Jump to content
A.K.A. SonIC

ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

Recommended Posts

Καταντια ειναι που δεν υπαρχουν βιβλια οχι τα greeklish στα dvd...Να τα βαλουν στο πατο τους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καταντια ειναι που δεν υπαρχουν βιβλια οχι τα greeklish στα dvd...Να τα βαλουν στο πατο τους

Αυτό μάλιστα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω θελω να ρωτησω κατι ψιλο offtopic αφου απο οσο θυμαμαι οταν εγω πηγαινα σχολειο δεν υπυρχαν υπολογηστες παντου παρα μονο στην ταξη τησ πλυροφορικης πως παρακολουθουν μαθημα μεσα στη ταξη?? Και στην περιπτοση που καποια οικογενια δεν εχει υπολογιστη στο σπιτι και ουτε την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασει εναν πως ακριβως θα διαβαζει αυτο το παιδι??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν... να μην μας πειράζει το ένα, να μην μας πειράζει το άλλο, να μην μας πειράζει το παράλλο... ε όχι ρε παίδες! Πολλά μικρά και ασήμαντα, δημιουργούν ένα μεγάλο και σημαντικό. Είναι οι σπόροι του αγκαθιού που θα φυτρώσει αργότερα. Όταν καλλιεργείται στα παιδιά μια κατάσταση με θεματάκια που κάποιοι "προοδευτικοί" τα θεωρούν ασήμαντα και λένε "αυτό σας πείραξε?", να είναι σίγουροι πως αύριο μεθαύριο θα τα φάνε στη μάπα τα παιδιά τους. Γιατί λίγο το ένα, λίγο το άλλο, κάποια πράγματα παγιώνονται. Και όταν παγιωθούν στα κεφαλάκια των παιδιών μας, δύσκολα φεύγουν.

Είναι σαν την νοοτροπία των Ελλήνων οδηγών που λέμε και αυτοσαρκαζόμαστε. Έτσι μας έμαθαν οι πατεράδες μας, έτσι το συνεχίσαμε κι εμείς! Και μην μου πει κανένας (ειδικά οι ηλικίες 30-40) πως ο πατέρατς τους τους έβαζε σε ειδικό κάθισμα στο αυτοκίνητο, γιατί θα με κουφάνει! Άντε να το έκαναν μερικοί... το τεράστιο ποσοστό όμως, όχι. Πόσοι μεγαλώσαμε στα ΙΧ του πατέρα μας στη θέση του συνοδηγού μη φορώντας ζώνη? (όπως κι ο πατέρας μας φυσικά)

Αυτή είναι η νοοτροπία πέρασε και σε μας θέλοντας και μη.

Σαν "νοοτροπία" θέλουν να περάσουν σιγά σιγά κι αυτά τα μικρά μικρά και ασήμαντα για κάποιους... (που επίτηδες είναι μικρά... γιατί αν σου έδιναν ολόκληρο βιβλίο σε greeglish ) θα τους έπαιρνες με τις κλωτσιές.

Ξέρουν τι κάνουν λοιπόν αυτοί που μεθοδεύουν καταστάσεις.... εμείς το παίζουμε προοδευτικοί και τελικά την τρώμε συνεχώς από πίσω (πείτε μου μια φορά που δεν την φάγαμε!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα greeklish names στο directory του dvd θεωρω ότι δεν ειναι κάτι τραγικό

ΟΛΑ τα υπόλοιπα που συσχετίζονται ΝΑΙ! είναι τραγικά και τα Ιδιωτικά Σχολεία Τρίβουν τα χέρια τους!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Σαν "νοοτροπία" θέλουν να περάσουν σιγά σιγά κι αυτά τα μικρά μικρά και ασήμαντα για κάποιους... (που επίτηδες είναι μικρά... γιατί αν σου έδιναν ολόκληρο βιβλίο σε greeglish ) θα τους έπαιρνες με τις κλωτσιές.

Ξέρουν τι κάνουν λοιπόν αυτοί που μεθοδεύουν καταστάσεις....

Δηλαδή λες ότι εξ επίτηδες έβαλαν τα filenames στα greeklish, έχοντας απώτερο σχέδιο για το μέλλον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή λες ότι εξ επίτηδες έβαλαν τα filenames στα greeklish, έχοντας απώτερο σχέδιο για το μέλλον.

Avel, δεν θα βγάλεις άκρη. Ας κρατήσει ο καθένας την άποψη του. Αυτές είναι και αφορολόγητες. Όλα βάση σχεδίου είναι. Δεν χρωστάει η Ελλάδα 300 τόσα Δισ και αν τα χρωστάει τα φάγανε μόνο οι 300 και μερικοί φίλοι τους.Και η Πορτογαλία και η Ιρλανδία και αυτές θύματα του ίδιου σχεδίου είναι. Και η Ιταλία που οδεύει προς τα εκεί. Και το Βέλγιο που χρωστάει και αυτό πάνω από το 100% του ΑΕΠ. Δεν είναι πρόβλημα του καπιταλιστικού συστήματος η ανάπτυξη μέσω πίστωσης αλλά υποχθόνιο σχέδιο για να πάρουν οι Γερμανοί τον Παρθενώνα και τα κοιτάσματα. Και τις προηγούμενες 4 φορές που πτωχεύσαμε και τότε σχέδιο ήτανε και τότε τα τσέπωσε ο Τρικούπης και ο Βενιζέλος.

Τροποποιήθηκε από τον makisp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Avel, δεν θα βγάλεις άκρη. Ας κρατήσει ο καθένας την άποψη του.

Ώπα, κάτσε, είμαστε στα πρόθυρα αποκάλυψης μιας μεγάλης συνωμοσίας εδώ. :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οχι coolαρισε δικε μου , δεν τρεχει τιποτα ναουμ , μια χαρα πανε ολα δεν βλεπεις ?, απο 1980 και επειτα η Ελλαδα παει κρεμα, και ειδικα απο το 2002 και μετα που μπηκαμε και στο ευρω , ειμαστε παραδεισος τι να σε πω.....

Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΡΓΕΙ ΑΚΟΜΑ????

Τροποποιήθηκε από τον pantheman

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Avel, δεν θα βγάλεις άκρη. Ας κρατήσει ο καθένας την άποψη του. Αυτές είναι και αφορολόγητες. Όλα βάση σχεδίου είναι. Δεν χρωστάει η Ελλάδα 300 τόσα Δισ και αν τα χρωστάει τα φάγανε μόνο οι 300 και μερικοί φίλοι τους.Και η Πορτογαλία και η Ιρλανδία και αυτές θύματα του ίδιου σχεδίου είναι. Και η Ιταλία που οδεύει προς τα εκεί. Και το Βέλγιο που χρωστάει και αυτό πάνω από το 100% του ΑΕΠ. Δεν είναι πρόβλημα του καπιταλιστικού συστήματος η ανάπτυξη μέσω πίστωσης αλλά υποχθόνιο σχέδιο για να πάρουν οι Γερμανοί τον Παρθενώνα και τα κοιτάσματα. Και τις προηγούμενες 4 φορές που πτωχεύσαμε και τότε σχέδιο ήτανε και τότε τα τσέπωσε ο Τρικούπης και ο Βενιζέλος.

Nαι ΟΚ. Όλος ο κόσμος χρωστάει σε όλο το κόσμο... τι να λέει δηλαδή? Έχει καμία σχέση το ένα θέμα με το άλλο? Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις/έχετε, αλλά αν έχεις/έχετε προλάβει την Ελλάδα μέχρι το 95 maximum τότε μπορείτε να καταλάβετε πόσο σκατά είναι σήμερα.

Τι σχέση έχει η Αθήνα πχ του '90 με την Αθήνα του '11? Πως ζούσε τότε ο κόσμος και πως ζει σήμερα (απ' όλες τις απόψεις...και οικονομικά και κοινωνικά)

Τόσο μπρδέλο δεν πίστευα ποτέ ότι θα προλάβουν να τα κάνουν μέσα σε 20 χρόνια. Κι όμως πρόλαβαν... και μου λέτε ότι δεν υπάρχει από πίσω κατευθυντήρια γραμμή? Δεν θα πάψω να πιστεύω ποτέ αυτό και σας παρακαλώ... να μου θυμίσετε τι καλό έγινε σε αυτό τον τόπο από το '90 και μετά αλλά και τι τίμημα υπήρχε από πίσω. :whistling:

Όσο για τις άλλες χώρες που χρωστάνε... ναι χρωστάνε... αλλά η χώρα τους είναι κούκλες απ' όλες τις απόψεις... δεν είναι μπρδέλα σαν την Ελλάδα. (όπως την κατάντησαν δηλαδή)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελα ρε συ ALX ,πως κανεις ετσι , μια χαρα πανε τα πραματα, μα για τα γκρικλις να ξεκινησει τετοιος καβγας σιγα πως κανετε ετσι!

Σε λιγο θα μας πειτε πως εκτελουν και καταστρωμενο σχεδιο απο τον αρχηγο της CIA του 1950κατι ΓΙΑ ΝΑ ΜΑς ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ!Μην μου πειτε οτι συμβαινει τιποτα απο αυτα ?? Δεν πηρε τιποτα το αυτι μου , γιαυτο το λεω , καλα για τα οικονομικα , αυτα τι? μια χαρα πανε !εχει κανενας παραπονο? Δεν νομιζω!

Νταξει παιδεια δεν τρεχει τιποτα , ξαναγυριστε πισω στην καφετερια και στην φραπα σας να παω και για υπνο!

Απλα ας περασουμε ενα δαχτυλο βαζελινη ο καθενας την σουφρα μας ,για το βραδυ που θα ερθουν να μας το φορεσουν να γλυστραει καλυτερα!

Ξερω και εγω απο Ειρωνια φιλε AVEL!!

Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΡΓΕΙ ΑΚΟΜΑ??????!!!!

Τροποποιήθηκε από τον pantheman

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι τυχαίο που μας φορτώσανε με δάνεια οι πρώτες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και μας κάνανε να πιστέψουμε ότι ήμαστε προύχοντες?

Είναι τυχαίο που πλάκωσαν τις απλόχερες επιδοτήσεις χωρίς κανέναν έλεγχο (επίτηδες εννοείται) πού επενδύονται αυτά τα χρήματα και γέμισαν οι αγρότες Mercedes και σπίτια και στην δουλειά τους δεν έριξαν φράγκο? (με αποτέλεσμα να καταχρεωθούν μετά)

Είναι τυχαίο που παράτησαν όλοι την επαρχία και μαζεύτηκαν στην Αθήνα να γίνουν γραβατωμένοι υπάλληλοι γραφείου δουλεύοντας για 700€ και να το παίζουν μάνατζερ δουλεύοντας 12ωρα? (μάντρωμα και ευκολότερος έλεγχος λέγεται αυτό :whistling: )

Είναι τυχαίο που το ίδιο διάστημα έκλεισαν ένα σωρό μεγάλα εργοστάσια στην Ελλάδα που ήταν η πραγματική ανάπτυξη?

Ήταν τυχαίο που κατέρρευσε μέσα σε λίγα χρόνια η κλωστοϋφαντουργία της Ελλάδας?

Είναι τυχαίο μέχρι το '90 δούλευε μόνο ο πατέρας και συντηρούσε όλη την οικογένεια, σπούδαζε παιδιά (όχι παιδί... παιδιά λέμε) Και σήμερα δουλεύουν δυο άνθρωποι χωρίς παιδιά και δεν τους φτάνουν να ζήσουν?

Είναι τυχαίο που άνοιξαν τα σύνορα στις αρχές του '90?

Είναι τυχαίο που μπήκαν τότε οι Αλβανοί και γέμισαν την επαρχία δουλεύοντας ως φθηνά εργατικά χέρια στα χωράφια? Κι ο μαλάκας ο Έλληνας, την είδε αφεντικό και σταμάτησε να δουλεύει? Μέχρι τότε πώς δούλευε και έκανε τα πάντα και χωρίς Αλβανούς? Τα φθηνά εργατικά χέρια που ήρθαν στη χώρα "κατέστρεψαν" τον Έλληνα αγρότη.

Ήταν τυχαία η φούσκα του χρηματιστηρίου που ξετίναξε και τους τελευταίους?

Είναι τυχαίο που ξεκίνησε αυτό το τσουνάμι λαθρομεταναστών στη χώρα από κάποια στιγμή και μετά?

Είναι τυχαίο που η Παιδεία κάθε χρόνο κάνει βήματα πίσω αντί να κάνει μπροστά?

Είναι τυχαίο που η Υγεία πάει από το κακό στο χειρότερο?

Ήταν τυχαίος ο διπλασιασμός του χρέους μέσα σε 5 χρόνια από το 2005 έως το 2010 και εδώ και 2 χρόνια ο Καραμαλάκας στα πίσω έδρανα της Βουλής μας το παίζει ψηλά και κουτουρού, χαμηλά και μπερδεμένα???

Και ποιος πλήρωσε για όλα αυτά ρε μάγκες? Ποιος? Ποιος πήγε φυλακή για την καταστροφή της χώρας? Όλοι εκεί έξω είναι και ζούνε ακόμα σαν βασιλιάδες με τα δικά μας τα λεφτά. Και ζητάνε κι άλλα!!! Μέχρι να μας εξαθλιώσουν εντελώς οικονομικά και ηθικά. Κι είναι γνωστό πόσο ευάλωτος είναι ένας λαός εξαθλιωμένος.

Που πρέπει να φτάσουμε λοιπόν για να μας ενοχλήσει κάτι? Μια ζωή τα ίδια και τα ίδια! "Έλα μωρέ...αυτό σε πείραξε τώρα?"

Ναι ρε φίλε.. όλα με πειράζουν... γιατί αυτά που δεν μας πείραξαν τότε, τα βρήκαμε μπροστά μας τώρα.

Ούτε με τα Ίμια μας πείραξε ιδιαίτερα όπως κατάλαβα. Ούτε οι τότε κινήσεις του Πάγκαλου μας ενόχλησαν φαίνεται και ξανάγινε αυτός ο άνθρωπος αντιπρόεδρος της κυβέρνησης που έπρεπε να είχε φύγει με κλωτσιές κι από την χώρα!

Αυτός ο ίδιος είναι που λέει κοπρίτες τους Έλληνες πολίτες. ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ!!!

Κι η Διαμαντοπούλου με τις προχωρημένες ιδέες στην παιδεία, που έχει φαγωθεί να καταστρέψει τη γλώσσα. Κι αυτή εκεί... στις επάλξεις της παιδείας να λύνει και να δένει! Ποια θα είναι η επόμενη κίνησή της άραγε? Στο διάολο όλοι ρε!

Τα λεφτά που λες ότι δεν τα έφαγαν μόνο οι 300 και μερικοί φίλοι τους, εγώ σου λέω ότι τα έφαγαν και όσα γλίτωσαν τα κακοδιαχειρίστηκαν! Θυμάμαι την λέξη λιτότητα από το '87 να μη έχει σταματήσει ποτέ. Χρόνο με το χρόνο οι μισθοί κατέβαιναν και η ακρίβεια ανέβαινε. Και σήμερα φτάσαμε στο αμήν.

Αλήθεια... έχετε καταλάβει πόσοι άνθρωποι... Έλληνες πολίτες δεν διαφέρουν πια καθόλου στο οικονομικό με ένα λαθρομετανάστη Πακιστανό? Άνθρωποι που δεν είχαν περιουσία, ούτε δικό τους σπίτι και χάσανε τις δουλειές τους? Τι περισσότερο είναι αυτοί από έναν λαθρομετανάστη πια? Σε λίγο θα χάσουν και την αξιοπρέπειά τους, γιατί η ανέχεια αυτό θα φέρει.

Και έχουμε μετά τους ψευτοκουλτουριάρηδες αριστερούς με τα προοδευτικά μυαλά, να μαντρώνουν τους λαθρομετανάστες στη Νομική και να το παίζουν ιδεολόγοι! Να μην τολμάς να μιλήσεις για την πατρίδα σου και να σε λένε εθνικιστή. Να μην τολμάς να πεις κάτι για τους λαθρομετανάστες και να σε δείχνουν με το δάχτυλο ως ρατσιστή! Εκεί φτάσαμε! Από κάτι τέτοιους φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Ευτυχώς που δεν ήταν και ο Κολοκοτρώνης τέτοιος, όπως και όλοι οι άλλοι Έλληνες τότε που πολέμησαν ενάντια στη σκατόφαρα, γιατί ακόμα τουρκοκρατία θα είχαμε.

Μην σας πειράζει τίποτα λοιπόν. Είναι πολύ ασήμαντα όλα αυτά για να σας πειράξουν. Σιγά και τι έγινε.

Καληνύχτα σας.

ΕDIT

Να συμπληρώσω για τα λεφτά που "φάγαμε" κι εμείς.

Εγώ μέχρι τα 18 μου που ήμουν στην οικογένεια του πατέρα μου, ότι λεφτά έτρωγα, ήταν βγαλμένα από τον γέρο μου που θαλασσοπνιγόταν σε μια βάρκα. Με αυτά τα λεφτά μεγάλωσα και σπούδασα. Κανένας δεν του έδωσε του γέρου μου λεφτά. Τα δούλεψε.

Το ίδιο κάνω κι εγώ ανελλιπώς από το στρατιωτικό μου και μετά, χωρίς να βάζω μέσα τις part time δουλειές που έκανα από παιδάκι του γυμανσίου (γκαρσόνι, φορτώματα φορτηγών κτλ)

20 χρόνια δουλεύω και ποτέ κανένας δεν μου έδωσε από αυτά τα περίφημα λεφτά που φάγαμε μαζί κατά τον χοντρομπαλά Πάγκαλο. Πάντα μου κρατούσαν όλο και περισσότερα με τους φόρους, όχι να μου δώσουν κιόλας!

Σαν κι εμένα λοιπόν... είναι δεν ξέρω εγώ πόσα εκατομμύρια Έλληνες πολίτες... που μια ζωή δουλεύαμε (και δουλεύουμε όσο έχουμε ακόμα δουλειά) και το κράτος έχωνε όλο και βαθύτερα το χέρι του στην ήδη πονεμένη τσέπη μας. Όλο και βαθύτερα... όλο και βαθύτερα!!!

Ποιοι ήμαστε λοιπόν εμείς που τα φάγαμε παρέα με τον χοντρό? Για πείτε μου ρε μάγκες, γιατί εγώ δεν ξέρω κανέναν να τρώει τέτοια λεφτά και να μην είναι μπλεγμένος με την πολιτική ή τις "περίεργες" μπίζνες.

Τροποποιήθηκε από τον ALX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά, τώρα μερικοί θέλουν να μας πείσουν ότι οι ιδοι υπολογιστές του δημοσίου κατάφεραν και έφτιαξαν ολόκληρο DVD και στα file names κόλλησαν και έβαλαν greeklish.

Δηλαδή κάθετε ο καθένας και μετά από ώρες δουλειάς ( ή και πρίν από όλλες αυτές τις ώρες) λέει: "δεν γυρίζω λίγο το πληκτρολόγιο γιατι δεν με βολεύει".....

Και μείς όταν ήμασταν πιτσιρικάδες δεν καταλαβαίναμε την καταστροφή που θα ερχόταν με την κατάργηση του πολυτονικού, και πολλοί δεν το έχουν καταλάβει ακόμη......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το όλο θέμα ειναι οτι τα greeknglish "αποποινικοποιούνται" στα μάτια τον παιδιών όλα γράφουνε κάπου έτσι άλλα δεν ειναι επίσημη γλώσσα ξέρουν είναι κάτι δικό τους και οτι απο τον κόσμο δεν χρησιμοποιήσει αυτή την γραφή

είναι κάτι που φτιάξανε τα παιδία

τωρα βλέποντας να χρησιμοποιείτε απο εναν επίσημο φορέα και μάλιστα απο το ίδιο το υπουργείο παιδείας νομιμοποιήτε πλεον σαν γλώσσα στο μυαλό των παιδιών

για σκέψου σε λίγο καιρό ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ παράδειγμα..

να γράψει ενας πιστηρικάς σε ένα τοπικ με greeknglish τι θα του πεις??

η απαντηση αυτου ΣΙΓΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΕΔΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜΑΚΙ ΣΟΥ ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΝΑ ΟΥΜΕ???

όπως σειλά δειλά έχουν κάνει και την εμφάνισή τους κάποιες διαφημίσεις που γράφουν την προσφορά τους σε greeknglish....

όσο περισσοτερα επίσημα μέσα οπως TV υπουργεία κτλ κτλ χρησιμοποιούν αυτή την γλώσσα τοσο ποιο ΕΠΙΣΗΜΗ ΓΛΩΣΣΑ νομιμη είναι

ειναι τυχαιο που ο ευρωβουλευτής Ο κ. Ματσάκης προτείνει

1. Να καταργηθούν τα γράμματα ‘η’ και ‘υ’ και να αντικατασταθούν από το γράμμα ‘ι’.

2. Να καταργηθεί το γράμμα ‘ω’ και να αντικατασταθεί από το γράμμα ‘ο’.

3. Να καταργηθούν οι εξής συνδυασμοί γραμμάτων και να αντικατασταθούνως εξής: ‘αι’—> ‘ε’, ‘ει’—>’ι’, ‘οι—>ι’, ‘υι’—>ι’,'αυ’—>’αβ’, ‘ευ’—>’εβ’

4. Να καταργηθεί η χρήση του ‘γγ’ και να αντικατασταθεί από το ‘γκ’.

5. Να καταργηθεί το τελικό γράμμα ‘ς’ και να αντικατασταθεί από το γράμμα ‘σ’.

Ως αποτέλεσμα των ανωτέρω αλλαγών, αναφέρει ο .ευρωβουλευτής, το Ελληνικό αλφάβητο θα έχει μόνο 21γράμματα (α, β, γ, δ, ε, ζ, θ, ι, κ,λ, μ, ν , ξ , ο , π, ρ, σ, τ, φ, χ, ψ) και ένα μόνο δίψηφο (το ‘ου’).

Ο κ. Ματσάκης υποστηρίζει ότι η απλοποίηση της Ελληνικής γραφής καθίσταται αναγκαία μέσα στα πλαίσια μιας τάσης ενωτικής πορείας των γλωσσών στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Επιπλέον, μια τέτοια αλλαγή θα καταστήσει την Ελληνική γραφή πιο απλή και πολύ πιο εύχρηστη. Ιδιαίτερα όσον αφορά την χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή

και τελος απο αντιγραφη απο διπλανο φορουμ

Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να εκδηλώνεται μία τάση να αντικατασταθεί το ελληνικό αλφάβητο από το λατινικό. Η τάση αυτή γίνεται φανερή κυρίως σε κείμενα παραγόμενα από ηλεκτρονικούς υπολογιστές - με χρήστες κρατικές υπηρεσίες ακόμη και Α.Ε.Ι. - σε κείμενα προβαλλόμενα από την τηλεόραση αλλά και από σχετικές προτροπές ξένων ραδιοφωνικών σταθμών. Είναι χαρκατηριστικό ότι η προσπάθεια αυτή, η οποία θα καταφέρη καίριο πλήγμα κατά της ελληνικής σκέψης και όλων των πτυχών του ελληνικού πολιτισμού που εκφράζονται με γραπτά κείμενα, αλλά και των γένει ανθρωπιστικών σπουδών, έφτασε μέχρι ν' απασχολήση τον Τύπο και ν' αποτελέση αντικείμενο ερωτήσεων βουλευτών προς τον Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Η γλώσσα μας η αρχαιότατη αλλά πάντα σύγχρονη και ζώσα, αυτή η γλώσσα που επλούτισε όχι μόνο τη λατινική, αλλά και τις κυριώτερες ευρωπαϊκές γλώσσες, που έχει και οπτικά συνδεθή άρρηκτα με το αλφάβητό της, δεν είναι δυνατό να υποστή μείωση με την κατάργησή του από εμάς τους ίδιους. Είναι αδιανόητο να δεχθούμε ως Έλληνες την μεταμφίεση της γραφής μας με την κατάργηση πολλών γραμμάτων της, που δεν πέρασαν στο λατινικό αλφάβητο, και με την αντικατάστασή τους από άλλα υποτίθεται ηχητικώς παραπλήσια γράμματά του.

Όταν άλλοι λαοί, όπως π.χ. Γάλλοι και Ισπανοί μάχονται ως σήμερα να διατηρήσουν μέχρι τη τελευταία τους λεπτομέρεια τον τρόπο γραφής των κειμένων τους με το δικό τους αλφάβητο, εδώ, με την δικαιολογία της δήθεν διευκόλυνσής μας στην παγκόσμια επικοινωνία, επιχειρείται η αντικατάσταση του ελληνικού αλφαβήτου των 2.500 και πλέον χρόνων με το λατινικό. Ως λαός, που μέσα από το ίδιο αλφάβητο της γλώσσας του μετέδωσε τον πολιτισμό σε όλο των κόσμο, εμείς οι Έλληνες δεν είναι δυνατόν παρά να αρνούμεθα να εγκαταλείψουμε την ιστορική μας γραφή. Όχι μόνο γιατί αχρηστεύεται ένα από τα θεμελιακά στοιχεία του πολιτισμού μας, αποκόβοντάς μας από τις μέχρι σήμερα εκδηλώσεις του, αλλά και γιατί έτσι αγνοείται η σχέση αλφαβήτου και γλώσσας. Μιάς γλώσσας, που ο τρόπος της γραπτής της απόδοσης έμεινε αναλλοίωτος επι ολόκληρες χιλιετίες ως σήμερα.

Θεωρούμε α ν ό σ ι α αλλά και α ν ό η τ η κάθε προσπάθεια να αντικατασταθή η ελληνική γραφή στο λίκνο της, εφ' όσον μάλιστα σε άλλες χώρες ανάλογες απόπειρες μεταβολής του τρόπου γραφής - σε μερικές περιπτώσεις πολύ δυσχερέστερης της ελληνικής - προσέκρουσαν στην καθολική και οργισμένη αντίδραση των λαών των χωρών αυτών. Όπως και επί Ενετών, όταν αυτοί στα μέρη που κυριαρχούσαν προσπάθησαν να αντικαταστήσουν στα ελληνικά κείμενα τους ελληνικούς χαρακτήρες με λατινικούς, έτσι και τώρα θα αντισταθούμε, καλώντας όλους τους συνέλληνες ν' αντιδράσουν για την πρόρριζα εξαφάνιση των ανίερων αυτών σχεδίων.

Οι υπογράφοντες

----------------

------------

---------

Τροποποιήθηκε από τον A.K.A. SonIC

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ίδιο έγινε και με τις περισπωμένες κτλ? :_unsure:

πάντως η κατάργηση των συνδυασμών γραμμάτων δεν είναι το ίδιο εγκληματικό με την αναγραφή greeklish στο dvd του υπουργείου παδείας.

το ένα είναι πταίσμα (greeklish στο dvd) και το άλλο ισόβεια (κατάργηση συνδυασμών).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

RECON KID FOR PRESIDENT

ALX όταν όλοι αυτοί κολλήσουν λέπρα, χολέρα, ελονοσία, aids μαζί με τα παιδάκια τους τότε να δεις στρατόπεδα που αλλάζουν..σε δευτερόλεπτα. Μετά να δεις αλληλεγγύη ανάμεσά τους....

Κανείς μας δεν είδε ποτέ ούτε μια δραχμή από δάνεια και πακέτα. Η αλήθεια είναι ότι αν προσθέσεις το σύνολο των φόρων, τα πακέτα και τα δάνεια των τελευταίων 30 ετών, φτάνουν για να αγοράσεις όλους τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος. Μιλάμε για ασύλληπτα ποσά. Άλλοι δημιουργούν σε 2 χρόνια τεχνητά νησιά, υπέρ ουρανοξύστες, πόλεις, χωριά, υπερβιομηχανίες....εμείς με όλα αυτά τα λεφτά ξηλώνουμε/ράβουμε ακόμη πεζοδρόμια στην Αλεξάνδρας. Νομίζω βάλανε και 2 ζαρντινιέρες στη Πανόρμου.

Οικονομική κρίση = Μας τελειώνουν τα καύσιμα στα κότερα = Καμία σχέση με εμάς.

Ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι βουλευτές, κόμματα, συντάγματα, βουλή κτλ δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με τον απλό πολίτη. Συζητήστε καλύτερα με ποιο τρόπο θα τους κάψουμε και να εξαφανίσουμε τα ονόματα τους από την ιστορία της χώρας. Ποινή θανάτου σε όποιον πει όνομα πολιτικού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι τυχαίο που μας φορτώσανε με δάνεια οι πρώτες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και μας κάνανε να πιστέψουμε ότι ήμαστε προύχοντες?

Είναι τυχαίο που πλάκωσαν τις απλόχερες επιδοτήσεις χωρίς κανέναν έλεγχο (επίτηδες εννοείται) πού επενδύονται αυτά τα χρήματα και γέμισαν οι αγρότες Mercedes και σπίτια και στην δουλειά τους δεν έριξαν φράγκο? (με αποτέλεσμα να καταχρεωθούν μετά)

Είναι τυχαίο που παράτησαν όλοι την επαρχία και μαζεύτηκαν στην Αθήνα να γίνουν γραβατωμένοι υπάλληλοι γραφείου δουλεύοντας για 700€ και να το παίζουν μάνατζερ δουλεύοντας 12ωρα? (μάντρωμα και ευκολότερος έλεγχος λέγεται αυτό :whistling: )

Είναι τυχαίο που το ίδιο διάστημα έκλεισαν ένα σωρό μεγάλα εργοστάσια στην Ελλάδα που ήταν η πραγματική ανάπτυξη?

Ήταν τυχαίο που κατέρρευσε μέσα σε λίγα χρόνια η κλωστοϋφαντουργία της Ελλάδας?

Είναι τυχαίο μέχρι το '90 δούλευε μόνο ο πατέρας και συντηρούσε όλη την οικογένεια, σπούδαζε παιδιά (όχι παιδί... παιδιά λέμε) Και σήμερα δουλεύουν δυο άνθρωποι χωρίς παιδιά και δεν τους φτάνουν να ζήσουν?

Είναι τυχαίο που άνοιξαν τα σύνορα στις αρχές του '90?

Είναι τυχαίο που μπήκαν τότε οι Αλβανοί και γέμισαν την επαρχία δουλεύοντας ως φθηνά εργατικά χέρια στα χωράφια? Κι ο μαλάκας ο Έλληνας, την είδε αφεντικό και σταμάτησε να δουλεύει? Μέχρι τότε πώς δούλευε και έκανε τα πάντα και χωρίς Αλβανούς? Τα φθηνά εργατικά χέρια που ήρθαν στη χώρα "κατέστρεψαν" τον Έλληνα αγρότη.

Ήταν τυχαία η φούσκα του χρηματιστηρίου που ξετίναξε και τους τελευταίους?

Είναι τυχαίο που ξεκίνησε αυτό το τσουνάμι λαθρομεταναστών στη χώρα από κάποια στιγμή και μετά?

Είναι τυχαίο που η Παιδεία κάθε χρόνο κάνει βήματα πίσω αντί να κάνει μπροστά?

Είναι τυχαίο που η Υγεία πάει από το κακό στο χειρότερο?

Ήταν τυχαίος ο διπλασιασμός του χρέους μέσα σε 5 χρόνια από το 2005 έως το 2010 και εδώ και 2 χρόνια ο Καραμαλάκας στα πίσω έδρανα της Βουλής μας το παίζει ψηλά και κουτουρού, χαμηλά και μπερδεμένα???

Και ποιος πλήρωσε για όλα αυτά ρε μάγκες? Ποιος? Ποιος πήγε φυλακή για την καταστροφή της χώρας? Όλοι εκεί έξω είναι και ζούνε ακόμα σαν βασιλιάδες με τα δικά μας τα λεφτά. Και ζητάνε κι άλλα!!! Μέχρι να μας εξαθλιώσουν εντελώς οικονομικά και ηθικά. Κι είναι γνωστό πόσο ευάλωτος είναι ένας λαός εξαθλιωμένος.

Που πρέπει να φτάσουμε λοιπόν για να μας ενοχλήσει κάτι? Μια ζωή τα ίδια και τα ίδια! "Έλα μωρέ...αυτό σε πείραξε τώρα?"

Ναι ρε φίλε.. όλα με πειράζουν... γιατί αυτά που δεν μας πείραξαν τότε, τα βρήκαμε μπροστά μας τώρα.

Ούτε με τα Ίμια μας πείραξε ιδιαίτερα όπως κατάλαβα. Ούτε οι τότε κινήσεις του Πάγκαλου μας ενόχλησαν φαίνεται και ξανάγινε αυτός ο άνθρωπος αντιπρόεδρος της κυβέρνησης που έπρεπε να είχε φύγει με κλωτσιές κι από την χώρα!

Αυτός ο ίδιος είναι που λέει κοπρίτες τους Έλληνες πολίτες. ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ!!!

Κι η Διαμαντοπούλου με τις προχωρημένες ιδέες στην παιδεία, που έχει φαγωθεί να καταστρέψει τη γλώσσα. Κι αυτή εκεί... στις επάλξεις της παιδείας να λύνει και να δένει! Ποια θα είναι η επόμενη κίνησή της άραγε? Στο διάολο όλοι ρε!

Τα λεφτά που λες ότι δεν τα έφαγαν μόνο οι 300 και μερικοί φίλοι τους, εγώ σου λέω ότι τα έφαγαν και όσα γλίτωσαν τα κακοδιαχειρίστηκαν! Θυμάμαι την λέξη λιτότητα από το '87 να μη έχει σταματήσει ποτέ. Χρόνο με το χρόνο οι μισθοί κατέβαιναν και η ακρίβεια ανέβαινε. Και σήμερα φτάσαμε στο αμήν.

Αλήθεια... έχετε καταλάβει πόσοι άνθρωποι... Έλληνες πολίτες δεν διαφέρουν πια καθόλου στο οικονομικό με ένα λαθρομετανάστη Πακιστανό? Άνθρωποι που δεν είχαν περιουσία, ούτε δικό τους σπίτι και χάσανε τις δουλειές τους? Τι περισσότερο είναι αυτοί από έναν λαθρομετανάστη πια? Σε λίγο θα χάσουν και την αξιοπρέπειά τους, γιατί η ανέχεια αυτό θα φέρει.

Και έχουμε μετά τους ψευτοκουλτουριάρηδες αριστερούς με τα προοδευτικά μυαλά, να μαντρώνουν τους λαθρομετανάστες στη Νομική και να το παίζουν ιδεολόγοι! Να μην τολμάς να μιλήσεις για την πατρίδα σου και να σε λένε εθνικιστή. Να μην τολμάς να πεις κάτι για τους λαθρομετανάστες και να σε δείχνουν με το δάχτυλο ως ρατσιστή! Εκεί φτάσαμε! Από κάτι τέτοιους φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Ευτυχώς που δεν ήταν και ο Κολοκοτρώνης τέτοιος, όπως και όλοι οι άλλοι Έλληνες τότε που πολέμησαν ενάντια στη σκατόφαρα, γιατί ακόμα τουρκοκρατία θα είχαμε.

Μην σας πειράζει τίποτα λοιπόν. Είναι πολύ ασήμαντα όλα αυτά για να σας πειράξουν. Σιγά και τι έγινε.

Καληνύχτα σας.

ΕDIT

Να συμπληρώσω για τα λεφτά που "φάγαμε" κι εμείς.

Εγώ μέχρι τα 18 μου που ήμουν στην οικογένεια του πατέρα μου, ότι λεφτά έτρωγα, ήταν βγαλμένα από τον γέρο μου που θαλασσοπνιγόταν σε μια βάρκα. Με αυτά τα λεφτά μεγάλωσα και σπούδασα. Κανένας δεν του έδωσε του γέρου μου λεφτά. Τα δούλεψε.

Το ίδιο κάνω κι εγώ ανελλιπώς από το στρατιωτικό μου και μετά, χωρίς να βάζω μέσα τις part time δουλειές που έκανα από παιδάκι του γυμανσίου (γκαρσόνι, φορτώματα φορτηγών κτλ)

20 χρόνια δουλεύω και ποτέ κανένας δεν μου έδωσε από αυτά τα περίφημα λεφτά που φάγαμε μαζί κατά τον χοντρομπαλά Πάγκαλο. Πάντα μου κρατούσαν όλο και περισσότερα με τους φόρους, όχι να μου δώσουν κιόλας!

Σαν κι εμένα λοιπόν... είναι δεν ξέρω εγώ πόσα εκατομμύρια Έλληνες πολίτες... που μια ζωή δουλεύαμε (και δουλεύουμε όσο έχουμε ακόμα δουλειά) και το κράτος έχωνε όλο και βαθύτερα το χέρι του στην ήδη πονεμένη τσέπη μας. Όλο και βαθύτερα... όλο και βαθύτερα!!!

Ποιοι ήμαστε λοιπόν εμείς που τα φάγαμε παρέα με τον χοντρό? Για πείτε μου ρε μάγκες, γιατί εγώ δεν ξέρω κανέναν να τρώει τέτοια λεφτά και να μην είναι μπλεγμένος με την πολιτική ή τις "περίεργες" μπίζνες.

Συμφωνω οσο δεν παει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι απόψεις μου Μάνο, νομίζω ότι ταυτίζονται με την μεγαλύτερη μερίδα των Ελλήνων. Ειδικά αυτών που έχουν μια ηλικία άνω των 30, γιατί αυτοί πρόλαβαν και έζησαν και λίγο από την προηγούμενη (καλύτερη) Ελλάδα.

Τις αντίθετες απόψεις, έχουν φυσικά οι προοδευτικοί, γιατί όλοι αυτοί είναι ανοιχτόμυαλοι ενώ εμείς με παρωπίδες όπως λένε.

Και κάτι για τα εργοστάσια που έλεγα και το ξέχασα. Στην περιοχή μου (Φθιώτιδα) και συγκεκριμένα κοντά στη Λαμία και την Στυλίδα, υπήρχαν αρκετά και μεγάλα εργοστάσια τα οποία έκλεισαν προς τα τέλη της δεκαετίας του '80 και στις αρχές του '90. Η ΒΟΜΒΥΞ και η ΒΟΜΒΥΚΡΗΛ (τεράστια κλωστοϋφαντουργικά εργοστάσια που απασχολούσαν πάρα πολύ κόσμο), η ΑΚΜΗ που κατασκεύαζε πλακάκια κτλ. Η Ελαιουργική, (δεν χρειάζονται επεξηγήσεις) και πόσα ακόμα μικρά και μεγάλα εργοστάσια που δεν τα θυμάμαι καλά τώρα πια. Απασχολούσαν πάρα πολύ κόσμο που ζούσε ολόκληρες οικογένειες. Προμήθευαν την Ελληνική αγορά με τα είδη τους και κάνανε και μεγάλες εξαγωγές! (δεν χρειαζόμασταν ιδιαίτερες εισαγωγές δηλαδή γιατί τότε ΠΑΡΑΓΑΜΕ προϊόντα... ενώ τώρα δεν παράγουμε ΤΙΠΟΤΑ)

Και ξαφνικά.... έκλεισαν το ένα μετά το άλλο. Ήταν η μετά εποχή του "Τσοβόλα δώστα όλα" για όσους το θυμούνται. Την εποχή που ο Αντρέας φόρτωσε την Ελλάδα με δάνεια. Εύκολο χρήμα για το λαό, που όμως δεν γνώριζε το "μετά". Το τυρί το είδαμε, αλλά την φάκα, όχι!

Ο λαός δυστυχώς, δεν θεωρείται έξυπνος και την πατάει εύκολα όταν του τάζουν. Ο νεοπλουτισμός πολλών, τους έκανε να μεγαλοπιαστούν (και να προσγειωθούν πολύ ανώμαλα βέβαια αργότερα) και να παρατήσουν τις δικές τους δουλειές και να κατέβουν στην Αθήνα όπως είπα. Γίνανε όλοι μάνατζερ και υπάλληλοι γραφείου με τα κουστούμια. Σιγά σιγά όμως, άρχισε το ξεζούμισμα της λιτότητας αυτών που πριν λέγανε "Τσοβόλα δώστα όλα"... και το χρήμα δεν έφτανε πια για νοίκι και βιοποριστικά έξοδα. Έμεινε μόνο η γραβάτα.

Βλέπω και τη σήμερον ημέρα στη δουλειά μου τι γίνεται. Σκάνε κάτι τύποι με κουστούμι και γραβάτα (δεν κάνω πλάκα... με κουστούμι και γραβάτα που μοιάζουν με δικηγόροι ) και τραβάνε όλη μέρα παλετοφόρα με παλέτες και γεμίζουν τα ράφια του μαγαζιού με εμπορεύματα. Γραβατωμένοι "χαμάληδες" εν ολίγοις. Με μισθό πείνας και 12ωρα!

Τέτοια πρόοδο και ανάπτυξη μας έφεραν οι ανοιχτόμυαλοι τότε, την συνέχισαν οι μπλε, την ματασυνέχισαν ακόμα χειρότερα οι επόμενοι κι οι επόμενοι, μέχρι που φτάσαμε στους σημερινούς και την κατάντια που έφεραν στο τόπο.

Δεν είμαι με το μέρος κανενός φυσικά. Μην νομίσει κάποιος ότι είμαι με την ΝΔ ή το ΚΚΕ. Το έχω ξαναπεί... με κανέναν από αυτούς δεν είμαι. "Αχρωμάτιστος" εντελώς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την επαρχια Αλεξ την εγκατελειψαν,για αυτο και οι επαρχιωτες αναγκαστηκαν να κατεβουν στα μεγαλα αστικα κεντρα.Βεβαια υπηρξε και μεγαλη ταση αστυφιλιας,αλλα ο πρωτος λογος ηταν η εγκαταλειψη.

Κλεισαν τα εργοστασια στο τοπο σου,κατεδαφιζωνται εδω.

Θυμαμε λιγο πριν την σταση Φαληρου του ηλεκτρικου υπηρχε η ΑΙΓΑΙΟΝ-κλωστουφαντουργεια.

Ο σωτηρας ο Ανδρεας φορολογησε τα εργοστασια με 40% αυτοι τα εκλεισαν και την εκαναν.

Οι εταιριες περασαν στο δημοσιο,μην μεινουν απο δουλεια τα πελατακια-ψηφοφοροι,παρηγαγαν το τιποτα και καποια στιγμη εκλεισαν αφου διευθυνταδες-κεραταδες καταπιαν κονδυλια εκατομμυριων............

Το ΑΙΓΑΙΟΝ κατεδαφιζετε αυτες τις μερες και πραγματικα με πιανει μια θλιψη,οταν θυμαμε οτι το 84/85 που πηγαινα με τον ηλεκτρικο στην Αθηνα,εβλεπα νωρις το πρωι εργαζομενους να δουλευουν.

Αν δεν απατωμε κατεδαφιζωνται και οι κλωστες πεταλουδα.

Που στο διαολο παμε δεν ξερω,αλλα βλεπω οτι τα παιδια που αφηνουμε πισω μας π@υτσες μελλον θα εχουν και εμεις σκατα γεραματα,ρε φιλε.

Παντως ειναι λυπηρο να βλεπεις υπουργους να σκιζωνται για το ποιος θα πρωτοπηδηξει την παιδεία...........

Λυπηρο ειναι να βλεπεις επισης χαζοχαρουμενα παιδακια,να πουλανε πνευμα οτι νταααααααααααααξ μωρε,τι εγινε..?......... :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την επαρχια Αλεξ την εγκατελειψαν,για αυτο και οι επαρχιωτες αναγκαστηκαν να κατεβουν στα μεγαλα αστικα κεντρα.Βεβαια υπηρξε και μεγαλη ταση αστυφιλιας,αλλα ο πρωτος λογος ηταν η εγκαταλειψη.

Κλεισαν τα εργοστασια στο τοπο σου,κατεδαφιζωνται εδω.

Θυμαμε λιγο πριν την σταση Φαληρου του ηλεκτρικου υπηρχε η ΑΙΓΑΙΟΝ-κλωστουφαντουργεια.

Ο σωτηρας ο Ανδρεας φορολογησε τα εργοστασια με 40% αυτοι τα εκλεισαν και την εκαναν.

Οι εταιριες περασαν στο δημοσιο,μην μεινουν απο δουλεια τα πελατακια-ψηφοφοροι,παρηγαγαν το τιποτα και καποια στιγμη εκλεισαν αφου διευθυνταδες-κεραταδες καταπιαν κονδυλια εκατομμυριων............

Το ΑΙΓΑΙΟΝ κατεδαφιζετε αυτες τις μερες και πραγματικα με πιανει μια θλιψη,οταν θυμαμε οτι το 84/85 που πηγαινα με τον ηλεκτρικο στην Αθηνα,εβλεπα νωρις το πρωι εργαζομενους να δουλευουν.

Αν δεν απατωμε κατεδαφιζωνται και οι κλωστες πεταλουδα.

Που στο διαολο παμε δεν ξερω,αλλα βλεπω οτι τα παιδια που αφηνουμε πισω μας π@υτσες μελλον θα εχουν και εμεις σκατα γεραματα,ρε φιλε.

Παντως ειναι λυπηρο να βλεπεις υπουργους να σκιζωνται για το ποιος θα πρωτοπηδηξει την παιδεία...........

Λυπηρο ειναι να βλεπεις επισης χαζοχαρουμενα παιδακια,να πουλανε πνευμα οτι νταααααααααααααξ μωρε,τι εγινε..?......... :whistling:

Tiποτα δεν εγινε, ολα τυχαια συμβαινουν. Γενικως ετσι ειναι, αν ετσι νομιζετε (αλλωστε αυτο θελουν να νομιζετε)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα