Jump to content
Sign in to follow this  
ALX™

Ο Έλληνας οδηγός.

Recommended Posts

Πάρε ένα ποντάκι για τον κόπο σου να τα γράψεις. Αν είναι copy paste πες το μου να το πάρω πίσω...

Με το φορμάτ τι έγινε τελικά? Έβγαλες άκρη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν είναι copy paste... μόνος μου τα έγραψα. Έλληνας οδηγός γαρ κι εγώ :lol:

(Mε το φορμάτ, όταν μου πει ο φίλος)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε μια ελλάδα που σβήνει, το πρόβλημα δεν είναι ο έλληνας ΟΔΗΓΟΣ αλλα ο ΕΛΛΗΝΑΣ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε μια ελλάδα που σβήνει, το πρόβλημα δεν είναι ο έλληνας ΟΔΗΓΟΣ αλλα ο ΕΛΛΗΝΑΣ

Για την οδηγική συμπεριφορά φταίει ο Έλληνας.

Για την οικονομική κατάστασή του φταίει ο Έλληνας.

Για την οικονομική κατάσταση της χώρας φταίει ο Έλληνας.

Για την οικονομική κατάσταση της Ευρώπης φταίει ο Έλληνας.

Για την παγκόσμια φτώχεια φταίει ο Έλληνας.

Για όλα φταίει ο Έλληνας.

Δεν μπορώ να το ακούω αυτό. Μου τη δίνει!! Έχουμε ένα μερίδιο σημαντικό, αλλά όταν μας λένε ότι φταίμε όλοι κάτι δεν πάει καλά.

Μήπως ήταν όλα αυτά οργανωμένα και εμείς τσιμπήσαμε απλά?? Θυμίζω περιπτώσεις χρηματιστηρίου το 99'. Ανώτερες δυνάμεις, που είναι στο παρασκήνιο, τα σχεδιάζουν όλα. Εμείς είμαστε απλά πιόνια. Έχουμε κάνει όλες τις λάθος επιλογές, αλλά δεν μας άφησαν περιθώρια διότι εκείνοι επέλεξαν τις επιλογές που είχαμε. Θα την πατούσαμε έτσι και αλλιώς!

Δεν φταίει για όλα ο Έλληνας και μην υποτιμάτε εαυτόν!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, ρε συ, πως δεν το σκεφτήκαμε, ο άλλος φταίει που ο κλασσικός ο μαλάκας ο Έλληνας πούλαγε σπίτια και οικόπεδα για να γοράσει μετοχές "Μύλοι Αγ. Γεωργιου.." λες και τους ήξερε απο πριν....Μυρίστηκε αρπαχτή και όρμησε, σαν κλασσικό κορόιδο...

Όταν καταφέρνεις και δουλευεις/κοροϊδεύεις κάποιον, ποιός φταίει ?? αυτός που κάθεται και τον εξαπατουν γιατί δεν θέλει να σκεφτεί παραπέρα, ή ο θύτης??

Υ.Γ. Συγνώμη ALX...το γυρνάμε πάλι στο πολιτικό/κοινωικό, αλλά όλα πηγάζουν απο την νοοτροπία...Το σταματάω εδώ εγώ..

Τροποποιήθηκε από τον Manalishi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έχει δίκιο ο alx,μπορούμε να ανοίξουμε άλλο θέμα για τον ΕΛΛΗΝΑ.

για να πάρο το διπλωμα που έχω,παρουσιάστηκα ενώπιον αστυνομίας και υπουργείου..5 φορες...

στην αστυνομία για άδεια οδηγήσεις μοτοποδηλάτου

στο υπουργείο για άδεια οδηγήσεις μηχανής

στο υπουργείο για άδεια οδηγήσεις αυτοκινητου

στο υπουργείο για άδεια "αδιγισεις" B' επαγγελματικού

στο υπουργείο για άδεια οδηγήσεις Γ επαγγελματικού

ευχαρίστως το σκίζω-ξαναδίνω με αλλα αυστηρότερα κριτήρια..αρκεί να το κάνουν σε όλους...

έχω μια εντύπωση ότι αν γινόταν αυτό θα κυκλοφορούσαν τα μισά αυτοκίνητα μετά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες... αυτοσαρκασμός είναι αυτό το τόπικ. Οι περισσότεροι έτσι λειτουργούμε, αν και κάποιοι προσπαθούμε πολλές φορές να μην είμαστε έτσι. Αλλά δυστυχώς είμαστε πολύ λίγοι αυτοί που το κάνουμε και δεν το κάνουμε πάντα σε όλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες... αυτοσαρκασμός είναι αυτό το τόπικ. Οι περισσότεροι έτσι λειτουργούμε, αν και κάποιοι προσπαθούμε πολλές φορές να μην είμαστε έτσι. Αλλά δυστυχώς είμαστε πολύ λίγοι αυτοί που το κάνουμε και δεν το κάνουμε πάντα σε όλα.

Ο ξάδελφος, της κουμπάρας, της κόρης του ανιψιού της τάδε ένα πράγμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όσο και να μην θέλουμε να παραδεχτούμε ότι ανήκουμε στην κατηγορία των Ελλήνων οδηγών που περιγράφεις, δυστυχώς κάθε μέρα ανακαλύπτουμε ότι ταυτιζόμαστε με καθένα από τα χαρακτηριστικά που αναλύεις.

Μέσα στην ζούγκλα των δρόμων (και όχι μόνο) που ζούμε, τέτοιες συμπεριφορές από μέρους μας είναι αναπόφευκτες. Αυτό συμβαίνει διότι ενώ ψάχνουμε απεγνωσμένα να βρούμε μια όαση ηρεμίας στην καθημερινότητα, θα περάσει ένα καγκουράκι με ατάπωτη εξάτμιση, ένας άλλος με 6 TERRAWATT SUBWOOFER στο τέρμα, ένας άλλος θα περάσει με κόκκινο και θα νιώσουμε τον αέρα του κλπ, και τότε γινόμαστε και εμείς εκείνοι οι γραφικοί τύποι που βγάζουν το χέρι από το παράθυρο και δείχνουμε από τα πέντε το πιο επικοινωνιακό....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ALX ευστοχα αυτα που γραφεις αλλα να σου πω την αληθεια, εχω βαρεθει με αυτα τα στερεοτυπα και τις γενικευσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν περνούν κάτω από το σπίτι του αυτοκίνητα με τέρμα την μουσική, τους βρίζει γιατί ενοχλούν τον κόσμο. Όταν μερακλωθεί κάποια μέρα που οδηγεί και το κάνει αυτός, σκέφτεται ότι ο κόσμος γουστάρει να ακούει την ποιοτική μουσική του και δεν ενοχλείται. Ενίοτε σκέφτεται πως όλοι θα εξυμνήσουν την πανάκριβη στερεοφωνικάρα που έχει αυτός στο αμάξι του!

Το δικό του αυτοκίνητο είναι αγωνιστικό. Φοράει μεγάλες ζάντες με χαμηλό προφίλ ελαστικού. Είναι χαμηλωμένο 5 πόντους με αγωνιστικά ελατήρια και αμορτισέρ. Έχει μπουρί/αγωνιστική εξάτμιση. Έχει ειδικό άκαυστο αυτοκόλλητο (ενίοτε και μεταλλικό) προστατευτικό στον προφυλακτήρα πάνω από την μπούκα της εξάτμισης για να τον προστατεύει από τις φωτιές που πετάει στο σκάσιμο του turbo. Έχει κατάμαυρα φιμέ τζάμια. Έχει ανάγλυφα αυτοκόλλητα turbo στο πίσω καπό. Έχει βαμμένα φιμέ τα πισινά φανάρια. Έχει αγωνιστικές ρυθμιζόμενες αεροτομές. Δεν έχει πορτ μπαγκάζ γιατί μέσα υπάρχει το sub woofer. Ενίοτε δεν έχει ούτε πισινά καθίσματα. Έχει αγωνιστικά bucket καθίσματα και ζώνες τεσσάρων σημείων. Έχει μπάρες οροφής με σχάρα για τα σκι (ασχέτως αν δεν έχει πέδιλα σκι) Έχει κοτσαδούρα που εξέχει κι ας μην έχει κάτι να κοτσάρει εκεί. Έχει όργανα στην αριστερή κολώνα του παρμπρίζ.

Έχει τύπου xenon φώτα στα 10000K (μωβ)!

:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποντος !

Ειδικα αυτο με το σκαλισμα μυτης ειναι θεικο .. νομιζουμε οι περισσοτεροι οτι μεσα στο αυτοκινητο δεν μας βλεπει κανεις και μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε .. απο πιτσιρίκι περναγα και μετραγα ποσοι σκαλιζουν την μυτη στα φαναρια ! ΧΑΜΟΣ ! απο το σχολιο στο σπιτι ειχα μετρήσει 12 !

Βεβαια στην γεφυρα της καβαλας ειδα και τυπο να ξυριζετε ... εβαλε τον πυχι πολυ ψηλα το παλικαρι ! Μονο αν δω να κανουν μπανιο σε αυτοκινητο θα μου φανει περιεργο πλεον ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με πρόλαβε άλλος στο ερώτημα αν είχες οίστρο πρωινιάτικα ή ήταν copy paste.

Περικτικότατο και ουσιαστικότατο.. (δυστυχώς).

Προσπαθώ να τ'αποφύγω, αλλά πιάνω τον εαυτό μου να κάνει μερικά απ'άυτα κατα καιρούς (ευτυχώς λίγα).

Καλός ο αυτοσαρκασμός αλλά δεν διορθωνόμαστε. Έχει ξανατεθεί πολλές φορές (οχι μονο στο δικό μας forum) - ειδικά τον τελευταιο καιρό που μας φταινε όλοι και όλα - οτι είναι θέμα ουσιαστικής παιδείας, κατι που έχει εκφυλιστεί σχεδόν ολοκληρωτικά στην Ελλάδα.

Αρχίζει απο το σπίτι και συνεχίζει στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση που είναι το αμέσως επόμενο στάδιο όπου διαμορφώνονται προσωπικότητες και συνεχίζει. Απλά μετά ίσως είναι και λίγο αργά.

Το συγκεκριμένο θέμα είναι απλά καθρέφτης της κοινωνίας μας. Δυστυχώς, αυτό τον καιρό, αυτοί είμαστε.

Μπορούμε να αλλάξουμε? Θέλουμε να αλλάξουμε? Η απάντηση σε μια τέτοια ερώτηση φαντάζει προφανής.. η πραγματικότητα μας διαψεύδει πανηγυρικά.

Το κλείνω κι εγώ εδώ για να μην πλατιάσουμε και φύγουμε εκτός topic. Με συγχωρείτε αλλά έπρεπε να τα πω..

Εχω αγανακτίσει να είμαι αγανακτισμένος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συμφωνω αλεξ ετσι ειμαστε πανω στο τιμονι,τωρα τα αιτια που ειμαστε ετσι ειναι πολλα μην το αναλυσουμε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μέσα σε όλα, είδα και εμένα σε κάνα-δύο!!

Ακόμη..

Όταν κάποιος άλλος πάει ανάποδα στο δρόμο είμαι πολύ μεγάλος μ@κ@κ@ς,

αυτός δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς και κόβει δρόμο!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει κατάμαυρα φιμέ τζάμια.

Έχει βαμμένα φιμέ τα πισινά φανάρια.

Έχει κοτσαδούρα που εξέχει κι ας μην έχει κάτι να κοτσάρει εκεί.

Έχει τύπου xenon φώτα στα 10000K (μωβ)!

Έχει μικρά παιδιά που κυκλοφορούν μέσα στο αυτοκίνητο όταν οδηγεί, χωρίς να βρίσκονται στο ειδικό παιδικό κάθισμα. Συνήθως κάποιο παιδί κάθεται στο μπροστινό κάθισμα και χωρίς ζώνη φυσικά.

Ολα αυτά είναι παράνομα. Αλλά δεν ξέρω κανέναν που να έχει τιμωρηθεί γι' αυτά. Οπότε, γιατί να μην παρανομεί?

Για πήγαινε κάνε τα αυτά στην Ελβετία, να σε δω μετά...

Γενικώς είμαι υπέρ της παιδείας. Σε όλα τα θέματα. Αλλά στο θέμα της οδικής συμπεριφοράς δίνω εξίσου μεγάλη σημασία και στην ... "καμπάνα". Οταν η συμπεριφορά σου μπορεί να πλήξει τον άλλον, πρέπει να τιμωρείσαι. Τέλος.

Αν δε σου αρέσει, πάρε τα βουνά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολα αυτά είναι παράνομα. Αλλά δεν ξέρω κανέναν που να έχει τιμωρηθεί γι' αυτά. Οπότε, γιατί να μην παρανομεί?

Για πήγαινε κάνε τα αυτά στην Ελβετία, να σε δω μετά...

Γενικώς είμαι υπέρ της παιδείας. Σε όλα τα θέματα. Αλλά στο θέμα της οδικής συμπεριφοράς δίνω εξίσου μεγάλη σημασία και στην ... "καμπάνα". Οταν η συμπεριφορά σου μπορεί να πλήξει τον άλλον, πρέπει να τιμωρείσαι. Τέλος.

Αν δε σου αρέσει, πάρε τα βουνά.

Συμφωνώ και το προχωράω λίγο παραπέρα. Όπως έχω δηλώσει και παλαιότερα σε άλλο thread, οποιοσδήποτε ξένος και αν έρθει στην Ελλάδα μας, ο οποίος έχει παιδεία και καλύτερη οδηγική συμπεριφορά, είναι θέμα χρόνου με τους δρόμους, την σήμανση, την ατιμωρησία και την γενικότερη συγκοινωνιακή ακαταστασία που έχουμε, να γίνει και αυτός ένας γνήσιος Έλληνας οδηγός, με όλες τις ιδιαιτερότητες που τον διακρίνουν (τις ανέλυσε επιτυχώς ο ALX).

Στον αντίποδα, εάν ο πιο κακομαθημένος και παραβατικός Έλληνας οδηγός πάει και ζήσει για κάποιο διάστημα στο εξωτερικό που θα ζει και οδηγά βάσει νόμων, πιστέψτε με θα γίνει αγγελούδι. Θα αναπτύξει μια συμπεριφορά, ίσως πρωτόγνωρη γι' αυτόν, βάσει της οποίας δεν θα θέλει να διακινδυνεύσει και να ρισκάρει το να υποστεί κυρώσεις για το οτιδήποτε. Και γνωρίζει ότι τσιγάρο να πετάξει στον δρόμο θα έχει βαριές κυρώσεις. Την ίδια πρωτόγνωρη συμπεριφορά που θα αποκτήσει και ο ξένος στην Ελλάδα, αλλά στην ανάποδή της μορφή.

Διαμορφώνουμε τις οδηγικές συμπεριφορές μας ανάλογα με το περιβάλλον και τα ερεθίσματα που δεχόμαστε. Και το κυριότερο ερέθισμα είναι οι δρόμοι αλλά και η συμπεριφορά των άλλων συμμετόχων (οδηγών, πεζών, αρχών κλπ) στο όλο συγκοινωνιακό σύστημα.

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο Έλληνας δεν μαθαίνει ποτέ να οδηγεί, μαθαίνει μόνο πώς να βγάλει δίπλωμα... και μετά, όποιον πάρει ο χάρος, ποιός χέστηκε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλώντας πάντα υπο το πρίσμα οτι δεν υπάρχει ουσιαστική παιδεία, συμφωνούμε οτι ο έλληνας, έτσι όπως έχει γίνει, χρειάζεται την τιμωρία για να συνετιστεί. Χρειάζεται να υπάρχει ο φόβος, ο "βούρδουλας", η απειλή. Έτσι δεν είναι?

Όντας ανίκανοι να βάλουμε τους εαυτούς μας σε μια τάξη, έπρεπε να έρθουν οι ξένοι, να μας βάλουν τη μπότα στο λαιμό και να αποπειραθούμε να βάλουμε μια "τάξη" (να δούμε τι θα έχει μείνει στο τέλος απο την "ταξη" αυτη..).

Ήταν το μονο στο οποίο συμφώνησα με τον Μπένυ κατά τις πρόσφατες ανακοινώσεις, οτι δεν θ'αφήσουν τίποτα όρθιο..

Τώρα το πως και το γιατί φτάσαμε εδώ είναι αλλά και που το πανε είναι άλλο κεφάλαιο.

Όσο κι αν δεν μου αρέσει η έννοια του "συμβατικού" είναι απαραίτητη για την ομαλή λειτουργία μιας κοινωνίας.

Δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ο,τι γουστάρει κι αγαπά, επιτέλους!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα