Jump to content
peterpan

Ελαστικα για CBF1000 , 4 υποψηφια

Recommended Posts

Για τουριστικο προτεινω το Τ30. Αρκετα αξιοπιστο και με χιλιομετρικη αποδοση. 

Εαν δεν κανεις χιλιομετρα και προτιμας επιδοσεις και απολυτο κρατημα τοτε πας σε πιο sport ελαστικο τυπου s20.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

εγω εχω τα conti attack...ευχαριστημενος ειμαι.. αλλα προσφατα γλυστρισα σε μια στροφη και εξυσα λιγο πεζοδρομιο με το μπροστινα... εχει φθαρει στην ακρη... δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανεβασε μια φωτο σε πρωτη φαση.

Σε δευτερη, επισκεψου τον λαστιχα σου.

Αν θες να αποφυγεις τα παραπανω, και περισσευει χρημα, βαλε  φρεσκο λαστιχακι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φωτο θα παιξει αυριο..και επισκεψη στον λαστιχα επισης... φραγκα περισσια δεν παιζουνε γιατι πρεπει να βαψω 2 πλαστικα απο τις γρατζουνιες... ευτυχως δεν επεσε η μηχανη και να χουνε αλλα... 

τωρα που το φερε η κουβεντα εχουμε κανα καλο βαφεα στας αθηνας????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τουριστικο προτεινω το Τ30. Αρκετα αξιοπιστο και με χιλιομετρικη αποδοση. 

Εαν δεν κανεις χιλιομετρα και προτιμας επιδοσεις και απολυτο κρατημα τοτε πας σε πιο sport ελαστικο τυπου s20.

Γιώργο χιλιόμετρα πολλά δεν κάνω προς το παρόν και θα με ενδιέφερε ένα πιο sport ελαστικό έστω για να δω τη διαφορά που θα έχει σε σχέση με αυτό που φοράω τώρα.

Δυστυχώς όμως το s20 βγαίνει μόνο μπροστινό για το δικό μου (120/70 58W) και όχι πίσω (160/60 69W).

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτές τις διαστάσεις που να αξίζει;

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργο χιλιόμετρα πολλά δεν κάνω προς το παρόν και θα με ενδιέφερε ένα πιο sport ελαστικό έστω για να δω τη διαφορά που θα έχει σε σχέση με αυτό που φοράω τώρα.

Δυστυχώς όμως το s20 βγαίνει μόνο μπροστινό για το δικό μου (120/70 58W) και όχι πίσω (160/60 69W).

Μιλας για το s20 ή για το s20evo;

Τροποποιήθηκε από τον ΚωσταςΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλας για το s20 ή για το s20evo;

Α, Κώστα sorry λάθος, αν το διαβάζω καλά από το site της Bridgestone προτείνει αυτό το setup:

HYPERSPORT S20 Front

Please select "S20EVO" when using 120/70ZR17 M/C.

S20 EVO Front

TIRE SIZEREC. RIM
(inch)
APPR. RIM
(inch)
OD (mm)TW (mm)
120/70ZR17 M/C(58W)TL3.503.00~3.50601121

HYPERSPORT S20 Rear

TIRE SIZEREC. RIM
(inch)
APPR. RIM
(inch)
OD (mm)TW (mm)
150/60ZR17 M/C(66W)TL4.504.00~4.50619161
160/60ZR17 M/C(69W)TL4.504.50~5.00633166
170/60ZR17 M/C(72W)TL5.004.50~5.50637171
200/50ZR17 M/C(75W)TL6.256.00~6.50631196

Οπότε προτείνεις να προτιμήσω κάτι τέτοιο;

Εσύ ποιά έχεις βάλει μέχρι στιγμής;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω βασικα απορω πως και δεν τα χεις βγαλει απ τις πρωτες κιολας βολτες.....

κατα τη γνωμη μου, απαισιο λαστιχο. Το ειχα βαλει για φθηνο στο GSR αλλα μου βγηκε μαπα.

Και γλυστραγε το πισω και στην βροχη δεν μπορουσες να το εμπιστευτεις με τιποτα!

Γι αυτο αλλαγμα αμεσα απο μενα.

Αν μιλάς για το Μ3 Δημήτρη, συμφωνώ και επαυξάνω!!

Τα είχα βάλει στην προηγούμενή μου (ZZR1100, series D) και απογοητεύτηκα!!!

Το μπροστά ήταν ικανοποιητικό, αν και δε μπόρεσε να μου βγάλει το 100% που θα ήθελα.

Το πίσω γλιστρούσε αρκετά και γινόταν αντιληπτή η περιοχή αλλαγής γόμας με ταλάντωση ή/και γλίστρημα.

Σπύρο, το S20 βγαίνει στις διαστάσεις σου!!

Και είναι τοπ επιλογή, ιδιαίτερα αν γουστάρεις την αθλητική οδήγηση και το στρίψιμο!!

Τα βάζεις....ASAP!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σπύρο, το S20 βγαίνει στις διαστάσεις σου!!

Και είναι τοπ επιλογή, ιδιαίτερα αν γουστάρεις την αθλητική οδήγηση και το στρίψιμο!!

Τα βάζεις....ASAP!!!!!

Α ακόμα καλύτερο link Γιάννη, σε ευχαριστώ πολύ!

Περίεργο όμως που στο Αγγλικό site δίνει τα EVO για μπροστά και στο Ελληνικό τα "σκέτα".

Όσο για το αν γουστάρω στρίψιμο, θέλω πολύ να βελτιωθώ και έχω πολύ δρόμο ακόμα, αλλά φαντάζομαι ότι και ένα πιο sport ελαστικό θα μου δώσει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ή έστω πολύ καλύτερη αίσθηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ksino1100 ναι Γιαννη για τα Μ3 λεω....

σκετη απογοητευση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περίεργο όμως που στο Αγγλικό site δίνει τα EVO για μπροστά και στο Ελληνικό τα "σκέτα".

Όσο για το αν γουστάρω στρίψιμο, θέλω πολύ να βελτιωθώ και έχω πολύ δρόμο ακόμα, αλλά φαντάζομαι ότι και ένα πιο sport ελαστικό θα μου δώσει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ή έστω πολύ καλύτερη αίσθηση.

Επειδή δεν βγαίνει το S20 EVO στις διαστάσεις σου, πήγαινε απροβλημάτιστος στο S20.

Είναι εκπληκτικό λάστιχο!!!

Και αν θέλεις κάτι πιο οικονομικό, μπορείς άφοβα να δεις κ τα BT-016 ή BT-016Pro που είναι άριστα!!!

Αν μάλιστα χρησιμοποιείς τουριστικά ελαστικά μέχρι τώρα, θα δεις άλλο μηχανάκι!!!!! Τόσο σε πρόσφυση (φρενάρισμα, επιτάγχυνση, υπό κλίση), όσο και σε απομάκρυση των ορίων!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω χαλασει 2 ζευγαρια S20 στην δικη μου CBF. Μονο να ξερεις οτι δεν ειναι λαστιχο για να σου κρατησει πολλα χιλιομετρα με κανονικη οδηγηση κιολας!
Πχ. Το πρωτο μου ζευγαρι κρατησε 17000χλμ πισω/21000χλμ μπροστα. Το δευτερο ζευγαρι κρατησε: 15000χλμ (πισω οπου βγηκε κανονικοτατα το συρμα στη κορωνα)/22000χλμ το μπροστα. Τωρα εχω τα Τ30 τα οποια μεχρι στιγμης μετρανε 23000χλμ!

Δυστυχως (για μενα) δεν εχουμε τις διαστασεις για S20EVO :wallbash::taz::cry2:

Επειδή δεν βγαίνει το S20 EVO στις διαστάσεις σου, πήγαινε απροβλημάτιστος στο S20.

Είναι εκπληκτικό λάστιχο!!!

Και αν θέλεις κάτι πιο οικονομικό, μπορείς άφοβα να δεις κ τα BT-016 ή BT-016Pro που είναι άριστα!!!

Αν μάλιστα χρησιμοποιείς τουριστικά ελαστικά μέχρι τώρα, θα δεις άλλο μηχανάκι!!!!! Τόσο σε πρόσφυση (φρενάρισμα, επιτάγχυνση, υπό κλίση), όσο και σε απομάκρυση των ορίων!!!

Εχω την εντυπωση Γιαννη οτι το ΒΤ016 δεν βγαινει πλεον γιατι βγαλανε τα S20/S20EVO στη θεση του. Αν τα βρει σε stock ενταξει!

Τροποποιήθηκε από τον ΚωσταςΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ΒΤ16pro παραγεται κανονικα σαν πιο οικονομικη εναλλακτικη, προσφατα τα εβαλα με παραγωγη μεσα στο 2015 εβδομαδα δε θυμαμαι.. αν μου βγαλει και 10000χμ+ θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ποσο πηγε το μαλλι?

το ΒΤ16pro παραγεται κανονικα σαν πιο οικονομικη εναλλακτικη, προσφατα τα εβαλα με παραγωγη μεσα στο 2015 εβδομαδα δε θυμαμαι.. αν μου βγαλει κα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

250€πριν κανενα μηνα αλλα μπορει να τα βρεις και λιγο πιο φτηνα.

Τροποποιήθηκε από τον Vic

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

250€πριν κανενα μηνα αλλα μπορει να τα βρεις και λιγο πιο φτηνα.

ευχαριστω.... πρεπει να το υπολογισω κ αυτο... πρωτα πρεπει να βαψω τα δυο πλαστικα κ το ντεποζιτο.. και ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα  θα του κανω ολικη αλλαγη χρωματος... απο χρυσαφι θα γινει μαυρο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τελικα αξιωθηκα να περασω απο τον λαστιχα ο οποιος με επιβαιβεωσε...

χρειαζομαι αλλαγη... μου προτεινε τα diablo.. επειδη δεν το εχω ψαξει ακομα.. τα diablo ειναι τουριστικα λαστιχακια??

βασικα η χρηση θα ειναι τουριστικη... καμια βολτιτσα χαλαρη... πηγαινε ελα στην δουλεια κ τευοια... για προτεινετε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σημερα μπηκαν καινουργια πατουμενα στο εργαλειο.

dunlop sportsmart 2..... 

Για πες εντυπώσεις..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ακομα δεν εχω βγαλει καποιο συμπερασμα. 100χλμ εκανα περιπου σε χαλαρο ρυθμο εντος πολης... 

υπαρχει μια αισθηση σιγουριας η οποια μαλλον ειναι απο την καινουργια κατασταση του ελαστικου.

και το αλλο που παρατηρησα ειναι οτι σε χαμηλες ταχυτητες η αλλαγες κατευθυνσης (σλαλομ, εισοδο σε στρογγυλες πλατειες κ τετοια) ειναι πιο γρηγορη και πιο ευκολη. αυτο μαλλον οφειλεται στο οτι ειναι σπορ το λαστιχακι και οχι τουριστικο οπως το προηγουμενο.

μολις κανω καποια χλμ παραπανω θα ξαναγραψω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διαβαζω και εγω με ενδιαφερον, καποια στιγμη θα πρεπει να αλλαξω τα Roadsmart 2. Εμεινα ευχαριστημενος αλλα τα επομενα θα ειναι κατι σε πιο σπορ, μιας και δεν κανω πια τοσα χλμ μαζεμενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διαβαζω και εγω με ενδιαφερον, καποια στιγμη θα πρεπει να αλλαξω τα Roadsmart 2. Εμεινα ευχαριστημενος αλλα τα επομενα θα ειναι κατι σε πιο σπορ, μιας και δεν κανω πια τοσα χλμ μαζεμενα.

και για μενα ο λογος που προτιμησα το σπορ ελαστικο απο το τουριστικο ηταν αυτος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αφου εχεις τα roadsmart βαλε τα sportsmart που εινια πιο σπορ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο οτι εχω εξαγει σαν συμπερασματα απο το αλλο θεμα για τα Bridgestone S20 και εγω εκει καταληγω.

Ειναι αρκετα σπορ (τα SportSmart) και βγαζουν και περισσοτερα χλμ απο τα S20, σωστα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα