη και το καθαρο τους κερδος και την αξια του ΦΠΑ που πρεπει να αποδωσουν.

-Δεν υπαρχει δικαιολογια για την μη αποδοση του ΦΠΑ.-

Απο κει και περα ο εφοριακος δεν μπορει να κανει κατι αλλο εκτος απο το να επιβαλει καποιο επιπλεον προστιμο.

Αν δεν θελει ο επιχειρηματιας να αποδωσει τον ΦΠΑ τον πατελονιαζει και κανει διακανονισμο με την εφορια(φεξε μου και γλυστρησα) ή τον αμφισβητει και παει δικαστικως(χεσε μεσα).

Δεν υπαρχει το νομικο πλαισιο που να λεει οτι ή αποδιδεις τον ΦΠΑ τοτε που πρεπει ή σου παιρνω την αδεια και πας αυτοφορο. :kaaaala:

(νομιζω μεχρι 150.000 ευρω)

Τροποποιήθηκε από τον nikolas fmx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

O ΦΠΑ ειναι ενας φορος περα απο το κερδος του καθε επιχειρηματια που τον εισπρατει απο τον καταναλωτη μονο και μονο για να τον αποδωσει στο κρατος.

Τα λαμογια ομως βαζουν στην τσεπη και το καθαρο τους κερδος και την αξια του ΦΠΑ που πρεπει να αποδωσουν.

-Δεν υπαρχει δικαιολογια για την μη αποδοση του ΦΠΑ.-

Απο κει και περα ο εφοριακος δεν μπορει να κανει κατι αλλο εκτος απο το να επιβαλει καποιο επιπλεον προστιμο.

Αν δεν θελει ο επιχειρηματιας να αποδωσει τον ΦΠΑ τον πατελονιαζει και κανει διακανονισμο με την εφορια(φεξε μου και γλυστρησα) ή τον αμφισβητει και παει δικαστικως(χεσε μεσα).

Δεν υπαρχει το νομικο πλαισιο που να λεει οτι ή αποδιδεις τον ΦΠΑ τοτε που πρεπει ή σου παιρνω την αδεια και πας αυτοφορο. :kaaaala:

(νομιζω μεχρι 150.000 ευρω)

Προφανως γνωριζω τι εστι ΦΠΑ και τις διαδικασιες και δε δικαιολογω το παντελονιασμα του, που αποτελουσε παγια τακτικη εδω και χρονια. Αυτο που λεω ειναι οτι πλεον τα χρηματα που εισπαραττουν ως ΦΠΑ τα χρησιμοποιουν για αν μαπαλωσουν τρυπες. Δεν το επικροτω κιολας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι μισες επιχειρησεις δεν καταβαλουν τον ΦΠΑ που εισεπραξαν απο την τσεπη μας μετρητα και με απειλες του τυπου(κλεινω την επιχειρηση και απολυω τους εργαζομενους), παιρνω την επιχειρηση και παω στην Βουλγαρια ή εχω το δοντι στα γαμωυπουργεια κλπ. παρακρατουν τα χρηματα για καλυψη αλλων αναγκων, με αποτελεσμα τα χρεη να συσωρευονται σε τετοιο βαθμο που ειναι αδυνατο να αποπληρωθουν.

Και ρωταω εγω τωρα εμεις γιατι τον πληρωνουμε αφου το κρατος δεν θα τον εισπραξει; Γιατι δεν δαγκωνουμε την καρωτιδα ολων των εφοριακων που πληρωνονται αδρα για να κανουν την δουλεια τους δλδ να εισπραττουν και δεν την κανουν; :knuppel2:

Mπραβο πολυ σωστα το ειπες

Αφου λοιπον εμεις οι ζαμπλουτοι επιχειρηματιες δεν ξερουμε τι να τα κανουμε ολα αυτα τα χρηματα που βγαζουμε, και αφου το κρατος μας εχει δωσει μια τετοια αγορα που δεν χωρανε οι πελατες στο μαγαζι, ΒΡΕΙΤΕ ΤΡΟΠΟ να πληρωνετε ΦΠΑ χωρις να περναει απο εμας, ετσι ωστε να μας απαλλαξετε απο αυτον τον κοπο

Αλλωστε ειναι τοσο δικαιη η φορολογια των επιχειρησεων στην Ελλαδα, που δεν θα τα χαλασουμε εκει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μαλιστα φανταζομαι οτι ξεχναει ο φιλος οτι ο επιχειρηματιας - ελευθερος εππαγελματιας

εχει να πληρωσει

ικα

τεβε

φορο

ΦΠΑ

ενοικιο

τηλεφωνα

ρευμα

αυτοκινητα

σερβις

ασφαλειες

διαφημιση

περαιωση

και μιλαω για τον απλο ανθρωπο οχι τα κεφαλια που εχουν ακρες

πολλοι το κανουν το ξερω αλλα λογω του οτι πλεον η αγορα δε κουνιετε

και ο καθενας πρεπει να ζησει και μια οικογενεια (τη δικια του)

αλλα και τις οικογενειες αυτων που απασχολει (εμμεσα)

ετσι απλα μερικες σκεψεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια τι σχεση εχει ο ΦΠΑ, που αποτελει κρατικο χρημα, με τα εσοδα-εξοδα του επαγγελματια ?

Μη λεμε μετα οτι για το δημοσιονομικο ελλειμμα ευθυνονται μονο οι Δημοσιοι υπαλληλοι.

Φιλικα ε ? Μην αρπαχτειτε παλι..... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω εκανα μια βουτια στο εμποριο και πηρα τα αρχ@@@@@ μου.

Σχηματισα ομως μια εικονα των επιχειρησεων.....

ΕΜΠΡΟΣ ΑΔΕΛΦΕΙΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΑΝ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ,που θα πει αγοραζουμε χωρις τιμολογια,αρα δεν πληρωνουμε ΦΠΑ στην χονδρικη,δεν δινουμε αποδειξη στον πελατη,αρα δεν πληρωνουμε ΦΠΑ στην λιανικη,αρα δηλωνουμε χασουρα και οχι κερδη κτλ κτλ.

Τον μ@@@@ τον ελληνα μαγαζατορα τον χτυπανε σαν χταποδι και τον αρμεγουν πανταχωθεν,ενω το παραεμποριο γ@@@μει και δερνει.

Δυο μετρα και δυο σταθμα. :mB_faskelo:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η πικρη αληθεια ειναι οτι ο μικρομεσαιος Ελληνας επαγγελματιας τη σημερον ημερα δεν εχει μελλον.

Μελλον εχουν μονο οι μεγαλοι κολοσσοι που διαμορφωνουν τις τιμες οπως γουσταρουν και αντεχουν τους κυκλους εργασιων εστω και με ζημιες, οι κατοχοι offshore εταιριων, οι μεγαλοεφοπλιστες που εχουν πλοια με ξενη σημαια και λοιπα λαμογια.....

Αυτο ειναι το Διεθνες Εμπορικο Δικαιο... :mB_faskelo:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή όποιος είναι "έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει" θα δώσω ένα απλό και συνηθισμένο παράδειγμα:

Έχουμε μια επιχείρηση η οποία πουλάει χονδρική. Πραγματικά στο τέλος του μήνα το λογιστήριο βγάζει ένα ποσό ΦΠΑ προς απόδοση το οποίο είναι βασικά η διαφορά του ΦΠΑ εσλοδων - ΦΠΑ εξόδων.

Το κράτος θεωρεί ότι το ΦΠΑ εισπράτεται τη στιγμή που κόβεται το παραστατικό. Αν όμως είστε γνώστες της αγοράς ξέρετε ότι μετρητά δεν...αλλά μόνο επιταγές λήξης του Αγίου @#$ ανήμερα. Φυσικά αυτό το καιρό υπάρχουν ουκ ολίγα κανόνια οπότε εισπράξεις γιοκ.

Έστω ότι εμείς είμαστε κύριοι και πληρώνουμε κανονικά τους προμηθετές μας, καλούμαστε λοιπόν να πληρώσουμε ΦΠΑ που δεν εισπράξαμε πραγματικά και ούτε σε πολλές περιπτώσεις θα εισπράξουμε.

Συγκεκριμένα, στην επιχείρηση που εργάζομαι έχουμε 200.000 ευρώ υπόλοιπο "κακών" πελατών το οποίο θα πάει στα δικαστήρια. Το ΦΠΑ όμως (περίπου 37.000) το πληρώσαμε στο κράτος άσχετα αν δεν το εισπράξαμε ποτέ. Για να μπορέσουμε ακόμα και λογιστικά να διαγράψουμε το χρέος θα πρέπει να έχουμε τελεσίδικη απόφαση δικαστηρίου (με εφέσεις κλπ διαδικασία 5+ ετών).

Αν δεν έχει κάποιος τη ρευστότητα να πληρώσει το ΦΠΑ, είναι λοιπόν απατεώνας, λαμόγιο κλπ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καποιος-καποιοι ειπανε οτι αφου ο φπα εισπρατετε θα πρεπει να αποδιδετε στο κρατος κ οτι τι σχεση εχουν τα υπολοιπα εξοδα(τεβε,δεη,ενοικιο κτλ).....η απαντηση μου ειναι το απο κατω που εγραψε πολυ σωστα ο sadow κ επισης............

μαλιστα φανταζομαι οτι ξεχναει ο φιλος οτι ο επιχειρηματιας - ελευθερος εππαγελματιας

εχει να πληρωσει

ικα

τεβε

φορο

ΦΠΑ

ενοικιο

τηλεφωνα

ρευμα

αυτοκινητα

σερβις

ασφαλειες

διαφημιση

περαιωση

και μιλαω για τον απλο ανθρωπο οχι τα κεφαλια που εχουν ακρες

πολλοι το κανουν το ξερω αλλα λογω του οτι πλεον η αγορα δε κουνιετε

και ο καθενας πρεπει να ζησει και μια οικογενεια (τη δικια του)

αλλα και τις οικογενειες αυτων που απασχολει (εμμεσα)

ετσι απλα μερικες σκεψεις...

ρωτηστε εναν λογιστη ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ βγαινει αυτο το φπα κ θα καταλαβετε οτι απο τον 1ο ΚΙΟΛΑΣ ΜΗΝΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ Ή ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ Κ ΒΑΖΕΙ ΛΟΥΚΕΤΟ........

οταν λοιπον σας πει ο λογιστης τον τροπο ελατε με το καλο να τα ξαναπουμε :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

kyko και DimitrisK72 συμφωνω απολυτα μαζι σας, γιατι ΕΙΜΑΙ λογιστης.

Λαμογια λοιπον αποκαλεσα συγκεκριμενη μεριδα "επαγγελματιων" αν κοιταξετε καλυτερα το ποστ μου. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ κατά βάση....

Αλλά για δείτε και αυτό.

Π.Χ.

Η Ο.Ε. δουλεύει δελτίο παροχής υπηρεσιών, που σημαίνει ότι κόβει ΦΠΑ 23%.

Όμως...

Το προηγούμενο τρίμηνο οι δουλειές δεν πήγανε πολύ καλά έτσι σε αυτό το διάστημα βρέθηκε να έχει 1600€ έσοδα που απαιτούν την καταβολή 368€ ΦΠΑ στο κράτος.

Στο ίδιο διάστημα είχε 320€ ΔΕΗ, 3*850€=2550€ ενοίκιο, δηλαδή 2870€ έξοδα από τα οποία έχει απαλλαγή ΦΠΑ 33€ (11% από την ΔΕΗ).

Πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει να καταβάλει στο κράτος 335€.

Για αυτό σας λέω δεν είναι όλα άσπρο και μαύρο. Υπάρχουν επιχειρήσεις που ζορίζονται πραγματικά...

Μία τέτοια επιχείρηση να πληρώσει ποιόν? Το κράτος, Τον Υπάλληλο, Τις Ασφαλιστικές εισφορές, Την Τράπεζα, Το δικαίωμα επιτηδεύματος, Την οικογένεια του

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε επιχειρήσεις που στο παρελθόν είχαν υπερκέρδη και γύρισαν σε λιγότερα κέρδη, αλλά σε επιχειρήσεις που δημιουργήθηκαν από ανθρώπους που έμειναν στην ανεργία, που το επίδομα ανεργίας έληξε και δουλειά δεν βρήκαν πουθενά.

Είναι γύρω σας και είναι πολλοί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μία τέτοια επιχείρηση να πληρώσει ποιόν? Το κράτος, Τον Υπάλληλο, Τις Ασφαλιστικές εισφορές, Την Τράπεζα, Το δικαίωμα επιτηδεύματος, Την οικογένεια του

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε επιχειρήσεις που στο παρελθόν είχαν υπερκέρδη και γύρισαν σε λιγότερα κέρδη, αλλά σε επιχειρήσεις που δημιουργήθηκαν από ανθρώπους που έμειναν στην ανεργία, που το επίδομα ανεργίας έληξε και δουλειά δεν βρήκαν πουθενά.

Είναι γύρω σας και είναι πολλοί.

:respekt: σε αυτα που λες.

Πριν κανω το μαγαζι και ακουγα διαφορους εμπορους να κλαιγωνται στα καναλια,ελεγα τρέλα πουλανε.

Ομως ειναι ετσι και χειροτερα.

Ειδικα εγω που το εκανα στην αρχη της κρισης(12/09)τρομαξα.

Το εκλεισα και ειχα εφιαλτες.Τωρα καταφερα να ξεμπλεξω και θα το σκεφτω πολλυ αν θα το ξανατολμησω.

Τροποποιήθηκε από τον manosamos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια τι σχεση εχει ο ΦΠΑ, που αποτελει κρατικο χρημα, με τα εσοδα-εξοδα του επαγγελματια ?

Μη λεμε μετα οτι για το δημοσιονομικο ελλειμμα ευθυνονται μονο οι Δημοσιοι υπαλληλοι.

Φιλικα ε ? Μην αρπαχτειτε παλι..... :P

Ηρθε εκπρωσωπος του κρατους να με βοηθησει στην πωληση, να μου στησει την επιχειρηση ή κατι αλλο?

οχι

Στο ΦΠΑ το κρατος ειναι ο συναιτερος που ερχετε, πινει εναν καφε, δινει 2-3 διαταγες και μετα φευγει

Εγω το ξαναλεω

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΦΠΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ, ας βρουνε αλλο τροπο να το εισπρατουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηρθε εκπρωσωπος του κρατους να με βοηθησει στην πωληση, να μου στησει την επιχειρηση ή κατι αλλο?

οχι

Στο ΦΠΑ το κρατος ειναι ο συναιτερος που ερχετε, πινει εναν καφε, δινει 2-3 διαταγες και μετα φευγει

Εγω το ξαναλεω

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΦΠΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ, ας βρουνε αλλο τροπο να το εισπρατουν

κ προσεξε...συνεταιρος/νταβας κιολας....δλδ εχεις δεν εχεις δουλεια εγω θελω να εισπραττω.....

δλδ μπορει για 1-2 μηνες εσυ να πηρες προϊοντα αλλα η δουλεια να ηταν η αναμενονη κ σου λεει "τα ρχιδια μου κουνιουνται.....εγω θελω το μεριδιο μου".....γι'αυτο πλεον ολο κ περισσοτεροι τους λενε "στα ρχιδια μας κ μας κωστας παλαμας"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω κι εγω ενα καταστημα και το φπα που μου βγαζει ο λογιστης το πληρωνω κι ας μην εχω να φαω που λενε.ομως δεν ειναι ετσι και για τις βιομηχανιες.υπαληλος βιομηχανιας ειδων που αγοραζω μου ειπε οτι οι μεγαλοβιομηχανοι της εταιριας του δεν το αποδιδουν στο κρατος και ας το εχουν εισπραξει.γιατι τι θα τους κανουν??? αν απολυσουν 400 ατομα ???δυστηχως εδω ειναι ελλαδα.

φιλικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μιας και μιλάμε για παραλογισμούς τον κρατικών μηχανισμών

το ταμείο των μηχανικων (τσμεδε) εαν δεν εχεις πληρώσει τις εισφορές του προηγούμενου χρόνου (γιατι π.χ. δεν ειχες καθόλου δουλειά)

δεν σου δίνει κωδικό για να εκδόσεις την οποιαδήποτε άδεια απο την επόμενη χρονιά αφού όλες η εργασίες απαιτούν πρόσβαση σε ηλεκτρονικές υπηρεσίες και συνεργάζονται με την εθνική τράπεζα πλέον.

με αλλα λόγια δεν σε αφήνει να δουλέψεις ούτε καν για να μπορέσεις να βγάλεις λεφτά και να τους πληρώσεις πίσω τα περσινά ασφάλιστρα.

αλλα τα ασφάλιστρα συνεχίζουν να τρέχουν και να τοκίζονται. σαν να σου λέει κόψε το λαιμό σου και κλέψε τα χρήματα, να με πληρώσεις για να σε αφήσω να δουλευεις νόμιμα και πάλι. και οι μηχανικοί δεν μπορούν να μπουν σε ταμείο ανεργίας. θεωρούνται golden-boys απο το κράτος, αλλα αφαιρέγγυοι πλέον απο τις τράπεζες :_zeppelin:

πιάσ'το αυγό και κούρευτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω εκανα μια βουτια στο εμποριο και πηρα τα αρχ@@@@@ μου.

Σχηματισα ομως μια εικονα των επιχειρησεων.....

ΕΜΠΡΟΣ ΑΔΕΛΦΕΙΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΑΝ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ,που θα πει αγοραζουμε χωρις τιμολογια,αρα δεν πληρωνουμε ΦΠΑ στην χονδρικη,δεν δινουμε αποδειξη στον πελατη,αρα δεν πληρωνουμε ΦΠΑ στην λιανικη,αρα δηλωνουμε χασουρα και οχι κερδη κτλ κτλ.

Τον μ@@@@ τον ελληνα μαγαζατορα τον χτυπανε σαν χταποδι και τον αρμεγουν πανταχωθεν,ενω το παραεμποριο γ@@@μει και δερνει.

Δυο μετρα και δυο σταθμα. :mB_faskelo:

αν επιτρεπετε τι μαγαζι ανοιξες; Τουλαχιστον εισαι απο τους τυχερους που αν και δεν πηγαν καλα ξεμπερδεψανε απο χρεοι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τις περισσοτερες απαντησεις καταλαβα οτι η πλειοψηφια σχεδον επικροτει λογω της δυστοκιας της αγορας να επιδοτουμε οι καταναλωτες με τον ΦΠΑ τις καθε λογης επιχειρησεις. Σε ενα σημειο το καταλαβαινω οταν πληρωνεσαι με επιταγη. Οι εμπορικοι συλλογοι τι κανουν και δεν τακτοποιουν αυτο το προβλημα σε συνεργασια με το κρατος; Αν βεβαια δεν βγαζουν ακρη με το γαμωκρατος να αρνηθουν την εισπραξη του. Γιατι πρεπει παντα ο μαλακας να ειναι το κουτορνιθι ο καταναλωτης, που πληρωνει αμεσα και μετρητα, χωρις στην ουσια να εχει κανενα οφελος απο την αποδοση του;

Τροποποιήθηκε από τον kosths

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν επιτρεπετε τι μαγαζι ανοιξες; Τουλαχιστον εισαι απο τους τυχερους που αν και δεν πηγαν καλα ξεμπερδεψανε απο χρεοι

Ιταλικα στοκ.

Ξεμπερδεψα απο τους κρατικους νταβαδες,οχι οτι δεν εχω χρεη.

Ακομη με χαιρετανε οι υπαλληλοι της Εθνικης οταν περναω απο εξω ............... :smoke:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλό είναι να μην τρωγόμαστε μεταξύ μας.

Και οι καταστηματάρχες είναι καταναλωτές και καταβάλλουν ΦΠΑ όταν

κάνουν τα ψώνια τους.

Δεν είμαι καταστηματάρχης αλλά νομίζω πως στο τέλος θα σφαχτούμε

μεταξύ μας και οι "από πάνω" θα τη βγάλουν καθαρή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε, τα πραγματα ειναι απλα. Γιατι εγω να πληρωνω ΦΠΑ αφου ελαχιστο απ' αυτον θα φτασει στα κρατικα ταμεια;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε, τα πραγματα ειναι απλα. Γιατι εγω να πληρωνω ΦΠΑ αφου ελαχιστο απ' αυτον θα φτασει στα κρατικα ταμεια;

αγαπητε μου οι λογοι που το κρατος δεν εισπρατει φπα ειναι αλλοι.εχω ενα μικρο καταστημα και σαν εμπορος τα αγοραζω ΟΛΑ με τιμολογιο κανονικοτατα.αυτο σημαινει οτι πληρωνω το φπα στον εισαγωγεα.ετσι κι αλιως ολα πλεον εισαγωγης ειναι και κανεις δεν ρισκαρει να μην κοψει τιμολογιο πλεον.λογικο δε αφου χοντρα χοντρα με τιμολογιο τα παιρνει,με τιμολογιο τα δινει.εγω υποχρεουμαι να κοβω αποδειξεις και τιμολογια.αν ομως εγω εχω κανει τις κανονικες μου αγορες περιμενοντας να πουλησω και δεν εχει δουλεια(ισως λογω οικονομικης κρισης λεμε τωρα)δεν εχω τις αναλογες πωλησεις.αρα αφου δεν εχω καταναλωση δεν μπορω να κοψω αποδειξεις.οποτε βεβαια το φπα θα αποδοθει το επομενο τριμηνο αλλα μειωμενο πλεον στο κρατος.δεν ειναι δηλαδη οτι τα καταστηματα δεν κοβουνε αποδειξεις.δουλεια δεν υπαρχει.τωρα πιστευω πως αυτοι που το κλεβουν δεν ειναι οταν θα παρω ενα παντελονι να μην μου κοψουν μια αποδειξη μη ξεγελιομαστε.οι μεγαλοβιομηχανιες,τα καυσιμα οι γιατροι με τα φακελακια κτλπ.

μην την ψαχνεις.απλα πιστευω οτι το φορολογικο μας συστημα ειναι εντελως αδικο και ειναι επιτηδες αδικο ωστε να ειμαστε ολοι παρανομοι...

φιλικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αγαπητε kosth.....

πληρωνεις φπα εσυ σαν καταναλωτης αλλα δεν παει στα κρατικα ταμεια γιατι

το γμημενο το κρατος εχει φτιαξει τετοιο φορολογικο συστημα που στα εξοδα του 3 μηνου κατα το οποιο καλειται ενα μικρο μαγαζι να πληρωσει φπα δεν συμπεριλαμβανει ενοικιο μαγαζιου κ τεβε.....2 εξοδα τα οποια ειναι πολυ μα πολυ μεγαλα.....

δλδ μπορει απο τον 1ο χρονο που θα ανοιξει ενα μαγαζι να εχει χαμηλες εισπραξεις,να εχει πληρωσει το φπα του αλλα να εχει μπει μεσα επειδη δεν θα εχει πληρωσει το τεβε κ το ενοικιο επειδη αυτα τα 2 δεν προσμετρουνται στα εξοδα του φπα.....

αρα θα επρεπε το ιδιο το κρατος να βρει εναν τροπο να αλλαξει το φορολογικο.....

ξαναγραφω....ενα μαγαζι καλειται(σωστα κ δικαια αφου το εχει εισπραξει απο τον πελατη :_thumbsup: )

να πληρωσει καθε 3 μηνες το φπα αλλα σε αυτους τους 3 μηνες δεν συνυπολογιζονται στα εξοδα του το τεβε

κ το ενοικιο ενω τα εχει πληρωσει....για βαλε με το μυαλο σου πανω στον χρονο για τι ποσα μιλαμε......

:bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα