Jump to content

Recommended Posts

Κανονισμένο από καιρό, αλλά με πολλές αναβολές λόγω κολλήματος της κοπελιάς, ανυπαρξίας κεφαλαίου, ενδεχόμενης χρεωκοπίας, φόβων (καταστροφής μιας και πλησιάζει το 2012), του θανάτου του MJ και άλλων αιτιών, ήρθε επιτέλους η μέρα (Δευτέρα 24/10) για το πολυπόθητο ταξίδι παρέα με τον LaVey του φόρουμ (και φίλο από τα παλιά για 'μένα). το σχέδιο ήταν:

Ξεκινάμε ξημερώματα, για να δούμε την ανατολή καθ'οδόν. Πάμε όσο γίνεται από επαρχιακές οδούς για να ευχαριστηθούμε (γουστάρουμε!) τη διαδρομή. Μπαίνουμε Χαλκίδα και από εκεί και πέρα αποφασίζουμε ποιον δρόμο θα ακολουθήσουμε. Έχουμε μαζί μας εργαλεία γιατι ο ένας από τους 2 καβαλάει ένα χρέπι (δεν λέω ποιος!!!! :blush2: )

Συναντιόμαστε λοιπόν στην Ελευσίνα στις 5:30 χονδρικά. Κανονίζουμε κάποια σινιάλα και σήματα που μπορεί να χρειαστούμε. :_innocent:

Με χαλαρούς ρυθμούς λοιπόν ανεβαίνουμε την επαρχιακή οδό Ελευσίνας - Θήβας (παλιά εθνική Αθηνών - Θηβών). Ευχάριστη διαδρομή με ήπιες στοφούλες, ανηφόρες και σχεδόν καθόλου κίνηση. Κάνουμε την πρώτη στάση για φωτογραφίες.... Καλά δεν έγινε για φωτογραφίες αλλα για την ανάγκη μου!!!! :yes: Βλέπετε πολύ κρύο...

DSC00529.jpg

DSC00530.jpg

DSC00212.jpg

Τέλος πάντων μετά το πέρας της αποστολής συνεχίζουμε. Ο LaVey με ενημέρωσε για ένα καλό σημείο όπου φαίνεται η Ευβοια από ψηλά και κανονίζουμε να σταματήσουμε για φωτογραφίες.

DSC00214.jpg

DSC00213.jpg

Δεν έχει όμως αρκετό φως και αποφασίζουμε να τραβήξουμε άλλες στο γυρισμό.

Φτάνουμε λοιπόν Χαλκίδα (Από την παλιά, μικρή γέφυρα):

DSC00536.jpg

DSC00534.jpg

DSC00532.jpg

DSC00216.jpg

DSC00217.jpg

DSC00218.jpg

DSC00221.jpg

DSC00220.jpg

Εκεί λέμε να πιούμε ένα καφεδάκι, και να αποφασίσουμε που να πάμε μετά.

Είχε και προσφορά μαζί με τον καφέ κουλουρι!!

DSC00222.jpg

DSC00223.jpg

Κανονίζουμε λοιπον να πάμε Προς Βόρεια Εύβοια αλλά πρώτα μία μικρή επίσκεψη Στο κάστρο της Χαλκίδας (Ξηρόβρυση)

DSC00225.jpg

Το κάστρο, αν και παλιό φυλασσόταν καλά:

DSC00228.jpg

DSC00227.jpg

DSC00226.jpg

DSC00229.jpg

DSC00230.jpg

DSC00231.jpg

DSC00234.jpg

Εγώ βλέποντας την θάλασσα τόσο όμορφη, Νόμιζα πως ήταν από κάτω μου και είπα να κάνω μία βουτιά

DSC00232.jpg

αλλά ο φίλος LaVey

DSC00238.jpg

Μου θύμισε πως είμαστε ψηλά στο κάστρο και από κάτω έχει απλά βράχια, και μου είπε να αφήσω τις :kaaaala: και να βγάλουμε καμία καλη φωτογραφία.

DSC00237.jpg

εγώ τον άκουσα και θαύμασα το μέρος

DSC00233.jpg

DSC00236.jpg

DSC00235.jpg

Φύγαμε λοιπόν από εκεί και πήραμε το δρόμο για Όσιο Ιωάννη Ρώσο. Μία διαδρομή εκπληκτική με πολλές απανωτές στροφές με πολύ μικρή απόσταση μεταξύ τους. Εκεί παίξαμε λίγο σαν παιδάκια.... :angel_not: αλλά κάτι το κρύο όπως είπαμε, κάτι ο καφές, χρειάστηκε πάλι να σταματήσουμε για.... να βγάλουμε φωτογραφίες!

DSC00242.jpg

DSC00241.jpg

DSC00240.jpg

Έλα όμως που το ΛΑΜΟΓΙΟ με έβγαζε και εμένα στιγμές που δεν έπρεπε!!

DSC00239.jpg

DSC00243.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Με τα πολλά φτάσαμε στον Όσιο (αλήθεια αφού η πινακίδες έλεγαν Όσιο εμείς γιατί τον ξέραμε σαν Άγιο???)

DSC00246.jpg

DSC00247.jpg

DSC00244.jpg

Όπου είδαμε το λείψανο και αγοράσαμε θυμαρίσιο μέλι

DSC00245.jpg

Ρωτώντας τους ντόπιους αποφασίσαμε να συνεχίσουμε προς το χωριό λίμνη, αλλά η διαδρομή τελικά αποδείχθηκε πολύ καλύτερη από τον προορισμό, καθώς ο δρόμος ήταν σχεδόν συνέχεια δίπλα σε ένα ποτάμι.

DSC00248.jpg

DSC00249.jpg

DSC00250.jpg

DSC00251.jpg

DSC00252.jpg

DSC00254.jpg

DSC00255.jpg

DSC00256.jpg

DSC00257.jpg

DSC00258.jpg

DSC00259.jpg

DSC00260.jpg

DSC00261.jpg

DSC00262.jpg

DSC00263.jpg

DSC00264.jpg

DSC00267.jpg

DSC00268.jpg

DSC00269.jpg

Φτάσαμε Λίμνη και αφού δεν βρήκαμε τίποτα ενδιαφέρον πήραμε τον δρόμο του γυρισμού προς Χαλκίδα, Γιατί κόντευε 4 το μεσημέρι και 8 το βράδυ δούλευα Αθήνα. Μας έπιασε και βροχή στο δρόμο (ψιχαλίτσα ήταν αλλά εγώ το έκανα θέμα...)

DSC00266.jpg

DSC00265.jpg

Σταματήσαμε Χαλκίδα να μασαμπουκώσουμε από 2 πιτόγυρους και συνεχίσαμε από τους ίδιους, γεμάτους συγκινήσεις επαρχιακούς δρόμους. Σταματήσαμε στο σημείο που δεν μπορούσαμε να βγάλουμε φωτογραφίες το πρωϊ:

DSC00271.jpg

DSC00272.jpg

DSC00273.jpg

DSC00274.jpg

Απολογισμός: 347 χιλιόμετρα πήγαινε - έλα από Ελευσίνα (από τα οποία 0 σε αυτοκινητόδρομο) πόνους σε πλάτη-πόδια-χέρια, και ένα τεράστιο χαμόγελο που θα κρατήσει εβδομάδες!

DSC00270.jpg

Τροποποιήθηκε από τον spider0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ironbutt rally! Ωραία παιδιά, την έχω κάνει πολλές φορές την διαδρομή και σε αποζημειώνει. Σας εύχομαι και εις ανώτερα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστούμε παιδιά!!! Ανυπομονώ για το επόμενο ταξιδάκι Σπύρο!! (το post δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερο!! καλή δουλειά)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστούμε παιδιά!!! Ανυπομονώ για το επόμενο ταξιδάκι Σπύρο!! (το post δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερο!! καλή δουλειά)

Είπα να το κάνω λίγο χιουμοριστικό, όπως μιλάω και live, αλλά δεν ήξερα αν το πέτυχα... Μου το επιβεβαίωσες! :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όμορφες (και μπόλικες ) φωτογραφίες για τον πεινασμένο λαό :yahoo:

Μπράβο παιδιά :D Σύντομα και με "μεγάλες" μηχανές σας εύχομαι , αν και μας δείξατε ότι το μεγέθος δεν μετράει :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όμορφες (και μπόλικες ) φωτογραφίες για τον πεινασμένο λαό :yahoo:

Μπράβο παιδιά :D Σύντομα και με "μεγάλες" μηχανές σας εύχομαι , αν και μας δείξατε ότι το μεγέθος δεν μετράει :_thumbsup:

Κάτι υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού..... :secret: Η γρια KLE 500 ή 400 :worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστούμε όλους, και σας εύχομαι την επόμενη φορά οι φωτογραφίες όχι από κινητό! :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα