Jump to content
Kostas-MotoLover

Περί Ενεργειακών Τζακιών ο λόγος

Recommended Posts

Παίδες, τον τελευταίο καιρό με το πετρέλαιο ν' ανεβαίνει σε τιμή πιο γρήγορα κι από αναρριχητή του Everest, έκανα μια έρευνα για Ενεργειακά Τζάκια, αυτά δηλαδή με την κλειστή "κασετίνα" από μαντέμι και τζάμι μπροστά, που διοχετεύει τη ζέστη που παράγεται απ' τα ξύλα στο εσωτερικό του σπιτιού μέσω γρίλιας (1 ή περισσότερες).

Επειδή είδα ότι υπάρχουν 2 τύποι:

- αυτά που το τζάκι "αναπνέει" (παίρνει αέρα για να τον ζεστάνει) απ' έξω μέσω γρίλιας κάτω χαμηλά σε εξωτερικό τοίχο

- αυτά που το τζάκι "αναπνέει" με αέρα που παίρνει από τον υπάρχοντα μέσα στο δωμάτιο (μία μόνο γνωστή εταιρεία το δουλεύει έτσι)

κι επειδή τα φράγκα είναι πάρα πολλά για ένα τέτοιο εγχείρημα και δεν μας παίρνει για αποτυχίες και ημίμετρα,

θέλω να ρωτήσω αν κάποιοι από σας έχουν κάτι τέτοιο σπίτι τους και αν είναι ευχαριστημένοι από τη θέρμανση που βγάζει.

Εννοείται ότι όποιος έχει, θα ήθελα :blush2: να με "υποστεί" κάποια στιγμή ως επισκέπτη-επιθεωρητή :plaf: να ελέγξω την αποδοτικότητά του και άλλες λεπτομέρειες (υγιεινής του αέρα κλπ). :shades:

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Από καφέδες πίνω cappuccino freddo, κι από άλλα ροφήματα milkshake, fredoccino και γρανίτα φράουλα.

Από φαγητά όλα τα μαγειρευτά, αλλά δε με χαλάνε και τα greek souvlakos, pizza special, κοτόπουλο στα κάρβουνα.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

:tomato: :tomato:

2funny.gif:tease:tongue.gif

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

δεν μπορω να διαβασω τιποτα απο αυτα που γραφεις...αλλαξε αβαταρ και τα ξαναλεμε...!!! :whistling::whistling::whistling:

Δε μπορώ, μ' έχουν απειλήσει :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενική Συζήτηση

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν μπορω να διαβασω τιποτα απο αυτα που γραφεις...αλλαξε αβαταρ και τα ξαναλεμε...!!! :whistling::whistling::whistling:

Ναι ναι βάλε κανένα άλλο κ@λο, αυτόν τον είδαμε τώρα... :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενική Συζήτηση

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Ουπς!:blush2: Βάλτο εσύ όπου ταιριάζει. :blush:

ΟΚ, Thanks για τη διόρθωση.:_hi:

Και πάμε τώρα ΕΝΤΟΣ θέματος, γιατί πολύ με spam αρχίσαμε...... :knuppel2::grin:

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με πολυ ενδιαφερον θα παρακολουθω αυτο το θεμα αν και εχω ψιλοκαταληξει να βαλω ξυλολεβητα σε παραλληλη λειτουργια με του πετρελαιου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με πολυ ενδιαφερον θα παρακολουθω αυτο το θεμα αν και εχω ψιλοκαταληξει να βαλω ξυλολεβητα σε παραλληλη λειτουργια με του πετρελαιου.

Μας φώτισες!!! :P

Άντε ρε, κανένας δεν έχει ενεργειακό σπίτι του? :yeahright:

Ή τρομάξατε :scared: με την "παραγγελία" μου για ροφήματα και φαγητά? :shock: Αστειευόμουνα, χαλαρώστε. :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγώ θέλω να ξέρω... Άρχισα κι εγώ να το σκέφτομαι για ενεργειακό τζάκι ή για σόμπα πέλετ...

(Αλήθεια! Δεν μπαίνω μόνο και μόνο για να βλέπω τα άβαταρ του μοτο-αγαπούλη, αλήθεια! :angel_not: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aκουω τωρα στον Σκαι,οτι ενας τονος ξυλα κοστιζει 180 ευρω και κατοπιν προσφορας για τους τηλεθεατες του καναλιου προσφερει τους 2 τονους στα 288 ευρω.

Αυτα πληροφοριακα και για το ενεργειακο δεν γνωριζω,αλλα θα το σκεφτομουνα.

Υπο εξερευνηση και εγω. :shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες, υπάρχουν φόρουμ εξειδικευμένα για το συγκεκριμένο αντικείμενο, τα έχει ψάξει ο Κώστας (kakos), θα του πω να μπεί και να σας ποστάρει τους συνδέσμους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες, υπάρχουν φόρουμ εξειδικευμένα για το συγκεκριμένο αντικείμενο, τα έχει ψάξει ο Κώστας (kakos), θα του πω να μπεί και να σας ποστάρει τους συνδέσμους.

:worthy::_hi:

Αυτό βέβαια που με "καίει" προσωπικά, μια και έχω ήδη διαβάσει αρκετά στο internet σχετικά, είναι η προσωπική εμπειρία ενός πελάτη αφού έχει βάλει κάτι τέτοιο και κατά πόσο είναι ευχαριστημένος.

Γιατί τα μαγαζιά παρουσιάζουν τα πάντα ιδανικά αποκρύπτοντας τα όποια μειονεκτήματα. :winking:

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aκουω τωρα στον Σκαι,οτι ενας τονος ξυλα κοστιζει 180 ευρω και κατοπιν προσφορας για τους τηλεθεατες του καναλιου προσφερει τους 2 τονους στα 288 ευρω.

Αυτα πληροφοριακα και για το ενεργειακο δεν γνωριζω,αλλα θα το σκεφτομουνα.

Υπο εξερευνηση και εγω. :shades:

Τόσο κοστίζει, γύρω στα 0,17-0,19 ευρώ το κιλό.

Το καλό με το ενεργειακό είναι ότι καίει πολύ πιο αργά τα ξύλα (άρα κάνεις μεγάλη οικονομία και σ' αυτά), ενώ ρυθμίζεις με ειδικά ανοίγματα και την ένταση της φλόγας που θέλεις ώστε να σου κρατάει και περισσότερο, χωρίς να σβήνει η φωτιά όπως στα ανοιχτά τζάκια και χωρίς σημαντική μείωση της παραγόμενης θερμότητας.

Αν έχεις ήδη τζάκι?

Τι μετατροπή παίρνει (αν παίρνει)?

Μετράς διαστάσεις εσωτερικά (ύψος-πλάτος-βάθος) και σου λένε ποιά κασετίνα ταιριάζει. Λίγο πολύ για όλα τα υπάρχοντα τζάκια κάποια ταιριάζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά οι ''από πάνω μας'' έκαναν μέσα στο 2011 ανακαίνηση(δεν θυμάμαι πότε ακριβώς, αλλά λογικά πρίν τα μεγάλα κρύα και έβαλαν ενεργειακό τζάκι)..Δεν ξέρω ακριβώς πιο μοντέλο από τα δύο είναι, αλλά είναι κάπως έτσι βέβαια ΠΟΛΥ μεγαλύτερο...Μας είπαν ότι είναι πολύ καλό ένα ενεργειακό τζάκι γιατί πέρνει τον αέρα από έξω, τον περνάει 'πανω' από το τζάκι, όπου ζεσταίνεται και μετά τον βγάζει μέσα στο διαμέρισμα..Δεν θυμάμαι να μου είπε κάτι άλλο..Τώρα αν έχω ξεχάσει κάτι ή είπα κάτι λάθος σορρυ...Πάντως έδωσε πολύ χρήμα..δεν ξέρω αν αξίζει ή όχι αλλά είναι ακριβά!!!!

Αυτά από εμένα..Ελπίζω να βοήθησα, λίγο, αυτούς που ενδιαφέρονται :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά οι ''από πάνω μας'' έκαναν μέσα στο 2011 ανακαίνηση(δεν θυμάμαι πότε ακριβώς, αλλά λογικά πρίν τα μεγάλα κρύα και έβαλαν ενεργειακό τζάκι)..Δεν ξέρω ακριβώς πιο μοντέλο από τα δύο είναι, αλλά είναι κάπως έτσι vigot.jpg βέβαια ΠΟΛΥ μεγαλύτερο...Μας είπαν ότι είναι πολύ καλό ένα ενεργειακό τζάκι γιατί πέρνει τον αέρα από έξω, τον περνάει 'πανω' από το τζάκι, όπου ζεσταίνεται και μετά τον βγάζει μέσα στο διαμέρισμα..Δεν θυμάμαι να μου είπε κάτι άλλο..Τώρα αν έχω ξεχάσει κάτι ή είπα κάτι λάθος σορρυ...Πάντως έδωσε πολύ χρήμα..δεν ξέρω αν αξίζει ή όχι αλλά είναι ακριβά!!!!

Αυτά από εμένα..Ελπίζω να βοήθησα, λίγο, αυτούς που ενδιαφέρονται :D

Το θέμα είναι: ζεσταίνει ικανοποιητικά το μεγαλύτερο μέρος του σπιτιού (και πόσο?) χωρίς να χρειάζεται ν' ανάβει καλοριφέρ, ή το χρησιμοποιεί απλά βοηθητικά?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κώστα, με τις συνεχείς "αναβαθμίσεις" του avatar σου, μας βλέπω να ανάβουμε κλιματισμό............................ tongue.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κώστα, με τις συνεχείς "αναβαθμίσεις" του avatar σου, μας βλέπω να ανάβουμε κλιματισμό............................ tongue.gif

Αν είναι να βοηθήσω αποτελεσματικά στο να κάψουμε λιγότερο το καλοριφέρ φέτος το χειμώνα, μετά χαράς μου. :mB_kalo_e::yahoo:

(Μη σκάτε πώς θα μ' ευχαριστήσετε, μπορείτε να δώσετε τ' όνομά μου σ' έναν δρόμο ή πλατεία..... Οδός ΜοτοΑγαπούλη.... :think: Καλό ακούγεται) :2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα ρωτήσω και θα μάθω...''Αυτοί'' το έχουν στο σαλόνι αλλά το σπίτι είναι μακρόστενο..όταν μάθω θα γράψω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kώστα λάβε και αυτό,στις ερωτήσεις σου,όταν το αποφασίσεις: :yes:

<< Μερικές κασέτες μετατροπής πρέπει να αφαιρεθούν προκειμένου να καθαριστεί η καπνοδόχος. Μία τέτοια εστία όμως μπορεί να ζυγίζει περισσότερο από 100-150 κιλά, οπότε ίσως είναι προτιμότερο να την αναλάβει ένας επαγγελματίας καπνοδοχοκαθαριστής. Αυτό πάλι ίσως φαντάζει περισσότερο μπελάς κι ίσως σε αποθαρρύνει από τον καθαρισμό της καμινάδας. Θυμηθείτε ότι αυτό ίσως είναι επικίνδυνο.

Για το λόγο αυτό καλύτερα να αναζητήσεις κασέτες μετατροπής που δε χρειάζεται να αφαιρούνται προκειμένου να καθαριστεί η καπνοδόχος. Αυτό απαιτεί ένα σωλήνα από ανοξείδωτο ατσάλι ο οποίος ξεκινά από την κασέτα και καταλήγει στην καμινάδα. Ίσως απαιτείται επιπλέον ένας ανεμιστήρας κι ένας καταλυτικός καυστήρας. Καλύτερα να υπάρχει ένας «κόπος» στην αρχή ώστε η ζωή μας να γίνεται ευκολότερη μια για πάντα...>>

Φιλούθια...:bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα ρωτήσω και θα μάθω...''Αυτοί'' το έχουν στο σαλόνι αλλά το σπίτι είναι μακρόστενο..όταν μάθω θα γράψω

Ε, όλοι σχεδόν στο σαλόνι το έχουμε.... :)

Kώστα λάβε και αυτό,στις ερωτήσεις σου,όταν (και αν) το αποφασίσεις: :yes:

<< Μερικές κασέτες μετατροπής πρέπει να αφαιρεθούν προκειμένου να καθαριστεί η καπνοδόχος. Μία τέτοια εστία όμως μπορεί να ζυγίζει περισσότερο από 100-150 κιλά, οπότε ίσως είναι προτιμότερο να την αναλάβει ένας επαγγελματίας καπνοδοχοκαθαριστής. Αυτό πάλι ίσως φαντάζει περισσότερο μπελάς κι ίσως σε αποθαρρύνει από τον καθαρισμό της καμινάδας. Θυμηθείτε ότι αυτό ίσως είναι επικίνδυνο.

Για το λόγο αυτό καλύτερα να αναζητήσεις κασέτες μετατροπής που δε χρειάζεται να αφαιρούνται προκειμένου να καθαριστεί η καπνοδόχος. Αυτό απαιτεί ένα σωλήνα από ανοξείδωτο ατσάλι ο οποίος ξεκινά από την κασέτα και καταλήγει στην καμινάδα. Ίσως απαιτείται επιπλέον ένας ανεμιστήρας κι ένας καταλυτικός καυστήρας. Καλύτερα να υπάρχει ένας «κόπος» στην αρχή ώστε η ζωή μας να γίνεται ευκολότερη μια για πάντα...>>

Φιλούθκια...:bye:

Αμάν! :shock: Πολύ σημαντικό (και κρυφό απ' τους εμπόρους) αυτό. Δεν το είχα πετύχει στην αναζήτησή μου.

Thanks a lot Johnny. :_hi:

Είπα ν' απευθυνθώ στο φόρουμ μπας και βρω κανάν πελάτη να μου πει από πρώτο χέρι, αλλά μέχρι στιγμής τζίφος. :sorry:

Μάλλον τους τρόμαξαν τα souvlakos. :scared: Σου λένε, κι άμα μιλάει σοβαρά? Θα τον φέρουμε να μας το δει, θα τον τραπεζώνουμε κιόλας? :2funny::rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πραγματικα ρε κωστα ...ελεος με το καθε σου ποστ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πραγματικα ρε κωστα ...ελεος με το καθε σου ποστ

:_innocent: Συγκεντρωθείτεεεεεεε :angel_not:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάζει 1 φίλος στην Κέρκυρα, τέτοιο.

Μιλάγαμε πριν λίγο...

2012, εγκαταλείπει την Αθήνα μαζί με την κοπέλα τ και μην τον είδατε τον...Παναή! :whistling:

Θα μαζέψω ινφο + θα ποστάρω.

Πάντως ετοιμάσου για μεγαλούτσικα νούμερα κόστους κτήσης....:closedeyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα