Jump to content
gregomaga

Φορτιστής μπαταρίας απο τα LIDL

Recommended Posts

Αυτο που εγραψε καποιος πιο πισω ισχυει...

Οταν η ταση της μπαταριας ειναι παρα πολυ χαμηλη, το οτι ο φορτιστης ειναι "εξυπνος" γινεται μειονεκτημα, καθως δε τη φορτιζει καθολου.

Θα επρεπε να εχει και κουμπακι επιλογης τασης οπως εχουν οι απλοι φορτιστες.

Αναγκαστηκα να συνδεσω 2η μπαταρια σε σειρα με καλωδια αυτοκινητου (τις 2 μπαταριες και το φορτιστη ταυτοχρονα) για να αρχισει να φορτιζει την πεσμενη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αναγκαστηκα να συνδεσω 2η μπαταρια σε σειρα με καλωδια αυτοκινητου (τις 2 μπαταριες και το φορτιστη ταυτοχρονα) για να αρχισει να φορτιζει την πεσμενη...

Παράλληλα εννοείς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι παραλληλα λαθος εκανα... θετικο με θετικο (κοκκινο), και αρνητικο με αρνητικο (μαυρο)...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χμμμ να ψάξω να πάρω, να κάνω υπομονή μέχρι να φέρουν τα lidl φορτιστή μπαταρίας ή απλά να πάρω μια άλλη μπαταρία όταν φάει τα ψωμιά της;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη ξερω θα σας πω τι παιζει με τις επιστροφες, λογικο ειναι καποια ποϊοντα να ειναι ελατωματικα, λογικο ειναι οτι για να δεις οτι ειναι ελατωματικο θα πρεπει πρωτα να το δοκιμασεις, λογικο ειναι να εχει υποστει μια φθορα η συσκευασια οταν ανοιχθει.

Τα ελετωματικα τα γυρναμε σε οποιδηποτε καταστημα εντος μηνα και με την αποδειξη μας ή το αντικαθιστουμε με ενα αλλο ή μας επιστρεφουν τα χρηματα στο ακεραιο πισω.

Αν παλι χρησημοποιησουμε ενα προϊον και δεν μας κανει αλλα δουλευει κανονικα και με την προυποθεση οτι δεν το καταστρεψαμε απο δικη μας μαλακια ωστε να μπορει να αγοραστει απο αλλο πελατη γινεται κανονικοτατα επιστροφη χρηματων με την παραπανω διαδικασια.

Τον εργαζομενος δεν τον νοιαζει αν θα παμε πισω ενα πρϊον, τα χρηματα δεν τα βγαζει απο την τσεπη του, απλα κανει τη δουλεια για την οποια πληρωνεται.. οταν εμεις ζηταμε παραλογα πραματα τοτε δεν φταιει αυτος που ριχνει το ακυρο αλλα εμεις που παμε να το παιξουμε εξυπνοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από 7/10 το Lidl θα βγάλει προσφορά κάποια προιόντα του, ανάμεσα τους και έναν φορτιστή στα 19.90!

ΕΔΩ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λεγοντας προσφορα,εννοουν οτι το φερνουν γιατι μονο καποιες συγκεκριμενες μερες τα φερνουν

Σε ασχετο χρονο δε παιζει να το βρεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ καλός φορτιστής. Τον έχω χρόνια και έχει κάνει την δουλειά του (και συνεχίζει να την κάνει) άψογα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξανά.

http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/SID-BCDE942B-C5E80532/www_lidl_gr/hs.xsl/oi-prosfores-mas.htm?id=118

εχει και κατι γιλέκα ανακλαστικά για έργα.

Χωρανε μια χαρά ΠΑΝΩ απο μπουφαν μοτό + ειναι σωτήρια....

Εχουν βέλκρο + δεν ξεκουμπώνει με τίποτα.

Σκεφτείτε το. :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για όσους ενδιαφέρονται / θέλουν, αλλά δεν έχουν και χρήματα για πιο ακριβά,

βγάζει το Lidl προσφορές σε είδη αυτοκινήτου.

http://www.lidl-hellas.gr/el/3411.htm

Πέρα από τα είδη "καθαρά" αυτοκινήτου και κάποια εργαλεία,

έχει :

- τον φορτιστή μπαταρίας

(αν και από ότι λέει ο Κώστας, έχει καεί σε κάποια μέλη του φόρουμ -> εγώ έχω τον πιο παλιό, αυτόν χωρίς τις καμπύλες, τον οποίο το έχω βάλει 2 φορές σε νεκρές μπαταρίες χωρίς να βοηθήσει / επαναφέρει κάποια -> γιατί ακριβώς η μπαταρία ήταν νεκρή / δεν ήταν θέμα φορτιστή)

- "ελεγκτή" μπαταρίας

- γιλέκο "φωσφοριζέ"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:think: :think:

αρκετά ενδιαφέρον , θα περάσω αύριο μια βόλτα μετά τη δουλειά να τσεκάρω....

thank you... :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και να σου καει στο θεμα εγγυησης ειναι αριστοι πραγματικα...

Περα απο αυτο το φορτιστη τον εχω και λιγες φορες που τον εχω χρησιμοποιησει μια χαρα κανει τη δουλεια του.

Το μονο μειον του,οτι εαν ειναι απλα πεσμενη η μπαταρια και οχι τελειως αδεια,τη βλεπει σαν οκ και δε τη φορτιζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και η θήκη κινητού καλή φαίνεται να είναι.

Ριχνεις το κινητό μέσα με ένα πρόγραμμα gps, την κολλάς στο ντεπόζιτο μπροστά ή στην ζελατίνα του φέρινγκ από μέσα, και είσαι κομπλέ με gps στην μοτό.

Και σε ένα ταξίδι έχεις και το κινητό σε όψη, αν σε καλέσει κάποιος να το δεις.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν εννοείς τη βάση,

το είχα δοκιμάσει με gps με δικιά του βάση (όχι στο κινητό, αλλά της mio)

και ευτυχώς είχα προνοήσει να το δέσω στο τιμόνι,

αφού σε κάθε λακκούβα ξεκόλλαγε από το ντεπόζιτο....

και η βάση / βεντούζα ήταν καινούργια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γνωριζετε αν οι λαμπτηρες H4 του αυτοκινητου ειναι ιδιοι με αυτους της μηχανης; Και αν ναι θα αγοραζατε το xenon type ή το +50% ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γνωριζετε αν οι λαμπτηρες H4 του αυτοκινητου ειναι ιδιοι με αυτους της μηχανης; Και αν ναι θα αγοραζατε το xenon type ή το +50% ;

Ναι, είναι.

Το 50%, αγορά. :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω εναν απο τους πρωτους φορτιστες που ειχε βγαλει το lidl. τον εχω κανα 3-4 χρονια. οσες μπαταριες <<ειχαν μεσα>> τις ζωντανεψε οσες ειχαν παραδωσει πνευμα δεν μπορεσε να τις ζωντανεψει και λογικο μου φαινεται.

αλλα λειτουργει αριστα και ως συντηρητης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν έχει πέσει χαμηλά η μπαταρία, την νομίζει για 6v και την φορτίζει στο πρόγραμμα 6V χωρίς να σε αφήνει να το αλλάξεις.

Αν έχει πέσει τελείως, τότε δεν την καταλαβαίνει ούτε για 6V και δεν αφήνει να την κάνεις τίποτα.

Το κόλπο σε αυτήν την περίπτωση, είναι να συνδέσεις παράλληλα κάτι άλλο για λίγο, π.χ. μια άλλη μπαταρία ή ένα μικρό τροφοδοτικό εξωτερικού σκληρού 12V, και ο φορτιστής μετά από λίγο ''κοροιδεύεται'' και μπορείς να επιλέξεις τα 12V προγράμματα.

Πέραν αυτού του ''αυτοματισμού'' εγώ έχω το παλιότερο μοντέλο, χωρίς LCD οθόνη, και με έχει σώσει εμένα και φίλους φορές που έχω προ πολλού χάσει το μέτρημα, ενώ συντηρεί εκ περιτροπής κάποια μπαταρία οχήματος που δεν πολυχρησιμοποιώ.

Για τα λεφτά του, είναι ΑΨΟΓΟΣ.

αν εννοείς τη βάση,

το είχα δοκιμάσει με gps με δικιά του βάση (όχι στο κινητό, αλλά της mio)

και ευτυχώς είχα προνοήσει να το δέσω στο τιμόνι,

αφού σε κάθε λακκούβα ξεκόλλαγε από το ντεπόζιτο....

και η βάση / βεντούζα ήταν καινούργια

Εξαρτάται από την επιφάνεια, αν είναι μπόλικα καμπυλωτή, εννοείται δεν πιάνουν οι βεντούζες. Αν είναι επίπεδη, ή κοντά στο επίπεδη κολλάνε μια χαρά.

Πράγματα με βεντούζες στην μοτοσυκλέτα ΠΑΝΤΑ τα δένουμε και με ένα σκοινάκι, κορδονάκι από ένα σίγουρο σημείο κ.ο.κ. για παν ενδεχόμενο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω το κοτσαρω πανω στους πολους της μοτο ενω η μπαταρια εναι συνδεμενη πανω στην μηχανη.

ειναι κακο αυτο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω αποσυνδεω τα καλωδια που πανε στην μηχανη παντως......το λεει και στις οδηγιες ο φορτιστης,αν και νομιζω δεν ειναι κακο καθως υπαρχουν προεκτασεις για μηχανκια που δεν εχουν ευκολα προσβασιμη την μπαταρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω το κοτσαρω πανω στους πολους της μοτο ενω η μπαταρια εναι συνδεμενη πανω στην μηχανη.

ειναι κακο αυτο?

οχι,αρκει να μην εχεις τπτ φθορες στα καλωδια κ κανουν επαφη οπως κ να προσεξεις την σωστη τοποθετηση στα κορκοδειλακια...αν ειναι ολα οκ τοτε αφοβα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειναι κακο αυτο?

Όχι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγω θερωρησα πως δεν ειναι κακο γιατι στο αμαξι που εχει την μπαταρια πισω στο πορτ παγκαζ πρεπει να κανω διαδικασια αν θελω να φορτισω και γι αυτο το λογο εχει μπροστα δυο προεκτασεις στο καπο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα τον αγορασω και γω αυριο, εχω το παπι να καθεται και εχει καινουρια μπαταρια, δε λεει να την χαλασω και αυτη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα