Jump to content
Sign in to follow this  
ALX™

Ο Έλληνας οδηγός.

Recommended Posts

Μπραβο για τον κοπο σου να μας τα υπενθυμιζεις. Δυστυχως ετσι ειναι η κατασταση και οσο παει χειροτερευει. Εγω παντως ειχα παντα αυτη την απορια που πανε ολοι αυτοι που οδηγανε οχι τις ωρες απο 0600-0800, αλλα απο τις 0800-1000. Ποιοι πανε τοσο αργα στις δουλειες τους;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορώ να το ακούω αυτό. Μου τη δίνει!! Έχουμε ένα μερίδιο σημαντικό, αλλά όταν μας λένε ότι φταίμε όλοι κάτι δεν πάει καλά.

Μήπως ήταν όλα αυτά οργανωμένα και εμείς τσιμπήσαμε απλά?? Θυμίζω περιπτώσεις χρηματιστηρίου το 99'. Ανώτερες δυνάμεις, που είναι στο παρασκήνιο, τα σχεδιάζουν όλα. Εμείς είμαστε απλά πιόνια. Έχουμε κάνει όλες τις λάθος επιλογές, αλλά δεν μας άφησαν περιθώρια διότι εκείνοι επέλεξαν τις επιλογές που είχαμε. Θα την πατούσαμε έτσι και αλλιώς!

Δεν φταίει για όλα ο Έλληνας και μην υποτιμάτε εαυτόν!!

το αλλο που βγήκε πρόσφατα το ακούσατε?

που λέει οτι η ΕΣΥΕ και EUROSTAT μαζί με Παπακωσταντίνου μαγειρέψαν τα νούμερα του δημοσιονομικού μας ελλείματος για να βγαίνουν πιο δραματικα απ οτι ειναι ωστε να μπούμε στο καθεστώς χρεωκοπίας!

εγινε καταγγελία απο τον ανεξάρτητο βουλευτή Κουρουμπλή (νομίζω).

πιας'το αυγο και κούρεφ'το

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για την οδηγική συμπεριφορά φταίει ο Έλληνας.

Για την οικονομική κατάστασή του φταίει ο Έλληνας.

Για την οικονομική κατάσταση της χώρας φταίει ο Έλληνας.

Για την οικονομική κατάσταση της Ευρώπης φταίει ο Έλληνας.

Για την παγκόσμια φτώχεια φταίει ο Έλληνας.

Για όλα φταίει ο Έλληνας.

Δεν μπορώ να το ακούω αυτό. Μου τη δίνει!! Έχουμε ένα μερίδιο σημαντικό, αλλά όταν μας λένε ότι φταίμε όλοι κάτι δεν πάει καλά.

Μήπως ήταν όλα αυτά οργανωμένα και εμείς τσιμπήσαμε απλά?? Θυμίζω περιπτώσεις χρηματιστηρίου το 99'. Ανώτερες δυνάμεις, που είναι στο παρασκήνιο, τα σχεδιάζουν όλα. Εμείς είμαστε απλά πιόνια. Έχουμε κάνει όλες τις λάθος επιλογές, αλλά δεν μας άφησαν περιθώρια διότι εκείνοι επέλεξαν τις επιλογές που είχαμε. Θα την πατούσαμε έτσι και αλλιώς!

Δεν φταίει για όλα ο Έλληνας και μην υποτιμάτε εαυτόν!!

και όμως φίλε μου , αν και θα μου άρεσε να συμφωνώ μ' αυτά που λες , στις αράδες του ALX καθρεφτίζετε ο τύπος του Έλληνα οδηγού και κατ επέκταση κοινωνία μας , και όπως και να το κάνουμε έχουμε μερίδιο ευθύνης , όποιες επιλογές πήραμε που θα καθόριζαν το μέλλον το δικό μας αλλά και των παιδιών μας βασιζόταν στο ατομικό συμφέρων και τίποτε παραπάνω . Μπορεί πολλές πράξεις και καταστάσεις να είχαν σκοτεινά συμφέροντα απο ανώτερες δυνάμεις όπως αναφέρεις , αυτές όμως σίγουρα δεν ήταν στο δικό μας μικρόκοσμο αυτόν της οικογένειας ,του σχολείου ή της γειτονιάς μας ,

οι ίδιοι άνθρωποι μετανάστες σε άλλες χώρες -αλλά και οι τουρίστες σε μας - συμπεριφέρονται διαφορετικά μετά απο ένα -μικρό- χρονικό διάστημα

μας λείπουν πολλά απ αυτά που θα πρεπε να έχουμε για να έχουμε μια ποιο ήρεμη ζωή και το κακό είναι οτι το ξέρουμε , ξέρουμε τι φταίει αλλα δεν κάνουμε τίποτα για να αλλάξει αυτή η κατάσταση

παιδεία ... που πρέπει να φοιτήσει κανείς για μάθει όλα αυτά που αναφέρει ο ALX παραπάνω ...απλή κοινή λογική χρειάζεται και τίποτε περισσότερο

και τελειώνοντας θα αναφέρω μια ιστορία που έτυχε να διαβάσω πριν πολλά χρόνια (μάλλον στους 4τ) και που απλά δείχνει μια τελείως διαφορετική κοινωνία -και που για να είμαι ειλικρινής δεν μ' αρέσει .

ο συγγραφέας λοιπόν του άρθρου κάθονταν στο προαύλιο χώρο ενός πανεπιστημίου απέναντι απο την είσοδο , ο διάδρομος που οδηγούσε σ΄αυτήν λίγο πριν χωριζόταν σε δύο διαδρομους οι οποίοι ενώνονταν λίγο πριν την είσοδο , του έκανε εντύπωση λοιπόν που δεν επέλεγαν όλοι το ίδιο διάδρομο , και μάλιστα υπήρχαν παρέες που χώριζαν πρίν και ενώνονταν στη συνέχεια καθώς και κάποιοι που ενώ ή φορά τους ήταν για τον ένα ξαφνικά λίγο πρίν επέλεγαν τον άλλο διάδρομο , του κίνησε λοιπον τη περιέργεια όλη αυτή η κατάσταση και πήγε απ κοντά να δει και ο ίδιος γιατί αυτή η συμπεριφορά

στην αρχή λοιπόν των δύο διαδρόμων υπήρχε μια επιγραφή η οποία διαχώριζε τους διαδρόμους σε αυτούς που φοιτούν και στους επισκέπτες ... αυτό ήταν το μυστήριο λύθηκε , τον δεξή διάδρομο ακολουθούσαν οι φοιτητές και τον αριστερό οι επισκέπτες .. τόσο απλά αλλά και τόσο μακριά απο μας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν είναι έστω και δεύτερο αυτοκίνητο στο φανάρι, δεν περνάει ούτε ένα nanosecond από την στιγμή που θα ανάψει το πράσινο, μέχρι την στιγμή που θα πατήσει την κόρνα στον μπροστινό του! Αν είναι αυτός πρώτος στο φανάρι, συνήθως χαζεύει και ξεκινάει σχεδόν πάντα αργά, σπάζοντας τα νεύρα των πίσω του που αγχώνονται αν θα προλάβουν να περάσουν.

χαχαχαχαχα! :respekt:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και όμως φίλε μου , αν και θα μου άρεσε να συμφωνώ μ' αυτά που λες , στις αράδες του ALX καθρεφτίζετε ο τύπος του Έλληνα οδηγού και κατ επέκταση κοινωνία μας , και όπως και να το κάνουμε έχουμε μερίδιο ευθύνης , όποιες επιλογές πήραμε που θα καθόριζαν το μέλλον το δικό μας αλλά και των παιδιών μας βασιζόταν στο ατομικό συμφέρων και τίποτε παραπάνω . Μπορεί πολλές πράξεις και καταστάσεις να είχαν σκοτεινά συμφέροντα απο ανώτερες δυνάμεις όπως αναφέρεις , αυτές όμως σίγουρα δεν ήταν στο δικό μας μικρόκοσμο αυτόν της οικογένειας ,του σχολείου ή της γειτονιάς μας ,

οι ίδιοι άνθρωποι μετανάστες σε άλλες χώρες -αλλά και οι τουρίστες σε μας - συμπεριφέρονται διαφορετικά μετά απο ένα -μικρό- χρονικό διάστημα

μας λείπουν πολλά απ αυτά που θα πρεπε να έχουμε για να έχουμε μια ποιο ήρεμη ζωή και το κακό είναι οτι το ξέρουμε , ξέρουμε τι φταίει αλλα δεν κάνουμε τίποτα για να αλλάξει αυτή η κατάσταση

παιδεία ... που πρέπει να φοιτήσει κανείς για μάθει όλα αυτά που αναφέρει ο ALX παραπάνω ...απλή κοινή λογική χρειάζεται και τίποτε περισσότερο

και τελειώνοντας θα αναφέρω μια ιστορία που έτυχε να διαβάσω πριν πολλά χρόνια (μάλλον στους 4τ) και που απλά δείχνει μια τελείως διαφορετική κοινωνία -και που για να είμαι ειλικρινής δεν μ' αρέσει .

ο συγγραφέας λοιπόν του άρθρου κάθονταν στο προαύλιο χώρο ενός πανεπιστημίου απέναντι απο την είσοδο , ο διάδρομος που οδηγούσε σ΄αυτήν λίγο πριν χωριζόταν σε δύο διαδρομους οι οποίοι ενώνονταν λίγο πριν την είσοδο , του έκανε εντύπωση λοιπόν που δεν επέλεγαν όλοι το ίδιο διάδρομο , και μάλιστα υπήρχαν παρέες που χώριζαν πρίν και ενώνονταν στη συνέχεια καθώς και κάποιοι που ενώ ή φορά τους ήταν για τον ένα ξαφνικά λίγο πρίν επέλεγαν τον άλλο διάδρομο , του κίνησε λοιπον τη περιέργεια όλη αυτή η κατάσταση και πήγε απ κοντά να δει και ο ίδιος γιατί αυτή η συμπεριφορά

στην αρχή λοιπόν των δύο διαδρόμων υπήρχε μια επιγραφή η οποία διαχώριζε τους διαδρόμους σε αυτούς που φοιτούν και στους επισκέπτες ... αυτό ήταν το μυστήριο λύθηκε , τον δεξή διάδρομο ακολουθούσαν οι φοιτητές και τον αριστερό οι επισκέπτες .. τόσο απλά αλλά και τόσο μακριά απο μας

Θα βγω πάλι εκτός θέματος για να σου απαντήσω (ζητώ την κατανόηση του ALX). Συμφωνώ με όλα όσα λες. Όλες οι επιλογές που κάναμε στο παρελθόν αφορούσαν το προσωπικό μας όφελος και πολλές φορές σε βάρος των επόμενων γενιών. Και σίγουρα είμαι ο τελευταίος που θα ακούσεις να λέει ότι δεν φταίμε εμείς, αλλά μας φέραν σε αυτό το σημείο. Ξέρω ότι φταίμε εμείς για τις ατομικές μας, αλλά και συλλογικές μας επιλογές. Γι'αυτό και είμαι και από εκείνους που δεν αντιδρούν και πληρώνουν. Πληρώνω τα λάθη του παρελθόντος και δεν παραπονιέμαι. Αλλά δεν είμαι αφελής. Ξέρω πόσο ποσοστό μου αναλογεί από τις ευθύνες. Επίσης ξέρω πόσο ποσοστό αναλογεί στον Έλληνα ως άτομο. Και αυτό θέλω να πιστεύω ότι δεν ξεπερνάει το 50%. Διότι αν μας έπαιρναν και μας πέταγαν με τα αλεξίπτωτα σε μια άλλη χώρα με νόμους που λειτουργούν, αυτόματα θα προσαρμοζόμασταν και θα ήμασταν κυρίες. Και θα λειτουργούσαν οι νόμοι διότι πχ οι δημόσιοι υπάλληλοι (η μισή Ελλάδα δλδ) δεν θα είχαν εξουσία. Και εξουσία δεν έχει ο δημόσιος υπάλληλος που κάνει την δουλειά του και επιβάλλει βαριές κυρώσεις. Εξουσία έχει διότι έχει την δύναμη να κάνει τα στραβά μάτια. Αυτό μας έχει φάει στο θέμα τήρησης των νόμων καθώς και πολλά άλλα που δεν είναι η ώρα να αναλύσουμε.

Πάντως συμφωνώ μαζί σου και δεν επιρρίπτω ευθύνες σε κανέναν παρά μόνο στον εαυτό μου. Αλλά η φράση "φταίνε οι Έλληνες" είναι υποτιμητική και βγάζουμε τα μάτια στους εαυτούς μας έτσι. Είμαστε πιο έξυπνοι και ικανοί απ'ο ότι φανταζόμαστε. Ειδικά η νέα γενιά δεν πιάνεται και περιμένω πολλά από αυτούς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε γενικές γραμμές κάπως έτσι είναι ο Ελληνας στο τιμόνι. Μην το γενικεύουμε όμως σε επίπεδο λαού! Δεν είμαστε δα και ο χειρότερος λαός του κόσμου. Οποιος έχει ταξιδέψει εξωτερικό ξέρει πάνω κάτω τι παίζει και με τα "προηγμένα" κράτη. Το χαλι που είδα στην Αγγλία για παράδειγμα ( σε θέμα συμπεριφοράς) δύσκολα το βρίσκεις στην Ελλάδα...!

Υ.Γ Πιστεύω ότι ο Ελλήνας οδηγός είναι ικανότατος. Απλώς λειτουργούμε κυρίως εγωιστικά και δεν έχουμε μάθει να σεβόμαστε τους άλλους! Αυτή είναι η βασική διαφορά του Ελληνα με τον ξένο κατα τη γνώμη μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλώς λειτουργούμε κυρίως εγωιστικά και δεν έχουμε μάθει να σεβόμαστε τους άλλους!

Τι το σοβαρότερο λοιπόν?

Αν σεβόμασταν τους άλλους, να είσαι σίγουρος ότι και η ζωή μας θα ήταν πολύ καλύτερη και εκτός δρόμων. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι το σοβαρότερο λοιπόν?

Αν σεβόμασταν τους άλλους, να είσαι σίγουρος ότι και η ζωή μας θα ήταν πολύ καλύτερη και εκτός δρόμων. :_thumbsup:

Ακριβώς αυτό ήταν και το νόημα της τελευταίας μου γραμμής. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς έχεις δίκιο φίλε μου σε ό,τι γράφεις! Δεν πάμε καθόλου καλά, βέβαια ο καθένας εάν θέλει γίνεται άνθρωπος, εάν όχι χ3σ3 μέσα. Όλα είναι θέμα παιδείας και νοοτροπίας που καλλιεργείται στο σπίτι και έπειτα και στο σχολείο. Το συμπέρασμα είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξουμε γιατί χανόμαστε και φτάσαμε στο σημείο που φτάσαμε λόγο ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ και ΒΛΑΚΕΙΑΣ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στω εντωμεταξύ, παραθέτω συζήτηση από international μοτοσικλετιστικό forum.....

Greece - The land of Squids

I have just come back from a holiday in Greece (The land of squids). It's insane. Where we were, probably 90% of traffic is motorcycles or scooters. They all go flat out and they all wear at most shorts, t-shirts and flip flops. One girl was wearing nothing but a bikini and bare feet, and get this, she was on a Hayabusa.

I saw 1 guy wearing a helmet, just 1!!!!! But get this, the straps were undone and it was an open face type. Amazing.

Even after 2 weeks of listening to hundreds of loud exhausts screaming past our hotel, I could not get used to the sight of a skin graft victim in the making.

Are we on this forum all a bit too safety orientated? Maybe, but I don't care. I like my skin and my head. Your chances of serious injury is massive even with the gear. I want all the help I can get.

Re: Greece - The land of Squids

people in south europe are like that (greece, itally,...). It's the culture over there it seems.

All i know is that i crashed only once and got away with a couple of stitches and a sprain ankle ... but my gear was completely destroyed, so the only conclusion i can take from that is that if I wasnt wearing full gear i would be in a different shape ... ... and that's all the motivation I need to put on my gear when i get on my bike. "too safety oriented" doesn't even register.

for some it is bad, not for other ones.

It is a cultural thing.

They are not going to listen to people saying behaving that way is not safe.

In the same way US people is not going to stop calling USA America, knowing that it is more America than their country -> North America, Central America, South America.

Or US people is not going to stop calling soccer a sport that technically is the one that should be called football.

It is a habit, a cultural thing.

Τι να τους πείς τώρα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στω εντωμεταξύ, παραθέτω συζήτηση από international μοτοσικλετιστικό forum.....

Greece - The land of Squids

I have just come back from a holiday in Greece (The land of squids). It's insane. Where we were, probably 90% of traffic is motorcycles or scooters. They all go flat out and they all wear at most shorts, t-shirts and flip flops. One girl was wearing nothing but a bikini and bare feet, and get this, she was on a Hayabusa.

I saw 1 guy wearing a helmet, just 1!!!!! But get this, the straps were undone and it was an open face type. Amazing.

Even after 2 weeks of listening to hundreds of loud exhausts screaming past our hotel, I could not get used to the sight of a skin graft victim in the making.

Are we on this forum all a bit too safety orientated? Maybe, but I don't care. I like my skin and my head. Your chances of serious injury is massive even with the gear. I want all the help I can get.

people in south europe are like that (greece, itally,...). It's the culture over there it seems.

All i know is that i crashed only once and got away with a couple of stitches and a sprain ankle ... but my gear was completely destroyed, so the only conclusion i can take from that is that if I wasnt wearing full gear i would be in a different shape ... ... and that's all the motivation I need to put on my gear when i get on my bike. "too safety oriented" doesn't even register.

for some it is bad, not for other ones.

It is a cultural thing.

They are not going to listen to people saying behaving that way is not safe.

In the same way US people is not going to stop calling USA America, knowing that it is more America than their country -> North America, Central America, South America.

Or US people is not going to stop calling soccer a sport that technically is the one that should be called football.

It is a habit, a cultural thing.

Τι να τους πείς τώρα....

Aυτοί όταν έρχονται στην Ελλαδα είναι κατα πολύ χειρότεροι στην οδήγηση απ'΄οτι εμείς. Ασε που πολλές φορές οδηγούν full μεθυσμένοι! Γι'ἀυτό να μην λένε και πολλά...

Κάθε καλοκαίρι τα ίδια και χειρότερα βλέπω από αυτούς...

Τροποποιήθηκε από τον saber rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aυτοί όταν έρχονται στην Ελλαδα είναι κατα πολύ χειρότεροι στην οδήγηση απ'΄οτι εμείς. Ασε που πολλές φορές οδηγούν full μεθυσμένοι! Γι'ἀυτό να μην λένε και πολλά...

Κάθε καλοκαίρι τα ίδια και χειρότερα βλέπω από αυτούς...

Δεν λεω οτι εχεις αδικο .. ομως αυτοι κανουν διακοπες 10-15 μερες και κανουν και καμια μαλακια οσο διακοπαρουν ...

Εμεις οδηγαμε ετσι ομως 365 μερες το χρονο ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν λεω οτι εχεις αδικο .. ομως αυτοι κανουν διακοπες 10-15 μερες και κανουν και καμια μαλακια οσο διακοπαρουν ...

Εμεις οδηγαμε ετσι ομως 365 μερες το χρονο ..

Αμα το φάνε το κεφάλι τους όμως θα διακοπάρουν...μόνιμα και θα τους φταίει το greece πάλι.

Anyway, δίκιο έχεις σε αυτό που λες. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θέμα είναι ότι με τρώει η γλώσσα μου να τους την πώ......αλλά δυστυχώς αισθάνομαι πως δεν με παίρνει....δεν με παίρνει καθόλου, γιατί νοιώθω πως έχουν δίκιο μέσα στον αυξημένο παραλογισμό τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα