Jump to content
Dark Oblivion

ΣΟΣ!!! Προβλημα??... με Kawasaki Z750

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι λιγο αγχομενος. Εχω μια Z750.

Εχει 13,400 χιλιομετρα. Την πηρα πριν κατι μηνες απο εκθεση με 9.500 χιλιομετρα.

Πριν απο 3 βδομαδες περιπου της αλλαξα τα λαδια ,αλλα εχω παραμεληση τα υπολοιπα του μεσαιου σερβις.

Το θεμα τωρα πιο ειναι...οτι σχολασα κατα τις 8 ,την ζεστανα κανονικα πηγα σιγα σιγα σε ενα φιλικο σπιτι πριν παω σπιτι μου... αραξα και φευγοντας απο κει... ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΟΥΝ να αλλαξω ταχυτητες... απο νεκρα ηθελε δυναμη για να μπει η πρωτη, μετα ηθελε δυναμη για να μπει η δευτερα. και παει λεγοντας. Εκανα μερικες βολτες ...εφτασα και κεντρο αθηνας και ψιλομαλακωσε το θεμα... αλλα και παλι απο νεκρα πχ για πρωτη μπαινει καπως σαν καρφωτη.

ΓΙΑΤΙ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΑΡΑΓΕ??? H E L P !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παίξε λίγο με την ντίζα, μήπως θέλει ρεγουλάρισμα.

Αλλάγή στην συμπεριφορά του κιβωτίου είναι συνήθως ή λόγω λαδιών (μην θέλει συμπλήρωμα) ή λόγω καδένας (μην θέλει τέντωμα). Με σερβιςδεν έχει σχέση. Χλωμό να έχει σχέση η ντίζα ή αποσυμπλέκει η όχι θα είχε άλλα συμπτώματα.

Τροποποιήθηκε από τον makisp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι λιγο αγχομενος. Εχω μια Z750.

Εχει 13,400 χιλιομετρα. Την πηρα πριν κατι μηνες απο εκθεση με 9.500 χιλιομετρα.

Πριν απο 3 βδομαδες περιπου της αλλαξα τα λαδια ,αλλα εχω παραμεληση τα υπολοιπα του μεσαιου σερβις.

Το θεμα τωρα πιο ειναι...οτι σχολασα κατα τις 8 ,την ζεστανα κανονικα πηγα σιγα σιγα σε ενα φιλικο σπιτι πριν παω σπιτι μου... αραξα και φευγοντας απο κει... ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΟΥΝ να αλλαξω ταχυτητες... απο νεκρα ηθελε δυναμη για να μπει η πρωτη, μετα ηθελε δυναμη για να μπει η δευτερα. και παει λεγοντας. Εκανα μερικες βολτες ...εφτασα και κεντρο αθηνας και ψιλομαλακωσε το θεμα... αλλα και παλι απο νεκρα πχ για πρωτη μπαινει καπως σαν καρφωτη.

ΓΙΑΤΙ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΑΡΑΓΕ??? H E L P !!!

Η λύση είναι η αποσυναρμολόγηση του αριστερού μαρσπιέ όπως φαίνεται στη φωτογραφία, ο καθαρισμός των σημείων επαφής του λεβιέ με τη βάση του μαρσπιέ χρησιμοποιώντας ένα ψιλό γυαλόχαρτο ή άλλο κατάλληλο μέσο και το γρασαρισμα των δύο σημείων. Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως σε αυτούς που πλένουν συνέχεια τη μηχανή τους, οπότε το νερό σιγά σιγά απομακρύνει το γράσο και δημιουργεί διάβρωση η οποία ευθύνεται για τη σκληρή αίσθηση του λεβγιέ καθώς οι ανοχές στα κινούμενα μέρη είναι πολύ μικρές.

Η διαδικασία είναι πολύ απλή και χρειαζόμαστε τα εξής:

1 ένα καλό κλειδί allen Νο 6

2 ένα γερμανικό κλειδί Νο 10

3 ένα κομμάτι υαλόχαρτο Νο 800 ή 1000 κτλ

4 λίγο γράσο

5 κόλλα σπειρώματος (πχ loctite)

Οι φωτογραφίες μιλούν από μόνες τους...

Εδώ να προσέξουμε ότι για να αποσυναρμολογήσουμε αυτό το κομμάτι θα πρέπει να ξεβιδώσουμε αυτή τη βίδα και όχι να στρέψουμε τη βάση του μαρσπιέ καθώς έχει σταθερή θέση και δεν περιστρέφεται. Θα ξεβιδώσει δύσκολα γιατί έχει κόλλα σπειρώματος, την οποία θα βάλουμε και εμείς φυσικά κατά τη συναρμολόγηση.

DSC00496.jpg

Εδώ φαίνονται η διάταξη των εξαρτημάτων

DSC00495.jpg

...και εδώ τα σημεία καθαρισμού από κοντά

DSC00497.jpg

και καλές δουλειές :_thumbsup:

Πηγή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λίγο γράσο

Αν μπεις σε αυτή τη διαδικασία, δώσε βάση στο "λίγο", μην το μπουκώσεις με γράσο γιατί μετά θα κολλάει και δεν θα έρχεται στη θέση του. Θα πατάς να βάλεις πρώτη και θα μένει κάτω ο λεβιές, θα ανεβάζεις να αλλάξεις ταχύτητα και θα μένει επάνω ο λεβιές. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολο προβληματα ειναι αυτα τα καβασακια :whistling:

ναι ναι ναι ναι!!!!!!

ειδικά σε κάτι honda......δημιουργούν τεράστια προβλήματαΑΑ :plaf:

Στο θέμα μας ,φίλε αν δεν δεις προκοπή με το καθάρισμα ψάξου με λάδια πρώτα και μετά με με δίσκους συμπλέκτη...

αν και για λάδια το βλέπω εγώ.... κρυώνει και ο καιρός σιγά σιγά...ίσως πρέπει να πας σε ποιο ψιλά!! :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι ναι ναι ναι!!!!!!

ειδικά σε κάτι honda......δημιουργούν τεράστια προβλήματαΑΑ :plaf:

Στο θέμα μας ,φίλε αν δεν δεις προκοπή με το καθάρισμα ψάξου με λάδια πρώτα και μετά με με δίσκους συμπλέκτη...

αν και για λάδια το βλέπω εγώ.... κρυώνει και ο καιρός σιγά σιγά...ίσως πρέπει να πας σε ποιο ψιλά!! :_hi:

Αυτο δεν θα επρεπε να το ξερει ο μηχανικος οταν μου τα αλλαξε πριν 3 βδομαδες???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο μου το εκανε το παπι παλιοτερα αλλα τωρα μου το εκανε και η μεγαλη ... δεν ειναι προβλημα ειναι απλα κρυα τα παντα !

Την μηχανη την εχω 2 μηνες δν νομιζω να θελει κιολας καθαρισμα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαι γω πιστευω οτι ευθυνεται το λαδι του κινητηρα, ειναι πολυ νωρις για αλλου ειδους προβληματα. Οταν αλλαχτηκε μπηκε αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης? μιλαω για πυκνοτητα. Αν ειναι το προτεινομενο απο τον κατασκευαστη τοτε περιμενε μεχρι να δουλευτει λιγο και να στρωσει η λειτουργεια του κινητηρα σου. Εσυ την καβαλας κανονικα χωρις φοβο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έχω πρόβλημα με τον σωλήνα αναθιμιασεων όταν το βάζω στο φίλτρο το μηχανάκι δεν δουλεύει καλά στα χαμηλά γιατί ????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 59 λεπτά, το μέλος kotsifos έγραψε:

Εγώ έχω πρόβλημα με τον σωλήνα αναθιμιασεων όταν το βάζω στο φίλτρο το μηχανάκι δεν δουλεύει καλά στα χαμηλά γιατί ????

Κανε έναν έλεγχο μήπως έχει βουλώσει εκεί που μπαίνει στο φιλτοκούτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

den elenksa ama einai boulomeno alla dokimasa me to xeraki kai boulona gia ligo ton solina anafimiaseon to opio telika den exei na kani , malon otan oi anathimiasis pane sto filtro kouti to mixanaki mpoukonei , tora lete na einai thema injection na theloun rithmisma ?? ta injection einai olokathara ta katharise o mixanikos mou.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα