Jump to content
Sign in to follow this  
gamokavouras_o_ammwdhs

Ποιά η γνώμη σας γι' αυτό;

Recommended Posts

720P HD Waterproof Helmet Sports Action Camera DV

χαρακτηριστικα:

φωτογραφια 12mp

βιντεο 1280*720 30fps

usb 2.0

μπαταρια λιθιου

αδιαβροχη

τιμη 52 ευρω

πως σας φαινεται? κοιτουσα και για την gopro αλλα απαγορευτικη η τιμη της.... μπορει να μου πει αν καποιος γνωριζει τι διαφορες μπορει να εχει με την gopro?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

χαρακτηριστικα:

φωτογραφια 12mp

βιντεο 1280*720 30fps

usb 2.0

μπαταρια λιθιου

αδιαβροχη

τιμη 52 ευρω

πως σας φαινεται? κοιτουσα και για την gopro αλλα απαγορευτικη η τιμη της.... μπορει να μου πει αν καποιος γνωριζει τι διαφορες μπορει να εχει με την gopro?

φίλος 30fps ειναι οριακά , στα 60fps είναι καλύτερα αλλα πέφτει πολύ η ανάλυση

picture at high-definition 1280x720 resolution, Or 640*480 /60 fps

τώρα για τα λευτά του δεν νομίζω να βρείς κάτι καλύτερο . . .

Τροποποιήθηκε από τον chris76

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και δεν δοκιμαζεις κατι τετοιο

Ο σύνδεσμός μου

το πολυ πολυ να χασεις 6 ευρω αλλα αν σε ικανοποιησει τοτε μια χαρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για τοσα χρηματα μια χαρα ειναι, Μην περιμενεις ομως και σουπερ αποδοση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαρακτηριστικα:

φωτογραφια 12mp

βιντεο 1280*720 30fps

usb 2.0

μπαταρια λιθιου

αδιαβροχη

τιμη 52 ευρω

Η gopro έχει την δυνατότητα λήψης στα 960p (1280*960) στα 30fps αλλά και στα 60fps, κι΄όλα αυτά HD.Επίσης υποστηρίζει και λήψη στα 1080p HD.Ο φακός της είναι ευρυγώνιος, αδιάβροχη μέχρι τα 60μέτρα και γενικά διαφέρει σε πολλά ακόμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω πάρει παρόμοια από ebay και δεν εμεινα ευχαρηστιμένος. Την είχα βάλει στο τιμόνι και εσβηνε από τους κραδασμούς! Ασε που με τον φακό που έχει το video το βγάζει σε slow motion.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η gopro έχει την δυνατότητα λήψης στα 960p (1280*960) στα 30fps αλλά και στα 60fps, κι΄όλα αυτά HD.Επίσης υποστηρίζει και λήψη στα 1080p HD.Ο φακός της είναι ευρυγώνιος, αδιάβροχη μέχρι τα 60μέτρα και γενικά διαφέρει σε πολλά ακόμη.

εγω διαβασα οτι h gopro εχει 60fps μονο στα 720p. στα 960p και στα 1080p δουλευει στα 30fps...

Εχω πάρει παρόμοια από ebay και δεν εμεινα ευχαρηστιμένος. Την είχα βάλει στο τιμόνι και εσβηνε από τους κραδασμούς! Ασε που με τον φακό που έχει το video το βγάζει σε slow motion.

τοσο χαλια ηταν δηλαδη? απο ποιοτητα βιντεο? τι εννοεις οτι το βγαζει σε slow motion?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά,μην δίνεις βάση στα βιντεάκια του youtube.Θα είναι κατεργασμένα και πειραγμένη η ταχύτητα.Αυτό που λέει ο φίλος με το slowmotion παίζει αρκετα σε onboard videos.Ανάλογα τον ευριγώνιο που έχει η κάμερα,το βλέπεις μετά στο σπίτι και δεν σου φαίνετε να πηγαίνεις τόσο γρήγορα όσο πρίν στη βόλτα σου.

Όσον αφορά τη φθηνή λήση της spycam που πρότεινε κάποιος...έχω τραβήξει στα μέγαρα και η ποιότητα είναι σούπερ :_thumbsup: .πολύ καλός ευριγώνιος,την βάζεις όπου θες με ταινία ηλεκτρολόγου και δεν σε απασχολεί και η πτώση.Εγώ την βάζω στο πατάκι του συνεπιβάτη να κοιτάει πίσω.φοβερά πλάνα.Τα προβλήματα σε αυτές τις φθηνές λύσεις είναι οτι το αρχείο της είναι τεράστιο και δεν μπορείς να το επεξεργαστείς και δεν έχει μενού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επισης πολυ αναλυτικο review + video απο μια αλλη καμερα...στα ιδια χρηματα...

και η καμερα εδω... με παρα πολυ ενδιαφεροντα χαρακτηριστικα. Μπαινει στην λιστα με τα "υποψιν" μου... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά,μην δίνεις βάση στα βιντεάκια του youtube.Θα είναι κατεργασμένα και πειραγμένη η ταχύτητα.Αυτό που λέει ο φίλος με το slowmotion παίζει αρκετα σε onboard videos.Ανάλογα τον ευριγώνιο που έχει η κάμερα,το βλέπεις μετά στο σπίτι και δεν σου φαίνετε να πηγαίνεις τόσο γρήγορα όσο πρίν στη βόλτα σου.

Όσον αφορά τη φθηνή λήση της spycam που πρότεινε κάποιος...έχω τραβήξει στα μέγαρα και η ποιότητα είναι σούπερ :_thumbsup: .πολύ καλός ευριγώνιος,την βάζεις όπου θες με ταινία ηλεκτρολόγου και δεν σε απασχολεί και η πτώση.Εγώ την βάζω στο πατάκι του συνεπιβάτη να κοιτάει πίσω.φοβερά πλάνα.Τα προβλήματα σε αυτές τις φθηνές λύσεις είναι οτι το αρχείο της είναι τεράστιο και δεν μπορείς να το επεξεργαστείς και δεν έχει μενού.

τι εννοεις δεν μπορω να το επεξεργαστω?

Verbal Kint πανω κατω το ιδιο προιον ειναι. εντοπισες καμια διαφορα?

Τροποποιήθηκε από τον gamokavouras_o_ammwdhs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω δοκιμάσει αρκετές τέτοιες κάμερες και από όλες ήμουν δυσαρεστημένος από το αποτέλεσμα. Στην καλύτερη περίπτωση έλεγα.. ε... εντάξει...κααααααλή είναι, χωρίς να το πιστεύω.

Έχω δοκιμάσει σαν αυτή που λες, έχω δοκιμάσει τις φτηνιάρες spycam, έχω δοκιμάσει με φωτογραφικές μηχανές που τραβάνε βίντεο (και απλό και HD)... αλλά το αποτέλεσμα ποτέ δεν με ικανοποίησε αρκετά.

Έτσι, βρήκα μια καλή τιμή στο ebay, και τσίμπησα στα 132€ την GoPro 960 και επιτέλους έχω πραγματικά καλά βίντεο!

Τα κυριότερα προβλήματα αυτών των καμερών ήταν:

Χασίματα κάποιων καρέ που σου έσπαγαν τα νεύρα.

Μικρή διάρκεια μπαταρίας.

Καθόλου ευρυγώνιος φακός.

Παίξιμο της εικόνας σαν να κουνιέται το πανί του κινηματογράφου και να αλλοιώνει τα πράγματα.

Κακή ποιότητα ήχου. (μόνο τον αέρα άκουγες σχεδόν)

Και τέλος, το 1280Χ720p που λέει, δεν φτάνει για να την κάνει HD. Αν ο μηχανισμός HD δεν υπάρχει στην κάμερα, δε πα να 'ναι και μεγαλύτερη η ανάλυση ακόμα... HD δεν είναι. Η εικόνα δηλαδή δεν είναι καθαρή όπως θα περίμενες από μια HD κάμερα κι ας λένε ότι είναι HD. Αυτοί ποντάρουν στην διάσταση του βίντεο και την πατάει πολύς κόσμος.

Η διαφορά τώρα με την GoPro (την 960 που έχω εγώ) είναι:

Η Gopro έχει πραγματικό HD engine που σου δίνει απίστευτα καθαρή εικόνα.

Δεν χάνει frames

Εχει ευρυγώνιο φακό 170° που παίρνει μέσα τα πάντα. Στην ρύθμιση 1280Χ960 μάλιστα, καλύπτει πάρα πολύ καλά και την κάθετη λήψη που μηδενίζει σχεδόν την περίπτωση να τραβάς μόνο την άσφαλτο ή μόνο τον ουρανό από κακή τοποθέτηση/ευθυγράμμιση.

Η εικόνα για να κουνηθεί, πρέπει να έχεις τρελούς κραδασμούς.

Ο ήχος της είναι πάρα πολύ καλός στις μικρές ταχύτητες όταν χρησιμοποιείς την μη αδιάβροχη θήκη και συνεχίζει να είναι καλός όταν βάλεις την αδιάβροχη θήκη για τις μεγάλες ταχύτητες.

Είναι εγγυημένα αδιάβροχη με καλές λήψεις ακόμα και μέσα στη θάλασσα. Τσεκαρισμένη φέτος το καλοκαίρι από εμένα.

H μπαταρία κρατάει 2,5 ώρες συνεχούς λήψης και σε 32άρα κάρτα μνήμης, γράφεις μέχρι 9 ώρες (στην μικρότερη ανάλυση)!!! (πολύ καλή συμπίεση αρχείων δηλαδή)

Πολλές και καλές δυνατότητες στήριξης.

Μενού με αρκετές δυνατότητες (ακόμα και για αναποδογύρισμα της λήψης ώστε να την στηρίξεις ανάποδα κάπου που σε βολεύει)

Έχεις επιλογή διαστάσεων βίντεο σε 1280Χ960 30fps HD, 1280X720 30fps HD και 848Χ480 HD 60fps.

Δυνατότητα αυτόματης λήψης φωτογραφιών των 5Mp ανά 2", 5", 10", 30", 60"

(Σημείωση: τα βιντεάκια που έβαλες, πιθανότατα δεν είναι από αυτή την κάμερα. Βλέπω ευρυγώνιο φακό που μάλλον αυτή δεν τον έχει)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω την gopro τη βρισκω γυρω στα 350 ευρα... αυτη η 960 τι ειναι? αλλη εκδοση? και τι περιλαμβανει μεσα? εχει βασεις για κρανος για τιμονι κλπ? που μπορω να τη βρω σε καλη τιμη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ψαχνοντας βρηκα μια ακομα: contour hd 1080p

αυτη στα 150ευρω και φαινεται πολυ καλυτερη....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και σε συγκριση με την gopro...

Τροποποιήθηκε από τον gamokavouras_o_ammwdhs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πληροφοριακα αν δεν κανω λαθος...Contour εχει ο Naftilos και πλανα απο αυτη μπορεις να δεις στο thread της Πανελληνιας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω την gopro τη βρισκω γυρω στα 350 ευρα... αυτη η 960 τι ειναι? αλλη εκδοση? και τι περιλαμβανει μεσα? εχει βασεις για κρανος για τιμονι κλπ? που μπορω να τη βρω σε καλη τιμη?

H GoPro 960 είναι στα 720p Αυτή που βρίσκεις εσύ με 350 είναι στα 1080p (full HD δηλαδή) και περιέχει περισσότερες δυνατότητες στήριξης με περισσότερες βάσεις + κάποιες άλλες δυνατότητες σε λήψεις. Ας πούμε κάνει το 1280Χ720 σε 60fps κάτι που η 960 είναι στα 30fps.

Πάντως η 960 είναι νομίζω η best value for money καθώς η ποιότητα της εικόνας είναι πάρα πολύ καλή και θα σε ικανοποιήσει 100%. Δεν χρειάζεται δηλαδή να δώσεις τα διπλά λεφτά σχεδόν για να πας στη 1080 για βίντεο που θα τραβάς πάνω από τη μοτοσυκλέτα κυρίως. Για μένα δεν αξίζει...εκτός κι αν σου περισσεύουν ή είσαι άρρωστος λάτρης της τελειότητας!

Δες ΕΔΩ τι είναι η GoPro 960 και τι δυνατότητες στήριξης έχει. (εγώ αγόρασα έξτρα την βάση με την βεντούζα γύρω στα 20€)

Κοίτα στο ebay για GoPro... θα βρεις καλές προσφορές. Πχ κοίτα ΕΔΩ 150€ και καθάρισες.

Η contour HD είναι ο πιο δυνατός αντίπαλος της GoPro. Κι οι δύο είναι πολύ καλές και δεν θα έχεις πρόβλημα. Για μένα όμως σε αυτά τα λεφτά που κάνει η GoPro 960 δεν παίζει καμία άλλη με τέτοια ποιότητα εικόνας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

H GoPro 960 είναι στα 720p Αυτή που βρίσκεις εσύ με 350 είναι στα 1080p (full HD δηλαδή) και περιέχει περισσότερες δυνατότητες στήριξης με περισσότερες βάσεις + κάποιες άλλες δυνατότητες σε λήψεις. Ας πούμε κάνει το 1280Χ720 σε 60fps κάτι που η 960 είναι στα 30fps.

Πάντως η 960 είναι νομίζω η best value for money καθώς η ποιότητα της εικόνας είναι πάρα πολύ καλή και θα σε ικανοποιήσει 100%. Δεν χρειάζεται δηλαδή να δώσεις τα διπλά λεφτά σχεδόν για να πας στη 1080 για βίντεο που θα τραβάς πάνω από τη μοτοσυκλέτα κυρίως. Για μένα δεν αξίζει...εκτός κι αν σου περισσεύουν ή είσαι άρρωστος λάτρης της τελειότητας!

Δες ΕΔΩ τι είναι η GoPro 960 και τι δυνατότητες στήριξης έχει. (εγώ αγόρασα έξτρα την βάση με την βεντούζα γύρω στα 20€)

Κοίτα στο ebay για GoPro... θα βρεις καλές προσφορές. Πχ κοίτα ΕΔΩ 150€ και καθάρισες.

Η contour HD είναι ο πιο δυνατός αντίπαλος της GoPro. Κι οι δύο είναι πολύ καλές και δεν θα έχεις πρόβλημα. Για μένα όμως σε αυτά τα λεφτά που κάνει η GoPro 960 δεν παίζει καμία άλλη με τέτοια ποιότητα εικόνας!

αν ειναι 150 οκ δεν εχω προβλημα. μια χαρα! εννοειται οτι προτιμω να δωσω 150ευρω και να παρω κατι που θα το ευχαριστηθω πραγματικα παρα 50 και να το πεταξω την επομενη...

και τωρα ειμαι αναμεσα στις 2 gopro 960 και contour hd...

να σε ρωτησω και κατι αλλο... η βαση αυτη που πηρες με τη βεντουζα μπορει να μπει στο κρανος? γιατι δε θελω να κολλησω κατι μονιμα πανω στο κρανος μου... μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος να στερεωθει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα