Jump to content
krassas

γνωμες για κρανος NOVA

Recommended Posts

θελω να μαθω γνωμες για τα κρανη τις NOVA. Αν ειναι ποιοτικα, ανετα, αθορυβα και πανω απο ολα ασφαλη. Παρακαλω τους κατοχους να με βοηθησουν. ευχαριστω εκ των προτερον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

θελω να μαθω γνωμες για τα κρανη τις NOVA. Αν ειναι ποιοτικα, ανετα, αθορυβα και πανω απο ολα ασφαλη. Παρακαλω τους κατοχους να με βοηθησουν. ευχαριστω εκ των προτερον.

ενα φτηνο κρανοσ τ εμποριου αμφιβαλλω για την ποιοτητα κατασκευησ του και την ασφαλεια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλαρακο αυτο και τσαμπα να μου το εδιναν, το πολυ πολυ για γλαστρα θα το εβαζα στον κηπο μου........μεχρι ποσα χρηματα δινεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γλαστρα εεεε... :think: :think: :think:

αυτο δε το χα σκεφτει...

λοιπον σαν κατοχος 4 χρονων μπορει και παραπανω...οχι μπορει παραπανω...

τη δουλεια του την κανει...αλλα εχω παπι που σημαινει ποσα να πιασω γαι να δω αν ειναι αθορυβο αλλα το προσπερναω γτ ποναει.

ανετο σαφεστατα...ασφαλες αν κρινω οτι μονο μπαλα δεν εχω παιξει ακομα μαζι του(α και γλαστρα δε το χω κανει)φαινεται καλο εχει ενα ψευτοαυτοκολλητο ecer22-05!σιγουρα αντεχει αλλα δεν ξερω μεχρι τι...ελπιζω για καλο μ σε πολλα.

στα μειον θαμπωνει σχετικα ευκολα και χαραζεται επισης ευκολα!αλλα οτι δινεις παιρνεις..

ελπιζω να σε καλυψα,

Τροποποιήθηκε από τον alexwho

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ούτε για τσουκάλι δεν κάνει, όχι για το κεφάλι που το φοράτε..........

..................... οτι δινεις παιρνεις...............

Το αν κάνει δουλειά ή όχι θα φανεί ΜΙΑ φορά. Ελπίζω κανείς να μην το διαπιστώσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και για να μην παρεξηγηθω γτ ετσι νοιωθω οτι παει να γινει δε στο προτεινα απλα ειπα πως εχει το κρανος...ο θεος να το κανει...ενημερωση κανω οχι υποστηριξη :uglystupid2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλαράκι ό,τι κράνος και αν πάρεις να δεις ότι γράφει το γράμμα e και δίπλα έναν αριθμό, σημαίνει ότι πληρεί τις προδιαγραφές της ΕΕ. Πάντως με τίποτα το NOVA.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω αν ειναι καλα...

Ομως αν δουμε απο τι τιμες ξεκινανε τα κρανη, μεχρι τι τιμες καταληγουν πιστευω μπορουμε να εχουμε μια εικονα για το τι ειναι καλο...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επειδη ομως ειμαστε ελληναρες - "εξυπνοι", ακομα και αν δεν υπαρχει οικονομικρο προβλημα,

• αγοραζουμε ισοθερμικα απο το lidl (supermarket)
  • κρανη απο praktiker (supermarket)
  • αδιαβροχα απο praktiker (supermarket)
  • μποτες μηχανης απο ειδη camping κτλ

Πιστευω οτι πρεπει να σεβομαστε περισσοτερο τον ευαυτο (με ειδη σχεδιασμενα ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ) μας και την τσεπη μας (το φτηνο ειναι παντα ΑΚΡΙΒΟ, αδιαμφισβητητα)...

Τροποποιήθηκε από τον sakis_mar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nova ήταν το πρώτο μου κράνος και έλεγα ότι είναι καλό ,

Μετά πήρα καλό κράνος και κατάλαβα τι κατσαρόλα φορούσα και δεν το ξανά έβαλα ! ! !

Αυτά . . .

:whistling: :whistling: :whistling:

Τροποποιήθηκε από τον chris76

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλυτερα μαζεψε χρηματα για ενα επωνυμο & ποιοτικο κρανος. Ενα nova ειχα παρει για το γουρουνι που το κακομεταχειριζομουν οσο δεν επαιρνε οποτε δε με ενοιαζε αν θα το γδαρω. Βεβαια το γουρουνι ειχε μεγιστη ταχυτητα 60χαω, για παραπανω ταχυτητες παρε κατι καλο. Το κεφαλι σου θα βαζεις.... ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

NOVA εεεεεε...

Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις;;;

Sorry για το spam αλλά μακρυά φίλε μου από τέτοια κράνη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το έχω και εγώ. Φινίρισμα μια χαρά έχει, αντίστοιχη άλλων οικονομικών π.χ. agv, nolan κλπ. Τα υλικά κατασκευής είναι αντίστοιχα δηλαδή πολυεστερικό, απορροφητικό υλικό και εσωτερική επένδυση καλής απτής ποιότητας (το φοράω 3 χρόνια δεν το έχω πλύνει). Έχει τις απαιτούμενες εγκρίσεις. ΤΏρα για αεροδυναμική και θόρυβο τι περιμένεις. Πάλι όχι χειρότερο από άλλα της ίδιας κατηγορίας. Για μέσα στην πόλη μια χαρά. Με nolan των 100 ευρώ έχω σκάσει σε vitara με 50 χιλιόμετρα. O λαιμός μου από την κρούση είχε γίνει τούμπανο το κεφάλι ούτε διάσειση. Θέλω να πω ότι σίγουρα ένα arai παρέχει καλύτερη προστασία (μάλλον όμως σε συγκεκριμένες περιπτώσεις) και πάλι όμως σε μια τόσο δυνατή κρούση μπορεί να γλυτώσεις κεφάλι αλλά τον λαιμό που το συνδέει στο υπόλοιπο σώμα όχι.

Οικονομικά κράνη έχει και η Grex θυγατρική της Νolan.

Τροποποιήθηκε από τον makisp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το έχω και εγώ. Φινίρισμα μια χαρά έχει, αντίστοιχη άλλων οικονομικών π.χ. agv, nolan κλπ. Τα υλικά κατασκευής είναι αντίστοιχα δηλαδή πολυεστερικό, απορροφητικό υλικό και εσωτερική επένδυση καλής απτής ποιότητας (το φοράω 3 χρόνια δεν το έχω πλύνει). Έχει τις απαιτούμενες εγκρίσεις. ΤΏρα για αεροδυναμική και θόρυβο τι περιμένεις. Πάλι όχι χειρότερο από άλλα της ίδιας κατηγορίας. Για μέσα στην πόλη μια χαρά. Με nolan των 100 ευρώ έχω σκάσει σε vitara με 50 χιλιόμετρα. O λαιμός μου από την κρούση είχε γίνει τούμπανο το κεφάλι ούτε διάσειση. Θέλω να πω ότι σίγουρα ένα arai παρέχει καλύτερη προστασία (μάλλον όμως σε συγκεκριμένες περιπτώσεις) και πάλι όμως σε μια τόσο δυνατή κρούση μπορεί να γλυτώσεις κεφάλι αλλά τον λαιμό που το συνδέει στο υπόλοιπο σώμα όχι.

Οικονομικά κράνη έχει και η Grex θυγατρική της Νolan.

Φίλε μου τα ακλά κράνη προστατεύουν και τον αυχένα και όχι μόνο το κεφάλι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχουμε πει πολλες φορες οτι η τιμη ελαχιστη σχεση εχει με την προστασια που παρεχει ενα κρανος. Χαρακτηριστικο παραδειγμα τα Lazer που ειναι απο τα πλεον ασφαλη κρανη , με βαση το ΜΟΝΟ φαινομενικα αξιοπιστο σχετικο τεστ : http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=118&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&discontinued=1 . Τα φθηνα Lazer δηλαδη, ειναι γενικα πιο ασφαλη απο τα ακριβα Arai.

Οσο για τα Nova, οσοι τα βγαζουν μουφα μονο και μονο επειδη ειναι φθηνα εχουν απλα λαθος σκεπτικο.Προσωπικα δεν θα επελεγα ενα Nova λογω σχεδιασης ή λογω θορυβου ισως, αλλα και επειδη δεν μπορω να βρω καποια σοβαρη αξιολογηση της ασφαλειας του (Με το ιδιο σκεπτικο που δεν θα φορουσα ενα Schuberth των 500 ευρω οταν αξιολογειται χαμηλα σε θεματα ασφαλειας).

Παρολα αυτα υπαρχουν πολλα κρανη γυρω στα 100 ευρω με αριστα χαρακτηριστικα τα οποια θα μπορουσα να φοραω και φοραω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου ειναι γεγονος πως τα κρανη της εταιριας δεν ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα.

Απο την αλλη, ενα κρανος NOBA, ειναι καλυτερο απο το να μην φορας καθολου κρανος! :_thumbsup:

Πραξε αναλογα με τις οικονομικες δυνατοτητες σου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν πάρεις για παράδειγμα την ποιότητα όλων των άλλων πραγμάτων που φτιάχνει η Nova καταλαβαίνεις και τις ποιότητας θα είναι τα κράνη της. :closedeyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα