Jump to content
Sign in to follow this  
kosths

Μη αποδοση ΦΠΑ

Recommended Posts

Ισως το απλοποιω. Οταν εχω μια επιχειρηση εχω έσοδα, κόστη, φόρους. Οταν τα εσοδα - (φοροι+εξοδα) < Χ τότε το κλείνω ή δεν το ξεκινάω και γίνομαι υπαλληλος. Σορρυ αλλα το ειχα ΦΠΑ 3 μηνων αλλα επρεπε να πληρωσω το νοικι δεν το δέχομαι με την καμία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ισως το απλοποιω. Οταν εχω μια επιχειρηση εχω έσοδα, κόστη, φόρους. Οταν τα εσοδα - (φοροι+εξοδα) < Χ τότε το κλείνω ή δεν το ξεκινάω και γίνομαι υπαλληλος. Σορρυ αλλα το ειχα ΦΠΑ 3 μηνων αλλα επρεπε να πληρωσω το νοικι δεν το δέχομαι με την καμία.

Είναι όπως τα λέει ο objecto.

Όταν ξεκινάς μια επιχείρηση και κόβεις αποδείξεις, ήδη σου έχουν πληρώσει οι πελάτες το ΦΠΑ, ποσό το οποίο ο επιχειρηματίας θα πρέπει να φυλάξει στην άκρη για την απόδοση του κάθε 3μηνο. Σωστά;

Τώρα για τα ενοίκια, ΤΕΒΕ, μισθούς υπαλλήλων κλπ αυτά πρέπει να βγαίνουν απ'το κέρδος των πωλήσεων. Γιατί αν μια επιχείρηση δεν έχει κέρδος, δεν θα πρέπει να υπάρχει.

Διορθώνω λίγο την παραπάνω εξίσωση με όπου Χ βάζω το 0 (μηδέν)

εσοδα - (φοροι+εξοδα) < 0 τότε το κλείνω ή δεν το ξεκινάω και γίνομαι υπαλληλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κατι δεν καταλαβα ή δεν καταλαβες καλα.....

τα εξοδα ενος μαγαζιου δεν ειναι αυτα που δικαιολογουνται στο φπα αλλα πολυ περισσοτερα με το που βαζεις το κλειδι στην πορτα.....ειναι ετσι το φορολογικο συστημα του κρατους,πως να στο πω πιο απλα.....?

οσο για το οτι το κλεινεις κ γινεσαι υπαλληλος μπορεις να το κανεις κ αν εξακολουθεις να τα βγαζεις περα με 500€ εισαι μαγκας.....οποιος ειναι εξω απο το χορο ξερει να λεει οτι χορευει καλα....το θεμα ειναι μολις μπεις μεσα τι γινεται

Είναι όπως τα λέει ο objecto.

Όταν ξεκινάς μια επιχείρηση και κόβεις αποδείξεις, ήδη σου έχουν πληρώσει οι πελάτες το ΦΠΑ, ποσό το οποίο ο επιχειρηματίας θα πρέπει να φυλάξει στην άκρη για την απόδοση του κάθε 3μηνο. Σωστά;

Τώρα για τα ενοίκια, ΤΕΒΕ, μισθούς υπαλλήλων κλπ αυτά πρέπει να βγαίνουν απ'το κέρδος των πωλήσεων. Γιατί αν μια επιχείρηση δεν έχει κέρδος, δεν θα πρέπει να υπάρχει.

Διορθώνω λίγο την παραπάνω εξίσωση με όπου Χ βάζω το 0 (μηδέν)

βρε παιδια,δεν εχετε μαγαζι,αρα δεν εχετε ολοκληρωμενη αποψη.....εσεις μπαινετε σε ενα μαγαζι μπορει να μην σας κοψουν αποδειξη κ λετε "νατος ο κλεφτης που εριξε το κρατος στα χρεη κ δεν αποδιδει φπα κ εκανε βιλες κλπ κλπ" αλλα δεν ειναι ετσι.....δεν ειναι καθολου ετσι.....κ δεν ειναι ευκολο να πεις οτι βαζω λουκετο κ το κλεινω γιατι ακομη κ εκει το κρατος σου λεει "φερε λεφτα να σου κλεισω τα βιβλια"

Τροποποιήθηκε από τον kyko

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βρε παιδια,δεν εχετε μαγαζι,αρα δεν εχετε ολοκληρωμενη αποψη.....εσεις μπαινετε σε ενα μαγαζι μπορει να μην σας κοψουν αποδειξη κ λετε "νατος ο κλεφτης που εριξε το κρατος στα χρεη κ δεν αποδιδει φπα κ εκανε βιλες κλπ κλπ" αλλα δεν ειναι ετσι.....δεν ειναι καθολου ετσι.....κ δεν ειναι ευκολο να πεις οτι βαζω λουκετο κ το κλεινω γιατι ακομη κ εκει το κρατος σου λεει "φερε λεφτα να σου κλεισω τα βιβλια"

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω το βαζω εντελως ψυχρα αν θελετε στο μυαλο μου. Για να ανοιξω το "μαγαζι" θα μου κοστίσει η έναρξη 1000€ συμπερλαμβανομένων ολων των παραγοντων.

Αρα με το καλημερα θα είμαι μεσα -1000.

Ξεκιναω λοιπον να πουλαω: Μεικτά 1000€ καθαρα 700€ ΦΠΑ 300€

Ερχονται νοικια 1000€ δανεια 1000€ αγορά παγίων ή υλών ή οτιδηποτε... 300€

Αρα είμαι -1000 που είμαι

300+1000+1000+300 = 2600 εξοδα

700 εσοδα.

------------------

-2900€

Αυτο που θα κοιταξω είναι να αυξησω τον ογκο των πωλησεων μου σε συναρτηση με την τιμη ωστε να υπερκαλυψω το -2900€ σε λογικο χρονικο διαστημα.

Τα 300€ ΦΠΑ είναι ΕΞΟΔΟ. Δεν το χρησιμοποιω σαν δανειο.

Ενας λογικός επιχειρηματίας θα υπολογισει και το κόστος ζωής του + αμοιβες 3ων πριν το κερδος του. Γιατι πρεπει να υπερβει και αυτα ωστε να μενει και κεφαλαιο αναπτυξης.

Αρα πριν ξεκινησουμε κατι πρέπει να υπολογίζουμε τα χειροτερα σενάρια και να ξερουμε αν μπορουμε να ανταπεξερθουμε. Δεν ξεκιναμε μια επιχειρηση απλα γιατι μπορω να μην πληρωσω κανα μηνα τους υπαλληλους συν θα βαλω και στην τσεπη για κανα τριμηνο το ΦΠΑ.

Πολλοι ξεκινησαν ετσι γιατι ετσι επετρεπε το συστημα αλλα τωρα τους γυρναει μπουμεραγκ. Η μαγκια είναι να είσαι θωρακισμένος για καθε κατασταση αλλιωτικα μην το ξεκινας γιατι θα χασεις την περιουσια σου.

Τροποποιήθηκε από τον objecto

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μαγκια είναι να είσαι θωρακισμένος για καθε κατασταση αλλιωτικα μην το ξεκινας γιατι θα χασεις την περιουσια σου.

Εν ολίγοις μην τυχόν και ξεκινήσεις επιχείρηση (ή/και επιτήδευμα, παρόμοιο είναι) σε αυτή τη χώρα... Η μόνη λύση είναι να γίνεις μισθωτός (ίσως, κάπου, κάποτε)...

Σε μία χώρα που ψήφισε 28 φορολογικά νομοσχέδια σε 3 χρόνια (περίπου 10 φορολογικά νομοσχέδια τον χρόνο αν δεν με απατά η διαίρεσή μου), υπάρχει περίπτωση οποιοσδήποτε να είναι θωρακισμένος για κάθε κατάσταση χωρίς να έχει τρελά λεφτά στην τράπεζα;;; (σε άσχετο νόμισμα και άσχετη τράπεζα με την ΕΕ... :whistling: ).

Αν είναι εφικτό κάποιος να "θωρακιστεί", τότε γιατί ο κάθε Έλληνας δεν θωράκισε τα προσωπικά, οικογενειακά του οικονομικά για να μπορεί να ανταπεξέλθει τώρα που τα πράγματα ξεφεύγουν; Γιατί δεν προετοιμάστηκε αλλά αντίθετα αιφνιδιάστηκε; Απλούστατα γιατί κανείς δεν μπορεί να προβλέψει (σωστά και με ακρίβεια ώστε να έχει οικονομικό αποτέλεσμα-αντίκτυπο, όχι γενικά κι αόριστα) τι του ξημερώνει αύριο!...

Τα οικονομικά και η πορεία αυτής της χώρας είναι απρόβλεπτα, η μόνη "θωράκιση" είναι η μετανάστευση ή η αποδοχή αυτής της κατάστασης (και των επιπτώσεών της) ως φυσιολογικής... :surrender:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα